Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (233)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Ereena, noi revenim in club...miane dimineata la 7 se infiinteaza muncitorii sa faca retusuri, sa puna plinte care au fost scoase de cretinii care au pus usile, sa inlocuiasca mochdeta (pusa cu curu')cu parchet in holisorul de la baia noastra, sa termine balconul......asa ca azi impachetez piciu; si-l expediez la mama.

Eu clar am intrat in zodia neagra...aseara am lasat masina la mama ca a venit sotul sa ne ia si nu aveam scaunele copiilor in nici una din masini (au ramas in masina sotului care nu amia avea benzina si el a venit cu masina asociatului)...iar azi dimineata surpriza!!!...masina ridicata!...imi vine sa urlu...

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Buna din nou,

Am ajuns de vreo ora acasa, David ne astepta cumintel in sala unde se joaca cu pinguinul lui in brate. Ceilalti copii erau deja la patuturi mai miorlaiau dar cred ca erau spre adormeala. Educatoarele nici nu au mai incercat sa il bage la somn, ii spusesera ca vin sa il iau si il tineau pe acolo. Azi a plans , mai putin ca ieri, din ce mi-au zis ele, nu a vrut sa manance dar s-a jucat mai mult.

A fost mai bine ca ieri, sunt mai linistita si foarte fericita in acelasi timp : David incepand de azi nu a mai vrut sa ii dau eu de mancare ci sa manance singur.

Pana acum am incercat sa il fac sa manace singur dar nu vroia deloc, daca se murdarea imi intindea mana sa il sterg, azi cand am venit de la cresa, a luat lingurita si a mancat, ajutat de mine bineinteles.

Deci invata deja lucruri bune la cresa


Gata cu placintele mele, promit ca nu devin stresanta.

Va pupam si va multumesc pentru sfaturi.

Claudia mami de David Alexandru 28.01.2008


http://community.webshots.com/album/574024412GQxPWZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoisor spune:

ola zuze buburuze,cu mic cu mare ne-am intosr si noi de la soare....
am ajuns ieri noapte pe la 1.30 si pana in momentul acesta am trebaluit ,descfacut bagaje,spalat haine,acum am gatat de calcat spre seara sa le aranjez pe caprarii la fiecare in dulap......uff
despre concediu.....mare emostii am avut si regret nespus ca nu am fost si anul trecut.....a fost super super frumos,desigur am avut si cumparaturi de facut si mancare de gatit dar oricum in timpul de nani al fetii tot nu aveam ce faca asa ca gateam
oricum la anul Albena scrie pe noi,hotel frumos si concediu adevarat
Sara a fost o bucurie fara margini,nu o puteam scoate din apa,se balacea,radea,striga,aplauda,dansa,ce mai isi dadea in petic de fericire iar noua ne cresteau inimile cand o vedeam ce bine se simte
programul la avut exact ca acasa,nani si papa doar ca seara isi servea lapticul pe faleza si nani cam cu o jum de ora mai tarziu
Duminica dim avea niste mucisorii,dar a trecut ,nu m-am alarmat chiar deloc,fara febra ,doar nasuc mucios
incarc ceva poze si revin mai pe seara
imi era asa dor de voi ,nici nu va pot spune
pup clopoteii

Sara Ioana 15.02.2008
**************************
am un anisor
*************************
POZELE NOASTRE
INGERUL MAMI CRESTE MARE
22.10.20087.11.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=74ab4ff8f981e0e0705358" target="_blank">clip SARA IOANA
**************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui stoisor

ola zuze buburuze,cu mic cu mare ne-am intosr si noi de la soare....
am ajuns ieri noapte pe la 1.30 si pana in momentul acesta am trebaluit ,descfacut bagaje,spalat haine,acum am gatat de calcat spre seara sa le aranjez pe caprarii la fiecare in dulap......uff
despre concediu.....mare emostii am avut si regret nespus ca nu am fost si anul trecut.....a fost super super frumos,desigur am avut si cumparaturi de facut si mancare de gatit dar oricum in timpul de nani al fetii tot nu aveam ce faca asa ca gateam
oricum la anul Albena scrie pe noi,hotel frumos si concediu adevarat
Sara a fost o bucurie fara margini,nu o puteam scoate din apa,se balacea,radea,striga,aplauda,dansa,ce mai isi dadea in petic de fericire iar noua ne cresteau inimile cand o vedeam ce bine se simte
programul la avut exact ca acasa,nani si papa doar ca seara isi servea lapticul pe faleza si nani cam cu o jum de ora mai tarziu
Duminica dim avea niste mucisorii,dar a trecut ,nu m-am alarmat chiar deloc,fara febra ,doar nasuc mucios
incarc ceva poze si revin mai pe seara
imi era asa dor de voi ,nici nu va pot spune
pup clopoteii

Sara Ioana 15.02.2008
**************************
am un anisor
*************************
POZELE NOASTRE
INGERUL MAMI CRESTE MARE
22.10.20087.11.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=74ab4ff8f981e0e0705358" target="_blank">clip SARA IOANA
**************************



Ti-am spus eu sau nu ti-am spus , ai ?
Ma bucur ca am avut dreptate.
Pupam fetele

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Claudia felicitari pentru succesul acomodarii la cresa. E mare lucru.
Roli dar chiar ca o ti langa in ghinioane, offff

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Roli,
imi pare rau de cate s-au adunat pe capul vostru si ca determina ciondaneli intre voi doi. E greu, dar trece.......uite acusa e gata santierul. Daca se intamplau toate la intervale mai mari de timp intre nu ti se parea asa negru totul....

Ereena,
wow, chiar piticul urias.... Dupa tabelul de masuri de aici la texile ar trebui ca sa purtam 86-92. La unele firme gaza mai incape in 80 la altele inoata in 92. Oricum pantalonii si ciorapii lungi pentru iarna asta ii iau 86-92. Geaca o sa fie probabil 92-98. Cizmele de cauciuc primite ieri le-am comandat 24-25 pentru ca sunt cu o imbracaminte mai groasa. Nu stiam daca sa le iau fara imbracaminte sau cu. Cert e ca ieri a transpirat in ele 15 min prin casa cat a vrut sa le probeze.
Wow, voi scapati de suzi? Felicitari! Eu n-am curajul. Nu pana nu doarme singur la el in camera. Si trecem de hopul cu acomodarea la gradi.

Vorbind de intentia de a-l muta cu patutul in camera lui....cred ca imi citeste gandurile. Azi noapte am stat trezi de la 01:30-2:45 sa bea lapte sa imi povesteasca una, alta. Si tati nu poate cica dormi cu usa la dormitor deschisa sa il aud cand o fi singur la el in camera si se trezeste noaptea. Asa ca ori cumpara baby phone ori dormim cu usile deschise.........

Si am facut pe blog un inventar lingvistic la 20de luni+
Daca sunteti doritoare sa invatati limba germana cu gaza va invit a cursuri intensive..........

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Votati-ne !http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca+din+viata+mea
Blogu` nostru
Poze f. noi
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

ceska, la noi mutarea in camera lui a fost la fix 9 luni si a dormit muuuuuult mai bine si cu mai putine treziri. suzi e buna doar la somnul de zi . adormea langa mine in pat cu suzi si pe la un an si o luna ma impingea jos din pat. l-am pus la el in patut si de atunci se culca singur si ziua si noaptea. vad ca doarme deja de 2 ore si nu s-a trezit pentru suzi si a adormit la fel de repede ca de obicei.Doamne ajuta sa fie sfarsitul erei suzetei. ah, si neaparat baby-phone, il auzi si cum respira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Baby phone la varsta asta? Eu inchid usa cand ii culc pe ei, ca sa nu-i trezim cat mai misunam noi si o deschid cand ne culcam noi. Daca e ceva, ii aud.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Hop si eu dupa o saptamana de absenta, in care, insa, v-am citit

Mah, lipseste omul o saptamana si apar ...nu una, ci 3 gravidute noi...fetelor, dragelor, va doresc din tot sufletul sa aveti sarcini minunate si bebelusi superbi! Miri - ai toata admiratia...eu am tot zis ca fac 3 copilasi, dar acum dupa ce am vazut cum e cu 2...am zis ca raman la acesti 2 pe care-i am

Alinush - grozav proiectul ...si aici in Cluj s-au construit case prin Habitat, au fost chiar si cativa prieteni de ai mei din State la munca la un proiect.Eu n-am participat inca deloc, dar poate la un moment dat o voi face.

Roli - sa nu mai fii trista ...las ca iese soarele si pe cararea ta.

Lala - si ma bucur ca Bogdan e inspre bine.

Ereena - ce urias ai tu acolo...hmmm Stef e in continuare la categoria manechin are 10kg si 87cm...dar eu zic ca arata binisor, iar la cat e de atomica nici n-am la ce sa ma astept

Am vazut o multime de poze minunate cu Sofia, Emma, Printisorii lui Roli, copilasi frumosi de Grati si Vera, mica vedeta Eva si...sper ca n-am uitat pe nimeni.

Noi suntem racite toate...dar sper sa ne treaca rapid. Maine dimineata mergem la soacra-mea la Tg Jiu, asa ca azi tre sa fac bagaje...
Pupici!

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Multumim fetelor pt laude

Grati si eu am o pasiune pt Ozi a ta...e asa de frumoasa si are un par

Ceska ai dreptate sa nu suprapui cele doua momente...mutarea in camera si gradinita. Eu sunt adepta pasilor mici asa ca la inceput il pui sa doarma acolo la pranz, apoi seara. Din pacate el va protesta...si plansul e cel mai la indemana...dar trebuie sa fi convinsa tu ca mutarea e un lucru bun si sa fi hotarata. Incepe sa discuti cu el de pe acum (chiar daca dau senzatia ca nu inteleg, copii inteleg multe la varsta asta) cum ca e baiat mare, ca locul lui e acolo, si al vostru acolo, si cat de minunat e sa ai camera ta. Fa locul de dormit cat mai placut...stelute luminoase noaptea, jucaria preferata o pui acolo...eventual o lampa daca ai senzatia ca prefera lumina...si incepeti sa aveti un ritual inainte de culcare...baie, lapte/ceai, poveste sau cantecelul...dupa aia pleaca hotarata din camera...si daca protesteaza rau te intorci si ii repeti aceeasi istorie cum ca aici e locul lui si ca voi sunteti pe aproape. Va fi greu cam 3 zile...in functie de hotararea ta/ a voastra...insa daca o sa fiti oscilanti, va fi rau si pt el, dar mai ales pt voi...asa ca intai intreaba-te daca vrei cu adevarat...daca nu esti sigura, mai bine amani pana esti tu/voi pregatita.

Acelasi lucru cred si despre adaptarea la gradi....mai ales ca la varsta asta sunt mamodependenti si fffff reticienti la straini. Cam asa se face in state...timp de 3 saptamani
- in prima merge cu mama din ce in ce mai mult...pana se creaza un transfer de atasament spre o persoana,
- a doua e lasat singur de la o ora pana la 4 ore
- iar la a treia e lasat pana la sfarsit progresiv

Dar nu este o reteta universala, depinde de reactia copilui si de dispozitia mamei...iar la noi mai depinde si de politica gradinitei...eu am sugerat asta si nu prea au fost de acord...dar nu am insistat pt ca nu era cazul...cand am luat-o pe fii-mea dupa 4 ore plangea ca ea vrea sa doarma acolo...insa avea 3 ani si 2 luni....alta mancare de peste.

Mergi la inceput