Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui rosanne

Sper sa fim bine pana la marea intalnire.

Abia astept sa creasca, sa vedem ce este si sa-l simtim cum misca .

[b]Roxy[b] 8+

sunt in asetiment cu tine....sa dea DD sa fie totul bine
Cordelia nici eu nu am simptome, adica nimic atat de clar....mananc toata ziua dar nu exagerat, cred, sunt un pic obosita si as sta numai in pat, mai am cate un val de greata...dar nu pot intra in categoria celor cu simptome clare
maine merg la doctor.....sper sa fie totul bine, am niste emotii




6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!

Semnez si eu condica pe ziua de azi..

Roxy, felicitari pentru cele 8 sapt. Pot incerca si eu sa deschid cap nou daca am timp.

Legat de durerile din zona pelviana, intr-o oarecare masura sunt normale; ganditi-va ca uterul creste , trage de ligamente , incepe sa impinga organele din jur, intreaga zona e mult mai mult irigata sangvin decat initial. Dar, pot fi si dureri care semnaleaza n avort spontan, o extrauterina sau alte probeleme. De aceea trebuie consulat ginecologul.

Legat de infectiile vaginale, sarcina trecuta am avut si eu probleme cu un germene , dar nu era propriu zis infecti ( erau rare colonii prezente , cel putin asa scris pe biletul de la lab ). Imi aduc aminte ca dr a zis sa mai asteptam putin inainte de a trata infectia.

Cristina, 6+ si mamica de Mihaita



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauriciu spune:

Neata, fete,
Da' vad ca bagati, nu gluma, la mesaje...ce frumos...si inca n-au venit fetele cu dpn iunie, sa vezi atunci aglomeratie....

Andrada, ai dreptate cu dn copiilor, ce coincidenta...sa ne traiasca amandoi. Poate se nimereste si-i nastem si pe cei "curenti" tot in aceeasi zi...mai stii?
Eu una vreau sa merg la provocare, sa nu cumva sa se faca 12 mai sa se nasca in aceasi zi cu Radu...
Vad ca vrei sa nasti la Giulesti, baiatul tot acolo l-ai nascut? ca poate ca ne cunoastem, ma gandesc

Si eu stiu ca niste dureri sunt normale, atata timp cat e exclusa varianta sarcinii extrauterine.

Fetelor care vreti greturi ca sa stiti ca-i totul in regula, va asigur ca nu sunt necesare.
Eu cu Radu nu am avut greturi, nu am avut nici un fel de rau si este un copil perfect sanatos.
Sarcina asta e o noutate cu totul pentru mine, nu seamana deloc cu ce-am mai trait.

Aaa...nu v-am zis ce boacana am facut aseara.
Mie mi s-a dat utrogestan 6/zi - f agresiv, ca sa forteze sarcina sa ramana acolo.
Si dr mi-a zis sa iau 3 pe la 5.30 cand aj acasa si 3 la 10.30-11 cand ma culc.
Ieri,insa, fiindca am plecat mai tarziu de la serviciu, am luat 3 la 5.30 cand sa ies pe usa, am zis ca am timp sa ajung acasa. Ei bine, nu!
Mi s-a facut asa de rau pe drum, o ameteala asa ciudata de nu puteam estima unde e marginea trotuarului. Greu am ajuns acasa, cu peripetii...
Am sunat sa ma astepte bona cu fiu-miu, ca sa nu fiu singura cand cobor din masina.

Alinuta, imi pare rau ca nu ti-a fost bine, stim cu toate cum e cu balonarea si bufeurile...o placere, ce sa mai vorbim...

va pup!
o zi buna, fara greturi!

apropos de greturi am reinceput sa pot citi in mijloacele de transport, deci sunt pe drumul cel bun






Laura - mami mandra de Raduc frumos si viitoare mami (8+) de...sa fie baietel....sa fie fetita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

moni_or la mine nu cred ca sunt carcei e o senzatie continua de tensiune in gamba...am incercat cu masaje, stat cu picioarele mai sus pe o perna...nu functioneaza nimic...m-am dus spre farmacie ieri sa imi iau calciu .. dar cel mai bine astept pana merg la medic poate nu e cazul.Nu stiu ce ar putea fi dar sper sa fie bine :)
Pupici pe burtici
4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Ce mai faceti Burtici fericite?

Eu ma tot chinui sa ajung la medicul de familie de la inceputul saptamanii si nu reusesc nicicum, pentru ca tot intervine ceva. Norocul meu e ca mi-am facut cam doua treimi de analize inainte de sarcina, ca sa vad ca sunt ok si pregatita pentru bebe. Acum mi-au mai ramas doar cateva pentru care am nevoie de trimitere. Spunea cineva ca a gasit fonduri pentru analize la o policlinica. Imi puteti reaminti unde? De asemenea, daca stiti si imi puteti spune ce laboratoare private au preturi rezonabile?

Va pup pe toate

Mira 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna dimineata

Laura, eu incep sa ametesc cam la o ora dupa ce am inghitit pastilele si e groaznic.

Sa aveti o zi frumoasa fara greturi.

Roxy 8+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Important

In mesajul de intampinare o sa vedeti ca avem mail comun. M-am gandit ca putem trimite fiecare fisiere(carti prezentari) si le putem intra sa le descarcam de acolo.

Mai am deschid un cont pe www.webshots.com unde ne putem creea un album de poze cine doreste. Albumele pot fi vizualizate fara parola.

Am trimis parolele la burticile care au activat PM active ieri. La restul nu stiu cum sa facem.... astept propuneri.Ideal ar fi sa va activati PM

Roxy 8+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Ma prezint la raport burtici. Am ramas la celalalt capitol, si ma miram ca de ce nu e nimeni, si cand colo, maaaaama, cat ati scris. Eu cochetez cu greturile, da' usor usor, nu prea tare. Aseara m-a luat putin de la pasta de dinti, si azi dimnineatza mai rau tot de la pasta, da' n-am dat la ratze Vineri ma duc la medic, consultatie. Poate poate are si ecograf in cabinet sa aud si eu bataile inimioarei, ca data trecuta am fost la altcineva si a vazut doar sacul (imi trebuie alt medic, pentru ca doctora la care mergeam eu are o burtica maaaare, si a zis ca mai vine o luna, dar ca se intoarce pana nasc eu, of). Cine e de prin Bcuresti, de Liana Ples ati auzit? Am citit si bune dar si mai putin bune despre ea, vineri o s-o cunosc si eu.

Ana 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Salutare si de la mine!

GABRIELLA, si eu zic sa astepti pana mergi la medic, sa nu iei calciu, eu stiu ca provoaca contractii deci se poate lua doar spre sfarsitul sarcinii, mai bine bei mult laptic si mananci lactate, dar oricum daca nu e carcel probabil n-are nicio legatura cu calciul, cine stie...

Eu inca n-am niciun simptom, daca n-as fi facut 3 teste nici n-as zice ca sunt gravida, insa asa a fost si la Luca, deci nu ma impacientez, mai bine decat sa stau toata ziua cu capul in wc... Dar totusi abia astept sa ii aud inimioara, cred ca pe 12 oct ma duc, atunci o sa am 7 sapt. si 2 zile, deci sper sa se auda si daca nu e cel mai performant ecograf.

Daca imi fac primele analize pe la 7-8 saptamani credeti ca e prea tarziu? La prima sarcina mi le-am facut ca la carte, inainte sa raman, acum insa n-am mai fost asa constiincioasa, mai ales ca nu speram prea mult sa raman asa repede.

Utrogestanul si duphastonul sunt acelasi lucru? Adica progesteron?

Monica, mami de Luca si 4+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna dimineata burtici, ma primiti si pe mine in odiseea voastra?
Off ce ma bucur ca v-am gasit, eu am scris la subiectul celalalt si vad ca s-a schimbat subiectul printre timp, nu e nici o problema important ca v-am gasit...
Datele mele sunt:
DN: 24.10.1982
UM: 20.08.2009
DPN: 27.05.2009

Va pup pe toate si sarcina usoara!

Mergi la inceput