Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici14

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

La multe lunite Carla

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Bine ai venit Ramonik,sa-ti traiasca piticul,sa creasca mare si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Buna fetelor!

Vladutul meu de aseara a inceput sa se 'lalaie',striga intr-una 'ta-ta-ta-ta-ta'(nu asociaza inca cu taica-su),se intoarce de pe o parte pe alta ,isi suge degetele de la picioare,nu sta in fundulet decat foarte putin dupa care pica in nas.
La 6 luni,vladut avea 8.1 kg si 67 de cm.

Eu am inceput prima data cu zeama de supita (cartof ,ceapa,morcov,pastarnac,ardei gras,dovlecel si frunze de patrunjel )30 ml-60-90-120ml ,dupa care am inceput sa ii pasez putin cartof,dovlecel si morcov(acum ii pun si carnita dar nu prea vrea sa manance)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

,i-am dat si cereale tot de la 4luni .
De la 5 luni i-am bagat fructele si cu carnita de pui ,si acum de la 6 luni i-am bagat ficatel de pui (nu ii place) si ousor..............cred ca seamana cu mine pt ca si eu sunt camscarandiva la mancare.
am obs ca de cand am trecut la Nan 2 ,eu i-am dat Ha de la inceput,nu prea mai vrea nici lapte ca inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

Nu i-am dat deloc vitamine ,i-am dat de la 2 la 6 luni Fe si vit C pt profilaxia prematurului,ca si vaccin i-am facut infanrixul si ma bate dr de familie la cap sa ii fac si PREVENARUL .Voi l-ati facut ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Monica fane si noua o casuta noua,sau zine noua cum se face ca o sa ne dea adminii afara

LucaDaniel -22.10.2008

povestea mea
Slideshow
asa sunt eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor sa va povestesc si voua. Deci tocmai ce m-am impacat cu ideea ca piticul meu a facut la un an prima ei raceala, si am cumparat nurofen, ambroxol si sumetrolim sa ii dam tot ce zice medicul sa se faca cat mai repede bine puiu lui mama. Azi dau sa ii schimb pampersul....surpriza....pe spate si pe piept si pe burtica piticot plina de bubite rosi mici. Panica. Sunat doctorul, imbracat papusa si fuga la medic. Pe drum parlamentat cu sotul la telefon...e pojar....nu e pojar...se vaccineaza numai la un an contra pojarului si urmeaza sa facem vaccinul la sfarsitul lunii si e foarte periculos pana la un an . Ajuns la medic, tabarat in cabinet, incep sa ii explic in timp ce dezbrac copilul. Imi mergea gura de zici ca era o moara stricata. Se uita medicul la bubite, se uita la mine care eram in pragul disperarii si in spune: alergie. Imi prescrie un antialergic si sistam toate medicamentele.
Ca sa vezi domnule ce paranii ai daca ai copil sanatos pana la un an si nu stii ce medicamente suporta si ce nu .

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ramonika si noi am facut Infarixul dar in rest nimic altceva.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Joklk am inteles alergie la medicamente dar la care?ai cum sa depistezi?

Ca tot veni vorba de doctori sa va povestesc si eu ceva,Luca avea doar 3-4 luni si mia racit putin eu panicata la urgenta acolo o dr putin batuta in cap,imi da internare zic nu..zice sa semnez ca refuz internarea(ca e prematur si de se agraveaza...bla,bla)pana la urma accept,cer sa fiu singura in camera raspuns nu se poate ca aici nu-i hotel,ok am cazut in camera cu inca 2 fete a caror copii raciti nu gluma,la plamani,temperaturi si muci pana-n gat,noi doar tuseam putin, in saloane era o caldura de mureai,pe hol nu aveai voie sa iesi(ca inbolnaveam copii de la altii),ziua cea mare sa plec acasa il consulta este ok dar in schimb avea pe piele numai bubite(in special la ceafa si pe piept) eu stiam ca le face de la caldura(nu era prima data)ea ma cheam in cabinet singura si imi zice ca are rubeola dar sa nu mai zic si la fetele din salon ca sa nu le sperii(in paralel ma mai vazut o dr si ma intrebat asa:ce-ai mancat azi zic napolitane cu cacao...de la ele este nu are copilul nimik)...in fine plecai acasa la o temperatura respirabila,facui o baie la copil si a doua zi nu mai avea nimik,dar in schimb la o saptamana de la externare am ajuns iar in urgenta de data asta mai grav ca am ajuns cu oxigen la constanta ca aveam...bronsiolita si raceala la plamani(abia respira)aveam si temperatura de unde am luato...asta va dati si voi seama
asa ca m-am lecuit nu mai imi trebuie spitale
ma rog la cel de sus sa ma tina departe de ele

LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Valy probabil la toate trei medicamentele. Greu de spus si cam imposibil de depistat caci nu am luat pana acum nici un fel de medicamente. E prima noastra intalnire cu raceala.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput