**Zmeurici de iulie-august 2009 (2)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Steadya felicitari, mamico!
Asa cum ne asteptam, Praslea cel voinic este cel mai mare zmeurel si va fi si cel mai puternic, sanatos si istet! Sa va bucurati alaturi de el de nopti odihnitoare si fericite, de mese imbelsugate de la mami in fiecare zi de acum incolo!

Te pupam si te asteptam in club!

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Eu il tin pe Filip in body cu maneca lunga si sosetele, iar cand doarme il invelesc cu finet sau cu cearceaful nostru, depinde in care pat adoarme.

Afara iesim cu salopetica de bumbac sau mai am unele care seamana cu catifeaua sau plusul, nu foarte groase. Sub salopetica ii pun un body si pantalonasi ca niste izmenute. Si o caciulita in zilele ploioase.

Noi incercam sa-l imbracam la fel de gros cum ne imbracam noi ca sa nu-l invatam friguros. Numai ca uneori imi vine sa-l imbrac mai grosut, mai ales ca eu sunt o friguroasa si jumatate.

Blanca, eu am luat iarna trecuta hainute mai grosute si normale - bluzite, pantalonasi - de la tarabele din piata. Stiu ca nu suna atractiv, dar am gasit lucrusoare frumoase (atunci cautam ca sa dam unui copilas de la biserica). Cred ca la noi magazinele de firma aduc mai mult hainute de ocazie. Dat fiind adaosul de 300% sau cat or avea probabil ca nu se vand bine piesele casual pentru bebelusi, mai ales cand stii ca le poarta o luna si gata. Eu acum sunt si mai reticenta cand vad ca are lucrusoare frumoase de 1 luna purtate o data sau deloc si deja am trecut la cele de 3 luni.

Mamicilor, dar voi cu ce va imbracati cand iesiti? Va vin hainele dinainte de sarcina? Eu am ramas cu 6 kg bonus (am pierdut 14) si incap doar intr-o pereche de pantaloni de trening. Sau in pantalonii de gravida. Cu fustele de vara a fost simplu, dar acum s-a complicat treaba.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

blanca eu nu`l invelesc deloc si nici sac nu i`am luat.trebuia sa specific ca acel costumas e fara maneci,de aceea recurg la bluzita iar ziua de regula il las doar in body si pantalonasi.caciula in casa nu`i dau pt ca nu e cazul.daca o invelesti pe eva sau o bagi in sac zic ca este suficient,mai ales ca in buc e boierie mare la capitolul temperaturi.
si apropo de buc,cand mai este vreun baby expo ceva?trebuie sa ne aprovizionam cu hainute,sa fac o lista cu "necesarul" si sa fiu pe faza cand este....


Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Felicitari Steadya! Bine ai venit pe lume bb Paul Roan! Multumim pt. veste Acs !

Si noi am schimbat hainutele cam brusc. De doua zile nici nu l-am mai scos pe Vladimir din casa, asa de tare sufla vantul . Am inteles ca se incalzeste de maine.

Deci : in casa il tin cu pantalonas de trening si tricou, noaptea doarme in pijama intreaga si, daca se raceste in continuare noaptea, o sa il bag si eu in sac de dormit. Afara, cand am iesit pe racoare i-am pus in plus un hanorac si eventual invelit cu paturica. Nu am nici o caciulita potrivita pt. vreme din asta nici calda, nici rece, doar o palariuta. In casa nu i-am tinut pe nici unul cu caciulita, la nici o varsta, fie vara, fie iarna, nici dupa baie.

Se pare ca trebuie sa ne innoim garderoba cu o gecuta si o caciulita mai subtirica pt. afara. Pulovarase avem. Imi mai trebuie si haine pt. casa: body-uri cu maneca lunga, pantalonasi. Foarte practice pt. "toamna - iarna" dunt body-urile maieu care se pot pune pe sub bluzitele cu maneca lunga.

Ma laud din nou cu somnul lui Vladimir: de doua zile doarme pan ala ora 9, neintrerupt de la 22.30 seara. Am un super bb, cumintel-cumintel. Si ziua e cuminte, vrea bagat in seama, dar a inceput sa prefere sa stea in balansoar, pe salteluta si nu in brate. E asa de departe vremea cand il tineam non-stop in brate . Mie imi e asa de drag, ca ziua il mai iau in brate cand doarme .

De mancat mananca tot putin, dar creste bine siasta e important. Nu mai stiu cine isi facea probleme cu mancarea. Vladimir, la 2 luni jumate mananca aprox 120 ml la o masa, 5 mese pe zi, deci f. putin comparativ cu alti bebei. Dar asa e el, se simte bine si creste .

Sandy, si eu ii dau suzeta de la vreo 5 zile . Nui stiu daca e f. bine, dar era musai sa "ii inchid gurita" la momentul respectiv. E destul d eatasat de ea, nu prea doarme fara suzeta, dar sper sa nu am probleme in a il face sa renunte la ea (la momentul potrivit). Avantajul suzetei fata de suptul degetului este ca suzeta i-o poti lua si gata (chair daca va plange dupa ea), pe cand degetul este mereu la indemana si e mai greu sa il dezobisnuiesti. Sunt cazuri in care au supt degetelul pana la scoala si si l-au deformat. Acum, sunt pareri pro si contra suzeta. Eu le-am dat si celorlalti doi si pe la un an - un an jumate au renuntat la ea (nu chiar de bunavoie ).

Noi am reusit sa ne luam masina si m-am linistit: avem loc toata familia lejer si putem lua si toata casa dupa noi. E super pt. noi. Are si doua scaune de copii incorporate care sunt foarte potrivite pt. cei mari. Am reusit sa o si conduc, ca doar e masina mea , asa ca am mai scapat de un stres .




www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

eu pot sa zic ca ma numar printre norocoasele careia ii vin hainele dinaintea sarcinii.macar eu sa scap de nevoia de haine ca la Denis...si vorba ta,noce,multe hainute au fost doar spalate si calcate si n`au fost purtate niciodata.

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna fetelor!



si bun gasit la scutece,va pierdusem nu va mai gaseam..

Felicitari din suflet tuturor mamicilor pentru zmeurici!va dorim viata lunga,imbelsugata si plina de bucurii alaturi de ei si de cei dragi voua!sa va fie viata si casa implinita!tuturor mamici si bebelusi!


va rugam sa ne treceti si pe noi pe listuta:

14 august 2009 s-a nascut bb NJ -NIKOLAI JAMES ,38 sapt,scor Apgar 9,9 prin cezariana,greutate 3,46 kg.


de citit mi-e imposibil sa citesc si recuperez,asa printre picaturi,vad ca si voi va "luptati"cu tot felul de probleme de care nu-s nici eu straina..
Sunt in viteza a cincea ,speram un dus printre picaturi dar il aud cum se foieste asa cas-a dus bruma mea de pauza..

va pup si imbratisez pe toate cu drag si va doresc numai bine voua si comorilor voastre!

Muffinuta mamica de leut mult iubit si asteptat bb NJ-Nikolai James

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Muffi- felicitari pt. James ! ai vazut ca ai reusit ! bravoooo! te asteptam cu povestea !


azi avem si noi o lunaoficial dupa zi, dar pe 11 implinim dupa data, avem 3,8 kg am luat cam 1000 g , lungime nu stiu dar deja doua salopetele sunt mici asa caa..ne am si innaltat ! papam tot de la bine, de la tzitzi cateva guri doar si plangem, nu stiu mami cat va mai putea sa se mulga dar face eforturi la cat mai mult

la multi ani Mariilor, si zmeuricii mele caci Miriam inseamna Maria !

tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Muffi!! bine te-ai intors! Ne intrebam ce mai e cu tine, ce bine ca ai dat un semn!
Felicitari pentru leutul tau mic mult asteptat! sa fie sanatos si papcios si dormicios si sa va bucurati de el!
Asteptam si poze .

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei
http://s725.photobucket.com/albums/ww256/uliiasi/DAVID/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

tuturor celor care poarta numele Maria/Marian si derivate din ele!

Bine v-am regasit la un nou subietc!
Muffi felicitari mamico! sa-ti traiasca minunea mica si sa va bucurati de el! asteptam poze cu leutul mult dorit!
Steadya felicitari si refacere rapida! Bine ai venit pe lume bb Paul!

ma bag la citit si revin pe urma....
anyway.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

meleea mersi, deocamdata ma limitez la sapun, sper sa ajung azi sa cumpar, ieri am fost la Sensiblu, dar nu aveam notata denumirea sapunului.
Rallu si Edi bea din bibe tot lapte de-al meu, dar dupa nici o ora plange si se potoleste la san...asta ii place si cum eu nu merg la job lapticul il bea direct de la sursa. doar in cazuri rare cand trebuie sa fiu pe undeva, apelam la bibe.
Zmeuricile noastre vor fi crestinate in aceeasi zi.
Nusy e mortala Ingrid. si ce ochi mari si albastrii are! iar tu mamico, tare bine arati!
Danielle si eu am dormit cu amandoi baietii. eu la mijloc si ei in margine si tare mandra am fost.
Elena mai bine nu te intrebam, caci ti-am sucit cutitul in rana. Of doamne...asa oameni rar intalnesti. Bine ca au plecat...nu vroiau si covor rosuu la intrare?sper sa te descurci singurica, ca vad ce greu e la mine cu 2 si alte treburi amanate in fiecare zi.
Patricia lasa ca va veti descurca...al meu sot il duce dim. pe Marco, eu il iau la 4. ma car cu bb dupa mine, peste tot il iau...deja am facut muschi de la caratul scoicii, sau scosul/bagatul caruciorului in portbagaj.
Anemona bine ca ai parintii aproape. Eu ii dau pantaloni fara strampi, deocamdata. Am si pantaloni matlasati, pt. mai tarziu, dar inca poarta dintr-astia subtirei, doar cu ciorapel pe dedesubt.
Motana n-am masurat, habar n-aveam. chiar voi verifica, am si o sticla d ela Chicco.
Micaalsa si eu am saci de dormit...mai grosi sau mai subtiri, dar nu l-am bagat in ei. eu il acopar cu un scutecel, e drept ca se dezveleste si l-am gasit cumanutele reci...in rest nu stiu caci are salopeta pe el.
Blanca du-te si tu la Miniblu sau la alte magazine no name. sunt intr-adevar frumoase hainutele de unde zici tu, dar nu sunt asa comode si de toata ziua, de stat prin casa.
hera e super fain, pacat ca nu e si la noi.
Pooh nu se vad sacii in linkuri.
sandy la noi nu prea tine suzeta, sincer nici nu as vrea sa-l invat cu ea, caci Marco la 3 ani a renuntat la dansa...si cu greu.
Blanca si eu tot asa il tin pe Edi in casa, e super ok, acum e in body fara picioare si acoperit cu un scutec. ieri in parc a facut circ cand i-am pus caciula si cams ufla vantul. azi nu mai iesim...e cam uratel afara.
Uliiasi mergi la un dr. cu sanul sa nu fie altceva...ai mare grija.
Cornelia si noi stam prost la cap. caciulite. am luat pt. maternitate-ii erau mari, acum ii sunt mici.
super bine doarme Vladimir.
ce masina ti-ai luat pana la urma?

eu incap in hainele de dinainte...ba chiar imi sunt largi unele pe picior mai ales...daca as scapa si de burta asta...as putea defila pe scena.....dar asa ma gandesc sa bag zilnic niste abdomene.

mama cat e ceasul...sa imbrac bebele si sa mergem dupa Marco la gradi.
pe mai tarziu.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput