bucatarie ikea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adialex

montajul este f scump; dar nu stiu daca ne-am baga sa montam singuri, sincer pare mai greu, mai ales la corpurile suspendate; am mai montat mobilier ikea, toata sufrageria de exemplu, dar aici e vorba de echilibrat usi, gaurit pereti si pus corpurile la acelasi nivel, etc; plus ca sotu e fff tipicar, cred ca ar fi gata intr-o luna



Ei, recunosc ca a durat vreo 2 saptamani, insa nu ai nici o problema de echilibrat usi, pt ca gaurile de balamale sunt f. exact date, iar balamalele f bune. Le-am insurubat si gata, s-au potrivit perfect drept. Cele de sus le-am aliniat destul de usor folosind un poloboc.
E ceva de munca, dar fiind bine facute nu apar probleme ca la mobila de comanda.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Roli, spune-mi te rog, usile au deja gaurile si pt manere? inteleg ca cele pt balamale sunt deja date, dar manerele?
multumesc

a, si inca ceva referitor la plita; in instructiunile ei se specifica sa se mai puna un ,,placaj'' intre blat si corpul pe care se aseaza plita; eu asta nu am intele, adik nu se incorporeaza direct in blat si apoi se aseaza pe corpuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Usile nu au gaurile facute. Le faci tu in functie de manerul pe care il alegi.
Eu am plita pusa pe blat si vad ca sta pe niste suporti prinsi de corp dar nu mai stiu daca erau deja sau i-am pus noi.

Oricum, sa o stapanesti sanatoasa!
Sotul meu a terminat aseara de montat ultimele corpuri si usi (noi le-am luat in mai multe etape). A facut o treaba excelenta si a iesit mai bine decat daca ar fi venit niste straini sa o monteze.Mai avem de pus 2 laterale si e gata.
AM ales rubrik portocaliu pentru corpurile de sus si crem (numai exista acum) pentru cele de jos. O sa pun poze cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Si eu am plita tot direct pe blat.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

multumesc frumos, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

readuc in atentie subiectul asta.
as vrea sa stiu cam de cati ani aveti mobilierul de bucatarie Ikea si cum tine la "tavaleala". vrem sa ne mutam si oscilez intre mobexpert si ikea.
(acum am o bucatarie mobexpert de care sunt extrem de multumita - gatesc in fiecare zi si de 6 ani arata ca noua.)
deci: cum se comporta blatul la apa/arsuri/intepaturi cu cutitul? au aparut fisuri? sunt ok culisajele sertarelor, balamalele usilor?
nu imi dau seama daca blatul este unitar - pe toata suprafata liniara sau acopera fiecare corp separat in parte?
multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

readuc in atentie subiectul asta.
as vrea sa stiu cam de cati ani aveti mobilierul de bucatarie Ikea si cum tine la "tavaleala". vrem sa ne mutam si oscilez intre mobexpert si ikea.
(acum am o bucatarie mobexpert de care sunt extrem de multumita - gatesc in fiecare zi si de 6 ani arata ca noua.)
deci: cum se comporta blatul la apa/arsuri/intepaturi cu cutitul? au aparut fisuri? sunt ok culisajele sertarelor, balamalele usilor?
nu imi dau seama daca blatul este unitar - pe toata suprafata liniara sau acopera fiecare corp separat in parte?
multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri.

Roxana


Nu stiu cum sunt mobexperturile dar pot sa iti spun de ikea.
Balamalele si culisajele sunt scumpe dar extraordinare. Cred ca sunt nemtesti marca Bloom.
Blatul meu e unul care s-a scos din gama dar pana acum nu s-a zgariat.
ce nu imi place sunt corpurile.
Daca le uzi marginile se umfla (sunt din pal) si sunt destul de sensibile la intepaturi. Usile rezista excelent. Le tranteste Gabi zilnic, tare si nu a sarit inca vopseaua.
Ideea e sa iti iei ceva care nu iese din gama pentru ca risti sa nu ai cum sa schimbi daca vrei (noi am luat bucataria pe bucati din motive financiare).
Blatul acopera mai multe corpuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Confirm si eu ca se comporta f bine mobila, in conditiile in care picii trantesc la usi si la sertare toata ziua. Eu am blat de mesteacan si arata impecabil. Fiind lemn natur, nu se vad zgarieturile, lemnul oricum se invechieste frumos.
Iar problema cu umflatul palului de la umezeala noi nu am avut-o.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Daca le uzi marginile se umfla (sunt din pal) si sunt destul de sensibile la intepaturi.


e, uite asta nu imi convine deloc sa aud. ca pe a mea am turnat apa de i-au iesit ochii si nu se vede nimic, nici macar pe langa chiuveta.
sincera sa fiu ma tenteaza culorile mai zapacite de la Ikea.
dar dupa ce fac un test cu ambele variante daca vad ca mobexpert nu o depaseste cu mult... clar ma duc tot la ei. macar stiu care e marfa
oricum mai astept ceva comentarii daca aveti, cu draga inima.
pup!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Roxana, nici la mine nu se umfla blatul. Cred ca depinde din ce e facut...
Eu am bucatarie Ikea in culoarea albastru-gri si se potriveste, pentru ca in bucatarie am gresie tot gri. Si mie imi plac f. mult culorile de la Ikea, si modelele, tot ce e marca Ikea, de fapt.

Mergi la inceput