**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna,fetelor!

multumesc mult pentru raspunsuri,as vrea sa intru mai des pe forum,dar timpul imi lipseste,de abia am vreme pt un dus...

Theea,am citit povestea voastra,m-a impresionat lalacrimi,ma bucur din suflet ca fetita ta este bine..noroc ca ati ajuns la timp..si doctorii au fost exceptionali..multa sanatate!

Fetelor,mie aici pediatrul mi-a interzis sa ii pun caciulita tocmai din cauza sindromului ,a riscurilor si desi era iarna,ma rog un fel de spune aici e iarna,acum primavara,am renuntat la purtatul caciulitei..

O intrebare din nou..
duminica ne-am intalnit cu nora lui barbatu-meu,nu intru in amanunte,e musulmana,la ei se pun bani cica cumpara copilul..e cam ciudata in multe chestii..oricum incepand de a doua zi Nikolai plange ,mai bine zis urla fara motiv ca din gura de sarpe,coincidenta sau nu sunt disperata..cineva spunea ca poate l-a deochiat ca nu isi mai dezlipea ochii de el..l-a si luat in brate a dansat cu el,un fel de dans specific,m-am speriat de numai...
tot fac rugaciuni si incerc prin toate metodele sa il calmez,nu par a fi colici..stiti cum se procedeaza la deochi ca eu habar nu am??parca Giova tu spuneai candva sau nu mai imi amintesc bine..mi-e jena dar va intreb ca nu mai stiu ce sa fac cu el..apa sfintita nu am,aici si cu mersul la biserica e o problema..nu avem decat una greaca,restul toate-s catolice..

multumesc anticipat..
va las tb sa il pregatesc mergem la pediatru ,e prima vizita ,sper sa fie totul bine..

tuturor fetelor si zemuricilor.

Muffinuta mamica fericita de leut mult iubit si asteptat bb NJ-Nikolai James

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

theea mamico...e bine ca totul s-a terminat cu bine. Te-a invrednicit Dumnezeu cu putere sa treceti peste probleme. Pup mamica eroina si fetita luptatoare si multa sanatate de acum incolo si sa uitati de problemele prin care ati trecut

blanca ma bucur ca ati avut o excursie frumoasa. Asteptam pozici sa vedem cum s-a delectat Eva cu prima ei iesire la munte

uliiasi multumesc pentru informatii De asta mi-e frica si mie..ca va plange si va trebui sa oprim des

mqqm cred ca ai citit gresit. Enterolactis duo poate fi folosit incepand cu 2 luni, nu cu 2 ani. Sau ai citit in alta parte altceva? Oricum, farmacista m-a asigurat (nu ca as lua-o de buna) ca inlocuieste cu brio biotics-ul ptr bebeii pentru ca are peste 8 mld celule vii spre deosebire de biotics-ul clasic care are doar 250.000. Tu insa spui ca e vorba de lactobacillus diferiti Cred ca rau nu are ce sa-i faca...o sa incep sa-i administrez cate o cantitate mica (pe prospect spune de un pliculet, respectiv 5 g, pe zi intr-un pahar de lapte) si sa monitorizez ce evolutie are.

pooh o sa incerc si la alte farmacii. Poate mai au pe stoc

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

vroiam sa adaug ca sunt cateva zile bune de cand Eric este mai linistit si nici crize de colici nu a avut. Singurele momente cand tipa tare este cand ii este foame si nu am fost noi pe faza sa-i pregatim biberonul la timp. Perioada coincide si cu schimbarea digestiei: daca inainte la doua mese murdarea un scutec de kk, acum face la 2 zile. E drept ca este mai agitat, dar nu plange ci doar se screme si munceste pentru partzuletze.

..si ma repet...leaganul ala de Fisher price a facut minuni. Adica nici in brate nu mai sta mult..se foieste, se incordeaza, maraie..si pana nu-l pun in leagan nu se linisteste...iar linkul cu zgomotul apei (am gasit si versiunea cu muzica de relaxare pe zgomotul apei) este salvator. Noaptea, ca sa nu se trezeasca complet si sa se agite, pun melodia..si mananca Eric al meu cu ochii inchisi, eructeaza repede si somn. Cand o sa-si mai diminueze si din mesele de noapte o sa ma declar perfect multumita...

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Cornelia, sunt foarte de acord cu intalnirea, poate prindem o zi frumoasa in timpul saptamanii cand sunt strumfii mari la gradi. Ca altfel alerg mai mult dupa Stef decat sa am grija de AnaNu am ajuns sa punem cercelusii, tati are o gramada de treaba, dar slava domnului ca are! Nu ma duc fara el, ne mai imbarbatam reciproc

mQQm, nu stiu ce sa zic, am studiat problema, sunt fel de fel de riscuri in SIDS, printre care si dormitul pe burtica. Pe de alta parte e riscul asfixierii cu voma cand dorm pe spate. Am vazut intr-un studiu ca nici macar pe-o parte nu se recomanda sa-i punem...Atunci ii atarnam undeva??Sau stam cu randul si-i pazim. Ma rog, Doamne fereste de probleme de genul asta!

Theea multa sanatate! Si curaj voua parintilor!

Muffi, eu stiu ca se spune Tatal Nostru pt. deochi

Mony08 nici eu nu ii pun caciulita pe cap decat afara(una subtire deocamdata). Iarna o caciula groasa si atat. Nu am suportat never caciula peste 3-4 caciulitze
Pooh, la noi trezirea e la 7, apoi cafea fara cofeina, deci vax albina, si functionez o vreme la cota de avarie. Si as bea o Cola.......!!!!!
Alinutza, ce noroc ca sta in leagan. Am si eu unul, nu asa sofisticat, dar Doamne feri sa o pun acolo ca face ca trenul!!!Cica se foloseste de la 3 luni, ii mai dau un ragaz
Am primit un balansoar si vad ca in asta ii place mai mult. In rest brate!!!!!Dar o fata are mami, asa ca ma plimb cu ea in brate toata ziua

Pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:


Salutare, mamici!
Va scrisesem mai inainte un mesaj kilometric, dar mi s-a blocat Mozilla asta nesuferita si l-am pierdut .

theea Doamne, prin ce ati trecut!!! Bine ca bebe este bine acum!

Noi am facut vaccinul de 2 luni, Infanrix Hexa, si sunt tare bucuroasa ca Bia nu a facut nici un fel de reactii adverse. Si in greutate a luat bine, 900 grame luna asta, si s-a lungit cu 8 cm de la nastere, e o lungana, ii seamana lu'taica'su .

mamici cum v-ati convins bebeii sa accepte suzeta? Bia nu vrea sa o suga si pace, o tot scuipa. Eu mai am un semestru de master si o las pe Bia cu taica'su cand o sa am ore. Ma gandeam ca suzeta i-ar usura munca lui taica'su cand ar plange.
Si as mai avea ceva sa va intreb: folositi careva balansoar/leagan pt bebe? Cum se comporta bebeii? Adorm in el? Dorm mai linistiti? Noi ii luasem balansoar dar am descoperit o defectiune la el si l-am returnat. Acum ne gandim sa ii luam balansoar sau leagan si voiam sa vad si parerile voastre.

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca-Maria

bebelusha din burtica

nunta


cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffinuta

Buna,fetelor!

O intrebare din nou..
duminica ne-am intalnit cu nora lui barbatu-meu,nu intru in amanunte,e musulmana,la ei se pun bani cica cumpara copilul..e cam ciudata in multe chestii..oricum incepand de a doua zi Nikolai plange ,mai bine zis urla fara motiv ca din gura de sarpe,coincidenta sau nu sunt disperata..cineva spunea ca poate l-a deochiat ca nu isi mai dezlipea ochii de el..l-a si luat in brate a dansat cu el,un fel de dans specific,m-am speriat de numai...
tot fac rugaciuni si incerc prin toate metodele sa il calmez,nu par a fi colici..stiti cum se procedeaza la deochi ca eu habar nu am??parca Giova tu spuneai candva sau nu mai imi amintesc bine..mi-e jena dar va intreb ca nu mai stiu ce sa fac cu el..apa sfintita nu am,aici si cu mersul la biserica e o problema..nu avem decat una greaca,restul toate-s catolice..

multumesc anticipat..
va las tb sa il pregatesc mergem la pediatru ,e prima vizita ,sper sa fie totul bine..

tuturor fetelor si zemuricilor.

Muffinuta mamica fericita de leut mult iubit si asteptat bb NJ-Nikolai James


pune-i mana pe frunte si spune-i tatal nostru de trei ori - asa am vazut ca i-a facut nasu lui bebe al meu. stiu ca persoana care descanta tre sa aiba leac, dar poate merge si daca ii spui tu rugaciunea.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Uitati aici si cateva poze din prima excursie a Evei la Bran.

Muffi..spunei din inima si cu credinta Tatal nostru.

Theea totul va fi bine cu micuta o sa vezi.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chance2008 spune:

salutare!!
muffi.. cu rugaciunea Tatal nostru, mangaind-o pe cap! cand e deochiata a mea casc de rup,,, barbatul meu zice ca-s nebuna, dar eu ii dau inainte..
galarina, eu am descoperit un leagan minunat, ce e drept manual, in scoica auto... o pun pe parchet si trag de centura de jos... merge si stg- dreapta si inainte- inapoi..vezi care miscare tine si apoi iei ce merge..
theea.. cineva, acolo Sus, va iubeste
inutza.. nici maria mea nu primeste suzeta.. dar mai grav e ca nu primeste biberon!! nu o pot lasa deloc cu maica-mea!! nu stie sa traga nici din biberon, nici din lingurita, asa ca ramane copilul meu flamand daca am de rezolvat ceva mai multe treburi prin oras!
am luat si tetine din silicon, si din cauciuc, forma de limbuta... ce sa fac? cand sunt la plimbare i se mai face dor de tzitzi si tre sa o scot, n-am ce face, ca altfel plange de zici ca o tai!


mami de maria- 27 iulie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Theea , ma bucur ca sunteti acasa bine si sanatosi eu cum sunt piromana v-am aprins o lumanarica

Inutsa eu am un scaunel de FisherPrice care se balanseaza cand se misca puiul dar are si un sistem de vibratii,m-a scapat de multe ori de la crize de boceala,l-am cumparat la nimereala ca era o promotie la 1/2 pret dar s-a dovedit ca asi merita fiecare banut si chiar mai mult, nu stiu ce o sa ma fac cand Roan o sa fie prea mare ptr el, peste o luna cred ca nu mai incape in el si sa vezi atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Theea multa sanatate fetitei si tie sa-ti dea Dumnezeu putere sa fii tare si sa ii fii alaturi!

Inutsa eu am un leagan de la fisher price cum are si Alintza si multe alte fete,tare multumita sunt de el,dimineata numai in el doarme si ziua e singurul loc in care sta cand e treaz si e si incantat.

Blanca am vazut o familie fericita si asa de frumoasa.Eva e o frumoasa iar tu arati super,chirar si taticul e frumos.


mami fericita cu Alex

Mergi la inceput