Burtici fericite de septembrie-octombrie (207)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doro76 spune:

So, Neatza fete dragi

Ca sa nu uit ii raspund prima data lui UVE. Draga mea, eu am nascut la Filantropia. Si da, bagajul de spital il cari dupa tine in sala de travaliu...foarte curatica de altfel. Ai grija ca nu te la sa cu niciun fel de lucrusor pentru bebe...cica ii dau ei. Il infasa in niste scutece la inceput. Eu am stat putin in camera de pretravaliu...tot cu bagajul si cand m-am mutat la nasteri, l-am carat cu mine. Dupa ce nasti , iti scot moasele din gentuta absorbante, vata, chilotei de schimb. Faci peridurala???Ca daca daca e bine sa le arati ca ai trusa..evident daca ai..Daca nu iti fac ei...daca au. Eu am dat peste 2 moase super dragute, care m-au ajutat mai mult ca dr...Fie vorba intre noi, parca tu m-ai avertizat cu Peltecu!!Nu numai ca nu a venit la nastere, dar nici nu a raspuns la telefon. Am nascut cu o dr pe care nu o vazusem in viata mea..Dar la cum ma dilatam puteam sa nasc si cu moasele
In fine, a fost o experienta...desi ;la un moment dat ma cam speriasem ca nu stiam pe nimeni. Tu la ce dr esti? Sper sa fie mai cu bun simt si sa vina la nastere. Io la dilatatie 8 faceam cunostinta cu doctrorita..Zicea saraca...hai Doroteea, hai ca se poate, iar eu urlam ca nu se poate..dar s-a putut..

Ralu: eu nu stiu despre ce vaccin vorbesti, ca n-am facut niciunul in timpul sarcinii. Bine ca te-ai opus, astia nu sunt sanatosi!

Pentru colicosi> pediatrul meu zice ca Espumisanul are aceesi compozitie ca si Infacolul..Nu bag mana in foc dar am zis sa stiti.

Si bebelusa mea are colici, se strange tare de burtica si uneori mai tipa in somn! Dar se culca la loc...E asa cuminte. Aseara a mancat la 9 jumate, s-a culcat pe la 10, e drept cam maraita, s-a trezit la 2 jumate, a mnacat si s-a culcat la loc pana la 7 jumate ...Rai nu altceva!

AAAA, felicitari mamicilor noi. Oana M esti super optimista intr-adevar.

Luto, mie abia mi-a trecut durerea dintre picioare...Imi venea sa urlu nu altecva...iar ieri mi-a iesit si un fir de la cusatura, cu nod cu tot. Am zbierat de una singura in baie dar acu nu ma mai doare



Doro, mamica a doua fetite superbe Sara Lucretia(27.08.2009) si Eva Maria (28.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

buna dragele noastre,

sunt Diana , verisoara Oanei ,

astept telefonul sotului ei , sa vad ce se intampla

Doamne ajuta !

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Nu stiu voi cum sunteti, dar eu de-abia mai pot...noroc ca vine octombrie acusica Nu pot sa dorm decat pe stanga si am facut aproape de sold o vanataie nasoala care ma trezeste din ora in ora, pe langa pp, ca seara ma apuca setea... Am si arsuri si o stare de greata, deci toate cele...bebita desi a coborat cred, tot impinge in coaste...si mai nou in piele, la burta mea mica, cred ca e cat un motan grasunel care nu mai are loc

37+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria


Cam asa e si la noi! Tot numai pe stanga pot sa dorm, ma intorc pe dreapta cand "bulbucaie" (parca se sparg niste bule in burta in dreptul pelvisului, pe-acolo pe unde ar fi cap'shorul) si dupa ce se potoleste ma intorc pe stanga . N-am inca vanatai, doar ca imi intepeneste mana+picior.
Tot cu arsuri ne distram si noi si nu'sh de ce am senzatia ca o sa fie un bebe chel, doar asa sa-mi faca in ciuda, ca la fii-mea n-am avut nik si-a iesit direct rockerita...
Si suntem la etapa...mutat coaste. Cateodata nu imi dau seama ce vrea sa faca...sa le duca mai spre dreapta sau sa le ridice un pic mai sus?!
Daaar, ma bucur ca nu este "cronic". Mai avem putin si trece


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 36+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!





37+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Neata fetele!

Acum am intrat si eu,ca a trebuit sa-l pregatesc pe al meu de delegatie. Bine ca am terminat,ca deja obosisem.


35+Mihnea Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doro76

So, Neatza fete dragi

Ca sa nu uit ii raspund prima data lui UVE. Draga mea, eu am nascut la Filantropia. Si da, bagajul de spital il cari dupa tine in sala de travaliu...foarte curatica de altfel. Ai grija ca nu te la sa cu niciun fel de lucrusor pentru bebe...cica ii dau ei. Il infasa in niste scutece la inceput. Eu am stat putin in camera de pretravaliu...tot cu bagajul si cand m-am mutat la nasteri, l-am carat cu mine. Dupa ce nasti , iti scot moasele din gentuta absorbante, vata, chilotei de schimb. Faci peridurala???Ca daca daca e bine sa le arati ca ai trusa..evident daca ai..Daca nu iti fac ei...daca au. Eu am dat peste 2 moase super dragute, care m-au ajutat mai mult ca dr...Fie vorba intre noi, parca tu m-ai avertizat cu Peltecu!!Nu numai ca nu a venit la nastere, dar nici nu a raspuns la telefon. Am nascut cu o dr pe care nu o vazusem in viata mea..Dar la cum ma dilatam puteam sa nasc si cu moasele
In fine, a fost o experienta...desi ;la un moment dat ma cam speriasem ca nu stiam pe nimeni. Tu la ce dr esti? Sper sa fie mai cu bun simt si sa vina la nastere. Io la dilatatie 8 faceam cunostinta cu doctrorita..Zicea saraca...hai Doroteea, hai ca se poate, iar eu urlam ca nu se poate..dar s-a putut..

Ralu: eu nu stiu despre ce vaccin vorbesti, ca n-am facut niciunul in timpul sarcinii. Bine ca te-ai opus, astia nu sunt sanatosi!

Pentru colicosi> pediatrul meu zice ca Espumisanul are aceesi compozitie ca si Infacolul..Nu bag mana in foc dar am zis sa stiti.

Si bebelusa mea are colici, se strange tare de burtica si uneori mai tipa in somn! Dar se culca la loc...E asa cuminte. Aseara a mancat la 9 jumate, s-a culcat pe la 10, e drept cam maraita, s-a trezit la 2 jumate, a mnacat si s-a culcat la loc pana la 7 jumate ...Rai nu altceva!

AAAA, felicitari mamicilor noi. Oana M esti super optimista intr-adevar.

Luto, mie abia mi-a trecut durerea dintre picioare...Imi venea sa urlu nu altecva...iar ieri mi-a iesit si un fir de la cusatura, cu nod cu tot. Am zbierat de una singura in baie dar acu nu ma mai doare



Doro, mamica a doua fetite superbe Sara Lucretia(27.08.2009) si Eva Maria (28.04.2005)





Saru mana de informatii; o sa iti dau un PM sa te mai intreb una alta de spital, sa nu stresez fetele si sper sa iti lase timp sa imi raspunzi
Da, eu iti spusesem de Peltecu, stiam de la o colega care a patit-o, trimisa fiind la dansul de o ruda...si bani cheltuiti si la final nu a venit, nu a raspuns; tu ai fost cazul fericit in care ai avut dilatatie mare si ai nascut; pe ea saracuta au chinuit-o sa ii amane nasterea pana dimineata si nu se apropia nimeni sa vada cat se chinuie, copilul l-au scos cu forcepsul, dar deja e partea horror. Ai avut un mare noroc ca s-a intamplat asa, zic eu
Dr meu e Hamid si chiar vine la nastere, din pctul asta de vedere nu ma stresez.

37+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Ellenuta, sper sa nu racesti tocmai acum, cand mai ai asa putin pana la termen. Baga niste ceai, lamaie, kiwi, sigur iti trece. Unde sa fi racit pe vremea asta frumoasa, ca doar frig nu e, vantul nu bate...hai ca daca o iei din timp, nici nu realizezi ca ai fost racita, asa repede trece, ai sa vezi.

Raluk imi pare rau ca te-a suparat tanti aia de doctorita, bine ca ai avut taria sa-ti sustii parerea si nu ai cedat. Bravo si nu mai fii suparata. Cred ca ar trebui sa o intrebi de vaccinurile de bb ca sa nu ai surprize la momentul respectiv...parerea mea..

Moni tot e bine ca l-au prins, poate iti apar si actele, nu cred ca s-a sinchisit sa le arda.

Adinus bine ati venit acasa. O sa vezi ca trece problemuta cu respiratia, nu te mai ingrijora. La colici inca nu stiu ce sfat sa iti dau

Dana, eu nu cred ca sunt practice scutecele refolosibile, mai ales ca nu prea o sa avem timp sa mai spalam si scutece. Eu merg pe pampersi.

Felicitari Biaz pentru Ioan Amos, sa fie un baietel cuminte, dormicios, papacios si necolicos!

Oare Ramona nu a nascut inca?



_
38+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doro76 spune:

Da, Hamid vine la nastere...era acolo cand am nascut eu...
In alta ordine de idei..nu stiu cine zicea de scos mucisorii din nas...Si Sara are mucisori, dar am inteles ca doar o singura data pe zi e voie cu pompita, ca sa nu-i iriti nasucul..
Problema nr 1 la noi e sughitatul...care o trezeste din somn si o face sa scoata lapte!!!!! Ce alta solutie mai aveti voi, exceptand picaturile de lamaie??????

Doro, mamica a doua fetite superbe Sara Lucretia(27.08.2009) si Eva Maria (28.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:



Ne mai tineti minte? Scuzati absenta indelungata dar sunt ametita rau in ultima vreme...noptile par ca s-au unit cu zilele...suntem la foc continuu.
Multumim mult pentru galerie si sustinere,ati fost extraordinare,v-am citit de pe telefon in noaptea de dupa ceza si tare bine mi-a prins

Ramasesem ls capitolul unde nascusera Daciana,Luto si Kiki..de acolo am pierdut sirul...felicitari si o imbratisare speciala pentru ca au trecut prin momente mai grele
In rest,n-am citit,sper ca restul fetelor au nascut usor
Sa felicit si eu asadar,noile mamici

Felicitari

Kiki_criBun venit Alex si Razvan !
Roxxy Bun venit Maria !
Theea22 Bun venit Matei Alexandru !
Magdala Bun venit Rianna Andreea !
Ralu0308 Bun venit Alexandru !
Diamar78 Bun venit Matei !
Hatsumomo Bun venit Leon Mihai !
Daciana Bun venit Darius Alexandru !
Lutoniana Bun venit David !
Madalina84 Bun venit Irinel Andrei !
Iuliapapusa Bun venit Stefania Gabriela !
Happy_uka Bun venit Carina Maria !
Ioanna81 Bun venit Carol Ioan !
Anomis28 Bun venit Dinu Andrei !
Vik_cj Bun venit Isabela Maria !
anaconda2 Bun venit Paul Daniel !
Diana2007 Bun venit Sonia Theodora !
Panda77 Bun venit Miruna !
Elenuta23 Bun venit Iulia Anamaria !
Danuta1979 Bun venit Ioana Maria Alexandra !
Adinus8 Bun venit Sonia !
Ninny Bun venit Karina Ioana !
Andraiulia Bun venit Sophie Amelie !
Emy10 Bun venit Eva !
NelaM Bun venit Ana !
Mariaana Bun venit Ana-Maria !
Delia79 Bun venit Sofia !
Crissbebe Bun venit Alexandru Aurelian !
Biaz29 Bun venit Ioan Amos !
Loremunteanu Bun venit Eric-Mihai !


Mihaela 40sapt si 2 zile cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Sper ca daca scriu aici of-ul meu o sa-mi mai treaca, pentru ca tot cu lacrimi in ochi am fost toata ziua. Nu e nimic important sau grav... doar hormoni de sarcina...

Am fost la amiaza la doctorita de familie pentru prenatal. Si si-au amintit "duamnele" ca nu mi-au facut "injectia". Au sarit repede, sa-mi faca "injectia". Le-am potolit greu sa le intreb ce injectie... (de parca nu ar fi fost normal sa imi spuna... ), si-mi spun ca DT-ul! Noroc ca stiu ce e DT-ul (vaccinul ala ametit anti-tetanos si difteria), ca alta n-ar fi stiut si ar fi facut ca ele... Si le zic "pai nu vreau sa-l fac". Atunci a inceput orgia, nu va imaginati ce mi-au facut, si doctorita, si asistenta, ca toate gravidele il fac, ce is eu mai desteapta, ca cine ma prosteste si pe mine, ca ascult tot ce spun nebunii pe internet... Pe un ton...

Problema e ca doctorita de familie e prietena buna din copilarie cu mami si deci se cunosc de 57 de ani si sunt prieteni buni de familie. Nu a vorbit niciodata asa cu mine, de aia am fost foarte socata, mi-au sarit instantaneu lacrimile de tonul cu care vorbea si de jigniri... Mi le-am ascuns repede. Am incercat sa-i spun ca am citit ca nu sunt chiar indicate vaccinurile in sarcina din cauza ca la noi contin mercur, am incercat sa-i spun ca asta se face pentru situatia cand nasti in mediu nesteril. Pfuai, atunci au apucat-o urletele si mai tare, ca eu cred ca respiratia doctorului e sterila???

Eu care ca "proasta" credeam ca tetanos poti lua numai de pe obiecte metalice nesterilizate care contin virusul. Ca poti si sa te zgarii cu metale aiurea de la gunoi si numai daca ai ghinion astea contin tetanos. Ma enervez ca nu i-am spus ca voi, fetele din Bucuresti nici nu-l faceti, ca rad ginecologii de aiurelile astea ale medicilor de familie. Offff , ca sa nu mai spun ca la anticorpii mei tiroidieni nu e voie deloc deloc mercur, ca doar nu dilema asta o aveam si la imunoglobulina pentru varicela, cand am avut problemele alea la inceputul sarcinii??? Stiu eu cum ar reactiona anticorpii mei? E una ca ar ataca poate dintr-o data tiroida, dar e alta ca ar ataca-o a copilului, pentru ca ataca orice tesut de tiroida din corp...

M-a pus sa semnez ca nu vreau pe proprie raspundere. Am semnat si abia am asteptat sa ies. Mami ma astepta afara, asa ca nu am avut ocazia sa ma descarc printr-un plans bun, si din cauza asta toata ziua multe lucruri care altfel le-as fi luat in gluma m-au facut sa fiu foarte aproape sa plang... Multe lucruri care nu mi-au iesit si alta data as fi trecut cu umor peste... acum imi vine sa plang din orice de la evenimentul asta incoace... Offf.... Trebuie sa merg sa ma inchid putin in baie sa ma descarc ca altfel nu mai merge...

Ma scuzati ca v-am adus aici si putina energie negativa...



36+ Alex - cumparaturi bebe


Ralucutz, sper ca azi esti mai bine si a trecut supararea. Te inteleg perfect ca te-a afectat reactia, mai ales ca nu e o dr oarecare, ci prietena cu mama ta si cineva pe cine stii demult.

Eu zic sa nu te stresezi, ei sunt indoctrinati ca asa e bine, ca e nevoie, ca bau-bahu-bau si nu prea cred ca au femei care sa nu se conformeze. Asa cum ai zis si tu, poate e bine sa ii zici dinainte ce principii ai si ce decizii iei pt tine si copilul tau si daca vreas a fie alaturi de tine, bine. Daca nu, incerci sa gasesti pe cineva mai deschis la capacel.

sa treaca. Si da un link incoa' sa-ti vad si eu achizitiile pt Alex.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

'neata

Mihaela,zilele trecute m-am gandit la tine,asteptam sa intri.cum e bebe Joshua?

Felicitari Lore!!! Sa ai un bebe sanatos,necolicios iar tie refacere rapida si mult laptic!!!

Oana,Ramona,Ionika, curaj fetelor!!!!!

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput