Mi se rupe inima- extrauterina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buggy...nu-ti mai amara sufletul atat cu variante de genul....."daca mi-ar fi salvat trompa as fi fost bine"

eu am 2 SEU facute....una operata clasic si una cu metrothrexat....si in final tot la Fiv am ajuns
si stii ceva???......nu sunt demoralizata
sunt fericita ca totusi mai am posibilitatea asta...deci se mai poate face ceva....si atunci nu-mi ramane decat sa-mi pun la bataie toate resursele pentru a ne implini visul
e putin mai greu...e adevarat...dar si rasplata va fi pe masura...sunt convinsa

asadar....fruntea sus...pieptu-nainte...si ia-te la tranta cu provocarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Buggyimi pare nespus de rau prin ceea ce treci.. Dar fii optimista ca dupa o perioada grea urmeaza intotdeauna una frumoasa si plina de reusit!

Vreau sa va intreb pe voi fetele, cum se poate depista o sarcina extrauterina?
Am inteles ca testul de urina se pozitiveaza sau nu, BHCG de sange poate sa fie mic sau nu, poate sa creasca ca la o sarcina normala...etc. Deci aceste metode pot sa te pacaleasca, sa crezi ca nu esti insarcinata si sa fii dar sa fie SEU..

De obicei aceste simptome sunt si cu sangerari sau dureri in zona trompei respective sau in abdomen? Sau poate sa fie SEU si fara aceste dureri si sangerari?
Atunci inseamna ca numai eco transvaginala poate sa vada?
Multumesc

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

housepocket....eu am sa-ti relatez cazul meu:

testul de sarcina a iesit pozitiv....Bhcg indica prezenta unei sarcini...insa nu avea exact valoarea normala unei sarcini

diagnosticul mi-a fost pus cu certitudine dupa echo....acolo nu se vedea nimic in uter...insa cand a "mers" cu ecograful catre trompa....s-a vazut sacul embrionar fixat pe trompa

in cazul meu nu au existat dureri....nici sangerari....pentru ca ,dorindu-ne bebelusi....mi-am facut test de sarcina dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei
testul a iesit pozitiv.....si bucuroasa nevoie-mare m-am dus a2a zi la medic....sa-mi confirme sarcina.....ca nu mai aveam rabdare sa astept inca o saptamana-asa cum fusesem sfatuita.....si apoi sa merg la control

in general...durerile si sangerarrile apar cand sarcina este prea avansata-in jur de 3 saptamani.....si se datoreaza in general rupturii trompei in cauza
in caz de ruptura....trompa nu se mai poate salva
in cazul descoperirii in timp util a SEU....se poate interveni medicamentos asupra sarcinii....insa poate fi afectata si trompa si in aceste conditii

la mine asa a fost....la SEU nr 2 am eliminat sarcina cu ajutorul injectiilor....insa mi-a fost comprimisa si trompa
da.....o mai am...este la locul ei....dar nu se mai poate pune problema de functionalitate
la SEU nr 1.....nu se practicau laparoscopia sau aceste tratamente alternative....era in urma cu 12 ani....asa ca atunci mi-a fost scoasa trompa respectiva prin operatie clasica....desi am mers si atunci in timp util la medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_mada spune:

Samira,tu cand ai avut SEU2 si ce ti-a recomandat medicul,la cat timp ai putea incerca iar pt. bebe?Mai stii cate doze de methotrexat ai facut?Mie mi s-a facut si chiuretaj ca sa mai indeparteze din endometru care cica era f gros si medicul s-a gandit ca ajuta.Avand in vedere toate astea,nu stiu cand ar fi bine de incercat;e clar ca dupa ce ma asigur ca e totul ok cu trompele,daca va mai fi vreodata.Multumesc si scuze daca ti-am trezit amintiri prea triste cu intrebarile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ioana...stai linistita ca nu este nicio problema....am acceptat situatia de mult timp

eu am facut 4 doze a cate 50 mlg...la interval de 2 zile
am stat 12 zile in spital....bhcg la internare a fost 50,iar la externare sub 0
in cazul meu nu a fost nevoie de chiuretaj....injectiile au fost suficiente
mi-a fost sugerata o pauza de 3 luni....dupa care sa repet HSG sa vedem ce-a mai ramas functional pe acolo
si nu mai era functional absolut nimic-la trompa ma refer....asa ca m-am indreptat catre Fiv

asta a fost cazul meu....stiu ca sunt fete pe care metrothrexatul nu le-a afectat....din pacate eu fac parte dintre cele mai putin norocoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_mada spune:

Multumesc pentru raspuns samira.Sa dea Domnu sa fie un FIV cu succes.Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrmoana spune:

Buna fetelor,

Si eu am avut o extrauterina remisa cu metotrexat, si este adevarat ca in urma acestei injectii trompa nu mai este functionala. Eu am facut ieri la Giulesti HSG si trompa stanga (unde a fost sarcina)nu mai este permeabila iar cea dreapta este slab permeabila. Luna viitoare fac laparoscopie.



oana
"Where there's a will, there's a way."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_mada spune:

Vrmona,tu cate doze de methotrexat ai facut?E posibil ca trompa dreapta sa fie doar slab permeabila tot din cauza acestui medicament sau asa o fi fost dinainte?Ti-a spus cumva medicul cat timp nu ai voie sa concepi de la administrarea medicamentului?Ti-a facut vreo anestezie inainte de HSG?Scuze daca te-am bombardta cu intrebari dar vreau sa stiu ce ma asteapta.Tu ai avut sangerari rosii-maronii dupa tratament?Eu inca am si au trecut 3 saptamani de la ultima doza;o fi normal?O zi buna.Uitam,la ce medic mergi ca ma bate gandul sa vin la bucuresti pentru investigatii mai amanuntite?Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ioana....la mine fara dubiu trompa era buna si functionala 100% inainte de SEU2....am facut HSG care mi-a confirmat asta....si tot HSG mi-a confirmat dupa SEU2 ca s-a ales prafu' de ea in urma injectiilor

cat despre sangerarea ta...nu cred ca este normala la atat timp dupa ultima doza
i-ai spus medicului tau despre ea???

HSG....nu vreau sa te sperii...dar din punctul meu de vedere a fost cea mai oribila experienta pe care am avut-o in viata mea....si s-a intamplat de 2 ori
nu se face sub anestezie....dureaza cam 10-15 minute...dar care mi-au parut cat 10-15 ani.....si nu as mai face-o pentru nimic in lume
sunt persoane care au suportat-o bine.....pentru mine a fost groaznica
am facut investigatia la Elias cu dr. Filipescu

acum am vazut ca se pot face si alte investigatii care sa ofere informatii corecte despre permeabilitatea trompelor....deci poate fi evitata HSG

hai ca am tabarat eu pe tine cu raspunsurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna,Offf...greu..., mi-au scos firele, incep fizic sa ma refac. Nu stiu de ce imi e greu sa fiu optimista, m-am speriat f tare, sunt speriata in continuare. Stiu ca sunt sanse de ambele parti, dar faptul ca sunt pe muchie de cutit, ma macina psihic.In alta ordine de idei, mi s-a recomandat cu incredere inca un medic
Irina Roman. O sa incerc sa merg saptamana viitoare.Am doi medici recomandati Alexandru Filipescu si Irina Roman.Sa vedem.Buggy"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confuciuswww.funscience.ro

Mergi la inceput