Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(74)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Ilinca_M.
E o scumpik Sophiphi!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

Wow Ilinca ce Sophiphi dulce am vazut!Multi

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetele!

Of, nu pot sa cred, scrisesm un roman si cand sa dau send mi-a sters Ana tot,tre sa o iau de la capat. Acu' am pus-o in centru de joaca pt mai multa siguranta

LA MULTI ANI! Ariana, Sophiphi, Gaza Mica

ANCA, da, am vazut raspunsul tau, iarta-ma ca nu am raspuns, dar eram prea varza cu nervii din cauza de soacra (ce noroc pe tine ca nu ai una). Pana la urma o sa astept pana miercuri si ma duc la doctorita de la Grigore, ca imi face imediat toate analizele. Ea e bine intentionata, de aia m-a si certat. Nu cred sa fie tarziu miercuri, Ana e vioaie si mananca f bine, nu cred eu ca un copil bolnav grav se comporta asa. Azi e iarasi agitata si maraita, dar cred ca e de la dinti.

GAZA, mercic de ideea cu "bau". Eu fac bau cu ea, imi pun mainile pe fata si cand le iau zic "bau" si ma dau spre ea, ea rade, dar nu stiu daca constientizeaza mare lucru. Mai exersam.

OLI, petrecere frumoasa in croaziera

Legat de BRANZA, sunt perfect de acord cu Pisigri, ba chiar sustin ideea si in privinta biscuitilor pop.ulari, chiar daca eu inca nu i-am dat Anei. Mie nu de continut imi e, ca doar eu una am crescut bine mersi cu ei, ci de faptul ca sunt in vrac si nu poti sa sti in ce conditii sunt tinuti. Eu fac branza cu lapte 3,5% si lamaie.
Si ca tot am zis de biscuiti, eu am luat din car4, de la produse bio, unii biskids se numesc, sunt ok de la 6 luni, snt indulciti cica cu suc de struguri, nu cu zahar si sunt bio. Eu am gustat unul si mi s-a parut bleah!, dar i-am pus copilului unul pisat in fructe si a mancat. ce ti-e si cu gusturile astea

Legat de CEREALE, eu ii dau seara si e ok. Momentan i-am dat numai fara lapte, de orez - Milupa orez bio, Milupa orez cu vanilie, Nestle orez, Nestle orez cu 3 fructe (astea inca nu le-am desfacut, sper sa le tolereze). Eu ii pun 4 masuri cu varf la aprox 230 ml lapte (220 apa si 7 masuri late). O sa mai cresc, dar nu f mult.

La BABY EXPO ajungem si noi sambata in jur de 11 sigur, poate ajung si eu singura cu bebe maine, dar nu promit nimic.

Fetele care se pricep la AEROSOLI, poate ma ajutati si pe mine. I-am facut si eu Anei ieri si azi, am pus o fiola de ser fiziologic. E ok? Am facut cam 2-3 minute, oare e prea putin? Ca a plans tare si mi-a fost mila de ea. Eu am cu aer rece, dar sincer nu mi se pare ca iese cine stie ce abur, iese un pic la inceput si gata. E normal?

Off-topic de bebei, e cumva cineva in domeniu bancar sau stie mai multe despre creditul asta "prima casa", cam ce conditii ar fi? Mie mi s-a cam pus pata sa ne luam casa, sa scapam odata de problema cu socrii, dar cred ca in perioada asta nu e o decizie tocmai inteleapta...

Nu mai stiu daca mai scrisesem ceva, ca oricum am facut iarasi un roman.

Pupici

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Intru si eu rapid, am amndoi piticii muciosi.
Pentru fetele care au facut aerosoli. Cu ce ati facut si cati mililitri? Eu am mai facut lui Stefan cu ser 1ml, adrenalina 1ml si dexa 0,5ml. Nu as mai vrea cu adrenalina si dexa. Cu ser simplu se poate ? Cati ml? ( Gianina, zaizak)


Alinatare as vrea sa vin si eu in parc maine dar nu vreau sa va virusez.




Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

buna seara mamici si pitici
noi suntem mai bine, trecem cu greu de raceala- dani e ok deja dar mai are medicamente
si Julia e mai bine, doar ca mucutii nu se mai termina cu 3 aspirari pe zi
si jumatate din sinupret ajunge pe hainite ca e amar si o scuipa afara, si ma doare inima sa o fortez si chinui dar e pt binele ei asa ca musai
in rest dinti inca nu avem,avem zile cand mancam f bine si zile cand abia abia,
ne chinuie tare dintisorii dar inca nu au iesit-sper ca in curand
pe toata lumea

si multumesc pt raspunsurile din zilele trecute- nu am apucat sa mai multumesc, abia am avut timp sa citesc

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

legat de purificator-umidificator:
aparatul de purificat il las in priza toata noaptea si cand intru in camera la ea se simte aerul curat (desi sunt aceleasi grade ca peste zi, dimineata am o senzatie de aer rece - asa cum e aerul curat de afara)
cu purificatorul doar ce "curata" aerul de praf, bacterii... cu creste umiditatea
cu umidificatorul sper sa nu i se usuce nasucul de la aerul uscat de la calorifer - dar cirat , cei drept
deci trebuie 2 aparate
sper sa fi fost coerenta

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaizak spune:

Rivali eu am facut 5ml de ser fiziologic o data pe zi,oricum maine vine dr si intreb exact cu ce pot sa-i fac si cit tim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

si acum cu aerosolii:
mascuta trebuie tinuta cat mai dreapta (deci si copilul) pt ca altfel nu ies vaporii ci doar niste fasuri mici
partea de sus trebuie lipita deasupra nasucului pt a nu se duce vaporii la ochi
teoretic tb 1 ml de ser insa eu pun pana la nivelul maxim si stam cam 10-15 minuta. Pt ca deobicei le fac prin somn ca sa nu se agite, nici nu o pot ridica f tare asa ca o tin normal (la noi inseamna cam la 70 grate) si tin mascuta inclinata si respiram si ea ... si eu O tin 10-15 min pt ca am vazut ca daca as respecta instructiunile (cantitate/pozitie bb)atat ar dura asa ca prefer sa pun mai mult dar sa putem sta mai inclinate si sa fasaie aparatul

iarasi sper sa fi fost coerenta

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ei, ce fac fetele?
eu am fost o fuga in auchan sa cumpar cateceva de mancare si domnul a adormit lemn pe drum la intoarcere, asa ca l-am luat cu scoica cu tot, l-am postat langa radio si asculta vibe in continuare. ar trebui sa spal nishte biberoane macar dar am o leneee...bucataria e cam vraishte si la cate sute de dulapuri am imi trebuie 30 de minute numai sa le sterg cu o laveta, asa ca nu mai fac nimic

of, trebuia sa raspund mai multor fete dar am citit in 10 reprize de azi dimineata si am uitat tooot. nu va suparati, sa stiti ca v-am raspuns la toate macar in gand cand am citit.

am vazut-o pe sofifica si tot nu imi vine sa cred cum ii sta parul..e criminala. auzi ilinca?! asta e fata rahitica????sau prea slaba sau ce bazaconii iti mai zicea...acum nu pe bune, trebuia sa o batzi cu copilul in cap poate se mai deshtepta.

la noi a fost mult mai bine fara cereale, a dormit ok, deshi s-a trezit pe la 1 fara sa ii fie foame si a fost promovat cu ma-sa in pat si taica-su retrogradat in alta camera. se poate pur si simplu lui sa nu ii mearga cerealele. uite matushi-sa daca mananca o farfurie de fulgi de porumb se tavaleshte pe jos de durere de burta. eu pot sa mananc si 10. aia e, le-am aruncat pe toate si gata, si asa nu eram incantata de idee.
luni trebuie sa chem pediatra la vaccin si sa vedem ce idei imi mai da, ca ne mishcam cu viteza melcului cu diversificarea asta


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

rivali - doar cu ser simplu
cu adrenalina cand este mult prea infundata si nu se mai poate altfel - este antiinflamator
cantitatea - am povestit in mesajul anterior -- pui cat de mult dar stati 10-15 minute

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput