Mi se rupe inima- extrauterina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Ma gandeam daca puteti si voi, sa ne scriem pas cu pas experientele in ceea ce priveste sarcina extrauterina, detalii despre medicii care s-au ocupat, demersurile facute dupa aceea pentru ca intr-un final sa putem trage niste concluzii cumva. Eu voi incerca sa imi scriu aici pas cu pas ceea ce urmeaza sa experimentez, poate cuiva ii va folosi acest lucru. Mi s-a recomandat intre timp de la doua persoane de incredere doi medici, pe unul am retinut cum il cheama, pe celalalt nu, o sa aflu intre timp.
E vorba de Alexandru Filipescu de Elias, am cautat deja referinte despre el, am aflat numai lucruri bune si unul rau.
O nastere nefericita in urma careia copilul s-a infectat cu o bacterie luata de mama din spital si care intr-un final l-a orbit pe viata...
O sa aflu si numele celui de-al doilea recomandat si mai povestim.
Ma simt asa, ca la un inceput de drum in fata caruia trebuie sa te inarmezi optim .
Cred ca ar ajuta foarte mult experientele voastre (tratamente, analize etc) pe mine si pe alte aspirante mamici traumatizate de extrauterina si mai ales de teama a ceea ce urmeaza dupa.
Va pup si va multumesc pentru toata sustinereaBuggy"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confuciuswww.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

sa iti spun cum a fost la mine: dupa operatia de SEU, dr. mi-a recomandat 3 luni repaos in privinta conceperii copilului, nu si de , iar apoi sa incerc sa raman gravi. Eu i-am spus ca de fiecare data am ramas gravi mai greu si ca vreau sa fac cat mai repede un copil. Mi-a spus ca imi da un tratament de stimulare ovariana, sa ma ajute, dar nu mi-a dat mai multe detalii.
Cateva zile dupa operatie am avut o scurgere rozalie, mai putin abundenta decat un ciclu, iar la 3 saptamani si 3 zile de la operatie mi-a venit ciclul care a fost mai abundent decat de obicei, cu cheaguri de sange. Dupa cele 6 zile de ciclu, am prestat, dar nu in fiecare zi, nu am fost deloc stresata sa concep un copil, ba chiar nu imi puneam pb sa raman gravi, practic nu mi-a stat gandul la asta. Eu ma gandeam sa vezi ce stres pe mine dupa cele 3 luni de repaos, imi faceam pb daca voi mai ramane vreodata gravi, cat de repede, etc.
Iar minunea s-a intamplat. Eu ma asteptam sa vina ciclul si n-a mai venit.
Consider ca stresul joaca un rol imp in conceperea copilului. Eu am ramas gravi de fiecare data exact in lunile in care nici nu ma gandeam la asa ceva.
Sincer, nici eu nu am mai auzit pana acum de cineva care sa mai fi facut copii pe cale naturala dupa SEU si mai ales dupa extirparea unei trompe.
Dar se poate.

mamica de fetita si 5s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Discordia, multumesc mult.Teama mea e de o noua extrauterina...nu ca nu raman insacinata...
pur si simplu ma paralizeaza ideea unei noi sarcini extrauterine.
Doctorul tau nu ti-a spus ca sunt sanse mari de asa ceva?
Si ma gandesc ca trebuie sa existe un mod de a reduce riscul de o noua extrauterina.Multumesc mult, nici nu stiti cat urmaresc fiecare raspuns in parteBuggy
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confuciuswww.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Buggy , nu cred ca exista macar una dintre noi care sa nu se gandeasca la asta...Da, exista riscul de recidiva...Medicul meu, de exemplu, mi-a spus ca doar Dumnezeu ma poate pazi de asta.Nu ma pot pazi nici eu ca pacient, nici el ca medic...Pe de alta parte, mi-a spus ca numarul sarcinilor normale cu bebe sanatos dupa extrauterina este mult mai mare decat al recidivelor de extrauterina...Deci, nu ne ramane decat sa fim optimiste, sa consideram ca am avut suficient ghinion incat sa nu mai avem parte de altul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Iar in ceea ce priveste medicul...eu sunt pacienta dr. Tutunaru, si merg mai departe cu el.Multe persoane mi-au spus ca este printre putinii care s-a bagat sa faca laparoscopie in situatia in care eram eu...(hemoragie interna, 2,5l...).Oricine altcineva m-ar fi taiat pe burta, ca la o cezariana, cu toate neajunsurile ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Dragele mele,offf imi pare rau ca trecem prin toate necazurile astea....stau si ma gandesc de ce mi se intampla mie toate astea,de ce nu pot sa fac si eu un copil,cu ce am gresit?
Deci,in aprile 2008 m-am operat de extrauterina pe partea dreapta,dr.nu mi-a scos trompa pt.ca am ajuns repede la spital.Atunci,imi aduc aminte ca-mi intarziase cm cam 2 saptamani,apoi mi-a venit,putin cantitativ,si nu se mai oprea...in fine,am facut test,a iesit pozitiv si a doua zi m-am prezentat la medic,iar urmatoarea zi m-a operat.A fost groaznic,in salonul de la reanimare erau numai fete care nascusera prin cezariana,numai eu cu extrauterina....mi se rupea sufletul....
Cam la 6 luni dupa operatie am inceput sa fac analize,ecografii,monitorizare ovulatie,sange,am facut si trei inseminari,fara niciun rezultat.Toate astea la un dr.renumit,care m-au costat ff multi bani si in zadar..Sotul are si el probleme nr.putin si cam lenesi,dar din moment se am ramas am zis ca se poate....
Am fost foarte demoralizata,nu mai cred in miracole,cu toate ca am ambele trompe,am ovulatie,uterul este in regula,nu raman gravi.
In fine,dupa pauza asta de cateva luni,am zis sa mai incerc;luna trecuta am fost la dr.care m-a operat(dr.in varsta si cu experienta),mi-a cerut toate analizele pe care le-am facut dupa operatie,urmeaza sa faca sotul din nou spermograma,iar mie mi-a dat o stimulare cu clostylbegit,ovitrell in ziua 12 si vit.e.
Eu una nu mai cred nimic,dar am zis sa incerc...poate Dumnezeu ma va ajuta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Discordia,felicitari,iti doresc sa ai o sarcina usoara ..
Buggy,si mie mi-a zis ca se poate sa fac din nou extrauterina,trebuie sa am grija sa nu racesc si sa nu capat vreo infectie...am inteles ca in majoritatea cazurilor,extrauterina apare din cauza unei infectii netratate;eu una nu stiu sa fi avut vreo infectie da- s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buggy ,off topic,sunt alaturi de tine si ma rog la Dzeu sa-ti fie bine si sa ai ce-ti doresti.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_mada spune:

Bugy,imi pare rau pt suferinta ta;povestea mea,care e actuala,o poticiti pe topicul celalat dspre extrauterina;eu psihic sunt ok,adica nu concep in acest moment sa nu pot avea un bebe2;sper ca investigatiile pe care le voi face sa nu-mi dovedeasca altceva.Vineri betaHcg era 93,deci in scadere si azi astept sa fiu programata la eco sa vad cum se prezinta zona.
Si eu inca ma intreb daca nu era mai bine sa fiu operata laparoscopic,pt ca zic eu,e clar ca e ceva in neregula cu trompa mea,si sigur acel ceva nu s-a rezolvat cu methotrexat.Intervenind chirurgical poate ar fi vazut cum e si cealalta trompa,asa insa,din cauza acestui medicament, oricum va tb sa mai astept cel putin 6 luni pana la o noua sarcina.Pe de alta parte,nu stiu cata experienta au medicii ginecologi din Iasi in laparoscopie.Poate a fost o varianta buna asta cu methotrexat-ul.
Si eu ma tem de o noua extrauterina si nu stiu ce sa fac ca sa o evit.Adica am citit despre HSG,instilatii,dar inteleg ca daca trompele sunt infundate,doare rau si eu dupa acel chiuretaj nu mai vreau durere(nici nu ma mai imaginez urcata pe capra aceea;tremur numai cand imi amintesc).E ok oare sa se intervina direct laparoscopic,fara alte investigatii preliminare?E totusi o interventie chrurgicala,cu anestezie generala.
Tu aerilian,la ce medic mergi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

si eu am trecut prin experienta unei sarcini extrauterine in urma unui fiv anul trecut in iunie..
deoarece o trompa imi era strangulata in operatia de apendice acum 16ani,adica la 17 ani din cauza unui dr fara experienta si cealalta nu era permeabila am decurs la fiv..acum trompa nepermeabila este extirpata ,pe aceasta s a instalat sarcina, nu stiu cum !
in urma SEU am fost operata laparoscopic si asa am aflat cum statea treaba cu cealalta trmpa prinsa in operatia de apendice..
acum ma intreb si eu ,in cazul meu e posibila o alta SEU? fac fiv luna viitoare sau cealalta , sunt in asteptare..am auzit ca sarcina se poate instala si pe ovar sau in burta, voi stiti despre asa ceva?ma apuca frica cand ma gandesc!
numai bine tuturor!!

Mergi la inceput