palmuirea copiilor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Nu sunt extraterestri, e doar un exces de pudoare.
Cand scrii "palmu.iesti" sau "plasmu.iesti" s.a., mult pre exagerat incriminatele litere m.u.i.e sunt inlocuite cu "ia o pauza" .
N-aveau decat sa puna traditionalele stelute, ca la "popu.latie", care devine "po****tie".
Ma rog, macar stim despre ce e vorba si ne adaptam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Nu sunt extraterestri, e doar un exces de pudoare.
Cand scrii "palmu.iesti" sau "plasmu.iesti" s.a., mult pre exagerat incriminatele litere m.u.i.e sunt inlocuite cu "ia o pauza" .
N-aveau decat sa puna traditionalele stelute, ca la "popu.latie", care devine "po****tie".
Ma rog, macar stim despre ce e vorba si ne adaptam .


Total off topic, asa ca imi cer scuze, referitor la suplinirea literelor m.u.i.e pe forumul asta, cu ceva ani in urma scriam eu de zor pe aici si intr-un context am scris m.u.i.e.r.e (fara puncte) si a iersit aia cu ia o pauza. La noi in firma, baiatul de la IT avea acces la toate calculatoarele din firma, adica de la el de acolo intra pe desktopul meu si facea ce vroia el pe acolo cu cursorul meu. Si cand am recitit eu ce am scris si am vazut ia o pauzare in loc de ce scrisesem eu, m.u.i.e.r.e, am crezut ca a intrat ala sa faca mistouri cu mine si super ofticata ca mi-a invadat intimitatea si dreptul meu de a scrie pe forum de la birou , m-am dus la el val-vartej si i-am spus io acolo cateva vorbe de ocara. El, evident, s-a uitat la mine ca la un extraterestru... probabil ca in mintea lui si-o fi zic ca nu prea-s zdravana la cap . M-a evitat mereu de atunci.


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Nu sunt extraterestri, e doar un exces de pudoare.
Cand scrii "palmu.iesti" sau "plasmu.iesti" s.a., mult pre exagerat incriminatele litere m.u.i.e sunt inlocuite cu "ia o pauza" .
N-aveau decat sa puna traditionalele stelute, ca la "popu.latie", care devine "po****tie".
Ma rog, macar stim despre ce e vorba si ne adaptam .


Gabi,era asa o "figura de stil"la un mesaj plin de ...intzelepciune forumistica!De fapt un mesaj mai sus de ala de spuneam eu,dar...nu conteaza!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANA_MIRUNA spune:

Credeti ca exista parinte care sa nu-si fi palmuit niciodata copiii?
Cred ca exista persoane care nu recunosc dar sunt convinsa ca toti copiii primesc macar o palma !!!
Parintii mei au fost niste persoane super din acest punct de vedere. Nu am primit decat o bataie ( strasnica insa!!!!in copilarie.
Acum incerc sa aplic aceeasi teorie cu cele 2 fetite pe care le am: fara bataie, cu vorba buna!!!!!
De cele mai multe ori reusesc!
Dar sunt zile cand vin sfarsita de la serviciu, pe la ora 20.00 si ele fac pozne nenumarate, variate, care ne pun nervii la incercare( doar de'aia suntem parinti nu???) si mie si sotului care ... spune: "tu si educatia ta stiintifica.... o sa vezi tu , ce o sa patesti cand se vor face mai mari.... bataia e sfanta..."
Si uite asa prinsa intre problemele cotidiene, de serviciu... oboseala, stresul... mai scap cate o palma si uneia si celeilalte... ca sa fiu impartiala!

Nu sunt de acord cu bataia , citesc foarte multe carti despre psihologia copilului, dar... nu reusesc intotdeauna sa pun in practica ceea ce citesc.!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui IOANA_MIRUNA

Credeti ca exista parinte care sa nu-si fi palmuit niciodata copiii?


Nu numai cred, chiar stiu ca exista. Poate au unii prea putina creedinta si imaginatie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Ioana_Miruna,normal ca exista parinti care nu si-au palmuit niciodata copiii!Sau crezi ca i-am palmuit in somn,fiind drogata/beata si nu-mi aduc aminte?Ce e asa greu de crezut?Ah ce m-am saturat de stereotipuri de genul asta !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu nu mi-am palmuit copilul niciodata, numai gandul imi provoaca greata!!!! Am primit atata bataie de la taica-miu ca ma scarbeste de-a dreptul fenomenul.
Ce e trist insa e ca uneori vreau sa ii dau la fund dar ma controlez imediat, mediul in care am trait si-a pus amprenta pe mine cu siguranta dar mai bine dau eu cu capul in perete de ciuda decat sa dau in copil.Am jurat ca nu o sa traiasca viata pe care am trait-o eu.

Se poate face educatie si fara bataie!!! Trebuie numai sa vrei, da, e mult mai greu pt ca e infinit mai usor sa iti stapanesti copilul prin violenta, de frica faci orice, decat sa explici frumos de 100 de ori.



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui IOANA_MIRUNA

Credeti ca exista parinte care sa nu-si fi palmuit niciodata copiii?
Cred ca exista persoane care nu recunosc dar sunt convinsa ca toti copiii primesc macar o palma !!!
Parintii mei au fost niste persoane super din acest punct de vedere. Nu am primit decat o bataie ( strasnica insa!!!!in copilarie.
Acum incerc sa aplic aceeasi teorie cu cele 2 fetite pe care le am: fara bataie, cu vorba buna!!!!!
De cele mai multe ori reusesc!
Dar sunt zile cand vin sfarsita de la serviciu, pe la ora 20.00 si ele fac pozne nenumarate, variate, care ne pun nervii la incercare( doar de'aia suntem parinti nu???) si mie si sotului care ... spune: "tu si educatia ta stiintifica.... o sa vezi tu , ce o sa patesti cand se vor face mai mari.... bataia e sfanta..."
Si uite asa prinsa intre problemele cotidiene, de serviciu... oboseala, stresul... mai scap cate o palma si uneia si celeilalte... ca sa fiu impartiala!

Nu sunt de acord cu bataia , citesc foarte multe carti despre psihologia copilului, dar... nu reusesc intotdeauna sa pun in practica ceea ce citesc.!!


Cam trist sa nu iti vezi copiii toata ziua ca apoi sa ii articulezi ca fac boacane! Sunt copii, normal ca dupa o zi fara voi vor sa faca de toate cu voi si e normal sa mai intinda coarda, ei nu stiu unde este limita.

Eu il vad pe Aidan cand vine tati acasa, ii povesteste de toate despre toti, vrea sa joace fotbal, rugby si gladiators cu el, daca s-ar putea toate in acelasi timp, si tati saracul, asa rupt cum e face cate putin din fiecare.Cum ar fi daca ar urla la el sa il lase in pace ca e obosit de la lucru?

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANA_MIRUNA spune:

Sper sa fie adevarat ceea ce imi spuneti!
In jurul meu sunt oameni de toate categoriile sociale si toti mi-au spus ca din cand in cand le aplica cate o mica corectie copiilor lor!
Spuneti-mi cum reusiti sa va pastrati calmul cand... ii spuneti copilului de 100 de ori ca nu trebuie sa faca pentru ca se raneste si... pana nu incearca si nu se raneste nu se lasa!!
Voi cum reusiti sa va pastrati calmul? Atunci cand sunteti f obosite pentru ca de obicei reusesc si eu sa ma stapanesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui IOANA_MIRUNA

Sper sa fie adevarat ceea ce imi spuneti!
In jurul meu sunt oameni de toate categoriile sociale si toti mi-au spus ca din cand in cand le aplica cate o mica corectie copiilor lor!
Spuneti-mi cum reusiti sa va pastrati calmul cand... ii spuneti copilului de 100 de ori ca nu trebuie sa faca pentru ca se raneste si... pana nu incearca si nu se raneste nu se lasa!!
Voi cum reusiti sa va pastrati calmul? Atunci cand sunteti f obosite pentru ca de obicei reusesc si eu sa ma stapanesc!


Cand imi ies din fire imi aduc mereu aminte cum m-am simtit eu cand ma batea taica-miu si ma controlez imediat.

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput