Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Buna dimineata fetelor!
Sa aveti o zi frumoasa fara probleme.

22+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui rox_y

Invit fetele la o
cris.marioam aflat atat de tarziu pt ca in august cand am fost era prea devreme si cred ca pozitia bebeului nu era corespunzatoare si in septembrie pana vineri afost domnul doctor in concediu.

Am mai scris...voi stiti ce inseamna Amenintare Ab?

Va.

26+


Rox_y, ce ti-a zis medicul la eco despre col?

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

cristies, eu intru pe 5 oct in conc. medical 2 saptamani, apoi am 3 de concediu de odihna (am lucrat toata vara, ca sa-l pastrez), apoi pe 9 nov intru in prenatal, cu 80 zile inainte de DPN (84 e maxim).

pentru fetele care au/vor pat pliant: eu am citit pe net si, destul de ciudat, m-au avertizat si vanzatorii de asa ceva (desi era mai scump decat cel de lemn): doctorii nu prea il recomanda ca patutz "permanent" din cateva motive: panza/plasa e sursa buna de alergii (se pune praful si nu se poate spala, se poate murdari usor de la bebe (regurgitat, vomitat cu/fara jet, etc) si curatza ff greu, iar atunci cand bebe ajunge la varsta de ridicat din fund, pe patut, nu are de ce sa se apuce (nu ajunge sus din prima) si e frustrat, plus ca nu isi dezvolta mushchi si toate cele. asa ca va tzipa dupa voi sa-l scoatezti de acolo. daca plasa are feromoar, iese de acolo, se poate ridica pe mobila, dar e mai ...greu de supravegheat. eu am avut asa ceva la Ana, dar doar ca spatiu de joaca ziua si de luat in concediu/ la bunici. dupa 1 an si ceva, insa, se mishca tare cu un bebe care se zbantzuie in el. desigur, fiecare decide ce e mai bine pentru el/ea. P.S. exista aparatori groase ptr. patut de lemn, chiar unele cu burete destul de dens (feretti, parca). loviturile nu sunt asa de tari cum ni se par (comparativ cu ce cazaturi vor lua de cand merg de-a bushilea....sunt mangaieli). Ana nu s-a invinetzit de la pat, dar de la mobila, genunchiul meu, etc, da



Cris, 21+cu ,Ema si Ana(04.04.2003)


Am inteles... mie nu vrea sa-mi dea medicul de familie decat cu 60 de zile inainte. Si eu mai am concediu de odihna tot vreo trei saptamani. Oricum eu cand am vorbit cu ea eram de acord, dar intre timp am obosit si mi-as dori sa stau acasa...
Merci de sfaturile cu patutul.

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Rox y,felicitari pentru fetita!Credeam ca e anul baietilor dar vad ca si fetele incep sa castige teren.

22+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Sa aveti o zi buna!!!
Noi plecam la serviciu.


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

buna dimineata burtici...noi cam tarziu astazi,dar de la raceala nu ma mai puteam da jos din pat
raspunsuri privind finetul au dat fetele mai harnicute,dar vroiam sa spun ca eu la Mario am folosit scutecele din finet...cat era mic mic pentru a nu-l culca direct pe lenjerie,respectiv paturica(este foarte OK)...iar cu infasatul,pe Mario nu l-am infasat deloc si nu este nici cracanat nici.....acum depinde de conceptiile fiecaruia si de "bunicutele" din jurul nostru
cris.dogarel ai dreptate buretul de la feretti este foarte gros,mi-am luat si eu,asta dupa ce am azut la o prietena ca este totul ok,adik bb nu s-a lovit deloc
burtici pt mamici

Mario Andrei 16.08.2005 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Deceunela, legat de finet, asa cum ti-au zissi fetele poti cumpara metraj si-l tai in patrate cu la tura de 50-70 cm.
Referitor la pampersi si body poti sa le folosesti linistita ca nu stramba picioarele copiilor.
Iar legat de nas infundat, in capitolul anterior s-a discutat si am inteles ca ar fi ceva normal la unele femei in sarcina.

Cris mario poti sa-mi zici te rog unde e magazinul feretti, ca am cautat pe net si n-am gasit.

O zi frumoasa fetelor,

Tana cu Toma (10.11.2001) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KarmenS spune:

Neatza, fetele

Si eu am aceeasi problema cu nasul, e tot timpul infundat si ma deranjeaza cel mai mult noaptea, dar am inteles ca e normal in sarcina sa ai asemenea probleme.
Faza cu infasatul eu nu intentionez sa o iau in calcul deloc si nici nu cred povestile cum ca ar iesi bebe cracanat daca nu e infasat! Chiar nu cred!
Pupici la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

tanaion....site-ul este asta www.feretti.ro,iar adresa urmatoarea: Str. Doamna Ghica Nr.133,sector 2,Bucuresti
.Sper sa iti placa ceea ce vei gasi acolo(pe site sau la adresa),sunt lucruri de calitate si foarte frumoase


Mario Andrei 16.08.2005 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza fetele, hop si eu la cafelutza! O sa raspund si unor chestiuni de aseara din subiectul trecut, dar si celor ce au scris la subiectul 30, sper sa intelegeti
decenuela Am mai raspuns ieri unor fete cu acelasi probleme (ca si cum ar fii racite) uite ce am zis eu:
"sa stii ca am inteles de la alte gravi ca pe timpu sarcinii se manifesta un fel de...mmm.. ca un fel de alergie si ai simptomele astea ca si cum ai fi racita: stranuti curge nasu, infundata si curge apa asa ca o trompa, dar de fapt nu esti deloc racita, e doar un simptom al sarcinii si la 95% dintre persoane trece dupa ce nasti, sunt insa unele care raman cu aceasta alergie"

rox_y Felicitari ptr fetita! Ce bebe mare si sanatos! bravo!
cristies....... MERCIII! chiar nu am stiut asta: "Mersul pe bicicleta si pe banda (eventual inclinata) se recomanda in strainatate pentru femeile care au depasit 40 de saptamani pentru a provoca travaliul. In trimestrul doi e ok sa faci sport daca inainte ai fost sportiva, daca nu - nu e cazul sa te apuci. Eventual yoga sau streching dar recomandat de medic. Iar in trimestrul trei mai bine pas. Problema mare, pe langa travaliul prematur este faptul ca daca nu respiri cum trebuie poti lasa fatul fara oxigen...", eu stiam ca e bine sa faci miscare si sa nu stai sa-ti putrezeasca oasele. Toate mamicile imi povestesc despre cate ore se plimbau ele inainte sa nasca, cum incercau sa fie active, dar eu unde sa ma plimb pe minus cate grade or fii? de aia ma gandeam sa merg la sala pe banda. O sa mai vb cu dr si eventual merg numa pe banda usor si fara inclinatie. Merci de avertizare!

larisel in legatura cu intrebarea ta cu saltelele, paturile pliante normale, marea majoritate au dimensiunile standard 60/120, dar paturile pliante alea smechere cu muzici si vibratii si toate cele, al naibii sa fie daca are vrunu alta dimensiune decat 105/70, 103/73 unma aberatii d-astea...

cris.dogarel Merci mult de sfaturile cu patu pliant, intr-adevar am auzit si eu toate astea si am renuntat la ideea de pat pliant. Am zis ca o sa cumparam unu' normal si eventual daca o sa consideram ca e nevoie o sa luam p parcurs acel pat pliant/loc de joaca Merci de sfaturi si explicatii! f utile! de aia e bine sa avem mami de bb2 printre noi!

adina_bulina felicitari ptr eco! Fetita ta e f bine dezvoltata, corespunzator varstei, bravo!

cris_mario merci de pont si de site!

Sa aveti o zi frumoasa, eu incepand de azi ma apuc de cititclasica "Mama si copilul", va anunt daca gasesc ceva interesant p-acolo

22+ Yannis

Mergi la inceput