Pasiune/obsesie :Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Ce ma bucur ca Regina Maria e un subiect apreciat,multumesc doamnele mele,pentru voturi!
Sa revenim la draguta noastra regina.
Teo,cica totusi Barbu avea ochi caprui:))Asta am citit in Hannah Pakula,multumesc inca o data,maxinne!Aseara am citit pret de citeva ore,pina mi s-au intetosat ochelarii:))Mai am cam o suta de pagini,tare nu-mi place sa citesc pe ecran de calculator,eu ador sa rasfoiesc o carte,dar e bine oricum!La moartea lui Mircea(io chiar am plins,serios,cind povesteste cum tipa bietul copilas,cum i-au bandajat ochisorii,pentru ca nu mai suportau sa-i vada privirea suferinda,of!)regina noastra a stat in camera...cu Barbu!!Ciudat,nu?Ultima luminare a aprins-o impreuna cu el,nu cu Ferdinand,ceea ce ar fi fost mult mai logic!
Tot rascolind netul despre Maria,am ajuns si la Romanovi si am citit despre felul cum au fost izolati,pentru ca in final sa fie ucisi bestial de bolsevici:(
Prima lor fata,Olga,ar fi fost o candidata pentru Carol,dar se pare ca nu s-au placut deloc:(Alta ar fi fost soarta ei,daca s-ar fi casatorit cu el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

O mare fumatoare....heheh...acum numai regina Danemarcei mai fumeaza in public,intr-un fel,Regina Maria a fost o non conformista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

O mare fumatoare....heheh...acum numai regina Danemarcei mai fumeaza in public,intr-un fel,Regina Maria a fost o non conformista...


Pai doar is din aceeasi familie, nu?? Mama ei e sora lui Alexandru al III-lea, casatorit cu Printesa Dagmar a Danemarcei, parinti ai tarului Nicolae al II.

PS: ehhh, Margareta fu nevoita sa promita ca NU mai fumeaza in public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

M-am desfatat cu filmulete pe youtube cu Regina Maria, in majoritatea are in jur de 60 de ani, dar e inca frumoasa si mi se pare ca nu are riduri! Are o anumita seninatate, ce nu stiu de unde i se trage, ca existenta i-a fost zbuciumata, iar in ultima parte a vietii, sub domnia fiului ei, a avut parte de un tratament f urat.
Eu nu mai stiam de unde am informatia cu ochii caprui ai lui Barbu Stirbey, dar cartea Hannei Pakula am citit-o acum vreo 6 ani, asa ca de acolo mi-o fi ramas in minte. Da, secventa mortii lui Mircea e cumplita, la fel in memoriile Reginei. Cat despre romanta cu Barbu, cred ca a fost vorba despre o mare poveste de iubire, care nu a intrat ca atare in cartile de istorie pt ca era ilicita.
A avut si Ferdinand parte de asa ceva inainte de a o cunoaste pe Maria, poate gasesc istoria pe net ca sa ii pun link-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Lilutz,dar inca aveti prin magazine tigarile Reginei,nu??:))(le-am incercat si eu din curiozitate cind am fost in Copenhaga:))

Am terminat in fine Hannah Pakula!!!
M-au amuzat mai multe aspecte,o sa le reproduc succint,din pacate nu se poate da copy/paste la text:)

O bucatica de hirtie pe care Regina Maria a scris:
Sint fara indoiala cea mai minunata femeie de pe pamint(ahahha,asta e buna de spus dimineata ,doamnele mele,cind ne trezim si ne privim in oglinda:)

Un comentariu al contelui Charles de Saint Aulaire:
"Exista un singur barbat in Romania si acela este Regina!"

Si nu in ultimul rind,apropos de ce spuneai tu Teodora...cind l-a ajutat pe Ferdinand sa-si scrie testamentul ,Regina Maria l-a atentionat ca trebuie sa se gindeasca sa lase cite ceva si amantelor lui,un fleac acolo:

"La inceput el protesteaza(Ferdinand)dar in general reusesc sa-l conving si este pe jumatate amuzat si pe jumatate timid,cind ii spun sa treaca si cite ceva pentru diferitele sale flirturi:Titi,Mie,Valentine,Robestile si desigur ca prima si cea mai importanta,sarmana Aristita,care l-a iubit atit de statornic,ca si Maruka:ne-am distrat mult cu asta.Lui nu i-ar fi trecut prin minte sa faca asta singur,dar ii place sa o faca cu mine si eu fac ca totul sa para o gluma colosala!"

Ei..acum vin si va intreb,doamnelor dragi,cite din noi ar putea cu dezinvoltura si umor,sa-si tina sotul de mina si sa-l ajute sa redacteze un testament in care sa nu fie uitate amantele?
E colosal...ginditi-va ca asta se intimpla in familia regala,in anii 1927!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Lilutz,dar inca aveti prin magazine tigarile Reginei,nu??:))(le-am incercat si eu din curiozitate cind am fost in Copenhaga:))


Ouchh, nu stiu: io vazui prin magazine doar Prince...sau asa ceva.


Citat:
Ei..acum vin si va intreb,doamnelor dragi,cite din noi ar putea cu dezinvoltura si umor,sa-si tina sotul de mina si sa-l ajute sa redacteze un testament in care sa nu fie uitate amantele?
E colosal...ginditi-va ca asta se intimpla in familia regala,in anii 1927!!


Femeie inteligenta, deh !! Da' cred ca intelegerea asta vine din reciprocitate

Si ca sa spun ce caut io pe la subiectul asta e ... ca am citit, prin 199si ceva toamna, alea doua volume despre Regina Maria, aparute la o editura din Chisinau. Le-am citit ca pe apa! Si mi-a placut mult personajul principal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda

Pai doar is din aceeasi familie, nu?? Mama ei e sora lui Alexandru al III-lea, casatorit cu Printesa Dagmar a Danemarcei, parinti ai tarului Nicolae al II.



Lil,inseamna ca-mi intelegi nebunia,daca ti-a placut personajul

Revenind la cele doua rinduri ale tale..am plecat de la fumat si regine,si am ajuns sa ma dau cu capul de toti peretii prin wikipedia:))
Am avut nevoie de 2 ore sa inteleg ce ai spus tu intr-o propozitie:)
Este cumplit de greu sa pricep care cu cine se inrudeste,mai ales ca sint multe Feodorove,Alexandrove,am ametit complet!
Pina la urma am deslusit enigma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

care va sa zica:
Maria Feodorova si Alexander al III-lea sint parintii tarului ucis Nicolae al doilea.
Alexander al III-lea,tatal tarului este frate cu mama Reginei Maria,Marea ducesa Maria Alexandrovna of Russia.
Merit o inghetata de vanilie?
Merit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

care va sa zica:
Maria Feodorova si Alexander al III-lea sint parintii tarului ucis Nicolae al doilea.
Alexander al III-lea,tatal tarului este frate cu mama Reginei Maria,Marea ducesa Maria Alexandrovna of Russia.
Merit o inghetata de vanilie?
Merit!


Yeap.

Nici io nu stiam de toata increngatura asta de familii decit de la 2005 incoa', cind printesa Dagmar, mai bine spus ramasitele ei fura transportate-'napoi in Rusia, dupa negocieri indelungate dintre Rusia si Danemarca. Se spune ca Dagmar n-a vrut si pace sa plece din Rusia dupa 1918 si a fost fortata de sora ei, Alexandra, sotia lui Edward al VII-lea, sa paraseasca Skt. Petersburg si sa revina in Danemarca, via Anglia!

Cred ca mai simplu spus, Regina Maria si tarul Nicolai al-II-lea au fost veri primari. Gisaz, ce vreumuri a trait!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Frumos subiect!
Eu am citit Povestea vietii mele atunci cand a aparut, dar am ramas cu impresia ca n-am citit toate volumele. Am sa le caut sa le recitesc.
A fost demult un documentar pe Discovery despre regii si reginele Europei, printi si printese, d-acolo am inteles foarte bine care, cum si in ce fel sunt inruditi. Complicat tare, oricum. Un episod a fost dedicat Romaniei.
Balcicul e o splendoare, iar gradina este de vis. Din castel n-am apucat sa vad mare lucru, ca se plictisise fii-mea si nu mai era de tinut, dar mi-a placut in mod deosebit baia reginei. Erau expuse si cateva din picturile ei.
www.tkinter.smig.net/QueenMarie/Gallery/Marie127.htm" target="_blank">o frumusete!

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput