Epilepsie sau gesturi ale bebelusului?

Epilepsie sau gesturi ale bebelusului? | Autor: Anda86

Link direct la acest mesaj

Am deschis acest subiect pentru ca am o fetita in varsta de 8 luni care a fost diagnosticata cu Epilepsie mioclonica juvenila,am inceput administrarea de Keppra si au inceputo multime se spasme...(incordarea manutelor, capul plecat in jos iar guritza stramba, pumnul stang il inchide si deschide mereu...cred ca de 20-30 ori pe zii, tot cu manuta stanga isi da peste gurita si cu cea dreapta incearca sa o tina, stand pe burta intoarce capul de la stg. la dr. in 1 min cam 7-8 repetari, o data in timp ce plangea ca si cum ar suspina la fel intorcea capul de la stg la dr dar numai ca era asociat cu un fel de plans...ca si cum ar miorlaii nu stiu cum sa explic era un sunet ciudat,culcat ori pe timpul noptii ori la adormire isi flexa manuntele simultan spre piept concomitent deschide ochii mari si gurita o stramba ca si cum ar rade dureaza cam 1-2 sec dupa care inchide ochii si se relaxeaza iar dupa alte cateva sec sau poate maxim 1 min repeta cam de 4-5 ori),dupa care am ajuns la Gomoiu si am inceput tratamentul cu Depakine si sa scoatem Keppra i sa pus diagnosticul Epilepsie generalizata criptogenica(am uitat sa precizez ca in urma EEG rezultatul este focar de tip lezional (delta polimorf) localizat F-C stg, EEG facut si la Obregia si la Gomoiu cu acelasi rezultat
Am fost si la RMN acolo a iesit OK.Fetita mea a suferit o mica hipoxie la nastere si se pare ca asta ar fii cauza, a luat nota 7, dupa administrarea Depakine o mare parte din tipurile de spasme au disparut dar au ramas :cel cu incordarea manutelor, capul plecat in jos iar guritza stramba si privirea fixa intr-un punct,cel cu flexarea manutelor doar ca il face ziua nu mai face noaptea si am mai observat ca face pur si simplu din gurita o deschide intr-un mod ciudat asa cam cum e zambetul unui clovn....ca un zambet foarte fortat si foarte mare...face asa de f multe ori pe zii, ori la trezire ori la culcare ori cand este nervoasa.
Si bineinteles cand am vazut ca mai persista spasmele am revenit iar doctora mi-a zis ca nu sunt spasme ca unele sunt gesturi ale bebelusilor iar altele atacuri de infioarare....nu stiu ce sa mai zic....deci este bine nu are nimic nu????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

eu cred ca trebuie sa ai incredere in doctori, mai ales ca e vorba de tratament

daca nu ai incredere consulta alt doctor
multa sanatate fetitei tale!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

sincer si nu vreau sa te sperii si mai ales ca nu am nici cea mai mica experienta in ale medicinei,dar am vazut f multi copii cu epilepsie si multe din ce povestesti tu aici am vazut la copii cu epilepsie;vb ca am vazut f multi fiindca merg in fiecare luna la obregia la recuperare cu baietelul meu de 2 ani,cate 2 sapt pe luna,si iti dai seama cati am vazut de 2 ani incoace in fiecare luna;eu zic totusi sa nu te impacientezi si sa mergi sa mai consulti un medic neurolog,ca sa te linistesti si sa stii ca este bine,sincer iti spun ca am vazut multe secvente din astea la copiii cu epilepsie.
la ce dr. ati fost la obregia?daca poti sa spui bineinteles,nu-i bai daca nu se poate.

sa fiti sanatosi si sa dea d-zeu sa fie bine.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda86 spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri si pt urari

andru_mami la Obregia am fost sa ii faca EEG dna Dr. Dana Craiu, si rezultatul a fost acelasi ca si la spit Victor Gomoiu, ideea este ca eu stiu ca are epilepsie dar daca ceea ce face acum nu sunt spasme si sunt comportamente de bebelus sau atacuri de infiorare, ceea ce mie nu mi se pare a fii gest de bebe se vede ca este un gest involuntar iar atunci cand face cu gurita mimica ei este foarteee inspaimantatoare iar uneori se asociaza niste sunete....in fine,ideea e ca daca alea nu sunt spasme EEG dc nu iese bine? si daca nu sunt alea care ar fii altele ca eu nu vad facand altceva ciudat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Anda86 eu cred ca ai face bine sa urmezi tratamentul.Gesturile copilasului mie imi par crize epileptice.
La fetita mea de la 6 luni pana la 1 an crezile aratau asa(se incorda pe o parte,de obicei stanga,privire fixa,plans).Pe la 4 ani criza a fost una cu tremurat din tot corpul(si a fost in somn).La 6 ani a fost o criza cu incordarea mainilor si picioarelor, am stiut mereu ca sunt crize .
RMN-ul a iesit bine.Cel mai bine se vede la EEG cand ceva nu este in regula.
Noi avem de la 1 an tratament cu carbamazepina si as putea spune ca ,in cazul fetitei mele,avem rezultate bune(crizele sunt din ce in ce mai rare).
Multa sanatate !!

Natalia Ioana (13-08-2002)si Noemi Antonia(31-03-2007)
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

sunt de acord cu adelyna-eu cred ca totusi sunt crize epileptice si nicidecum miscari ale bb-ului.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda86 spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.....
Ce mi se pare cel mai ciudat este ca in 2 locuri diferite reultatul a fost acelasi =focar lezional (unde lente delta polimorfe)localizat F-C stg., iar cei 2 doctori au pus diagnostice diferite si tratamente diferite.....iar acum ca i-am spus dr-ei ca tratamentul nu isi face efectul mi-a spus ca ce face ea nu sunt decat miscari de-ale bb-ilor ori acele atacuri desi in urma cu o saptamana cat am stat internate in spital a zis ca da...sunt spasme (am reusit sa filmez cateva tipuri)....oricum pe 21 avem programare la dna dr. Sanda Magureanu, nu mai am rabdare.sper sa ne lamureasca si fetita mea sa urmeze tratamentul corect

Va pup si va multumesc pentru sfaturi si sustinere si multa sanatate voua si tuturor bb-ilor...ca asta este cel mai important...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

Anda-cu cea mai mare incredere sa mergi la d-na dr. sanda magureanu,este un medic desavarsit,cu o experienta si o pregatire,jos palaria,noi nu mergem la dansa dar o cunoastem f bine.

sanatate multa si sa auzim de bine.


POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

anda si robi are spasme de acest fel si sunt crize epileptice mai usoare, el le face doar in perioada de crize. si robi a avut hipoxie la nastere, a avut apgar 6, desi atunci nu prea mi s-a explicat treaba asta, mi-au spus ca e totul bine...pe naiba
te pup si multa sanatate copilului

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda86 spune:

Multumesc mult de raspuns pisellino, maine am sa ma duc cu fata la Obregia dar de data asta pentru un Video-EEG,iar cu rezultatul vom merge la dna dr. Sanda Magureanu. Oricum momentan vad ca ii merge bine cu Depakine nu am mai vazut decat acum vreo 3 zile un singur spasm.......deci nu erau "atacuri de infiorare". Robi ce mai face cum se mai simte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

robi se simte mai bine, se vede ca sabrilul(vigabatrin) isi face efectul.terapia lui este acum depakine+sabril.
asteptam niste analize de genetica pt sindrom rett, ca robi are o intarziere mintala si nu stiu cum sa o explice medicii lui din italia.
saptamana trecuta ne-am intors de la roma cu o enterocolita groaznica
a facut in spital si un examen se cheama fund de ochi sa vedem daca nu cumva are tensiune intracraniana si e negativ.
Cu Dumnezeu inainte!
toate cele bune


despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput