antibioticul - solutia universala!!!

antibioticul - solutia universala!!! | Autor: miri2007

Link direct la acest mesaj

Buna!

Sunt extrem de contrariata!
Baietelul meu de un an si jumatate are, cel mai probabil, rozeola.
Insa in ultima saptamana trei medici care l-au vazut nu au auzit de aceasta boala si mi-au bagat 2 antibiotice.

Pentru cele care au rabdare sa citeasca intreaga poveste, o detaliez mai jos.

Din pacate, uneori instinctul de mama este mai presus decat cunostintele sau bunavointa unui medic pediatru. Din pacate, noi mamicile trebuie sa stim sa cautam e net si sa ne informam, sa comparam simptome si manifestari clinice.

Asadar, intreaga poveste a inceput saptamana trecuta, cand eram la mare la Mamaia. De cateva zile Mihai este destul de marait si pare mai obosit ca de alte dati.
Duminica adoarme la 12 dupa ce se sculase dimineta pe la 9. Destul de ciudat pentru el si pentru tentatiile care exista la mare. Venim cu el acasa de la restaurant si vedem ca are febra:38.
Ia antitermic nurofen la 3. Peste 5 ore la 8, are din nou febra mare 39. Iar antitermic. Peste noapte la fel febra. NU-i mai dau nimic insa pana dimineata a 8, cand iar ia 5 ml de nurofen.
Duminica seara face si un kaki mult si destul de moale, dar mult cantitativ.
Luni dimineata nu papa mai nimic, ca deltfel si duminica. Plecam spre Bucuresti. Febra face non stop, la 4-5 ore max dupa antitermic. Scaun luni dimineata nimic.
Ajungem in Bucuresti, fiind odihnit si fara febra papa supita de pui de la Tanti. Destul de binisor.
Dupa-amiaza ne vede doctorul. Povestim totul. Accentuam ideea ca nu ne curge nasul, nu tusim, si mancam binisor. Ne intreaba de scaune. Spunem ca azi nu avut nici macar unul, doar pe cel de duminica seara il amintim. Gaseste in gat o angina rosie. Ii atrag atentia ca el mananca atata timp cat nu are febra. Ne da totusi antibiotic: Ospamox – 5ml de 125 la 8 ore.
Cum pleaca doctorul Mihai face Kaki, destul de moale si urat mirositor. Eliberat fiind si fara febra din nou, papa un iaurt, de fapt doua canite. Dupa ce papa iaurtul mai face un kaki mai molut. Mai pe seara mai papa si mamaliguta cu cartofiori. Deja intru la banuieli, avand in vedere cele doua scaune moi si faptul ca el mananca foarte bine cand nu are febra.
Cu strangere de inima incep totusi antibioticul. (AICI AM GRESIT NEURMANDU_MI INSTINCTUL) Pe seara, inainte de baie mai face un kaki moale tare si verzui. Baia o refuza.
Febra o tine in frau cu antitermice.
Peste noapte face temperatura foarte mare. Pentru prima data termomentrul arata (la frunte) si 40. Punem si comprese cu apa si otet. El e molesit dar extrem, extrem de marait. Vrea sa doarma numai in brate, cand la mami cand la tati.
Marti: Dimineata deja sunt indoita in privinta corectitudinii tratamentului. Astept un scaun. Face kaki, moale dar nu foarte mult.
Din nou papa bine daca ii dau cand nu are febra. Insa febra face in continuu la 4 ore max dupa antitermic.
Fac o programare la Medicover. Ajungem seara la 19 la d-na dr. Momarla. Pana atunci nu mai facuse kaki peste zi. Face la clinica.
Doctorita vede si ea scaunul. Vede si gatul care este inca putin rosu.
Ii povestesc totul, inclusiv despre scaunele diareice, dar nu numeroase. Ii spun si ei ca nu tuseste, nu-i curge nasul si mananca cu pofta cand nu are febra (adica sub antitermic).
Pune totusi diagnosticul de diaree si enterocolita (probabil) infectioasa si faringita.
Si ne schimba antibioticul, dandu-ne ceva mai puternic, care merge cica si pe digestiv: CEDAX, 1,5 ml la 12 ore, 7 zile.
Ajunsi acasa, mai vorbesc cu unul, cu altul (prieteni) care tind sa-mi dea dreptate ca nu e nimic de la gat ci mai degraba ar fi ceva viral pe la burtica. Aflu ca si cedax-ul e destul de puternic. Iar stau in cumpana daca sa-l dau sau nu, daca sa schimb sau nu.
Mihai ajunge iar la 40 si ma decid sa-i dau antibioticul. Peste noapte iar face 39, iar comprese, iar ne chinuim cu nervozitate maxima.
Miercuri dimineata se trezeste extrem de nervos. Nu pot sa-i intru in voie deloc. Vrea sa stea numai intr-o anume pozitie, si numai la tati in brate. Plange tipand din 3 in 3 minute. Il tine cam o ora.
Peste zi se mareste intervalul in care il tine un antitermic. Mai face un pic de febra doar la somnul de pranz , ia un nurofen pe la 3 dupa-amiaza si de atinci gata cu febra.
Insa seara iar aceleasi crize de nervi la culcare, manifestate cu batut din picioare, cu tipat cu momente de acalmie si de nervozitae succesive. Adoarme in final foarte greu. Observ ca aceste crize apar exact cam cu o ora-ora si jumatate inainte de administrarea antibioticului. Continui insa cu antibioticul ( a treia doza administrata).
Joi dimineata cand se scoala observ ca are pete rosii (aproximativ asemanatoare cu cele de la pojar) pe pielea capului, pe frunte, pe langa urechi si pe burtica. Mai nou refuza si mancarea.
Sun la medicover, merg la urgenta.
Diagnosticul: sigur nu este alergie de la antibiotic, dar probabil este o eruptie, un eritem infectios – rush si alte eruptii nespecificate, exantem, si in continuare faringita. Ne prescrie aerius seara.
Intreb ce fac cu antibioticul, deja trecuse ora la dimineata la care ar fi trebuit sa-l dau: 11:30. Imi spune sa-l dau in continuare, neputand sa se pronunte daca este virus sau microb. Ne ia insa sange hemograma. In urma rezultatului ne va spune daca este viral sau nu. Ma convinge insa sa-i dau in continuare antibioticul.
Cu strangere de inima ii mai dau o doza, desi peste nopate ma decid sa nu-i mau dau. Petele se extind si pe brate si devin mai proeminente.
Cat doarme copilul citesc pe net de ispravi asemenatoare cu eritem viral si aflu ca exista si doctori care de cand au vazut copil in situatii asemanatoare: febra mare, nu curge nasul, nu tuseste, au stiut sa spune mamei ca va urma si o eruptie, si nu au prescris antibiotic.
Vineri dimineata primesc telefon de la medicover : opriti antibioticul. Este viral.

Acum stau si ma gandesc ce sa invat eu din toata povestea asta.

1. Ar trebui sa am mai multa incredere in instinctul meu de mama? Dar totusi nu sunt doctor.
2. Ar trebui sa ma cert cu doctorul, sa trag eu de el sa nu-i dea antibiotic? De fiecare data cand incerc sa aman administrarea lor, mi se prezinta ca fiind mana cereasca la care trebuie si e musai sa apelam. Desi am incercat sa merg la doctori care, macar ca si renume, nu prescriu din prima antibiotic.
3. Sa cer analize de sange la fiecare episod febril asemanator? Ma intreb de ce nu mi-au recomandat analiza de sange de prima data cand am fost la urgenta la medicover? A fost mai usor sa spuna ca e diaree (desi am accentuat ca scaunele nu sunt multe ca numar). Si-a permis d-na dr. Momarla sa scrie la diagnostic „enterocolita probabil infectioasa” insa nu s-a gadit ca o hemoleucograma poate decide intre viral sau bacterian, asa cum a facut a doua zi clega ei care ne-a vazut a doua oara la urgenta. Eu nu am cerut analiza, pentru ca nu sunt medic si nu stiam. Dar d-na doctor ce s-o fi gandit: lasa ca in 7 zile, cat dureaza antibioticul, viral, neviral tot ii va trece si uite asa va fi tota lumea multumita: mamica de doctor care a nimerit antibioticul si puiul se va face bine. Insa nu a fost sa fie asa pentru ca la Mihai a aparut aceasta eruptie virala care a arata ca doctorii au gresit. Se pare in final ca este rozeola. Diagnosticul pus de mine dupa evolutia lui si dupa aspectul bubitelor. Pentru ca de la doctorii de la Medicover nu am reusit sa scot mai mult dect ca este viral.

Concluziile le trageti voi. Eu am vrut doar sa va povestesc si voua, pentru ca, probabil mai sunt si alte mamici care nu sunt medici, insa isi doresc cu ardoare ca puiutii lor sa nu fie cobaii nimanui.
Si imi mai doresc medici competenti pentru puiutii nostri. De ce unii medici (v-am scris ca am vazut apoi pe net, multe mamici care povesteau ca puiutii au putut fi diagnosticati corect de la inceput cu rozeola, de unii medici, fara a trece prin x scheme de antibiotoc).



Miri2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Imi pare rau ca ati trecut prin asemenea peripetii.
E greu, e tare greu sa iei unele decizii, si niciodata nu stii care e cea mai buna ptr copilul tau.
Si Luca a avut rozeola, la 5 luni si jumatate.Febra mare ,f mare timp de 3 zile, tratata doar cu antitermic, in a 4 zi a avut loc eruptia.
Am avut noroc cu medicul, l-a vazut si mi-a zis sub nici o forma timp de 3 zile altceva in afara de antitermice, si sa il sun in a 4 zi. Stia si de ce, dar nu mi-a spus de prima data.
Si eu mereu aud de la mamici, cum imediat unii medici sar cu antibiotice la primul semn de febra sau muci/tuse ,etc fara sa stie daca este viral sau nu.
Probabil e o noua moda......



Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Miri, din pacate si eu a trebuit sa-i pun singura fetitei mele diagnosticul de "roseola"... aceleasi manifestari... febra peste 39 timp de 3-4 zile, apoi eruptie... dupa 24 de ore de la eruptie bubitele abia se mai vedeau... dupa 48 de ore nu mai erau deloc...
medicul de familie a zis ca probabil e o viroza eruptiva (aici n-a fost departe de adevar)...ne-a trimis la infectioase, unde s-a presupus ca ar fi vorba de rubeola...
la noi nu s-a pus problema de antibiotic pentru ca nu am fost cu ea la dr. decat in momentul cand a aparut eruptia...
in schimb, recent am primit antibiotic dupa ce un dr. a vazut puroi in gat la trei zile dupa ce terminasem alt antibiotic... e adevarat ca facuse si o zi febra... am decis sa nu i-l dau...i-am dat doar cu tantum verde si n-a mai avut nimic
asa ca uneori e mai bine sa te bazezi pe instinct

Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Miri, noi am avut noroc de o pediatra senzationala, Marcela Ionescu. M a invatat o regula de baza si, in virtutea ei, Tudor n a luat nici un antibiotic pina acum. Face trei ani in octombrie...
Asadar: vedem febra, fugim la pediatru. El verifica plamini, git si altele, stie el ce. Daca nu sint semne ca ar fi altceva, ci o viroza, se astepta pe antitermice trei nopti. Daca dupa trei nopti nu vedem o ameliorarae clara a febrei, revenim la doctor, facem repede analizele care determina daca infectia e microbiana sau virala si abia atunci, daca nu e virala sau a suprainfectat, dam antibiotice. A functionat de fiecare data, chiar si cind, internat la un an cu o viroza, am plecat din spital cu alta si am fost cit pe ce sa i dau antibiotic, dar nu m a lasat doctorita fara analize si s a dovedit ca nici macar nu era cazul.
Tudor a facut si o eruptie dupa o viroza din asta, de credeam c a facut pojar (desi era vaccinat) si tot pediatra m a calmat si mi a spus ca va trece intr o zi, doua. Iar a avut dreptate.
Eu ii sint teribil de recunoscatoare pentru ca nu doar mi a ingrijit copilul, ci m a si invatat niste principii debaza in felul in care privesc boala copilului eu, ca parinte. Sa va faceti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Am gresit. Nu vezi "ameliorarea febrei", ci scade febra si se amelioreaza simptomele! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

foarte bine, ruxandraru ca nu i-ati dat antibiotice! la noi e ceve cu antibioticele astea! trebuie asteptat, si mie mi-a spus dr elizei ca cele mai multe infectii sunt virale, sa le tratam cu antitermice si sa asteptam.
mare abuz se face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Amie, eu am ajuns cu Tudor febril la o doctorita (alta decit Marcela Ionescu) si dupa ce l a cosultat mi a spus ca banuieste o viroza si daca vreu EU sa i dau antibiotic... Am raspuns ca nu s in stare sa hotarasc, dar ca daca e si ea de acord, as mai astepta. Mi a raspuns ca e foarte bine ca am curaj, ca mulit medici prescriu antibioticele doar ca sa se calmeze parintii. Eu asta nu pricep deloc! De parca nu mai e o relatie medic- pacient, ci client- vinzator. E in detrimentul nostru sa privim asa lucrurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

in urma cu 2 luni am tras-o rau de tot cu o uratanie d-asta de viroza, logic, diagnostica tot de catre mine in final ...teo a avut parvovirus uman sau boala a 5 a(boala obrajilor palmuiti). In primul rand am facut testele virale la Bals, care au iesit negative pt virozele la care se faceau, apoi pediatra a dat "verdictul" ca e scarlatina si ca sunt nebuna daca nu-i dau antibiotic macar 10 zile , apoi o alta eruptie si mai urata, am ajuns la medlife, cica alregie, in final am ajuns la babes, unde i s-au facut iar teste si teste si teste, ca dupa cateva zile sa apara o alta eruptie si mai si, agravata la caldura. atunci mi-a picat fisa (si pe baza simptomelor avute de mine, ca na, am luat si eu) ca ar putea fi parvovirusul asta. imi aduceam eu aminte ca ar semana cu ceva ce invatasem la medicina mea de google, asa cum m-a acuzat super mega extra pediatra lui teo, in timp ce ma convingea sa-i fac ROR-ul, ca nu are nimic . Noroc ca nu am fost proasta si am refuzat sa i-l fac.
In fine, mers iar la Babes, facut test de sange iar, stabilit clar viral...si noroc ca am gasit o d-na dr. suficient de inteligenta incat sa admita ca si ei pot sa nu descopere o boala si ca pacientul uneori are dreptate. m-a felicitat pt medicina de google si am mers pe simptomatice si s-a vindecat copilul
Asa ca mergi pe instinct, dublat de un test rapid de sange, urmareste febra (care creste foarte rapid la viroze si e violenta, nu scade usor) si simptomele specifice (ochi injectati, aposi, secretii nazale apoase, eruptii...). testul de sange te lamureste in 2 ore daca e cazul sau nu de antibiotic. Oricum, iti recomand Babesul, pavilionul 3, cel de "bubiciuni", sunt super toti de acolo. Fugi de Bals, Medlife si de pediatra mea , am dat numai de "bombe" preocupate sa-mi demonstreze ca ei au diploma si sunt destepti si ca noi, muritorii de rand suntem prea batuti in cap sa le ajungem la nas...
scuze ca m-am ambalat, dar ma revolta atitudinea asta a lor!
Sanatate va doresc!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandraru

Amie, eu am ajuns cu Tudor febril la o doctorita (alta decit Marcela Ionescu) si dupa ce l a cosultat mi a spus ca banuieste o viroza si daca vreu EU sa i dau antibiotic... Am raspuns ca nu s in stare sa hotarasc, dar ca daca e si ea de acord, as mai astepta. Mi a raspuns ca e foarte bine ca am curaj, ca mulit medici prescriu antibioticele doar ca sa se calmeze parintii. Eu asta nu pricep deloc! De parca nu mai e o relatie medic- pacient, ci client- vinzator. E in detrimentul nostru sa privim asa lucrurile...



Probabil ti se pare incredibil dar asa este. Multi parinti se cred medici si daca nu primeste copilul antibiotice cumpara ei spunand ca doctorul e prost.
Cel mai "fain" e cand vine pacientii sa-ti faca scandal ca la colegul din salon i-ai dat ser si lui nu . Adica ce , daca ala are bani mai multi de dat il tratezi i pe el nu-l tratezi cum trebuie?
sa vezi parinti care refuza sa stea in spital pe motiv ca "stiu eu ca nu are nimic , si-a mai tras nasucul asa si i-am dat picaturi , vrea sa ma tina in spital aiurea" , pleaca acasa si se intorc disperati dupa o saptamana ca vezi Doamne , copilului ii este rau.

Ne-a spus si noua la pediatrie asistenta de grupa ca de multe ori se dau antibiotice doar pt. ca parintii insista si altfel nu-l trateaza pe copil.
Si noua ni s-a parut o tampenie si am spus ca nu e normal sa dai antibiotc aiurea doar ca sa linistesti parintele.
Si tot de multe ori ea refuza sa dea antibiotc si parintii mergeau la medicul de familie pt. reteta.



Miri, nu trebuie sa asculti de instinctul tau de mama, trebuie sa mergi la un medic competent. Instinctul tau materna n-are nimic in comun cu medicina.
Dupa cum ai descris scaunele seamana cu E coli .
Doctorita aceea la care ai fost prima oara trebuia sa inceapa totul cu o hemoleucograma, eventual sa recolteze in plin frison , si sa ceara si analize pt. scaun.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si fetita mea a facut roseola la 1 an jumate.Dar a facut si puroi in gat,si normal febra 39,care s-a mentinut vreo 3 zile,pana i-am dat antibioticul.La prima doza de Ospamox,febra i-a scazut.Antitermicele nu si-au facut efectul pana atunci.
Acum are 1 an si 10 luni,si ne-am intors acum 2 saptamani cu enterocolita de la mare.Normal ca i-a dat iar antibiotic,Axetine,a si primit perfuzii 3 zile.Dar si-au facut efectul.
Si eu am fost impotriva antibioticelor,din fericire fetita mea nu a fost bolnava pana la 1 an jumate.Dar cand trebuie,trebuie.Si sfatul meu e sa asculti doctorul.
Dar sunt si unii doctori care la o simpla raceala,dau f usor antibiotic,care poate ar trece cu Panadol sau Nurofen.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

In germania se asteapta 3 zile pe antitermice ,daca nu scade febra ,atunci se recolteaza sange si se stabileste antibiotic.
Cunosc mame in geramnia care aduc antibotice de contrabanda in germaniafiindca copii lor sunt tratati doar cu antibiotice.

Mergi la inceput