Clasa a patra, anul scolar 2009-2010

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Andreea, felicitari Biancai si ciclism cit cuprinde, e sanatos si placut (noi facem vara in familie, iesim in afara orasului unde sunt piste de biciclete pe distante mari, o placere)!

Noi am inceput cu stingul scoala, invatatoarea (ce mai buna dintre clasele de a patra) e insarcinata, acompaniatoarea la fel; din cauza gripei au fost obligate sa se retraga imediat, asa ca ne-am trezit cu o inlocuitoare pentru tot anul care a terminat acum doi ani facultatea si are vreo...sase luni de experienta; prevad un an dificil, noroc ca se intimpla acum si nu in clasa a cincea la sfirsitul careia vom avea examenul pentru scoala secundara; deocamdata vad ca in clasa nu fac mare lucru, asa ca am intrat din plin in culegeri; mai trecem prin recapitulari de clasa a treia unde e nevoie (corpuri geometrice, probleme logice, analize de text) si continuam cu a patra, din culegeri, acasa; din pacate au putine teme- ce le da de pregatit pentru o saptamina noi terminam duminica;
Toamna asta am ramas cu un singur sport: karate, pentru ca e la scoala, in timpul de after school, si nu trebuie sa alerg cu el seara la antrenamente in felul asta; incercam sa incepem si skiul iarna asta daca reusim;
cam atit de la noi,

succes scolareilor si parintilor

Ana


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Multumim! Cu examenula fost asa: au dat teoria si apoi li s-au examinat bicicletele, daca sunt sau nu sigure. Cei cu bicilelete sigure au primit de la politie un abtipilt care le-a fost lipit pe bicicleta. Ieri i-au impartit in 2 grupe si i-au examinat. Daca nu se balancaneau pe bicicleta, daca respectau regulile de circulatie, daca mergeau sigur doar cu o mina, in timp ce cu cealalta dadeau semnal. La sf. cei care au mers bine, si au avut si teoria cu multe puncte luate, atunci primeau maximum de punctaj, carnetul, un alt abtipild pe bicicleta si un stegulet). In situatia asta au fost 5 copii, insa, cu exceptia unuia singur, restul au reusit totusi (nu au luat insa toate: carnet, stegulet, abtipild).

Mai e vreo tara in care se face carnet pt bicileta?

Ana, bafta cu noua invatatoare. Poate, fiind tanara, e mai motivata. Sa stii ca asa am si eu una la scoala. Nu are experienta, insa, vine cel mai bine pregatita. Munceste fata asta acasa sa ne aduca fel si fel de materiale. Deci, poate fi si in avantaj ca e tanara:-)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Buna dimineata,
Mai sa nu gasesc subiectul asta.
Sper sa revin si cu ceva povesti azi.

O sapt. buna,
Cristina

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Buna fetelor,
Suntem deja in a treia saptamana, timpul trece, inca 4 si vine vacanta
Teme la greu, lectii lungi de invatat, ce mai, zi incarcata la maxim. Plus ca a inceput si inotul.
Cum va place istoria?
Mie imi era dor de geografie, materia mea preferata cand eram eleva

Au avut test la mate, recapitulare clasa aIIIa si maine au la romana.

Avem 2 zile cu ore pana la 1 restul pana la 12.

Optionalul e consiliere si ii place tare mult. Nu prea stiu ce si cum e ca noi n-am facut asa ceva....


Andreia, felicitari Biancai. Ce m-as bucura sa fie si aici test pt bicicleta, dar ce folos ca n-au piste

cge, asteptam povestile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Greu am mai gasit subiectul..........

Eu am f. putin timp acum, insa, sper totusi ca acest subiect sa nu moara.

Noi am intrat de vineri in 2 sapt,. de vacanta de toamna. Bianca va merge, in cea mai mare parte a vacantei in Hort. Insa, pt ca joi dupa tenis a plecat dezbracata si ear transpirata (eu nu am fost de fata) a racit si acum tuseste. Asa ca, marti nu se va duce la piscina si va sta la prietena ei care e si vecina cu noi.

Inainte de vacanta au dat multe testari trecute cu bine. Un "incident" mai putin placut a fost ca i s-a furat o carte de la bivlioteca scolii si va trebui sa o inlocuim. Am si comandat-o, astfel incit sa o poata da inapoi, cind reincepe scoala.

Altfel, asa cum cred ca v-am mai zis, singura si-a "interzis" TV-ul pina la obtinerea diplomei de pe semestrul 1, adica pina in februarie. Eu am crezut ca glumeste, dar vad ca de 5 sapt. nu a cerut TV. In schimb, a inceput sa citeasca f mult. Sta ore in sir si citeste carte dupa carte, ba in germana, ba in romana sau engleza, ceea ce nu poate decat sa ma bucure.

Ieri am fost la film si am vazut Up
http://www.youtube.com/watch?v=USpI6Jzl3No

Dragutz, l-am vazut in 3D, dar nu pot spune ca a fost la nivelul reclamei care i s-a facut. Am fost putzin cam dezamagite.

In 2 sapt. Bianca va dormi in Hort. Au iar Halloween si apoi, vom merge impreuna sau se va duce ea cu un coleg/prieten la un Halloween party intrun castel, unde am mai fost si anul trecut.

Asteptam vesti de la voi si va dorim mult succes la scoala/testari!

PS stie cineva ce-i cu Ramonaj de nu mai scrie nimci pe-aici de mult timp?!
Oanagabriela, intimplator am aflat ca atzi avut un necaz. S-a rezolvat pb pina la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Mai avem o saptamana si vine vacanta. Ce repede trece timpul.
Ce ati mai facut?
Noi lectii si iar lectii, plus inot. In rest mai nimic, doar ca ne bucuram de frumoasa toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anto, ma bucur ca ai mai scris tu. Sincer, imi pare asa de rau ca incet-incet moare subiectul asta, mai ales ca vad ca fetele scriu totusi la alte subiecte. In fine............

La noi azi e oficial ultima zi de vacanta. Insa, se pare camaine nu fac ore (invatatoarea de la o clasa paralela a sunat parintzii) ca nu au caldura in scoala.

Bianca a fost mereu plecata in vacanta asta, de joi nu e acasa. Urma sa vina azi, dar, cum maine nu fac scoala ramine in continuare la prietena ei. I s-a cam "luat" de plecat, insa, eu am o perioada acum f grea cu multe examene si am preferat ca ea sa stea cu colege, decat singura in camera. In vacanta a fost in hort, au avut Hallowwen party si au dormit acolo, au avut WII Tag, Pizza Tag, au mers la un loc de joaca si in alta zi au inaltat zmei...........Program frumos ca de obicei.

A citit enorm in vacanta asta. A ajuns la "performanta" de a citi de la ora 17 la 21 o carte intreaga (cca 170 pag.). A invatat pt testul al engleza care urma sa fie maine si, a lucrat 20 pagini din 34 cite le-a dat profa de mathe (dar aceste foi erau pt tot anul, ea a facut mai mult de jumate). Ma bucur ca a luat scoala f in serios si, desi eu nu mai am deloc timp pt ea pina la sf. lui noiembrie, s-a mobilizat singura si a lucrat. "Secretul" e lipsa TV-ului pe care si l-a "interzis" singura pina in februarie, cind va primi diploma de pe semestrul 1, cea care contiine notele hotaritoare pt gimnasiu.

Sper sa mai apara fetele si sa reinviem subiectul.

O duminica frumoasa si mult succes pe ultima suta de metri, inainte de o bine-meritata vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andreia, sincere felicitari Biancai! Este o fetita constiincioasa care stie ce vrea de la viata. Esti o mama fericita. Chiar imi este dor de voi, Bianca mi-a ramas la suflet. Tare mi-ar place sa locuim in acelasi oras si fetele noastre sa fie prietene. I-am spus Andradei cat citeste Bianca. A ramas uimita. Ea nu citeste atat de mult. E adevarat ca si lectiile la noi dureaza pana seara si in weekend are mult de invatat dar totusi ar putea face mai mult in acesta privinta.

O noua saptamana de vis tuturor. Asteptam si celelalte mamaici cu vesti noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu nu prea am vesti noi si de aceea scriu mai rar.
Microbul lecturii s-a prins si de Bogdan, a terminat cele 7 volume din Harry Potter , acum citeste Cismigiul & comp si vrea sa inceapa dupa aceea seria lui Septimus Heap. Din punctul asta de vedere sunt foarte multumita.
I(n rest lectii si iar lectii. Plus antrenamente. Dupa vacanta au anuntate concursuri :Eurojunior, Smart, Cangurul. Va merge la toate, asa a decis el. Plus o cupa si un examen de grad la aikido, ultima centura inainte de cea neagra.
Se anunta un sfarsit de an tare incarcat.
Numai ganduri bune trimitem pentru toti scolarii nostri

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze


Design blog




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anto, si noua ne e dor de tine si speram sa o cunoastem curind si pe Andrada.
Nu-tzi fa pb cu cititul, o sa vina si asta. Si eu i-l dadeam exemplu Biancai in vara pe Bogdan al Lalei

Lala, ma bucur ca ai mai scris si-i dorim mult suscces lui Bogdan la concursuri. Si Bianca vroia sa citeasca Harry POter. Am mers la biblioteca sa imprumutam cartea si, eu cel putin (ca nu-s pasionata de personaj deloc) n-am stiut daca au legatura volumele intre ele si care ar fi primul. Asa ca, s-a decis si si-a luat o carte dintr-o alta serie. i-a placut si de atunci citeste din seria asta. Acum 2 zile i-am comandat la biblioteca si restul de volume care nu le-a citit si astept confirmarea cind sa merg sa le ridic.

Mult succes! La noi e oficial: maine nu au ore ca n-au caldura in scoala. Pt poimaine, inca nu se stie, dar m-as mira sa reuseasca maine sa redreseze pb care treneaza de cel putin 2 sapt de cind sunt in vacantta. Asa ca........se poate si aici

Mergi la inceput