Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.)-12

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stellutza spune:

Draga Adela_r,
Iti spun draga din tot sufletul pentru ca esti un copil si las toate rautatile pe care le spui, pe seama lipsei tale de experienta in viata .
Incearca o secunda sa aprofundezi cele de mai sus.. nu mai gandi superficial, pentru ca doar tu ve-i avea de pierdut.
Forumul asta are un rol si chiar unul enorm, pentru ca o mana de femei, despre care cred(pentru ca nu l-e cunosc) ca nu sunt deloc bogate, aloca timp si bani sa ajute parinti saraci, care au nevoie mare de ajutor.
Sunt ele egoiste si ajuta doar pentru a fi laudate si ridicate in slavi, asa cum spuneai tu mai sus? Pai daca ar fi asa de ce nu apar la stiri, spunand ca ele fac si dreg?
De ce nu am vazut despre acest topic la Povestiri? sau la stiri? sau oriunde la TV?
De ce nu am vazut pe acest topic vreo persoana celebra, plina de bani, sa doneze ?
Iti spun eu, pentru ca daca o persoana insetata de publicitate si laude ar vrea sa doneze , s-ar duce la tv si ar dona in fata camerelor tv pentru a putea fi vazuta si admirata.
Aici nu eu nu vad fete, nu vad nume , vad doar niste nume virtuale ce intind mana cu caldura si se ard fara nici un rost, fara sa merite vre-un pic asta!


Adela, esti realista? stii ce inseamna sa fi sarac? Ai scris un post mai sus in care ti-as etalat posibilitatiile financiare si este posibil ca aceste lucruri sa fie reale, SAU NU !
Sunt oameni saracii care stau si isi plang de mila si sunt oameni saraci care se zbat zi de zi sa razbeasca. Nu sa se imbogateasca pentru ca nu vor reusi, dar se zbat pentru mancarea de a doua zi.
Ai constiinta impacata Adela ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta, pentru a putea reusi sa ii oferi copilului tau o viata decenta, macar stictul necesar de zi cu zi?

Am cautat date despre tine din curiozitate, te-am gasit pe un forum, l-am postat mai sus intr-un topic in care cereai date despre aparatul tau foto, si te plangeai si acolo ca este un jaf si ca mai mult nu iti permiti, iar un profesionist acolo iti raspundea ca " aparatul tau nu este un jaf si ca poate foarte multe lucruri" Stii ce am inteles eu din asta?

Te identifici cu aparatul din punctul meu de vedere(fara rautate spun asta) iti pierzi timpul gandindu-te ca esti foarte amarata, nu ai deloc posibilitatii si nu poti mai mult... si gresesti enorm , ba da poti mult mai mult, dar trebuie doar sa vrei si sa fii optimista , nu pentru tine ci pentru puiul de om care il ai langa tine si care nu a cerut sa se nasca si sa indure greutati..


Adela, cand ajungi prin bucuresti te invit la mine, iti dau nr in PM, te astept cu draga inima in casa mea sa ma cunosti, sa iti povestesc viata mea, de unde am plecat si ce am reusit sa fac in viata pana acum ..Nu sunt bogata, nici pe departe, dar am fost un copil sarac la ai mei si m-am maritat cu un barbat la fel de sarac, nu am avut bani dar ne-am dorit o viata decenta
.
Ti-ar prinde bine o astfel de lectie de viata, ti-ar da speranta si un gram de optimism care este absolut necesar in calitate de mama.
Din spatele monitorului, toate putem asterne povesti de viata demne de best-seller-uri si poate multe nu sunt crezute, insa eu te invit sa vezi pe viu ca in viata poti face ceva si fara nici un ajutor.

La mine la birou,in cadrul unei firme private, vin periodic persoane care cer ajutorul, ba ca au copii multi, ba ca sunt da-ti afara din casa.. etc si pleaca in general cu 5-10 lei de la colegii mei de birou, dar acum mai bine de 2 ani, ne-a deschis una un om de 50 ani care ne-a spus povestea sa, era de la tara si venise la copilul sau la spital si povestea sa nu s-a incheiat cu traditionalul
" ma puteti ajuta?" ci cu " dati_mi o matura sa va matur parcarea, sa va spal trotoarul, sa va spal geamurile, ca sa ma ajutati cu 10 lei sa plec acasa, pentru ca am ramas fara bani"(venise la spital la baiatul sau care avusese un accident in constructii si de toti bani cumparase mancare si dadu-se bani la medici).

Omul ala a plecat de la noi cu 100 lei, stansi de la toti din departament, pentru ca nu ai cum sa intorci spatele unui astfel de om!

Adela nu lua postul asta ca o cearta sau repros, i-al ca pe o lectie de viata , pentru ca asta vreau sa fie!

Meriti sa fi ajutata daca si tu te ajuti singura! Fi recunoscatoare si cu siguranta ti-se va da si a doua oara, fa ceva pentru copilul tau si vor face si alti, pentru ca asta este cursul firesc al vietii.
Stabileste-ti prioritatile in viata, pentru ca altfel traiesti in haos.
Spuneai ca ai camera foto, dar nu ai frigider... pune-ti camera in vanzare si daca ceri ajutorul, te va ajuta cineva sa iti gasesti un frigider foarte ieftin.. si asta tot un ajutor este . Nu astepta sa vina cineva la usa ta cu ultima creatie de combina frigorifica.
Imi cer scuze pentru eventualele greseli de ortografie dar scriu in maxima graba si vreau sa ating toate punctele.
REPET: i-a acest post ca pe o lectie de viata, nu ca pe o mustrare sau rautate!


Stella, mami de Maya Maria-Ayeneea
Poze http://picasaweb.google.ro/StellutzaPopescu/Maya5Luni?authkey=Gv1sRgCN3TnL3fge--qAE&feat=directlink

Povestea nasterii
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134322

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

da....:) dragutz aparatul. dupa cum am intrebat pe acel site...se poate repara am intrebat si la un service. Ma costa 100 ron reparatia. si ca piese de schimb nu imi poate da nici 50 ron pe el. Pentru ca e stricata placutza de baza. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malta spune:

Adela_r, cred ca nu mai e cazul sa imi consum neuronii si timpul cu tine. Spui ca sunt minciuni. Dar aceste vorbe ale tale ce sunt?
„Este in legatura cu patutul lui Danet.
Stiu ca ti la oferit tie, si chiar nu mai doresc sa il primesc.
Doar ca sunt dezamagita.
Dezamagita de cine. Poate de tine, poate de mine. Am vazut ca te-ai oferit sa dai 150 ron pt un patut, pt un bebe. DIN CE MOTIVE? Eu daca nu as alapta nu as cersi de la tine...
TE ROG IARTAMA DAR SUNT OFTICATA.
Apoi:
Singurele reprosuri care le poate face cineva care este ajutat este : promisiunea ne-resprectata.
Sa nu promiteti cuiva ceva si pe urma sa dati altcuiva, atat va rog.”

Promisiune nerespectata - ei, iarta-ma si tu daca nu am putut sa iti fac rost de patut-carut, si am indraznit sa cumpar unul pentru alt copil pe care il vad crescand sub ochii mei. Si daca nu ma ierti, poti macar sa incetezi sa arunci cu venin? Vorbele tale spun totul! Prea mare ura ai prins pe mine din cauza asta!
Chiar nu imi convine sa ma simt rau pe forum din cauza ca tu nu faci altceva decat sa ma terfelesti! Merit? Parca spuneai ca tot ce ai e datorita mie...
Daca imi mai raspunzi inca o data urat aici voi fi nevoita sa ma retrag definitiv de pe forum, iar lucrurile multe si dragute pe care le am cred ca vor ajunge la ghena. Si copii ca baietelul fara mama vor ajunge in curand iar in suferinta. Pentru ca cei ca tine ma descurajeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui malta

Adela_r, cred ca nu mai e cazul sa imi consum neuronii si timpul cu tine. Spui ca sunt minciuni. Dar aceste vorbe ale tale ce sunt?
„Este in legatura cu patutul lui Danet.
Stiu ca ti la oferit tie, si chiar nu mai doresc sa il primesc.
Doar ca sunt dezamagita.
Dezamagita de cine. Poate de tine, poate de mine. Am vazut ca te-ai oferit sa dai 150 ron pt un patut, pt un bebe. DIN CE MOTIVE? Eu daca nu as alapta nu as cersi de la tine...
TE ROG IARTAMA DAR SUNT OFTICATA.
Apoi:
Singurele reprosuri care le poate face cineva care este ajutat este : promisiunea ne-resprectata.
Sa nu promiteti cuiva ceva si pe urma sa dati altcuiva, atat va rog.”

Promisiune nerespectata - ei, iarta-ma si tu daca nu am putut sa iti fac rost de patut-carut, si am indraznit sa cumpar unul pentru alt copil pe care il vad crescand sub ochii mei. Si daca nu ma ierti, poti macar sa incetezi sa arunci cu venin? Vorbele tale spun totul! Prea mare ura ai prins pe mine din cauza asta!
Chiar nu imi convine sa ma simt rau pe forum din cauza ca tu nu faci altceva decat sa ma terfelesti! Merit? Parca spuneai ca tot ce ai e datorita mie...
Daca imi mai raspunzi inca o data urat aici voi fi nevoita sa ma retrag definitiv de pe forum, iar lucrurile multe si dragute pe care le am cred ca vor ajunge la ghena. Si copii ca baietelul fara mama vor ajunge in curand iar in suferinta. Pentru ca cei ca tine ma descurajeaza!



malta, cu siguranta nu se merita! nu trebuie sa pleci, trebuie doar sa ignori. fiecare ajuta pe cine vrea, pe cine doreste si simte ca trebuie sa ajute. stai aici, ridica-te mai presusu de rautati.
cei care le arunca, asta vor...sa plece toata lumea!

io am o nedumerire, aici nu modereaza nimeni? oare chiar se permit atatea rautati si jigniri la un topic de ajutorare???

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui malta

Adela_r, cred ca nu mai e cazul sa imi consum neuronii si timpul cu tine. Spui ca sunt minciuni. Dar aceste vorbe ale tale ce sunt?
„Este in legatura cu patutul lui Danet.
Stiu ca ti la oferit tie, si chiar nu mai doresc sa il primesc.
Doar ca sunt dezamagita.
Dezamagita de cine. Poate de tine, poate de mine. Am vazut ca te-ai oferit sa dai 150 ron pt un patut, pt un bebe. DIN CE MOTIVE? Eu daca nu as alapta nu as cersi de la tine...
TE ROG IARTAMA DAR SUNT OFTICATA.
Apoi:
Singurele reprosuri care le poate face cineva care este ajutat este : promisiunea ne-resprectata.
Sa nu promiteti cuiva ceva si pe urma sa dati altcuiva, atat va rog.”

Promisiune nerespectata - ei, iarta-ma si tu daca nu am putut sa iti fac rost de patut-carut, si am indraznit sa cumpar unul pentru alt copil pe care il vad crescand sub ochii mei. Si daca nu ma ierti, poti macar sa incetezi sa arunci cu venin? Vorbele tale spun totul! Prea mare ura ai prins pe mine din cauza asta!
Chiar nu imi convine sa ma simt rau pe forum din cauza ca tu nu faci altceva decat sa ma terfelesti! Merit? Parca spuneai ca tot ce ai e datorita mie...
Daca imi mai raspunzi inca o data urat aici voi fi nevoita sa ma retrag definitiv de pe forum, iar lucrurile multe si dragute pe care le am cred ca vor ajunge la ghena. Si copii ca baietelul fara mama vor ajunge in curand iar in suferinta. Pentru ca cei ca tine ma descurajeaza!


malta,daca imi permiti,nu este nevoie sa te retragi tu de pe forum,din cauza unei persoane care nu stie sa aprecieze ce ai facut pt ea..in schimb ai putea raporta la moderator aceste vb urate!
felicitari pt ceea ce faci!

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

adela_r, multumesc frumos pentru atentie. malta imi spusese ca nu se poate sa nu fi ajuns, am trimis atunci 5 sau 6 pachete odata, de la tine, personal, sau de la cumnata ta nu aflasem nimic... Plus ca si Anuc a scris aici ca ti-a trimis un pachet si i-a fost returnat...

Acum, stiu si eu ca sunt familii - ca si tine - cu situatie greu de suportat. Intrebarea Stelei a fost pusa si de altii, mai demult, pe la alte capitole. Nu ma leg de intrebare, si eu am fost intrebata chestia asta atunci cand cautam ajutor pentru un... catelus al nimanui.

Sa stii ca nici eu nu am pe nimeni care sa sara de fiecare data cand am nevoie de ajutor. Am fost foarte incapatanata si am zis ca ma descurc singura, dar, cand am vazut cum este sa fii ajutata, chiar daca pe perioade scurte - 2 saptamani, o luna, parca am respirat altfel...

Am trecut si eu prin perioade mai grele, fetele de la Odiseea mea stiu, ele m-au si ajutat.

Si eu am primit mustrari de la rude, cum ca, de cand sunt aici, "am incarcat facturile", prin urmare, mi-au interzis sa calc, ca sa facem economie de curent, mi-au spus sa spal la masina numai cu apa rece, pe program redus, si cu o cantitate cat se poate de mica de apa. Am spalat cam pe furis hainutele daruite, le-am calcat pe furis, cand nu era nimeni acasa, am ascuns sub pat coletele, fiindca nu vroiam sa mi se puna intrebari... Am adus odata vorba de contribuit la facturi, dar au dat-o cotita...

In sfarsit, oferta mea ramane valabila. Planuiesc sa merg din nou la mama, dar am si acolo posibilitatea de a cumpara hainute.

Stelluta, suntem colege de Odisee. Esti un pic cam dura cu adela, atunci cand ii spui ca se poate munci cu copilul in brate. Nu e chiar asa. Uite, eu stau noaptea pana la 1 - 2 la calculator, a doua zi, ma ocup si de Daria, si de bunica, pentru ca e dependenta de pat, cadru si ajutor in mai tot ce face, si de casa... Cu toate acestea, rudele mi-au spus ca... ce e aia, pana la 1 - 2, mare scofala, ia sa stau eu pana la 4, pana la 6 dimineata, si ca pot sa-mi iau si un al 2-lea job, daca o sa mai apara impasuri financiare... Stii cum m-am simtit? Ca si cum mi-ar fi tras cineva o palma... Mi-a trecut prin fata ochilor imaginea copilului meu, lasat sa planga in patut, fiindca bunica, nestiind ce face, se murdarise de sus pana jos... Si mai ca mi-au dat lacrimile...

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!


Lucrusoare de daruit





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

Pai nu te supara dar tot tu ai dat-o in bara.
Ti`am mai zis de multe ori ca ai interpretat tu mesajul cum ai vrut si nu cum a trebuit.

"Singurele reprosuri care le poate face cineva care este ajutat este : promisiunea ne-resprectata.
Sa nu promiteti cuiva ceva si pe urma sa dati altcuiva, atat va rog.”

Tot mailul cand a vost vorba de tine am vorbit la persoana a 2 a.
Iar partea acesta nu mai face referire deloc la tine. Pentru ca tu nu mi-ai promit ca imi faci rost de carutz sau patutz.
Este vorba despre o singura persoana care a promit o chestie micutza, nu conteaza, nu era vorba nici de patutz nici carutz. Era doar ceva micutz dar aveam mare nevoie de acel ceva.

Deci pentru partea aceasta nu am de ce sa imi cer scuze pentru ca pur si simplu nu face referire la tine. Trebuia sa fii mai atenta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

Si stellutza. Cu referire la aparatul respectiv.
L-am primit acu 3 ani cadou de ziua mea de la tatal meu.
Este singurul cadou primit de la el, pentru ca practic am crescut fara el, mai mult a fost plecat in strainatate.
Si chiar nu ar fi frumos sal vand , si am incercat, si nici macar daca era bun, cu banii de pe el nu puteam sa cumpar nici macar un patutz pentru bebe.
Spui ca tu lucrezi cu bebe. Are cumva 2 luni? Din cate am inteles copilul tau are deja 6 luni. Si pun pariu ca nui mai dai la san. Plus ca da...Lucrezi la birou. Vorba mamei mele: " munca la birou nu e munca, aia e fudulie". Munca e atunci cand tragi cand transpiri .
Da . Stiu ce inseamna munca. Am lucrat la o brutarie 12 ore pe zii, in care nu apucam nici 15 minute sa stau jos.Si in CLUJ am lucrat pe langa facultate ca sa imi platesc chiria la o firma de curatenie , asa ca stiu ce inseamna si sa speli geamuri si sa maturi. Crezi ca daca am 21 de ani, sunt mica si proasta , si doar daca ai de la 30 in sus ai EXPERIENTA in viata.
Nu varsta iti da EXPERIENTA ci incercarile prin care treci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Rog moderatori sa ia masuri si astfel de discutii sa inceteze pentru ca sunt off topic ...
Fetelor care nu aveti nicio treaba cu acest subiect va rog sa ne lasati sa ne facem treaba cum putem si cum credem mai bine.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=2" target="_blank">an1 si an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Adela_r sunt profund dezamagita!!! ma gandeam ca rugamintea mea de ieri, de a inceta aceste discutii pe acest topic va fi macar luata in seama daca nu ascultata... dar vad ca in ochii celor pe care cat de cat i-am ajutat..cum am putut si cu ce am putut, nu valorez nimic... asta e viata...

Va rog inca odata sa va opriti, daca nu am sa cer inchiderea acestui topic!

Mergi la inceput