Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (99)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

buna fetele tocmai ce am venit de la cumparaturi dar nu am facut mare lucru ca nu am gasit nimic care sa imi placa in schimb i-am luat lui Andrei o masuta cu 2 scaunele sa se joace pe ea sa coloreze sa faca ce vrea e tare faina.ii place la nebunie nu s-ar mai ridica de acolo pana se plictiseste ca dupa aia uita ca mai exista si dupa aia o bag la praf
pe mine ma doare spatele si mi se cam intareste burtica dar speram sa fie bine.bebe boxeaza/face balet depinde ce e B/F ca atuncii cand se intinde ii simt osisoarele

Alexandra 30 + si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006

Povestea nasterii lui Andrei
Asa creste Andrei
Burtica
Bebica din Burtica
www.youtube.com/watch?v=D9FkTd7Yt2k" target="_blank">Melodie speciala pt indragostiti
www.baby2see.com/small_babies.html" target="_blank">Copii Nascuti prematur

Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu
Nu da cu piciorul la sansa de a deveni mama.
Avortul Este o Crima !!!!



AMR 10 Saptamani Si Ne Intalnim!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Elenic, nu stiu daca ai vazut mesajul pe care l-am postat dupa curs, asa ca uite ti-l copiez aici just in case (scuze fetelor care au citit deja mesajul asta, dar cred ca e important pt Elenic ):

Am avut cursul de diabet dimineata si a fost super. L-au tinut o asistenta si o nutritionista super profesioniste. Totul a fost f personal (e adevarat si ca am fost doar 5 paciente + sotul meu ). Nutritionista ne-a facut plan individualizat de masa si am primit o gramada de informatii. In principiu tot ce avem de facut e sa calculam carbohidratii si sa ii consumam asa cum ni s-a spus (pt mine de ex 45 grame dimineata, 15 grame pt snackul dintre dimineata si pranz, 60 g la pranz, 30 grame snackul de dupa-amiaza, 60 g la cina si 30 grame snackul de seara). Ni s-au dat niste liste cu ce alimente cati carbohidrati au (ce exprimare ), inclusiv o listoaie cu manacarea de la fast food'uri. De unele te sperii, dar unele sunt ok de consumat in continuare. In afara de calculul carbohidratilor, care se face in baza listelor primite (sunt sigura ca se pot gasi undeva pe internet, listele pe care le am sunt cam mari... plus ca multe sunt mancaruri de aici si masuratorile la fel, specifice US) si/sau uitandu-ne pe etichetele produselor in situatiile in care au etichete cu valorile nutritionale.
O chestie interesanta e ca din totalul carbohidratilor listat pe o eticheta, se scade gramajul fibrei (de ex. pe eticheta scrie ca 'pe portie' produsul respectiv are 28 carbs dintre care 3 g fibra si 5 grame zahar - asta inseamna ca noi consideram 28-3=25 grame carbs. Se intelege? Sper ca e mai usor decat cu respiratia, care stiu ca e greu de inteles doar din scris...
Trebuia probabil sa incep cu asta: cele trei categorii de mancare sunt: carbohidrati (paine, paste, orez, cartofi, fructe, fasole uscata, porumb etc), proteine (carne, peste, branza, oua, unt de arahide etc) si grasimi (ulei, unt, margarina, grasimea din lapte, smantana, crema de branza, nuci, bacon, maioneza etc). Din cele trei categorii, pt a mentine o glicemie sanatoasa, doar carbohidratii trebuie controlati. In rest se poate manca orice cantitate din celelalte doua categorii. Fireste ca daca se exagereaza se da in alte probleme de greutate, colesterol mare etc. Dar strict pt diabetul gestational, carbohidratii trebuie mancati cu masura si impartiti pe parcursul zilei cum v-am dat ex meu.

Elenic, nu gasesc acum valorile de la testul meu de 3 ore, dar stiu ca toate au fost peste limita, dar nu cu f mult peste limita, motiv pt care dr a zis ca dieta va fi suficienta mai mult ca sigur sa tin glicemia sub control.
Sper ca ai inteles din mesajul meu ca ideea nu e sa renunti la fructe si dulciuri, ci sa masori carbohidratii pe care ii consumi si sa nu depasesti niste limite. Spre exemplu, o felie de paine are in medie 15 carbohidrati. Asa ca e f bine ca ti-a zis sa consumi paine integrala (care e normal mult mai sanatoasa), dar tine cont ca si acea felie are in general 15 carbs. Daca ai intrebari, iti raspund cu placere in limita cunostintelor mele.


Laura 30+ baby Nicholas James
www.toysrus.com/registry/search/index.jsp?_flowExecutionKey=_c1EE435A3-E973-6D0C-669D-0586E8203FD9_kF96D7BC2-7753-2E2E-6FAD-D47D33ACBDD1&overrideStore=TRUS" target="_blank">Our Registry (lucruri pt bebe)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Simina, daca faci testul de 3 ore, va trebui facut pe stomacul gol (mie mi s-a spus sa 'postesc' cu 12 ore inainte de test, dar am avut voie sa beau apa). Pt testul de o ora nu a fost nevoie sa-l faca pe stomacul gol. Nu trebuie sa-ti iei nimic dulce la tine (poti sa iti iei ceva sa mananci si sa bei dupa cele 3 ore, ca e posibil sa fii cam ametita). La mine a decurs asa: cand am ajuns la spital mi-au luat sange, dupa care mi-au dat sa beau glucoza (dupa asta n-am mai avut voie nici apa), iar la o ora, doua ore si trei ore mi-au luat iar sange. Sper sa ai rezultat bun, dar chiar daca iese ca ai DG sa stii ca nu-i un capat de lume! Mult succes si sanatate!

Alexandra, la ce crema de vergeturi te referi? Daca stii de una f buna zi-mi si mie ca m-am umplut deja... Eu folosesc Tummy Butter de la Palmer's.

Ancuta, sper ca e totul ok

Lidia

Lorelix, casa de piatra!

Eu azi (miercuri) am venit devreme acasa pt ca ma apucasera niste contractii cam puternice... Am sunat la dr si a zis sa stau la orizontala si daca am contractii la 7-10 minute distanta sa merg la spital. Cand stau culcata e ok. Maine dimineata mergem la eco si sper sa avem vesti bune. Acum merg la nani.

Parca am vrut sa mai dau niste raspunsuri, dar am uitat, scuze

Laura 30+ baby Nicholas James
www.toysrus.com/registry/search/index.jsp?_flowExecutionKey=_c1EE435A3-E973-6D0C-669D-0586E8203FD9_kF96D7BC2-7753-2E2E-6FAD-D47D33ACBDD1&overrideStore=TRUS" target="_blank">Our Registry (lucruri pt bebe)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

LAURA G ai Pm

Alexandra 31 + si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006

Povestea nasterii lui Andrei
Asa creste Andrei
Burtica
Bebica din Burtica
www.youtube.com/watch?v=D9FkTd7Yt2k" target="_blank">Melodie speciala pt indragostiti
www.baby2see.com/small_babies.html" target="_blank">Copii Nascuti prematur

Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu
Nu da cu piciorul la sansa de a deveni mama.
Avortul Este o Crima !!!!



AMR 9 Saptamani Si Ne Intalnim!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

LAURA G sper sa te simti bine si odihnestete

Alexandra 31 + si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006

Povestea nasterii lui Andrei
Asa creste Andrei
Burtica
Bebica din Burtica
www.youtube.com/watch?v=D9FkTd7Yt2k" target="_blank">Melodie speciala pt indragostiti
www.baby2see.com/small_babies.html" target="_blank">Copii Nascuti prematur

Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu
Nu da cu piciorul la sansa de a deveni mama.
Avortul Este o Crima !!!!



AMR 9 Saptamani Si Ne Intalnim!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna dimineata,burticile mele frumoase!

Am intrat doar sa va spun ca am ajuns cu bine,zborul(de fapt,zborurile) au fost minunate,absolut nici o problema,fara contractii dureroase, Viena(vazuta din turul facut in taxi) e absolut superba,cu siguranta ne vom intoarce acolo.

Sper ca toate sunteti bine,nu am timp acum sa citesc din urma,dar o voi face,cu siguranta.

Va pupic dulce pe toate si va doresc tot binele din lume!


Lumi 30+ cu Alexa Annabelle Denise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Neatzaaaaaaaaaaaaaa,

Azi e ultima zi la lucru, intru in concediuuuuuuu . In rest sunt bine, Maya e foarte activa si abea asteptam sa ne intalnim...


Zambeste, maine poate va fi mai rau.
Ramona +28 Maya Paula

SI IN CONCEDIUUUUUUUUUUUUUU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata burtici,
noi suntem bine, cam fara chef...

Lumi - bine ai venit la Iasi!

lorelix - felicitari! casa de piatra!

RamonaC - si eu is tot cu uleiul de masline pt. burta. ma dau, stau cu burta "la soare" vreo 15 minute, apoi dau cu un servetel stratul de deasupra sa nu patez pijamaua, tot mai ramane ceva ulei, insa nu se ia pe haine. pana acum nu mi-au aparut vergeturi, insa sunt si mult in urma ta cu sarcina.

elenic - ai grija de tine si nu te stresa cu diabetul, ca mai sunt fete care au si nu e asa grav, toata chestia e de alimentatie.

shtephy - te asteptam cu vesti bune la analize, desi nu stiu daca ti le da in aceeasi zi, la mine au durat 2 zile.

dienutze - ma bucur ca ai sa ai mai mult timp de forum, sper sa te "vedem" mai des.

ionela - si eu is cu mersul pe jos bine macar ca merg printr-o zona in care nu se fac lucrari, ca aproape jumate de oras e plin de praf si galagie din cauza astora cu liniile lor de tramvai si cu strazile
cu burtica, ce sa zic? nu te mira daca apare cineva in aceeasi zi sa zica cum ca burtica e prea mare... dupa ce cineva ti-a zis ca e prea mica... nu stiu de ce simt unii asa tare nevoia sa isi dea cu parerea. plus ca unii nici nu stiu ce inseamna ca suntem in luna a 7-a. ei cred ca sunt 7 luni implinite, cand noi avem de-abia 6 luni si vreo 10 zile, sau cat avem...

Pirelia - stai linistita ca nu se schimba mare lucru. asa aveam si eu impresia, insa dupa aceea eram surprinsa ca nu simt chiar nici o schimbare, eu is tot eu...

Andre - ce sa facem sa-ti vina cheful?

monis-ule ne-ai luat-o inainte cu intalneala... ia zi, ce mai face Miramar? in afara ca arata bine, ca asta stiam...

krelia - mai lasa mama munca, n-o sa-ti faca nimeni statuie si eu ma gandeam sa nu ma grabesc cu prenatalul, insa am aflat ca voi lua bani mai multi cu vreo 25% daca intru in prenatal decat daca as lucra. asa ca, de ce sa nu profit?

Ancutza - ai fost la doctor? cum esti?

Lavinia - cu ce informatii mai vii azi? daca asa ne-ai obisnuit, de-acum asteptam...

Lidia - te asteptam mai des pe la noi.

simina - buna listuta, o salvez si pe asta si incep sa fac comparatii intre liste...

betty - ma bucur ca bebe e bine, ce inseamna ca e inserat jos? e de rau? si eu o simt pe a mea ca misca numai "in chiloti", insa nu mi-a zis dr. ca ar fi ceva in neregula...

ady@p - eu am luat cam 5 kg, sunt in saptamana 28... cred...

laurairina - mai baga si tu un mesaj din ala kilometric , ca mi-e dor sa te citesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Eu incerc sa intru mai rar pe calculator ca in ultima perioada am cam exagerat si am avut dureri de cap.

LORELIX....CASA DE PIATRA. Sa fiti fericiti si sa aveti un bebe sanatos si mancacios...

SIMINA sper sa iti iasa bine rezultatul la analiza cu diabetul si sa nu ai nimic.

MONIS, SHTEPHY, RAMONIKA, LAURAGARNER, ELENIC, IONELAMARIA...

RAMONACOPOT eu folosesc ulei de masline de jumatate de an. De cand l-am descoperit am renuntat la uleiul de corp cu care ma dadeam inainte. Eu pun ulei de masline si cateva picaturi de ulei de menta intr-o sticluta cu pulverizator si ma dau pe pielea uda dupa ce fac dus. Apoi imi iau halatul de baie. Intra f repede in piele si nu ramane unsuroasa iar pielea a devenit catifelata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Buna dimineataaa,

astazi implinim 31 de saptamani AMR 9 SAPTAMANI!!!
si totusi eu sunt in ceata cu DPN-ul...conform UM este 12.11, iar marti la eco mi-a zis ca e bine dezvoltat si as avea DPN 03.11. Oare din aceste date, o fi vreuna mai sigura??

Simina, mi-am mai amintit ceva pentru lista ta: NU UITA DOSARUL CU ANALIZE SI ECOGRAFII

30 Alexandru

Mergi la inceput