Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

salutare burtici. cam liniste azi pe aici. vreau sa va anunt ca azi stand in biserica la slujba pe scaunel comod, am simtit la un moment dat un fluturas mic. am simtit ceva de genul cum ciocanesc puii de gaina in out cand vor sa iasa afara daca ati ascultat vreodata. am simtit de 2-3 ori asta si nu va spun ce bucurie a fost pe capul meu. imi venea sa alerg dupa sotul meu sa ii dau vestea, dar nu se prea putea asta pentru ca tati e preot si facea slujba. problema e ca acum nu mai simt nimic poate nu m-am inselat eu si acestea sunt primele miscari ale mariei mele .
ma gandeam azi in biserica ce stil de viata dezorganizat am dus inainte de sarcina si ma mai miram de ce 5 ani nu am ramas insarcinata. ma incanta faptul ca acum toata lumea e atenta cu mine, mi se ofera scaun, pernutele cele mai frumoase, sunt intrebata mereu cum ma simt. si din partea sotului simt o schimbare, in special la ajutorul in casa. alimentatia e cea care e pe primul loc la mine, mereu atenta la ce mananc si sa fie cat mai sanatos. ori inainte mancam cand apucam, ce nimerem si mereu pe fuga.
cred ca de acum inainte voi declara acest mod de viata definitv pt mine, chiar si dupa nastere. de abia acum realizez cate prostii mancam, nu ma intindeam in pat nici moarta la pranz, saream peste micul dejun etc. poate mai sunt mamici ce gandesc ca mine, si va anunt ca eu voi declara ca imi doresc sa foi tratata asa special mereu
nu va mai tin de vorba caci merg la nani dar revin pe baricade maine. diseara merg la o cumatrie
ce stiti de draga noastra castelana?

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
17+
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

'Neata la gravidute.Eu am vreo doua zile de cand ma trezesc numai la ora 12...ce bine e...Maine mergem la doctor...poate vedem si noi ce culoare de carucior avem.
oanka felicitari pentru fetita.Si eu tot fetita imi doresc dar daca e baiat nu ma supar..o sa dea tati party.Ce o fi...sanatos sa fie.
rebiana eu cand am facut DT am fost programata la ora 17.Crezi ca am stat nemancata pana la ora aia?Nuuu.Mi-a zs doctorul sa nu mananc nimic cu 2 ore inainte.
va pup pe toate fara exceptie

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Raluca i-a placut lui tati foarte mult salopetica. Asa am spart gheata si am inceput sa iau si eu cate ceva pentru bb. Mi-am propus ca in fiecare saptamana sa cumpar ceva pentru el. Ma bucur ca iti vine bluzita.

Kossir hoinareala placuta.Cand ne mai pui poze cu frumuselul tau?

Oanka, dna preoteasa , felicitari pentru fluturasii din burtica. Alea sunt miscarile lui bebe. Nu te impacienta, nu o sa simti mereu si chiar vor fi zile cand nu o sa simti nimic. Abia dupa o luna de acum incolo o sa simti mai clar, la mine asa a fost. Si tot nu simt mereu, doar cand stau intinsa. Felicitari pentru "ordinea" facuta in viata ta. Adevarul e ca asta e modul de viata corect.

Niki bafta maine la eco si te asteptam cu un carut colorat.

Rebiana ca am uitat sa iti zic, eu chiar am intrebat la telefon daca trebuie sa fiu nemancata si mi-a zis ca nu are legatura. Poti manca linistita.

Merg sa fac mamaliga cu racituri de pui.

O duminica frumoasa, o sa merg si eu dupa masa sa il culc pe bebe.



Oana 18+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Salut!
Vad ca multe se agita sa cumpere deja patut, haine, carucior...
Din experienta mea, va sfatuiesc sa cumparati cit mai putine.

HAINE PT BEBE, de exemplu, nu luati decit body-uri si salopetele pt primlele saptamini (7 body mineca scurta si 7 salopete mineci lungi sint supersuficiente pt cum nastem noi in primavara), 2-3 perechi de sosete flausate fara elastic la glezna si vreo 2 bonete din bumbac. Zau daca e cazul sa cheltuiti vreun leu in plus: pina la 6 luni garderoba va fi asigurata 100% din cadourile rudelor si prietenilor. (Eu am avut pina la 18 luni toate hainele din cadouri, desi am f putini prieteni si putine rude, si pt ca eu am insistat nu au facut excese cu cadourile - altfel as fi avut haine pt 3 copii...) In tot cazul, asta e valabil pt cine locuieste in Romania, pe afara parca nu e moda sa duci haine cadou cind vizitezi copilul sau daca ti-a nascut prietena etc...

PATUT: eu am unul in care copilul a dormit citeva zile pe la 4 luni... Asa ca am dat banii degeaba pe el, atentie sa nu patiti si voi la fel! Bref, pina la 4 luni Vladimir al meu a dormit in cosul de la landou (ala detasabil de la Chicco Trio) - e f comod asa, ca luati copilul din landou cu tot cu cos si-l duceti in casa, deci nu trebuie mutat, trezit etc. Acolo traieste el bine-mersi, zi si noapte, pina la 3-4 luni (cit nu creste prea mare si nu mai incape). Cosul de landou e genial, eu foloseam si in casa copertina lui ca tinea "de curent", plus plasa de insecte s-a dovedit folositoare :) Asa ca va recomand sa nu cumparati patut, si abia cind are copilul 3 luni sa va ginditi daca chiar va trebuie patut sau luati direct pat de copil mai mare la care puneti gardut din ala mobil de la Ikea or so... Plus nu uitati ca veti avea botez si deci cadouri de botez, unde puteti sugera un patut sau altceva ce aveti nevoie de "cadou"...

Si luati orice puteti de la alte mame cu copii de 1-2 ani: carucior, cadita, olita, cintar... credeti-ma, o sa cheltuiti oricum o avere numai pe Pampers, produse de toaleta, tot felul de creme si picaturi de la farmacie, biberoane, sterilizatoare, bavetele - Doamne, nu va imaginati cite se string oricum de cumparat!... faceti economie la singe, cit puteti! Toate produsele de frumusete - haine, jucarii, mobilier si decoratiuni copii - toate le veti primi cadou oricum, asa ca nu cumparati nimic! Uite, la Vladimir eu cheltuiam 8 milioane pe luna numai cu Pampers si farmacie, in conditiile in care copilul a fost sanatos tun (in primele luni: Bepanten, Gramastan pt mine ca alaptam si tampoane pt sini, vreo 5 feluri de remedii pt colici care niciuna nu avea efet samd - credeti-ma ca nu exagerez cu alea 8 milioane...)

CARUCIOR: nu e musai sa luati inainte de nastere, mai puteti astepta un pic, poate "pica" cadou colectiv de la colegi, rude sau ceva :) Doar cind plecati la spital e bine sa imprumuttai o scoica, sa puteti aduce copilul casa in siguranta in masina... Iar la carucior eu zic ca e f important sa aiba landou pt primele luni, pt ca oasele copilului sint moi si e musai sa stea pe ceva foaret drept zi si noapte ca sa creasca corect - iar un carucior cu pozitii reglabile nu va asigura planeitate perfecta...

Hai ca m-am dat in barci cu atitea sfaturi :) dar imi sinteti dragi si m-am gindit sa va conving sa va pastrati banii in buzunar pt cind trebuie cu adevarat, si sa nu faceti greselile pe care le-am facut eu la primul copil :) Pup!

14+

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Vladi multumim pentru sfaturi. Eu din pacate nu am rude aici, si foarte putini prieteni (fete care de fapt sunt de aici de pe forum), asa ca trebuie sa imi iau tot dinainte. Nu am de la cine primi lucrusoare "donate", deci trebuie sa incep de pe acum. Oricum haine nu o sa iau multe, dar restul, patut, carut, trebuie, ca sigur nu o sa primesc. Rudele sunt departe, iar pana o sa vina ele la mine e posibil sa treaca ceva timp, deci nu ma pot baza.
Oricum am inteles ce e important si ce multi bani se cheltuie.

Oana 18+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ioana, scumpa foc fetita, mi.a placut poza unde a adormit in genuchi cu capul pe puff :)

oanka felicitari pt primele miscari

sunt de acord, in primele luni am luat o gramada de haine, pe care binenteles ca nu le.am folosit, si la doctor il duceam in salopeta di aia pufoasa, flausata cum ii zice si body
sunt usor de pus, mi se parea ca.l chinui sa.i indes bluze si altele pe cap, si body ii luam din cele care se desfac cu capse sau se petrec ...
si cu patutul sunt patita asa nu.i iau :)

oana mare grija la infectia urinara, fa.ti analiza repede

delia sanatate fetitei si tu ai grija cu dezlipirea placentei, ce ti.a zis doctorul? se prinde la loc cu repaos ? e ca si un hematom, ca desprinderea de sac?

roxana 12+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

fetelor, a scris cineva acum cateva zile ca se duce sa manance buls, mamaliga din aia cu branza la cuptor
eu mancam asa in romania, cand mergeam la bran, la cheile gradistei, acum multi ani, dar mi.am adus aminte si evident mi s.a facut pofta
caut pe net si nu gasesc o reteta ceva poate nu stiu cum se scrie corect, are cineva idee? am malai romanesc si branza sarata, unt etc
dar nu.mi da prin cap cum se face

roxana 12+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:



Buna, burtici!

Sa va dau si o veste buna .
Azi, stand la pat, ma uitam la tv, si la un mom dat am simtit in partea stanga cum a miscat ceva ..sper sa fi fost bebele..eu am mai simtit si la 9 sapt, dar nu am zis nimic, gandindu-ma ca e prea dvm..

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 11+ - JUSTIN/JUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Daynara, este bulz ardelenesc sau ciobanesc sau moldovenesc, toate 3 cu retete diferite. Vezi care din ele iti face cu ochiul.
Despre achizitii, eu nici nu ma gandesc sa iau de pe acum patut sau carucior. Acum ii renovam un dormitor, varuim, punem parchet proaspat, etc, apoi facem o circulara cu necesitati, si prin februarie martie o sa luam o parte din banii nostri si o parte sigur ne va ajuta familia.
Seara buna!
15+

Mami si tati il asteapta pe mugurashul lor cu drag!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna Dimineata fetelor burticilor, mamicilor!!!

revin si eu asa tiptil dupa ceva zile de absenta, nu am putut scrie, dar am mai dat cand am putut cate un ochi sa stiti.
Eu sunt aici sa stii, bine, cate odata cand ma enerveaza ceva din aer am o tuse interminabila, inca nu am detectat ce anume e de vina, deci sunt bine.
Am fost cam dusa psihic in ultimul timp cu mama mea, intre timp a mai facut doua interventii chirurgicale, e kilarita rau de tot, sta la pat aproape inerta pentru ca orice ar incerca sa miste e datator de dureri.in fine, cica iar pericolul a trecut, dar filmul asta l-am tot auzit repetitiv de atatea ori, iar in ultimilile saptamani de cateva ori.
In fine, acum citesc din urma sa vad ce s-a mai intamplat, ca iar ati scris!

Multumesc mult pentru sustinere, rugaciuni, ganduri bune, chiar am avut mare nevoie si cred ca au si ajuns unde trebuia!

va pup si sa auzim numai de bine!!!!



castelana fericita 12+

Mergi la inceput