Strumfi de iul-aug 2007 (155)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

nico,nu-mi aminti de dermatita..macar ai mers la dr,io n-am facut-o,capul meu este o buba ..coji,mancarimi,fir de par urat,etc...sunt la al nu stiu catelea sampon pentru asta si nimic,am momente cand ma panichez rau.cand am fost la namol,musai mi-am pus in cap si nimic..cica e bun si pentru piele..cele de pe fata s-au estompat dar ma demachiez de cateva ori pe zi,dau cu lotiune tonica si apoi apa termala..am inteles ca e important sa ai o igiena a fetei mai exigenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Buna dimineata, hai la cafa

Ma bucur ca va plac fetele mele, ma unge la suflet ba mai mult, sta sa-mi pocneasca inima-n piept

Alinutza sarcina usoara!

Musso l-am admirat pe Mihnea frumoooos baiat

Alina familia frumoasa si plimbareata, chiar imi era dor sa va vad. Se vede si-n poze cat e de finuta Eli. Felicitari si bafta la tot ce ti-ai propus.

Am sentimentul ca am mai admirat si alti strumfi dar nu reusesc sa ma dezmeticesc si sa-mi amintesc care... dar am o scuza
joi i-a venit sotului confirmarea ca i s-a aprobat cererea de-a deveni cetatean irlandez
In cateva luni doar eu voi fi cetatean roman in casa asta, promit sa nu va fac de ras si sa fiu un "bun roman" Mamaaaa ce-o sa fac cu irlandezii mei de nu ma asculta....

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

pentru dermatita (+eczeme si boli de piele in general): sulfur + calcarea carbonica + lycopodium (in dilutie 15 ch pt inceput, sau chiar 30 daca e veche problema).

doua zile consecutive fiecare remediu, cu pauza intre ele de 3-4 zile.
in zilele in care se administreaza, se ia de 2 ori.

deci: zilele 1 si 2 - sulfur
zilele 3-4-5-6 pauza
zilele 7 si 8 calcarea carbnica
zilele 9-10-11-12 pauza
zilele 13 si 14 lycopodium
zilele 15-16-17 pauza

pna terminati tratamentul o sa vedeti schimbari majore (adica n-o sa mai vedeti dermatita )
daca totusi persista, reluati tratamentul in aceeasi schema.

eu m-am tratat si pe mine pt o eczema, si pe david de dermatita atopica si inca o persoana, cu aceleasi efecte.


nu mai dati cu tot felul de creme (scumpe evident), nu faceti altceva decat sa bagati praful sub covor, sa adanciti si mai mult boala si s-o transformati in ceva mai grav (alergii, astm). cremele trateaza efectul, nu cauza, in 2-3 saptamani apar iar problemele (in cazul fericit totusi, cand nu se transforma in ceva mai nasol fara manifestare cutanata).
cremele sunt bune daca si cauza a fost externa. dar daca eruptia este probovocata din interior, de stres, de o almentatie anume, de alergii, de mai stiu si eu ce, atunci e evient ca acolo e cauza si acolo trebuie sa faci ceva.

scuze de mesajul telegrafic si tematic .

de fapt nu vad de ce mi-as cere scuze, asa ca retractez .

iar daca se uita inca 200 de persoane sau 2000 la ce am scris eu si vreo 2 gasesc mesajul meu util, e ok. daca citesc doar 10 si isi zic ca pierd vremea, asta nu mai e chiar ok...



Mami de pui nazdravan


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Alinutzaa felictari pentru burticuta.

Timi felicitari pentru cetatenie, tu cand ti-o iei? Noi am stagnat momentan, trebuie sa trimit sapt asta.

Oanamada v-am citit blogul de cand ati ajuns in Belgia, foarte frumos scris. Imi permit un sfat, vorbeste in Romaneste cu ea pentru a nu isi peirde limba, cand l-am adus pe Cosmin avea 4 ani vorbea perfect romana, insa i-am vorbit in engleza din dorinta de a se acomoda cat mai usor iar acum, la 8 ani vorbeste o romana stricata, de citit sau scris in romana in nici un caz, iar din monetul in care a vazut ca eu vorbesc engleza a refuzat sa mai comunice cu mine in romana pentru ca ii e mai simplu doar engleza. Am noroc ca e mama aici si mai vorbeste cu ea, dar cum spuneam nu are o romana perfecta ci cu accent si greseli.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Multumim, vivela! Ti-am dat pm.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela multumesc de mesaj. Am sa-l notez undeva, Adelise are eczema de vreo un an, recidiveaza frecvent, initial doar pe picioare apoi cand a disparut oarecum cea de pe picoare a parut pe manute si burtica. Am crezut ca inebunesc. Acum tratam doar cu o crema baza pe baza de ceara de albine care o tine sub control ca sa nu mai ajungem la steroizi, insa voi nota mesajul tau si cand ajunge mama in Romania sa-mi cumpere si mie tratamentul (ca aici nu-mi vinde nimeni asa ceva).

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Vivela cred ca o sa incerc si eu reteta ta. Sunt de acord cu ce spui tu motiv pt care am renuntat sa mai merg la dematolog si incerc cu naturiste + hemeopat. M-am saturat de creme scumpe si fara efect.
Mi-am sunat dr si mi-a spus sa continuam cu lycopodium 30. Sincer nu mai am rabdare (au trecut 3 luni fara nici un efect). Adica arat ca naiba si nu mai suport nici macar demachiantul chiar daca e unul pt piele sensibila.
Georgi eu am pe fata . Dermatologul de aici mi-a spus ca e o simpla iritatie si mi-a dat antibiotic, in Bucuresti prof Giurcaneanu a spus ca e dermatita seboreica, iar alt dr la o clinica privata tot in Buc a mers pe dermatita atopica (nu am mai mers la Giucaneanu ca e greu de facut o programare la el).
Am avut momente cand a mai disparut dar ... acum e tot rau. macar am scapat de mancarine. Incerc sa mananc cat mai sanatos, am redus dulciurile, nu sunt asa stresata ....
Cu demachiatul des e mai complicat la birou .... si nu mai suport nimic pe fata. Nici macar apa termala. Dermatologul mi-a recomandat cateva sedinte cu laser dar .... nu cred ca are rost.
Vio stiu ca apa de acolo e foarte buna pt alergii, de psoriazis nu stiu nimic. Azi ma intalnesc cu un tip care are un hotel acolo cu centru de tratament si o sa il intreb. Sper sanu uit .
Timi felicitari sotului. Tu nu aplici pt viza?

sper ca nu deranjaza mesajele off topic

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

hellou...........hop si eu.....
cu riscu sa mi-o fur de la cafera.....care-i treaba cu cele "x" postari si cele "xxx" vizionari? in alta ordine de idei, ma bucur ca esti mai bine...... mai tuseste cupilu? niste sirop de patlagina sau de brad de la plafar , cauta!
violeta, bine fac fataaaaaaaaa! am fost la dr, mi-am facut analizele si cu calciul sunt....cam pe genunchiul broastei! adica la limita de jos! maine ma duc sa vaz ce-mi da! din cate am citit spasmele astea musculare sunt cauzate de lipsa de calciu si magneziu, ceea ce nu e tocmai bine! ca de lipsa de calciu numa belele se trag!
oanamada, o sa te linistesti si tu. dar ai rabdare!
brazuca, tu vrei sa o duci si pe deni la gradi? o sa se obisnuiasca ea, fii linistita. asa cum n-au ramas neintzarcati, ne diversificati, muti , n-or sa ramana nici nedusi la gradinitza!
musso, sanatate multa! bine ca n-a mai facut febra!
vivela, te intreb si pe tine ca si pe cafera: ce-i cu cititu si cu nepostatu'??
luna, mai e gripa porcoasa pe la voi????
nma, nasol cu dermatitele astea! oricum tot cu naturiste o rezolvi, sau macar o tzii in frau!
timi, sa fii tare pe pozitii! nu lasa irlanzezii sa preia conducerea......lupta-te pana la ultima reduta!

andrei cica a inceput sa stranute mai vartos si sa-i curga mucii! sper ca nu ne pashte o raceala!!!!!ca daca peste maseaua care e pe vine, se mai instaleaza si mucii, ma duc pe campii! de daoua zile nu prea mananca , nu doarme la pranz, si cred ca numai de la pardalnica de masea ni se trage!

sambata am fost la o cununie, si dupa aia ne-au invitat intr-un club si mi-am facut de cap: am baut whiski si am fumat ca turcu! de unde si starea de naspa de duminica dimineata! dar parca simteam nevoia de o destrabalare..........

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

m-a sunat soacra ca cica andrei are lumanarile pana'n gura! si stranuta..........oare pe langa oscilo pot sa-i dau si Nurofen?

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:


Vad ca a inceput sezonul virozelor si pe aici. Deja la mine la grupa jumatate dintre copii au lipsit din cauza asta azi. Ce sa mai zic daca si eu am luat deja de la ei, si Deny vineri s-a molipsit si ea. Totul peste eruptie dentara de amandoi caninii de jos. Deci toata noaptea s-a foit si ne-a tinut discursuri in somn si nu am inchis un ochi.

Momentan am renuntat la ideea de a o duce la gradi pana nu o pun iar pe picioare si pana nu trece perioada asta de viroze printre copii.

alinutzaa, felicitari pentru bebe si sarcina usoara!

Sanantate multa pentru toti strumfii bolnaviori! Si pentru mamicile lor!

mamik fericita de Denisa Maria (20.07.2007)



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit

nunta noastra

Mergi la inceput