Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(60)*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
searace fac fetele?cine se pricepe la cereale humana? am luat si eu doua tipuri sa fie in casa dar pe unele[fara lapte inclus] scrie clar fara gluten pe cele cu lapte inclus nu scrie nimic de gluten. sa inteleg ca au? ambele sunt de la 4 luni25 martie 2009
Aris, io nu ma pricep defel la cereale Humana, am cautat si eu dar mi-am prins urechile printr-atata germana si am lasat-o balta, am luat Nestle. De fapt imi place sa cred ca nu am gasit, dar cine stie?Poate ma lamuresti si pe mine, eu cumpar din Carrefour si tb sa intorc cutiile alea pe toate partile pana sa gasesc o eticheta minuscula in limba romana. Ultima data am fost cu sotul, care isi pierduse rabdarea dupa cele 20 min petrecute la hainute si biberoane asa ca am fost nevoita sa scurtez cautarile.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Karina26

Totusi insist.Stiu ca multe dintre voi nu se confrunta cu situatia sau nu va intereseaza problema dar poate ati auzit/citit totusi ceva pe undeva.

Offf am dat o cautare in legatura cu subiectul papat pe spate si infectii ale urechiuselor si nu am gasit nimic concret.Spune ca din cauza pozitiei pot apara infectiile.Dar de ce, in ce fel,este posibil sa apara otita, care este legatura nu am gasit nimic.
Asa exista un studiu realizat si asupra legaturii intre infectiile urechiuselor si utilizarea suzetei.Se spune ca contribuie la dezvoltarea unor infectii bucale si la aparitia cariilor dentare.Nu stiu cat este de adevarat.Infectie bucala tind sa cred ca este posibil pune manuta pe ceva, apoi pe suzi, apoi in gurita sau exista diverse "scenarii" dar cu cariile oare este adevarat?Fetele poate stiti mai multe.Oricum voi intreba medicul dar pana atunci mai este.


Presupun ca se ia in considerare riscul de a merge lapticul prin trompa lui Eustacchio in urekiusha, daca bebele e culcat.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada
Citat:
citat din mesajul lui Karina26
Totusi insist.Stiu ca multe dintre voi nu se confrunta cu situatia sau nu va intereseaza problema dar poate ati auzit/citit totusi ceva pe undeva.Offf am dat o cautare in legatura cu subiectul papat pe spate si infectii ale urechiuselor si nu am gasit nimic concret.Spune ca din cauza pozitiei pot apara infectiile.Dar de ce, in ce fel,este posibil sa apara otita, care este legatura nu am gasit nimic.Asa exista un studiu realizat si asupra legaturii intre infectiile urechiuselor si utilizarea suzetei.Se spune ca contribuie la dezvoltarea unor infectii bucale si la aparitia cariilor dentare.Nu stiu cat este de adevarat.Infectie bucala tind sa cred ca este posibil pune manuta pe ceva, apoi pe suzi, apoi in gurita sau exista diverse "scenarii" dar cu cariile oare este adevarat?Fetele poate stiti mai multe.Oricum voi intreba medicul dar pana atunci mai este.
Presupun ca se ia in considerare riscul de a merge lapticul prin trompa lui Eustacchio in urekiusha, daca bebele e culcat.Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
Exaaaact! Atat scrie si in Dr Spock numai ca nu-mi aminteam sub nici o forma ale cui erau trompele alea Edit pt o greseala de gramatica. E clar ca trebuie sa ma duc la somn, asa ca va urez noapte buna! Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Citat:
citat din mesajul lui aris26

seara
ce fac fetele?
cine se pricepe la cereale humana? am luat si eu doua tipuri sa fie in casa dar pe unele[fara lapte inclus] scrie clar fara gluten pe cele cu lapte inclus nu scrie nimic de gluten. sa inteleg ca au? ambele sunt de la 4 luni


25 martie 2009



Aris, io nu ma pricep defel la cereale Humana, am cautat si eu dar mi-am prins urechile printr-atata germana si am lasat-o balta, am luat Nestle. De fapt imi place sa cred ca nu am gasit, dar cine stie?
Poate ma lamuresti si pe mine, eu cumpar din Carrefour si tb sa intorc cutiile alea pe toate partile pana sa gasesc o eticheta minuscula in limba romana. Ultima data am fost cu sotul, care isi pierduse rabdarea dupa cele 20 min petrecute la hainute si biberoane asa ca am fost nevoita sa scurtez cautarile.


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



Din ce am citit aici si ce am vazut prin magazine cele de 4 luni sunt fara gluten
http://www.humana.ro/humana_produse.php?id_cat=71


Mami lui Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da, explicatia era legata de "trompe" daca e vorba de lapte. Daca e vorba de suzeta nu stiu, poate se refera la secretia crescuta de saliva in timp ce bebe tot molfaie la suzeta, care sa ajunga si ea in "trompe". Pe de alta parte, in multe locuri am vazut recomandata ca pozitie de alaptare cea cu mama si bebe la orizontala, fata in fata, asa ne mufam si noi noaptea. Sa fie problema doar daca bebe sta pe spate, nu si daca sta pe o parte? Habar n-am, ma depaseste problema...

Sint si eu amatoare de comanda de hainute, daca va hotariti. Avind in vedere insa experienta lui Monnvas, cu marimile gresite pe la body-uri, nu ma bag sa fac eu comanda pentru ca eu nu am cum sa ajung sa le schimb in caz de ceva incurcaturi.

Azi ne-am sarbatorit prin "impiedicare tacticoasa" dupa ce am reusit sa culc Pisilinca. Da sa fiu a naibii daca nu stie cind avem planificat cite ceva, ca nu se lasa deloc adormita in serile alea. Cred ca nici ea nu-si doreste un fratior sau o surioara

Mai aveam ceva de spus dar am uitat...A, cu cerealele. Noi "folosim" Milupa deocamdata, si nu scrie pe toate cutiile ca ar fi fara gluten. Dar uita-te si ce fel de faina contin, ca eu stiu ca e ok acum faina de orez, de porumb si de tapioca. Si cred ca stiu si cei de la Humana ca la 4 luni nu se administreaza gluten (mai nou, ca noi am crescut cu biscuiti cu mar si cu lapte cu gris si iaca n-avem nik), deci daca pe cutie scrie 4+ ar trebui sa fie ok



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ma pun la somn sa fiu odihnita pe maine ca sarbatorim 6 luni !!!

Prajiturile si alcoolul mai pe seara cand ne adunam pe acasa deci nu ne dati disparute si... asteptam urarile !!!

Va pupppppp !!


Mami lui Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Seara Buna fetelor!!!!
La multi ani Rivali, si bebeilor de azi
Va scriu de pe balconul hotelului de la mare , am culcat pisicuta si acum vreau sa ma apuc sa va citesc. Aici e tare frumos, azi a fost cam inorat asa ca nu am stat decat juma de ora la plaja iar Maiuta a dormit in sunet de valuri.
Abia astept marea intalnire de la munte, tocmai ce m-am obisnuit cu drumurile, iar Maia doarme de rupe.
Gata ma duc sa citesc din urma.
Pupam mamici !!!

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Buna fetelor! ce mai faceti?, nu prea am timp de net si nu am luat laptopul cu mine dar una peste alta la Mare e super, nu e chiar asa urat cum ne-au speriat cei de la vreme. E frumos si nu ff cald e chiar perfect pt gazii miaca. Ce mai ne relazam iar Gaza rade cu gura pana la urechi de cand am venit aici, parca niciodata pana acum nu am vazut-o asa vesela. Prima data cand a vazut marea a zimbit laaaarg si s-a uitat ff incantata la mine. Asa ca sunt convinsa ca pe ea mi-a adus-o un pescarus si nu barza.
Nu am avut timp sa recuperez dar din ce am citit asa pe fuga aris, olishka vreau si eu sa merg la innot cu gazii asa ca daca gasiti ceva vreau si eu sa vin
saby ewsti la mare? unde? hai sa vb poate ne vedem . Pup si sa aveti un sejur frumos.

Gata pup toate mamicile si bebeii sa fiti cuminti sa pape frumos si abia astept sa ne vedem la munte.


Mami de Gazii mica si frumoasa Avem patru lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare doamnelor! tuturor

Sunteti FE-NO-ME-NA-LE Foarte active!

Ma reped sa va srciu doua versuri acum... ca iar ma afund apoi in citit capitole si, ca de obicei, nu mai reusesc sa raspund. Obicei pe care de cateva saptamani (mai exact de pe la sfarsit de iunie, inceput de iulie) nu il pot depasi si ma enerveaza de moooor!
Am vazut ghioceii vostri. Sunt absolut adorabili, sa va traiasca! Care mai de care mai rotunjor si smecher!
Va citesc aproape zilnic, daca suntem acasa. Daca lipsim de acasa cateva zile nu mai razbesc sa recuperez si citesc in diagonala, dar ma stradui.
Adevarul e ca ... voi ati invatat sa scrieti, altii sa invete sa citeasca!

Si noi am crescut, diversificam de zor. Avem aceleasi probleme cu legumele ca si multi dintre voi, uneori am senzatia ca le dau matraguna. Nici chip sa deschida gura a doua oara. Cu fructele e mai bine, numai cand punem branza calcica in piersicuta e mai nasol, dar e de doua ori pe saptamana si trece cumva. Cel mai tare e cand le tot indes in gura, nu imi dau seama daca inghit sau nu si supa 2-3 linguri se uita la mine si se apuca de ras cu "presiune" si ma zugravesc toata cu maglavaisul din gura

De vaccinuri si eu ma tem, dar cu toate acestea le-am administrat. Mai ales de cand a ridicat Dodo-Pui problema, ma zgandare ideea si mai tare.

Legat de mama care ar trebui sa fie si femeie si sotie si amanta... nu cred ca ma bate careva dintre voi la "numar" ... nici macar Dyana, din pacate. Desi nu e de dorit nimanui sa detina scor egal cu mine.

Va pup si fug sa citesc din urma. Dupamasa cand am intrat cap 60 nu era inceput...



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

Multumesc alina.n, anamariame,denisamada,pisigri pentru informatii.Asa stiu si eu cum sa pun problema cand ma duc la ped.Pentru ca este foarte rapid si expeditiv.Si mai ales cateodata ma ia ba in franceza, ba in engleza.Incep sa ma pierd in termeni medicali.
Multumim inca odata.

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput