Boboceii: primele zile la cresa sau gradi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

In cazul nostru Monica a mers in grupa mica program scurt, fara masa de pranz. In mijlocie program mediu (cu masa de pranz).

In primele 2-3 zile a fost incantata (copii, jucarii). Dar ... din a 3-a sau a 4-a zi a inceput sa planga cand o lasam acolo. Plangea doar cateva minute, pana plecam eu (ascultam la geam sa fiu convinsa ca nu ma minte educatoarea ) si asta a durat cam 2 luni.
Ce vroiam sa spun este ca ca si tu, ca mama, trebuie sa fii pregatita sa suporti chestia asta.
Si in grupa mare se mira ca plang cei din grupa mica si se intreba de ce or plange, uitase complet ca si ea a plans la inceputul grupei mici.

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Hai sa scriu si eu, ca subiectul ma intereseaza....pentru ca fetita mea a inceput cresa de cateva zile. In prima zi s-a dus fericita la copii, dar cand am venit sa o luam, dupa aprox. o ora si jumatate, era umflata de plans, plangea intr-una cu suspine, nici nu mai putea vorbi si mi-a luat aproape 15 minute ca sa o pot linisti.
A doua zi s-a despartit plangand de mine, a plans in continuare acolo, am plans si eu afara....am luat-o dupa o ora tot plnganad. A treia zi am stat cu ea 1/2 ora in care a plans incontinuu la mine in brate, vroia sa plecam...asa ca n-am mai lasat-o.
Vineri(a patra zi) l-am trimi pe tati cu ea, s-a despartit de mine plangand, pe drum s-a linistit, dar acolo iarasi jale.
Sotul meu a stat pe langa cresa o ora, si i-au adus-o educatoarele planganad.
E ragusita, a si racit vineri...maine n-o s-o duc, ca sa ii treaca raceala si abia pe urma.
Plange in somn, se trezeste plangand....nu ma mai inteleg cu ea, e maraita tot timpul, nu mai mananaca bine, face pisu pe unde-i vine (desi de o luna foloseste olita excelent), nu ma mai scapa din ochi si vrea mai tot timpul in brate la mine.
Si tot timpul i-am explicat toate cele, ce bine e acolo, ca se joaca cu copii, ca mami vine repede sa o ia, etc.

E tare greu, am plans si eu zilele astea de suparare...dar incep serviciul (adica l-am inceput deja) si solutii nu prea sunt.

A mai trecut cineva cu copilul prin stari din astea? se acomodeaza pana la urma?
Am impresia ca o traumatizez....sunt atat de suparata

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cati la ce reactii spui ca are Sofia si ma refer mai ales la plansul in somn, regresia la pisu ...nu suna bine .Acomodarea poate sa existe pana la urma dar din ce povesteti nu suna bine. Deloc.
De obicei plang acolo un pic, sunt mai suparati un pic acasa dar nu cat sa te ingrijorezi. Si plansul la cresa sa nu fie cu orele.
Stiu ca nu te ajut. Imi pare sincer rau.Dar te cunosc si stiu ce legatura puternica ai cu micuta.
Poate ar trebui sa te reorientezi spre altceva, o bona ...poate.Daca asta nu este o optiune continua acomodarea si poate dupa o saptamana, doua va fi ok.Multa bafta va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Un joc dragut care poate sa rezolve multe probleme (la noi a mers excelent) este sa te joci putin cu copilul de-a gradinita. Iei papusele diferite si zici ca sunt copiii. Povestesti cum uite, parintii vin si aduc copiii la gradinita, apoi ei pleaca la serviciul lor. Copiii raman la gradinita cu Doamna si canta, apoi se joaca, apoi mananca, apoi isi fac prieteni. Apoi vin parintii si-si iau copiii acasa.
Eu am facut jocul acesta de cam 10 ori inainte de gradi si am remarcat urmatoarele faze:
- in prima faza copilul era foarte entuziasmat de idee
- cand aparea papusa-doamna cu care trebuiau sa ramana copiii, o lua si o arunca cat colo. Spunea "stai acolo, in prapastie, poate te scoate escavatorul". A fost nevoie de multe "sedinte" ca s-o accepte pe "Doamna".
- cand veneau parintii sa-i ia pe copii acasa el spunea "pe cei care nu au fost cuminti nu-i mai iau". Ceea ce inseamna ca el avea temerea aceasta, cum ca daca nu este cuminte va fi abandonat acolo. AM CITIT MAI TARZIU CA FOARTE MUTI COPII AU, NEJUSTIFICAT, ACEASTA TEMERE SUBCONSTIENTA. A trebuit sa-l asigur de foarte multe ori ca paintii iau acasa TOTI copiii, indiferent cat ar fi de obraznici, pentru ca sunt copiii lor si-i iubesc foarte mult, ca nimeni nu-si paraseste copilul la gradinita.

Succes!



"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Lala, multumesc mult ca te gandesti la noi.
Astazi s-a trezit la ora 6 (niciodata nu s-a mai trezit asa decand am intarcat-o....si atunci se trezea sa suga mai mult in somn) plangand iarasi, n-am reusit s-o mai adorm....parca ii e frica sa adoarma, saracuta.
Am fost cu ea la mine la servici, dar de cand am oprit masina si pana am plecat nu s-a oprit din plans i din zis "pa pa", cu toate ca am incercat s-o atrag cu diferite jucarii de acolo.
Ma gandec din ce in ce mai mult la o alta solutie, probabil ca o voi aduce pe mama la mine, cu tot cu catel, ca de bona n-am nici bani si nici curaj, momentan. Pe mama cel putin o cunoaste si a mai stat sporadic cu ea, o ora, doua.

Jasmin, tu de cand il duci pe Luca? sa stai cu el, daca poti, sau macar pe hol...cand incepe sa planga sa te vada ca eti acolo. Ma gandec ca asta a fost greeala la noi: am lasat-o jucandu-se, iar cand si-a adus aminte de noi nu ne-a mai gasit....si a inceput dezastrul pentru ea. Cu toate ca am venit repede (zic eu, dupa o ora si jumatate) in sufletelul ei a intrat teama.

Simali, jocul e foarte bun, intr-adevar, dar cred ca merge mai bine la copii un pic mai mari. Fi-mea nu prea are rabdare sa se joace cu papusile, iar cu vorbiul e la stadiul de cuvinte.

O sa mai citesc aici, poate mai scriu si alte mamici din experienta lor, si, daca vreti va mai scriu despre evolutia Sofiei "posttraumatica" de cresa.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Cati,
Noi avem maine o saptamana de cand am inceput gradi. In prima zi a plans exact ca Sofia, m-am dus si am luat-o si abia am linistit-o.
In ziua 2 am fost cu tati, a plecat el primul, eu am mai stat cu ea si cand am plecat mi-a spus pa, ne-am pupat, dar am luat-o cam dupa 2 ore...mai plansese, dar au linistit-o.
In ziua 3, vineri, ca joi nu am dus-o, a ramas cu educatoareasa dea sa pape la pestisori si a plans cand am luat-o. Azi am lasat-o plangand,am sunat dupa 15 min. si se linistise la 1 min. dupa plecarea mea...
Dar...ar fi prea frumos sa fie asa usor, asa ca si la noi au inceput crizele: tipa din orice, nu ma slabeste din ochi nici macar in casa, doarme foarte prost noaptea.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, ca sunt cam in aceeeasi situatie, pot doar sa-ti doresc multa rabdare si putere!

Simali, ce varsta are copilasul tau? Mi se pare o idee buna cu jocul, dar ai nostri sunt micuti, au doar 1 an si 9 luni si inca nu au puterea sa inteleaga (cred)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

VAli
Am citit la bulgarasi ca ati inceput si voi cresa. Dar din ce povestesti, la voi e mai bine, pare o adaptare treptata...dar o adaptare totusi.

In momentul asta nu stiu ce o sa fac mai departe. Imi iau ragaz cateva zile, ca tot e racita sofia si n-o duc, eu stau acasa saptamana asta si vedem cum se comporta. Poate isi mai revine, si mai incercam....poate nu..in functie de comportamentul ei. Nu as vrea s-o traumatizez si mai rau, dar nici sa renunt in pripa.
Nici nu mi-am imaginat ca va fi atat de greu....

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cati dupa o saptamana de pauza o sa fie fix ca la inceput sau chiar mai rau.
Daca esti acasa si ea e ok fizic, fara pericol de a transmite microbi incearca de maine sa te duci din nou tu cu ea si cu acordul educatoarei sa ramai inauntru. Du-te macar in vizita cu ea acolo, chit ca stati inauntru doar 5 minute.Ideal ar fi ca maine sa stai 10-15 minute, ziua urmatoare 30-40 si pana vineri sa ajungi la 2 ore.Ceva de genul asta.

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Sau daca nu te lasa inauntru ca mai stiu cazuri stai afara in dreptul geamului astfel incat daca plange tare sa o poata lua in brate i sa-i arate ca esti prin preajma doar ocupata cu altceva.

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Sub varsta de 2 ani copilul nu poate fi socializat fara a i se cauza traume emotionale. Chiar si cei care nu plang sunt traumatizati. Exceptie fac copiii ale caror traumele cauzate de propria famile sunt mai mari decat cele provocate de anxietatea de separatie.
Abia dupa varsta de 2 ani copilul se percepe pe sine ca pe o persoana separata, independenta de mama sa. 2 ani este un prag deosebit de important din acest punct de vedere.

Orice "metoda" de adaptare este valabila pentru copiii care au implinit macar 2 ani. Ideal 3 ani. Restul... e linistirea constiintei.

Mi se rupe inima pentru mamicile care chiar nu au de ales.
Mesajul meu este pentru mamicile care pot gasi alte solutii.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput