Copii din 1995-1998(33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Buna, tuturor.
Ne inscrieti si pe noi in randul vostru?
Vlad are 12 ani, impliniti ieri, 22 septembrie. E nascut in 1997 si e clasa a VI-a.
Eu- nascuta la 04 aprilie 1973
Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Va salut si eu dragelor...scuzati absenta,v-am citit cu drag,insa nu am avut nerv sa va scriu...va urez sa aveti restul de saptamana cat mai bun,asa cum doriti voi si sa auzim numai de bine!

Crisseis,bun venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Crisseis bine ai venit in randul nostru.

Mihaela
imposibil nu este insa trebuie sa recunosc ca mi-e tare greu uneori sa ma impart in 14 si sa fiu in priza non-stop.Ce ma revolta este cand ii vad nemultumiti,in ciuda tuturor eforturilor mele.

Sanca eu ii tin pumnii lui Elliot sa iasa cum vrei tuRobert a optat pt un liceu la care ultima medie de intrare a fost 9.35,greu se intra si daca vrea acolo trbuie sa puna osul la munca de putut poate insa e putoare,acum sa vedem ce va face.Aseara l-am luat iar la serii pt ca a profitat de faptul ca m-am dus la sedintza Mariei si a ars gazul de pomana,l-am gasit tolanit bine mersi pe canapea la sufragerie,nici nu stia ce lectii avea pt ziua urmatoare.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Off, dupa 3 luni de huzur e greu sa returezi motoarele ...Eu nu stiu ,zau, si cu testarile astea initiale ...asta presupune sa le dea orice din tot ce-au studiat anul trecut...si la religie ..., nu mai vorbesc de romana ,mate, limbi,...E ca o teza dar nu semestriala, ci anuala ...

Deja TB a luat ieri prima nota pe anul asta .Le-a adus profesoara de mate caietele de vacanta cu problemele corectate .Numai ca musiu le-a facut pe cele mai putin grele, sa nu zic usoare, ca nu prea gasesti de-astea in culegerea cu pricina. Greseli n-a avut dar i-a pus 9 si i-a argumentat in scris pe caiet ca de la el se astepta la ... un grad de dificultate crescut. Cu ocazia asta aflu si eu care-i parerea profesoarei despre el .Bune ar fi si la noi niste intrevederi individuale cu profesorii. Basca cc ca initial facuse fix cate le-a cerut profa. Si abia cand am auzit despre asta a mai executat 15 in 2 ore. Dar pana la urma 9 s-a transformat in 10 iesind la tabla la o problema pe care n-au stiut-o alti colegi rezolva ....Nici nu ma gandeam ca-i va nota pe caietele de vacanta .

Da mey Andra, au o lene...adolescentina .Nici ca le pasa . Eu insa le gasesc si circumstante ...,dar...nu prea avem alte variante.

Miha, frumos cat de relaxata si deschisa e scoala la voi. Simplul fapt ca ei stiu ca esti in contact permanent cu scoala si cu ce fac ei acolo(absente, note, ...)ii scuteste de multe tentatii. Asta ca sa nu mai spun ca pot comunica mult mai bine cu profesori, colegi, au acces la tot felul de informatii. Cu mancarea sper sa se rezolve, urmaream un documentar despre ce mananca elevii la scoala in Anglia si era in mare parte junk food, ei reusind sa-si impuna preferintele . Bine , si guvernul era fericit alocand minim-minimorum. Crezi ca interesa pe cineva sa constate cat din necesarul zilnic unui copil se afla in portiile alea ? Copiii erau fericiti asa, pt ca in buna parte asta mancau si acasa .

crisseis, bine ati venit in grupul nostru .
pentru Vlad .





"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Crisseis, La multi ani lui Vlad! Si mult succes la scoala! Iar tie numai bine!

Dragelor, la sedinta a fost asa, ca inainte de toate ne-a facut o informare despre gripa porcina, ca daca prezinta copilul simptome si medical spune ca e suspect, noi sa anuntam scoala imediat astfel ca toti colegii de clasa vor trebui sa ramana si ei acasa. Daca se vor imbolnavi mai multi din scoala, atunci se inchide scoala pt cateva zile. Si-am semnat de luare la cunostinta.
Referitor la cum stau lucrurile la cls. a VIII-a, deocamdata e asa cum v-am mai spus, adica nu mai dau teze in fiecare semestru cu subiect unic ci vor fi date teze cu subiecte de la profesorii de clasa. In luna mai vor fi evaluarile la mate si la romana. Inca nu a aparut pe piata o culegere de subiecte care sa fie pregatite pt. aceste evaluari din materia predata in cls. V-VIII. La romana este mentionat faptul ca ceea ce studiaza anul acesta, romanul “Baltagul” si teatru “ O scrisoare pierduta”, nu vor constitui subiecte obligatorii de examen. De asemenea, la gramatica nu se vor da niste propozitii mai complicate. A fost prezenta si prof. de romana care a vorbit foarte la obiect si cu cele mai bune intentii. Vor face o ora de pregatire suplimentara la romana si in plus teste pe care le vor lucra elevii acasa si pe care dansa sa le verifice.
In rest, se organizeaza o excursie la Predeal pe 3 si 4 octombrie si daca vor fi destui doritori se va face, daca nu sunt suficienti, nu se mai face. Noi am fost de acord sa-l lasam pe And.
Azi merg la Ana. Si la ei se org. o excursie de 3 zile in aceeasi perioada, costa mai mult, merg in jud. Neamt, unde dealtfel am fost si noi anul trecut in concediu si ea n-ar fi fost asa amatoare, dar am zis sa mearga totusi cu colegii. Acum sa vedem daca se strang suficienti doritori din cls. ei si din alte clase eventual.

Flower, sa-nteleg ca pt. cls. a VI-a se doreste testare PISA? Ei, asta-i buna cu testarile la inceput de an. Nici nu s-au dezmeticit bine, dar ce sa mai zic. Si And a dat testare la romana. Nota n-o trece in catalog, dar macar sa-si faca prof. o idee despre ce stiu elevii. A fost un 9, cateva note de 8 (asta e si nota lui And) samd.
Macar Tb a impuscat 10 pana la urma. And a luat 9 la tema de vacanta, asta pt. ca n-a facut toata culegerea. Pe Ana insa n-a intrebat-o nimeni daca a lucrat sau nu la mate. Aaaa! Si la ascultat la tabla, And a luat 8.60 si el a comentat ca a schimbat d-na metoda de ascultat. Dar notele astea ajung intr-un caiet, mai dau si test, apoi media notelor se trece in catalog. Adica, munca multa, nu gluma!
Sanca, ai si tu dreptate in ceea ce priveste obtinerea unui loc fruntas astfel incat sa va scuteasca de obligatii financiare mari. Nu-mi ramane decat sa va tin pumnii tot anul.
Mihaela, sper ca discutia cu Diana si concluziile rezultate sa dea roade bune, cum altfel!?...
Ana68, sper sa-ti revii, ca daca nu, schimbam capitolul!
Andra, te-nteleg cand tu nu mai poti de-atata treaba. Sper ca poti sa mai dai si altora din responsabilitati, ca nu-i bine nici sa le faci tu pe toate! Desi stiu ca poti. Si sa tii minte ca marile inventii s-au nascut in momentele de odihna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Fetelor, multumim pentru urari.
La noi au inceput testari de inceput, probabil pt a vedea ce mai stiu.
M-am mirat c-au avut la biologie(?!)
Uitandu-ma pe programa de clasa a VI-a la matematica, mi se pare , cel putin la prima vedere, ca prea mult in plus nu vor face (la algebra) fata de clasa a V-a.
La limba romana observ ca se incepe cu comentariul literar.Vlad se descurca bine la capitolul asta. A luat pe anul asta primul 10 la romana.
Are marele avantaj ca invata dimineata, la fel ca anul trecut.A fost cumva clasa privilegiata.
Pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Crisseis si Robert a dat deja teste la matematica si biologie,predictive le zice el testelor astora.

Edit ca am uitat sa-i urez Vladutului tau multi ani cu sanatate!!!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

crisseis bine ati venit! V-am trecut pe lista pe amandoi.
lui Vlad chiar daca cu intarziere!

agho, interesant ce scrii acolo despre clasa a 8-a.
Da, sper ca discutia cu Diana sa dea rezultate. Am vorbit despre tentatiile adolescentei, despre ce pretentii avem noi de la ea, despre ce drepturi are dar si indatoriri...asa cum fac toti parintii cu copii lor. Cam asta ar fi...

andra, da...chiar ca e nasol sa le faci tu pe toate si apoi sa ti se mai si gaseasca nod in papura...Cum e Maria la gradi?

Ano, sa fie numai bine pentru voi .

Mara, da...am vazut si eu emisiunea aceea din Marea Britanie. Sper si eu sa se rezolve ceva, om vedea.

si o seara frumoasa la toti!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Maria e super incantata de gradi si mi-a tinut teorie aseara ca in ziua cand am dus-o eu la gradi am ajuns mai tarziu decat deobicei,nu intarziasem insa era mai tarziu decat era ea obisnuita,mi-am asumat greseala si am promis ca nu mai fac
Azi i-am pregatit hainutze frumoase de dimineatza caci urmeaza sa faca poze,asa ca era musai sa fie imbracata ca o printesa,basca ca aseara cu toate ca imi cadeau ochii in gura de oboseala am stat si am facut probe de coafuri cu motzata si cand ne-am hotarat Edy a venit si ne-a definitivat opera a aruncat cu o jucarie care a nimerit-o pe Maria fix in frunte si sa vezi disperare sa nu iasa cucui si in poze sa fie nu numa motzata ci si cucuiata

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Buna dimineata!
Crisseis, bun venit lui Vlad
Mara felicitari lui Tb, pana la urma tot 10
Agho, eu stiam ca testele predictive sunt doar pentru profi, sa se vada nivelul clasei si nu se trec in catalog.
Andra, felicitari lui Robert pentru media generala, sigur ajunge unde si-a propus. Si cand te gandesti ca el mai face si sport ... cred ca am sa-l pun si eu pe Mihai sa citeasca pe aici, sa vada ce note au alti copii...
pe toate

Am fost destul de trista zilele astea , inca mai sunt dar asta e Majoratul Tatianei l-am facut la cumnata mea(inca nu terminasem curatenia), fara alti invitati , situatia financiara nu ne-a permis
...unul face, altul trage, uneori imi vine sa-i sparg capul...daca m-ar fi ascultat am fi avut multe, foarte multe, acum nu avem nimic...doar datorii...
Uf, insfarsit un picut de timp liber si pentru mine. Am reusit sa terminam de aranjat camerele copiilor, spalat geamuri, perdele, covoare
Luni, am fost la sedinta, la Mihai, am discutat despre examenul de bilingv, ultima medie de intrare in liceu la fiecare profil in parte si testele PISA(capacitate, no coment), iar pe unii in loc sa-i intereseze de examene intrebau cand si unde se face banchetul. Colac peste pupaza, unor parinti(cei de fete) li s-a pus pata ca vor uniforma, camasi albe, cravate si sacou lila, pantaloni bleumarin sau blugi pentru toti, iar pentru fete si sarafane sau fuste . sper ca la viitoarea sedinta(acum n-am fost toti) sa fie majoritatea impotriva, eu una nu-l vad pe Mihai imbracat asa La sfarsit ne-a informat despre gripa porcina, am semnat procesul verbal si cam atat.

Ajutati-l pe Dan !


si .... Mihaela de Tatiana si Mihai

Mergi la inceput