Iarasi febra dupa tratament....innebunesc...

Iarasi febra dupa tratament....innebunesc... | Autor: ioana2004

Link direct la acest mesaj

Neata dragelor
Sa stiti ca voi sunteti cele care ma mai ajutati cu un sfat ca pe aici pe la noi doctorii sunt de k_t...
Sa vedeti cum s-a intimplat...
A facut febra 38 ,nu minca mai nimic si am fost la dr.I-a dat genta cu ampi 3 zile dupa care am dat ceclor iarasi trei zile .Luni am fost la analize fiindca asa mi-a zis dr deoarece i-am zis ca nu maninca si nu ia in greutate...Aseara am primit rezultatul.Dupa ce a chinuit mititelul de un an adica pe Stefan si i-a luat 2 eprubetede singe sa-mi zica ca are o mica lipsa de calciu pe care o tinem cu Vi-sol cu calciu..2,5 ml pe zi.Acum are 2 zile de cindface iarasi febra si acum i-a dat iarasi trata...Zinnat 5ml la 12 ore cu pliculetul dee biotics bineinteles...
Mi-am mai dat o trimitere sa ii mai fac o analiza speciala de copro +test digestivsi imunograma
Vedeti si voi ca pina la urma l-am indopat cu tratamente si tot n-am gasit cauza lipsei poftei de mincare...
Am mai intrebat daca e bine sa il mai tin fara trata ....,unele maici spun sa nu il mai tin ca febra sau virusul inainteaza la plamina altele zic sa ii fac si leacuri babesti...NU MAI STIU...
Are si antibiograma facuta si din toate medicamentele sunt pe anbio...
Are un stafilococ patogen despre care zice dr ca poate sa stea si 6 luni in organism..
Cam asta ar fi situatia...
Voi ce pareri aveti ..
Stefan are la 1 an si o luna 8,400 kg..si are o statura mica...inca nu l-am mai masurat ...o sa il masor si va zic..

Da-ti o parere sa stiu incotro o apuc..,ca a tinem asa de vreo 2-3 luni...nu mai stiu ...
Va pup si sunt pe faza..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

daca ai posibilitatea vino pina la bucuresti, la doctorita marcu de la medlife. eu am fost de foarte multe ori cu copiii la ea ( au 5 ani si un an) si niciodata nu a dat un tratament gresit. costa 90 lei consultatia.

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Pentru pofta de mancare fa-i ceai de coada soricelului.
Stafilococul trebuie tratat cu antibiotice. Vezi ca se poate face o analiza sa se vada la ce antibiotice nu rezista stafilococul. Poate ca e rezistent la ce antibiotice ii dai deja.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sau hai la mine ca eu am doar 89.5/consultatie iar daca vii de doua ori a treia e gratis.

Scuze nu m-am putut abtine.

Un adevar este totusi - adreseaza-te altui medic insa asta nu presupune sa faci X km cu trenul - parerea mea desigur.
Pe de alta parte febra poate sa insemne si un tratament care nu a fost dus pana la capat (a se vedea 3 zile pt ampicilina+gentamicina) sau pur si simplu o alta forma virotica deoarece faptul ca ai un tratament terminat nu presupune imunitate pe X zile. De asemenea se pare ca aveti probleme reale cu imunitatea scazuta iar despre pofta de mancare iarasi cauzele pot fi diverse inclusiv de la administrarea de medicamente.

Citat:

"Are un stafilococ patogen despre care zice dr ca poate sa stea si 6 luni in organism.."

Daca vrei un sfat precizeaza complet ce analize ai facut ce rezultate au venit si ce medicatie ai avut si ce medicatie ai in prezent precum si durata administrarii acestora.
Citat:

Vedeti si voi ca pina la urma l-am indopat cu tratamente si tot n-am gasit cauza lipsei poftei de mincare...

Schimba medicul si unde scrie ca daca te indopi cu medicamente gasesti cauza lipsei poftei de mancare?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Ai meu aveau temperatura 38 in fundulet daca erau agitati, in miscare sau dupa masa, mai ales ca pana in 2 ani tot s-au confruntat cu eruptii dentare (dar nu mai mult de 38). In timpul somnului temperatura cobora la 36.8( tot in fundulet).
Daca al tau face si in repaus, in somn, intradevar se considera febra.
Daca VSH-ul, fibrinogenul sau proteina C reactiva sunt mai mari, posibil sa existe o infectie. Poti face exudat, urocultura, coprocultura. Mi se pare cam mult antibiotic din prima clipa, si injectabil,apoi altele..Mai bine consulta si alt medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

A racit des? I s-au dat antibiotice la fiecare puseu de febra? Acum la ultima tura, cate zile a facut febra pana sa i se dea antibioticul? A facut febra cat era sb tratamentul genta+ ampicilina, de i l-au schimbat dupa 3 zile cu ceclor? Nu stiu ce relevanta are antibiograma facuta dupa/ sub tratamentul antibiotic. Lipsa poftei de mancare nu e neaparat asociata cu o oarecare patologie, dar ma gandesc ca nici antibioticele nu-i fac bine la apetit. Multi copii pe la un an sunt mai mofturosi. De cand e asa?
Si eu am avut fetita cea mare un dezastru cu mancarea in jurul varstei de 1 an. Cu imunitatea, nu mai zic. Viroze peste viroze. Dar noua ni s-a spus: daca febra nu scade dupa 3 zile, atunci e cazul de antibiotic. Si nu depasea 3 zile! O singura data a fost chiar nevoie, cand a fact amigdalita.
EU zic sa schimbi medicul.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Cred ca lipsa poftei de mincare o are si de la atitea tratamente. Si un adult reactioneaza asa, daramite un pui mic...

Cred ca durata de administrare a antibioticelor nu a fost prea buna.
Consulta alt medic!


Sanatate!



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie mi se pare extrem de putin 3 zile de antibiotic. Aici o tura de antibiotic, ORICE fel de antibiotic, se face 10 zile. Mie mi s-a intamplat cu Flavia, a facut streptococ din ala in gat si m-am gandit eu asa sa nu ii dau 10 zile, sa ii dau numai 5 ... dupa 3 sapt a facut IAR, exact aceeasi infectie si a trebuit sa ii schimbe antibioticul cu unul mai puternic, pe care i l-am dat 10 zile.

Categoric, schimba pediatrul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Fetelor sa incep cu inceputul....
de prin primavara a facut amigdalite si a facut injectabil 6 zile cu genta si cu ampi....apoi si a revenit ,la o luna iar amigda....iar sirop 5 zile asta la alt medic pediatru....Apoi pe la inceputul lunii iulie am fost la exudat si antibiograma a iesit ca la aceste substante la care acest microb moare.(cele ce se gasesc in medicatia care am dat-o...genta cefaclor etc..).Pe 15 iulie iar febra 39,iar acelasi dr cu tratament cu genta si fortum injectabile.La aceste puseu de febra am stat 3 zile acasa si l-am tinut in anti termice si tot degeaba..Acu pe 25 aug iar febra tot 2 zile stat acasa dupa care merg la primul dr (ca cel de-al doilea e in concediu)-amigdalita si i-a dat 3 zile genta cu ampi in branula si 3 zile sirop
Aici nu exista medici buni pediatri sunt testati si verificati..
Toti drii din spital dau antibiotice puternice ca sa scape de noi si nu isi mai fac efectul .Apropo de branul are o sapt de cind i s-a scos branula si totusi este un pic umflatzel...A vz dra .si a zis sa ii pun compresa cu cloramina la acel flegmon..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Care oras mare e mai aproape de tine? Galati cred. Du-te si acolo la un pediatru. Mai cere o parere. E pacat sa chinui asa copilul cu o gramada de antibiotice fara efect.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Intradevar, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic pediatru din Galati, sau chiar din Buc daca vrei neaparat. 3 zile de antibiotic sunt foarte putine, abia daca ametesti putin microbul dar apoi el isi revine si se mai face si rezistent la antibioticul respectiv. Din pacate, in spitalele de la noi se fac antibiotice puternice, si combinate, si de cele mai multe ori chiar faca antibiograma. Stiu ca am patit-o si eu pana nu de mult cu Adita. Poate incerci si cu ceva pentru stimularea imunitatii? Noi folosim, de exemplu, BronchoVaxom si chiar nu am mai avut probleme asa mari ca inainte.
Iar lipsa poftei de mancare este de la sine inteleasa dupa cate a patimit bietul Stefan. Scapati intai de infectiile astea si mai luati si ceva vitamine pentru apetit si apoi o sa fie mult mai bine.
Multa sanatate!

Mergi la inceput