Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (102)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

ia uitati ce scumpete
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2009/09/09/article-0-0654BFF1000005DC-366_964x459.jpg

Wow,ce mogaldeata scumpa.

_
Ramona,mami deStefitza (20.11.2006) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Botoshul acela o fi masura 45?

31 Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzyca spune:

laurairina dc esti din buc du te la institutul cantacuzino nu iti trebuie programare sa ai urina de dim sau de cu noapte stransa te costa 20 urocultura 25 sumar sau invers.in 2 zile ai rezultatul.multa sanatate.imi este atat de drag sa ma uit la hainutele care le a spalat mama pt bebelina mea,imi vne sa le iau in pat cu mine as rontai ceva si nu stiu ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

laura - vad ca doctorita mea merge pe principiul asta cu 63 zile pre-natal si 63 zile post. plus ca ea mi-a calculat DPN-ul altfel, la data ultimei menstruatii se adauga 10 zile si apoi se socotesc 9 luni. deci la mine UM e 3 martie, + 10 zile = 13 martie, si plus 9 luni ar veni pe 13 decembrie... deci concediu pre-natal de pe 13 octombrie...
dar dupa masuratorile de la ecograf, ginecoloaga mi-a zis ca DPN-ul este 4-5 decembrie... iar conform calculatorului de pe net, imi iese DPN 8 decembrie...
am 3 DPN-uri
asa ca... cine stie exact data cand o fi sa vina printesa mea...

mi-a zis ca imi da medical daca vreau, insa nush daca iau bani mai multi pt. un medical simplu... plus ca mi-e si jena de sef, ca ne intelegem bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

laura - vad ca doctorita mea merge pe principiul asta cu 63 zile pre-natal si 63 zile post. plus ca ea mi-a calculat DPN-ul altfel, la data ultimei menstruatii se adauga 10 zile si apoi se socotesc 9 luni. deci la mine UM e 3 martie, + 10 zile = 13 martie, si plus 9 luni ar veni pe 13 decembrie... deci concediu pre-natal de pe 13 octombrie...
dar dupa masuratorile de la ecograf, ginecoloaga mi-a zis ca DPN-ul este 4-5 decembrie... iar conform calculatorului de pe net, imi iese DPN 8 decembrie...
am 3 DPN-uri
asa ca... cine stie exact data cand o fi sa vina printesa mea...


exact asa e la mine: medicul de fam zice 15 nov, ginecologul 8-12 nov (12 nov cf calculatorului) iar la ultima eco 3 nov, deci....

31 Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinonino81 spune:

Ramonika multumesc mult

: 32+Radu Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

feteloor,
mi-am calcat "moartea pasiunii" ca aratau asa urat depa ce i-am spalat...dar doamne cat material...si ce chin...

31 Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciandrea spune:

La mine doctorita de familie poate sa mearga pe oricare dintre principii, nu ma intereseaza dar eu daca am intrat in a 7 luna (azi am intrat) si vreau sa imi iau pre-natal este obligata sa imi dea, pentru ca in lege scrie ca pacienta poate sa si-l fractioneze cum vrea cu conditia ca dupa nastere sa-i ramana cele 42 de zile de lauzie!

28+ MARIA
www.flickr.com/photos/38638325@N05/?saved=1" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

luciandrea - asa e, insa chestia e ca daca nasti natural poate sa existe situatia in care nasterea va fi cu maxim 2 saptamani mai tarziu decat data probabila, caz in care iti vor ramane cele 42 zile de post-natal la limita.
daca faci cezariana si iti programezi operatia exact la 40 saptamani sau chiar mai repede si esti sigura ca asa se va intampla (adica sa nu se mai amane nasterea), atunci esti sigura si ca iti vor ramane cele 42 zile obligatorii de dupa nastere.

is curioasa ce s-ar intampla daca nu-ti raman cele 42 zile de post-natal, iti raman mai putine? ce se intampla dpdv legal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

luciandrea - asa e, insa chestia e ca daca nasti natural poate sa existe situatia in care nasterea va fi cu maxim 2 saptamani mai tarziu decat data probabila, caz in care iti vor ramane cele 42 zile de post-natal la limita.
daca faci cezariana si iti programezi operatia exact la 40 saptamani sau chiar mai repede si esti sigura ca asa se va intampla (adica sa nu se mai amane nasterea), atunci esti sigura si ca iti vor ramane cele 42 zile obligatorii de dupa nastere.

is curioasa ce s-ar intampla daca nu-ti raman cele 42 zile de post-natal, iti raman mai putine? ce se intampla dpdv legal


eu am patit-o cu o colega, si pana la urma a vb cu doctorul ei si i-a modificat primul medical, in loc de 1 mai i-a dat 15 mai sa fie ok, si pe primele 15 zile am bagat-o in co de odihna, evident de aici a rezultat recalcularea salariilor, declaratii rectificative...

31 Alexandru

Mergi la inceput