Mamici cu 2 pitici(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Krishu, iarta-ma!Chiar n-am vrut sa te supar! Imi pare teribil de rau ca te-am ranit, n-am vrut asta, doar am vrut sa prezint si cealalta fata a medaliei. Chiar te felicit pentru cum faci fata situatiei! SINCER! Urasc ca astfel de lucruri se intampla pe pamant doar ca refuz ca mie sa-mi fie teama. Poate gresesc, poate intr-o zi... cine stie ce mi se va intampla si mie si tocmai pentru faptul ca nu am nici o garantie ca eu nu voi pati la fel vreau sa ma bucur de ce am. Ceea ce ti se intampla tie e de natura sa sperie orice femeie si mai ales mama; eu nu vreau sa-mi fie frica. Din suflet iti spun ca imi pare rau ca te-am ranit! Chiar n-am vrut!

Stiu ce inseamna sa fii singur, primele 18 luni din viata lui Stefan a avut tata doar de week-end; am stat cu socrii in Iasi si nu mi-a fost deloc usor. Intr-adevar si eu am gasit in sport un aliat si chiar ma simteam bine dupa ce epuizata, faceam un dus; totul parea mai usor de dus. Si te admir ca nu te-ai lasat invinsa, eu nu stiu cum as face fata. Incearca sa recitesti mesajele mele dar sa nu-mi mai pui intentii rele in background sau sa-ti imaginezi un ton aspru.

Scuze pentru neintelegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Iulia, referitor la episoadele virale ale lui Stefan regula era simpla daca timp de 3 zile febra nu scadea, in ziua 4 ma duceam din nou la cabinet si ii recolta sange din deget ca sa numere leucocitele. Dar de obicei in maxim o saptamana trecea. Imi amintesc ca a avut o data enterocolita dar o zis ca e virala si abia dupa 7 zile a inceput sa-si revina. Imi amintesc ca nu i-a dat niic macar antidiareice spunand ca e bine sa aiba diaree ca sa se curete intestinele. Am murit saptamana aia dar intr-adevar dupa 7 zile a fost deodata ca nou: fara diaree, fara febra, si cu pofta de mancare. Astia cam asa trateaza orice boala: "trebuie sa lasam organismul sa lupte! ziua trebuie lasata febra sa lucreze pana la 39 iar noaptea pana la 38, deci nu dai antitermic pana nu ajunge la 39 respectiv 38!" Cand mi-e copilul bolnav, imi vine sa-i strang de gat dar dupa ce boala trece le multumesc ca nu i-au indopat cu medicamente. pana acum au avut dreptate de fiecare data cand au pus un diagnostic si au dat un prognostic. Nici nu am ce face caci nu pot sa iau eu de la farmacie ce vreau eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Ana, sa-ti traiasca feciorul! Sa fie sanatos, cuminte si destept si sa aiba si-un pic de noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Iulia, faptul ca a facut putin pipi e si din cauza ca pierde multe lichide prin scaun. Sarurile impotriva deshidratarii e bine sa i le dai cum poti. Stefan nu prea mi le-a baut dar medicul mi-a zis ca nici un copil nu le bea in cantitate mare cu placere asa ca m-a sfatuit sa-i dau cate o lingurita la 5 minute si in felul asta se asimileaza mai bine si copilul le ia. Eu i-am dat si mai rar nu chiar la 5 min. Ii dadeam cate o lingura mai mare la cca 10 min. Apoi cu seringa de 15 ml. Apoi s-a mai obisnuit cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Iulia, vacanta se cheama cand e tat cu noi de obicei dc suntem in 4, eu sunt cea care se relaxeaza jumatatea mea mai buna adica sotul meu se ocupa de cei mici cat poate de mult - si poate ff mult, din fericire
o sa fie vacanta (sper, ca inca nu-i 100% sigur) cata vreme n-o sa mai fiu responsabila cu gatitul si curatenia... adica imi place sa fac astea doua, doar ca sunt un pic obosita si mi-ar prinde bine sa fiu "libera" la acest capitol.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

hei hei...fetele!
io va las fericite si bine dispuse si va gasesc necajite! Pai cum vine asta?
Krishu mi-ar parea rau sa pleci de la noi! Mai ales ca abia ai revenit! Hai, pls nu te supara! E foarte greu sa "scrii" si sa fi si inteles, mai ales ca tonul si gesturile nu se vad din scris. Claudia...ei....asa este ea mai directa si mai "din topor" la scris, da o sa te inveti cu ea (sper sa nu se supere pe mine) si sunt sigura ca na vrut sa te necajeasca...

Eu sincer le admir pe fetele care sunt impacate cu kg in plus si sunt convinse ca sotul le doresc si asa si aici nu ma refer la iubire...dar nah, nu vreau sa isc si eu polemici... ca acusica se supara si Oana pe mine, insa nah...ea inca alapteaza, io mi-am intarcat puiul tocmai pt ca nu mai suportam kg in plus, si nu-s de admirat pt asta ...si nu am reusit ca si Krishu sa impac si capra si varza....adeca sa alaptez si sa slabesc...

Noh...Mateiu a adormit in timp ce eu imi spalam pleata, l-am pus in carucior in usa de la baie si pana mi-am limpezit eu parul a adormit si el...
Acuma ar fi cazul sa dau fuga la bucatarie sa gatesc ceva ca se trezeste si nu are nimic gatit de mancare.

Va pe toate si vreau sa va regasesc aici in formula completa!!!

edit: va multumesc tuturor celor care i-au urat la Stefan astazi!
Imi este tare dor de el...

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

[b]La multi ani Stefan!!!!!!!!!!!!!![/b]

Eu inca mai astept , astept, astept........... am de primit.Oamenii cu gazul se lasa greu. Acum am si gazul inchis de azi dimineata si casa vraiste. Greu se misca treburile in tara asta. Uneori ma apuca un amoc........

Crengu de iepurica Rianna (1 anisor) si gandacel Cristian( 6 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rromanitza spune:

La Multi Ani, Stefan!!! Sa fii sanatos, voios, voinic, cuminte si destept si sa ai parte numai de impliniri!!! Ana sa ii citesti tu te rog!
Gabitzam, ai dreptate! Ce ne mai distram si noi in oglinda cu limba albastra!!!Macar asta sa fie un remediu si sa treaca mai repede!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

La multi ani Stefan!
Crengu spor la treaba sa scapi repede de mesteri!
Iulia multa sanatate Ioanei!
Dana bafta multa in noul inceput!
Khrisu nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci, dar te apreciez sincer pt pulta pe care o duci!
Gaby ...mai am si eu un an si ma intorc in campul muncii...mi se pare ca o iau de la 0 dupa 4 ani de absenta

va pup pe toti/toate

Mamica fericita de boboci de toamna:
Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salut mamici!!
ce fain ca s-a animat subiectul!!

La multi ani Stefan pui de Ana!!! sa cresti mare puisor!!

Noi am inceput sa o ducem pe Sofia la gimnastica, ieri a fost a doua lectie. Prima data a fost amuzant: ajungem noi-ea super incantata hai ca de ce nu incepe odata, ca vrea inauntru...cand ii striga cu clasa ei se duce repede si face doi pasi si.. isi da seama ca merge singura inauntru(desi o pregatisem si parea ok cu asta.. in teorie..) si incepe sa urle... Am intrat eu cu ea si am stat vreo 5 minute dupa care am iesit.. ei si apoi restul orei a cam plans, deja ne gandeam sa o retragem, la sfarsit antrenoarea ne spune ca sa insistam ca merge, Sofia si ea zice ca i-a placut dar cred ca ii era frica ..hmmm!!!ok ne-am dus si ieri, a fost ceva mai bine: a inceput sa planga cand am ajuns la gym ca si-a adus aminte, si nu a vrut sa intre dar daca am bagat-o pe usa si a luat-o frumos antrenoarea dupa vreo 2 minute a tacut si apoi s-a distrat de minune. Acum asteptam data viitoare sa vedem cum merg lucrurile.
A!! si faza amuzanta e ca Sabina sta cu mine pe hol cat are ora sora-sa si ii innebuneste pe parinti cu ce nebunii face(se uita la noi ceilalti ca la circ): tumbe, se catara..alearga, merge cu spatele, danseaza.. e nebunatica rau!!

asaaa.. unde am ramas cu cititul? imi trebuie musai lecitina...

Crengu unde ai pus poze? Le-am ratat eu? mai pune odata pleeeaaase!!

Claudia felicitari Luciei- fata mumoasa! si tie pentru kg minus si pentru examen si bafta la gasit de job!!!

Khrisu imi pare rau ca te-ai suparat, nu vred ca cineva de aici a vrut sa te jigneasca.. din contra te admiram pentru cat de puternica esti! hai inapoi!

Rromanitza felicitari pentru decizie... cand plecati? Tinem pumnii sa mearga totul cat mai usor.Eu nu merg la sala ca nu am vreme, exersez acas seara, ori bag un program ceva cu abdomene, flotari etc.(se gasesc pe net), ori bag cam 20 de minute pe bicicleta medicinala.

Maaaaiii la problema cu boobies.. eu am de dat...intotdeauna am fost... babana dar acum dupa kg in plus si sarcini eram huuuge!!..acus' parca e mai bine .. numai ca o cam iau inspre sud..

Sanziana felicitari pentru dintisor!!

Iulia multa sanatate Ioanei, eu zic sa astepti rezultatul(daca nu ii e foarte rau); si Sabina a avut ceva zilele trecute (febra vreo 4 zile si mai si voma) dar nu i-am dat antibiotic, din fericire aici se prescire ceva mai greu.

Gabitza multa sanatate pruncutilor.

am uitat ce voiam sa mai zic..

no.. cam asta-i, va up pe toate si numai bine!! Ma duc sa ma pregatesc ca plec la scoala.. am ore pana la 7! bleah!!!


Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput