kinetoterapie, dar degeaba

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ali imi pare rau ca gimnastica nu e asa cum ati sperat. Tu ai scris si la subiectul meu cu hipertonia musculara spunand ca aveti acest diagnostic ca si noi. Karla dupa o luna de tratament cu Encephabol si Tonotil N si kinetoterapie are niste ezultate uimitoare. Face tot ce se reprosa ca nu face. Sa nu iti inchipui ca iei ii place foarte mult gimnastica. Are parti si exercitii care o incanta altele la care zbiara de nu mai poate, dar ii place mult kinetoterapeutul.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

ALI76
am recitit si eu cele spuse de joklk,,,,si sant un pic in ceata,,,
acolo tu spui ca ai acelasi diagnostic ca si fetita lui Joklk,,,iar aici spui ca copilul nu umbla din cauza unei spaime ramase in urma unei cazaturi.
TE ROG sa faci o mare diferenta intre cele doua,,,,eu ma simt un pic vinovata ca ti-am spus sa intrerupi gimnastica ,dar asta la spusele tale,,,DAR eu vorbesc din experienta unei mame cu 2 copii gemeni care s-a confruntat cu ambele probleme.
Intre cele 2 probleme,spaima si hipertonie musculara este o diferenta enorma,,,,si nu poti sa le compari si sa le tratezi asemanator.
Daca baiatul tau nu umbla ptr ca este speriat ,,,foarte bine ,o sa isi revina in timp si o sa umble ff normal,,,dar daca ati primit diagnosticul de hipertonie musculara,cel mai rau ar fi sa te culci pe o ureche si sa astepti sa treaca de la sine
Hipertonia musculara se recupera aproape complet ,dar cu gimnastica OBLIGATORIU,si atunci copilul e obligat prima data sa mearga in 4 labe si apoi in picioare ,,,eventual si ceva medicamente.
Judeca situatia cu mintea rece si fara frica si lacrimi chiar daca aveti un asa diagnostic,,,totul se recupera la varsta asta,cu cat incepeti gimnastica mai repede cu atat apar si rezultate,cauta un chinetoterapeut bun care sa stie cum sa vb si se lucreze cu copilul.
eventual schimba dr ,neurologul,,,mai cere o parere si atunci daca ai 2 pareri asemanatoare vei sti sigur ce ai de facut.

D-zeu sa te ajute sa gasesti solutia cea mai buna..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Ori e sperietura ori e hipertonie musculara?

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali76

Poate sa plece in picioare intai si apoi sa stea in 4 labe? se poate asa?

ali


Normal ca se poate. Cine ti-a zis bazaconia asta ?
Fetita mea intai a mers in picioare si dupa multe luni am vazut-o ca merge in 4 labe.
Si nu are absolut nici o problema medicala, din contra a fost foarte precoce. La o luna isi tinea singurica capul. Statea pe burta si se uita in toate directiile.

Sanatate

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Ali, parerea mea e sa mai consultati un alt doctor, un alt kinetoterapeut, dar sa nu renuntati! Daca exista undeva o problema, timpul e ffff important! Ba chiar ar fi fost important sa fi inceput kineto cand ati observat ca nu se ridica/ nu sta in fund. Faptul ca spui ca are picioarele tepene si nu se lasa pe vine, indica o problema mai mare decat sperietura!! Si fetita mea a avut o scurta perioada pe la un an, cand urla din gura de sarpe la kineto, desi lucrase cu aceeasi persoana de la 3 luni. Deci orice numai nu renunta la recuperare!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Fetelor, stati, nu sariti pe mine. Deci, intai am fost la pediatra lui, care pe trimiterea catre Budimex a scris de la ea " HIPOTONIE MUSCULARA".Am fost la neurolog si nu mia prescris nici un tratament si nici nu mi-a indicat vreun diagnostic, ci doar kineto, pt ca sa-si dea drumul. MI-a mai spus ca din cauza faptului ca a cazut e f speriat si intai trebuie trecut de faza cu teama si apoi mai vedem cu mersul de-abuselea si cu restul. Voi incerca o alta parere de la un alt neurolog si voi merge inainte. Dar repet, David nu are vreun diagnostic precis dat de vreun neurolog, pe care eu sa-l ignor total, doamne fereste. Este unicul copil si am fost disperata din prima zi pt ca l-am nascut devreme- 32 saptamani. Nu vreau sa bag pe nimeni in ceata, ASA STAU LUCRURILE. O sa incerc la alt neurolog si alt knetoterapeut. Va pup si imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa. Ar fi fost bine daca ne-am fi putut intalni undeva, intr-un parc, sa-l vedeti pe David, si sa va dati cu parerea pe viu. Toate cele bune si multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Bee, cunosti vreun neurolog bun, undeva ? La Budimex, Grigore, sau alt spital? Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ali, eu nu vreau sa isc controverse ai dar la celalalt scubiect tu scrii asa :
"Buna JOKLK! Si noi avem aceelasi diagnostic, astazi am fost cu baietelul meu David de 1,5 ani la neurolog si ne-a prescris aceelasi lucru ca si tie.Tratamentul medicamentos noi l-am refuzat si acum ramane sa mergem la kineto la Budimex. Eu l-am nascut pe Dav la 32 de saptamani si nici acum nu se ridica singur, nu merge decat tinut de manuta, e f lenes. Bafta si tie si poate mai tinem legatura sa vedem cum se comporta ai nostrii bebei dupa gimnastica recuperatorie. Toate cele bune si sanatate multa!"

Ca si celelalte fete as spune si eu sa vezi un alt neurolog si apoi sa hotarasti ce e de facut. Trebuie sa te lamuresti o data daca e sau nu hipertonie, si asta cat mai repede daca vrei si rezultate.
Nu o lua ca o mustruluiala sau un repros toata discutia asta, dar eu iti scriu din perspectiva mamicii de prematur diagnosticat cu hipertonie si care dupa tratamente si gimnastica are o evolutie remarcabila. Dar sa nu iti inchipui ca nu a plans la kineto si e mai mica decat baietelul tau. Nu as vrea sa te domine mila pentru el si din cauza ca il vezi ca plange sa intrerupi totul chiar daca el poate ar avea nevoie de asa ceva. Kinetoterapeutul nostru imi povestea ca a avut asemenea caz cand parintii din cauza faptului ca copilul plangea (ceea ce cred ca la copii asa mici in asemenea cazuri e inevitabil caci sunt obligati sa faca ceva ce nu vor)au renuntat fara sa se gandeasca ca totusi prin gimnastica copilului ii ajutau.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Ali, activeaza PM-ul, sa-ti trimit ce m-ai rugat. CAt despre diagnostic, nu se pun diagnostice prea devreme, cand exista dubii, dar hipotonia sau hipertonia musculara sunt simptome asociate unor probleme mai serioase (Doamne fereste, sper sa nu fie cazul). Fetita noastra a fost hipotona, foarte mica fiind si ni s-a pus un diagnostic general si vag de "tulburare de comanda cerebrala" si ni s-a recomandat kinetoterapia. Fiind foarte mica s-a recuperat nesperat (probabil si problema ei a fost una mai putin severa), dar ideea e ca tb lucrat, cat de devreme, cat de mult, daca exista chiar si o mica suspiciune.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

baietelul meu a fost diagnosticat cu usoara hipertonie axiala; a facut kineto de la 3 luni la 8 luni (saptamana trecuta ne-a spus doctora ca e complet refacut); noi o sa mai facem totusi kineto inca vreo luna doua

Mergi la inceput