Boboceii: primele zile la cresa sau gradi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Simali....eu cred ca pragul asta de care zici tu e "dupa" varsta de 2 ani, variind de la copil la copil. Parerea mea e ca nu este la fix 2 ani, si nici la toti copiii la fel. Poate ca "pragul" apare atunci cand ii separam, fie dati la cresa/gradinita, fie la bunici?
Oricum am da-o, fiind mici sufera foarte mult...si noi pe langa ei, dar noi suntem adulti si ne gestionam altfel frustrarile.

Numai bine!



Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Cati, asa e, ne adaptam incet-incet...azi nu a plans decat f. putin cand am dus-o, dar la pranz a mancat si am gasit-o razand...
Eu cred ca sfatul Lalei e f. bun...sa mergi cate putin cu ea,daca te lasa sa stai acolo e si mai bine.Eu am stat cu ea in fiecare zi, macar 10-15 min., dupa care am mai asteptat si in masina tot atat...si le-am spus sa ma cheme daca nu se linisteste. Iti tin pumnii,sper sa reusiti!

Simali, ai dreptate, dar, din pacate, cand nu ai de ales strangi din dinti si incerci sa minimizezi traumele, socul...
Insa si copilasii sunt diferiti,unii se adapteaza mai usor, chiar mai mici, altii nu o fac nici la 3 ani...am exemplul concret al unei fetite de 3 ani,colega cu Andra mea, care plange in fiecare zi si nu se acomodeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Sigur ca nu e o data fixa si sunt diferente intre un copil si altul...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui vali_delide


Insa si copilasii sunt diferiti,unii se adapteaza mai usor, chiar mai mici, altii nu o fac nici la 3 ani...am exemplul concret al unei fetite de 3 ani,colega cu Andra mea, care plange in fiecare zi si nu se acomodeaza...

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)




Baiatul meu a avut la gradinita un coleg care la 7 ani (anul pregatitor) plangea zilnic...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Am vorbit azi cu educatoarea de anul trecut a Juliei. Ea are tot grupa mica anul asta si mi-a zis ca in acest moment sint multi copilasi care pling, aici scoala a inceput joia trecuta. Atmosfera era atit de trista in prima zi, incit propria ei fiica, desi o avea pe mama linga ea si era obisnuita cu viata in colectivitate, a inceput sa plinga pt ca nu intelegea de ce pling ceilalti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna seara... fetelor, am incercat saptamana asta sa vad cresa.... Din pacate am ajuns la ora de somn, dar se pare ca oricum nu as fi putut intra... cica civilii nu au voie inauntru; deci nu am reusit sa patrund in interior mai mult decat data trecuta: m-am oprit in aceeasi camaruta, prima pe partea stanga, chiar langa intrare (sau iesire ). Am vorbit cu doctorita, cica sa-mi tund copilul (inca nu i-am luat motul, nasii lui fiind departe, iar el nici nu are parul chiar asa mare, se poate vedea si din poze... dar ideea e ca nu sunt acceptati baietei netunsi si cu bratari, lantisoare, etc, ca vezi-doamne asa sunt baietii incurajati de catre parinti sa devina intr-un anumit fel si ca se mai mira parintii ca baietii lor capata anumite "inclinatii"........ eu , cand a zis "inclinatii", am citit printre randuri inclinatii de homosexual... serios, eu asta am inteles... . Aceasta "vorba de duh" a scos-o din ea doctorita cresei.... A, si am intrebat de pedepse: cica sunt trimisi la colt...... Parca vad ca nu o sa-l tin prea mult pe acolo... mai e ceva: cica cele care au grija de copii sunt infirmiere, nicidecum educatoare... adica sa nu mastept ca baiatul meu sa invete prea multe lucruri. Ce inteleg eu este ca vor avea grija de ei sa nu li se intample nimic, dar ca din punct de vedere educational nu trebuie sa am pretentii... . Recunosc, sunt cam dezamagita, nu vreau pentru Lucas pe cineva care sa stea cu ochii pe el, ci de cineva care sa-l invete si sa-l iubeasca in lipsa mea... dar poate cer eu prea multe de la o cresa, sau poate fiind cresa de stat educatia nu e treaba lor. Credeam ca o cresa e mai mult decat un internat.

Cati, pt Sofia, chiar ma gandeam la voi la un moment dat... Imi pare rau ca treceti prin aceasta situatie dupa cum il cunosc eu pe Lucas in curand s-ar putea sa avem si noi aceleasi probleme. Sper sa ne fie totusi mai usor. Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau, mi-ar placea sa-ti fiu de folos. Eu la un moment dat i-am sugerat unei mamici despre care am scris in penultimul meu mesaj, sa consulte un psiholog (cred ca trebuie sa fie unul la cresa respectiva), vezi daca e si la voi unul si cere-i sa te ajute cu Sofia. Tine-ne la curent...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

Am vorbit azi cu educatoarea de anul trecut a Juliei. Ea are tot grupa mica anul asta si mi-a zis ca in acest moment sint multi copilasi care pling, aici scoala a inceput joia trecuta. Atmosfera era atit de trista in prima zi, incit propria ei fiica, desi o avea pe mama linga ea si era obisnuita cu viata in colectivitate, a inceput sa plinga pt ca nu intelegea de ce pling ceilalti copii.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Marox, asa e, multi copii plang in primele zile, mai laes la cresa... paote ca la gradinita mai putin. Si puiul meu e foarte sensibil, plange si el daca-i vede pe alti copii, deci si daca ar plange el mai putin dupa mine in mod sigur va urla si el cand ii va vedea pe altii plangand.
Imi explica doctorita de la cresa ca oricum sentimentul de abandon e inevitabil... ca ei asta si "gandesc", cel putin o vreme: ca sunt abandonati.. de-abia dupa un timp realizeaza ca mami nu-i abandoneaza, ca ea se intoarce mereu. Dar mai greu sa "realizeze" acest aspect.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Jasmin, situatia noastra s-a imbunatatit, dar nu in totalitate, inca mai plange noaptea in omn. De dus iarasi nici vorba, cum ajungem prin preajma incepe sa planga. Avem o carte cu gradinita, i i-am aratat-o acolo pe "educatoare" (de fapt, ele sunt 2 asitente si o infirmiera la grupa) si a inchis repede cartea. Daca o intreaba cineva de gradinita, de copii, zice ca "bebe plange la gradinita".

In a doua zi de cresa m-am intalnit si cu piholoaga de acolo, si cum eu plangeam afara si Sofia inauntru, a incercat sa ma linistesca pe mine cu aceleasi texte, ca toti copiii plang si ca unii plang mai putin, altii mai mult, ca exista cazuri rare de inadaptare, etc.

De educatie nu stiu, nu cred ca lucreaza dupa programe sau ceva...ca la gradinita, dar sigur fac joculete, au jucarii, ies in curte. Se pun mai mult bazele deprinderilor de autoservire si socializare.

Eu n-am mai du-o deloc pe Sofia saptamana asta, maine mergem sa o luam pe mama mea sa stea cu noi. Inca n-am retras-o, am anuntat ca e racita, dar mult nu mai pot s-o lungesc. Vreau doar sa intreb daca pot pastra locul pana prin primavara, desi nu cred ca se poate.

Sper sa va fie bine si sa se adapteze repede Luca! (chestia cu tunsul si bratarile mi e pare atat de invechita inca mai exista prejudecati din astea prostesti????)

Va pup!


Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

dupa 2 saptamani de mers la cresa cu plansete unde parea sa nu se adapteze, pentru ca se agata de mine si la cresa si acasa, inclusiv cand mergeam acasa la baie plangea dupa mine, afara plangea cand vedea grupuri de copii, am fost nevoiti sa lipsim 2 saptamani pt ca a fost bolnav o saptamana si inca o saptaman l-am tinut eu acasa pentru ca nu stiam daca sa-l mai duc sau nu dar am zis sa mai incerc totusi. Dupa perioada de absenta surpriza a fost ca nu a mai plans decat atunci cand ieseam pe usa clasei si cand il luam acasa - emotiile revederii mi+a explicat educatoarea, si dupa 3 zile pot sa spun ca a fost chiar bine.
eu l-am invatat sa le spuna educatoarelor pe nume, ca sa para mai familial, le-am explicat educatoarelor ca poate asa o sa le accepte mai usor si dupa aia o sa li se adreseza cu doamna... sa nu se supere, i-am spus ca toti copii le iubesc le Alina si Ioana, ca ele iubesc copii. Cat am stat acasa il intrebam daca vrea la gradi, la copii, la Ioana si Alina.
deci se poate sa accepte mai usor mersul la gradi dupa o absenta mai lunga, au astfel timp sa digere mai bine ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui creem

Jasmin, situatia noastra s-a imbunatatit, dar nu in totalitate, inca mai plange noaptea in omn. De dus iarasi nici vorba, cum ajungem prin preajma incepe sa planga. Avem o carte cu gradinita, i i-am aratat-o acolo pe "educatoare" (de fapt, ele sunt 2 asitente si o infirmiera la grupa) si a inchis repede cartea. Daca o intreaba cineva de gradinita, de copii, zice ca "bebe plange la gradinita".

In a doua zi de cresa m-am intalnit si cu piholoaga de acolo, si cum eu plangeam afara si Sofia inauntru, a incercat sa ma linistesca pe mine cu aceleasi texte, ca toti copiii plang si ca unii plang mai putin, altii mai mult, ca exista cazuri rare de inadaptare, etc.

De educatie nu stiu, nu cred ca lucreaza dupa programe sau ceva...ca la gradinita, dar sigur fac joculete, au jucarii, ies in curte. Se pun mai mult bazele deprinderilor de autoservire si socializare.

Eu n-am mai du-o deloc pe Sofia saptamana asta, maine mergem sa o luam pe mama mea sa stea cu noi. Inca n-am retras-o, am anuntat ca e racita, dar mult nu mai pot s-o lungesc. Vreau doar sa intreb daca pot pastra locul pana prin primavara, desi nu cred ca se poate.

Sper sa va fie bine si sa se adapteze repede Luca! (chestia cu tunsul si bratarile mi e pare atat de invechita inca mai exista prejudecati din astea prostesti????)

Va pup!


Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Cati, probabil ca Sofia nu a fost traumatizat numai de propria ei stare, ci si de reactia celorlalti copii. Poate au plans mai multi si s-a si speriat. Acum asociaza gradinita ca pe un loc unde e multa suferinta si unde copiii plang. E cresa de stat? Ca daca da atunci nu cred ca vei reusi sa-i pastrezi locul. Poate doar sa incerci sa vorbesti cu directiunea si sa le propui sa platesti taxa lunara, desi nu stiu daca in perioada asta e o idee prea buna. Pupici Sofiei, e tare scumpica, n-o mai vazusem demult in poze...



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput