De ce sa nu bea lapte cand are febra?

De ce sa nu bea lapte cand are febra? | Autor: ancka

Link direct la acest mesaj

Copilul meu de un an jumatate are febra de aseara, cel mai mult 38,5C. Dr mi-a spus sa nu-i dau lapte daca are febra. Am cautat pe net o explicatie dar nu am gasit iar pe dr am uitat sa o intreb. Stiti voi care este explicatia de ce nu are voie sa bea lapte daca are febra? A mai avut si altadata febra si nici un alt doctor nu mi-a spus despre aceasta interdictie...

Multumesc,
Anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

eu stiam -tot de la un dr- ca nu e recomandat laptele cand are muci multi, pentru ca laptele favorizeaza mucozitatile sau ceva de genul asta....
la febra nu stiam sa fie interdictie....



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">We LOVE Sonia

www.bebelissimo.com/" target="_blank">*Bebelissimo*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nu am auzit niciodata de asa ceva si nu cred ca are o baza reala. Nu se da lapte in enterocolite, dar la febra nu vad de ce sa nu bea lapte.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si eu zic la fel ca Puisorul, nu vad care e motivul ... Poate pt ca se zice ca laptele deshidrateaza, si in febra trebuie mare atentie la hidratare.

Fii-mea nu vroia altceva decat lapte cand avea febra.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Nu am auzit niciodata de asa ceva si nu vad legatura intre febra si lapte. Intradevar, in enterocolite nu s-ar bea, dar acum?
Bogdanai, cum deshidrateaza laptele? Sugareii alimentati numai cu lapte sunt deshidratati?
Eu i-am dat copilului meu cand era racit si lapte si nu a patit absolut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Cum adica laptele deshidrateaza?????????

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu stiu sa iti dau explicatia stiintifica, dar laptele se pare ca ajuta la cresterea febrei, de aceea nu este recomandat.

Oricum, laptele contine multe proteine si este mai greu de digerat. In caz de febra mare, pentru hidratare, este recomandat ceaiul sau alte lichide mai putin dense decat laptele si care tranziteaza organismul mai repede.

Am dat acum pe google in engleza si am descoperit ca si la ei exista aceasta credinta, ca nu e bine sa bei lapte daca ai febra, dar nici acolo nu exista vreo explicatie (unii cred ca se branzeste mai repede in stomac daca ai febra ).





"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Mda... asa zice si sotul... sa nu ii dau lapte copilului daca e racit (n-are legatura neaparat cu febra).
Explicatia lui ar fi ca laptele favorizeaza dezvoltarea unor microorganisme... acum sigur ca in lapte sunt bacteriile lactice, care eu inteleg ca sunt bune, dar or fi si altele rele, mai stii...
cu alte cuvinte, laptele s-ar putea sa intretina o infectie...
trebuie sa precizez ca nici un medic nu mi-a confirmat varianta asta...
si totusi poate ca un sambure de adevar exista pentru ca imi aduc aminte ca unei prietene i-a recomandat doctorul sa nu consume lactate ca sa evite o eventuala infectie in urma unei operatii la o masea...


Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi avem interdictie 3 zile la lapte cand avem amigdalita pultacee.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Poate ca din cauza ca fermenteaza.
Cand am fost cu Andrei in spital, si au descoperit ca are rosu in gat, de la antibiotic a facut diaree, ne-au interzis laptele cu lactoza, deci am trecut pe Nan fara lactoza, insa nu a vrut sa manince nimic altceva decat lapte. Si pe asta il bea in cantitati mici, insa era singura chestie pe care o accepta ca sa supravietuiasca.
Nu ne-a spus nimeni ca nu are voie lapte ca altminteri o luam pe aratura.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Nici eu nu am auzit asa ceva si pentru multi copii bolnavi laptele din biberon cred ca e singurul aliment acceptat cind le e rau. Tudor a baut lapte la raceli si viroze si ziceam Domane-ajuta ca macar avea ceva in stomacel! Insa, e adevarat, ii dadeam pe linga cit mai multe lichide. Singura interdictie de care stiu eu este pe fundalul unei diarei, a starilor de voma sau a altor probleme, viroze la nivel digestiv. Da nu s doctor, sint doar o mamica cu puiul trecut prin citeva viroze. Sa va faceti bine repede!

Mergi la inceput