Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (120)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t

am intrat si eu un pic sa nu ratez momentul:
lauritafelicitari din toata inima, cred ca esti in al 9-lea cer! Doamne ajuta sa ai o sarcina usoara si un bebelus la fel de reusit ca Mirciulica
M-a apucat si pe mine dorinta de bb2 ceea ce e o noutate. Deocamdata asteptam, trebuie sa-mi dau licenta la anu in mai, sa scap de grijile cu scoala, sa-l inscriu pe T la gradi cand va implini 2 ani, si sa nu lege evenimentul cu sarcina mea...in fine, si nu in ultimul rand sa ne ajute Dumnezeu sa mai pot ramane gravida ca la mine nu e tocmai simplu, dar eu sunt optimista. ieri am fost sa-mi fac analize ca am un CM cam dereglat si analizele hormonale,analiza de CMV(Doamne ajuta sa fie pozitv, nu stiu daca mai tineti minte drama mea din sarcina trecuta pe care am descris-o la pov nasterii) papanicolau si HPV(s-a luat de mine medicul gineco ca la varsta mea nu am facut testul niciodata pana acum)si am dat 12 milioane, am albit cand am vazut totalul
noi sa fim sanatosi...
sa va mai scriu cateva randuri despre noi...
T e fabulos, evident, ca toti M&M. e un dulce, stie toate prostiile, si nu numai. e un mare plimbaret si cocotzator, se baga prin toate cotloanele, scotoceste tot, un curios si jumatate, tre sa stai numai dupa el. mai nou are pasiunea de a arunca la gunoi tot ce gaseste prin casa spunand "caaaahhhhhhhhhh". vreo 3 zile mi-au disparut cheile si banuiam ca le-am aruncat la ghena, dar s-a dovedit ca eu le ratacisem, nu avea nici o vina piticul
e si mare dansator, desi nu l-a invatat nimeni, cum aude o melodie, se pune pe dansat, dand din fund, si daca se intampla la noi acasa, se suie si pe masa din living, sa-l vedem mai bine,adevarate aere de vedeta.
nu mai stiu daca v-am mai zis ca am fost in vacanta la mare cu piticul. f frumos dar obositor, pe T il trezea in fiecare dimineata un cocos, plus ca i-a iesit o masea fix atunci. acum nechinuim cu alte 2 masele, care au iesit amandoua odata, pe ambele parti, si el sta cu aratatorul de la fiecare mana in gura nonstop, parca ar fluiera pe cineva mi se rupe sufletul...si apropos de fluierat, l-a invatat ta-su sa cante la fluier
in rest e vesel mereu, tare tare bun copil, pteu sa nu-i fie de deochi. mai face si el cate o crizulitza cand nu e lasat sa faca tot ce pofteste (sa se spele pe maini in wc de ex) si in crizele lui trebuie sa muste ceva. cum eu am invatat sa ma feresc strategic, sarmanu daca nu are alt obiect la indemana se musca de mana si dupa aia tipa de durere. dar fara plansete si tavaleli. eu incerc sa-i distrag atentia si de obicei functioneaza. ii mai vb, ii mai explic, ehhh, cu rabdare ne facem noi mari si intelegatori...si atunci pleaca de acasa sa se insoare
acum ne pregatim si noi de concediu, fara T, mergem vreo 10 zile in croatia, cu masina, sa vedem ce descoperim, in functie de timp si starea de spirit cat apucam sa vedem. pe T il trimitem la munte cu bunicii vreo 5 zile, sa respire si ei aer curat, si eu sa nu ma simt asa de vinovata ca-l las acasa. asta e, am si eu nevoie sa-mi incarc bateriile si sa ma mai reimprietenesc cu sotul, sa fim ca in vremurile de demult cand aveam atata ttimp pentru noi ....si ce inconstienti eram de ce aveam
cu serviciu;l e liniste si pace, se vede ca e atmosfera de vacanta sau de criza, sau mai bine amandoua suprapuse
felicit si eu proaspetele mamici anisiap si alexsara, sa va fie puii sanatosi si sa va bucurati de familiile voastre!!
tin pumnii si eu fetelor care-si doresc bb2: alysh, simona, cleo (desi parca citisem mai demult ce vrei sa te intorci la job, deci sunt confuza) si ylari
si toate fetele de aici, va citesc cu drag dar nu prea am vreme de postat, insa sunt in continuare alaturi de voi si de bebelusii minunati M&M si ma amuz mereu cu pozele si povestile voastre
ps. poze de la mare http://family.webshots.com/album/573791911mrfFFJ

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra


ralu_t, welcome bec, speram ca ai scapat de stresu cu CMV - tinem minte de patania ta, cum sa nu tzinem minte .

M0am uitat la poze. Mai fata, sigur tu ai nascut? esti slaba, slaba, celulita ioc, burta - minus,..aratati asha frumos pe plaja amandoi . M-am uitat si la filmuletze, e un dulce Tudor. Cum creshte... cum zboara timpul...







o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Raluca, bine ai revenit Dulce foc bebe albastru, chiar imi era dor sa-i vad fatuca dragalasa


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Ylari noi luam si alocatia si indemnizatia pe card, dar asa am facut cererea.. adica sunt 2 separat. Imi place de tine ca ii suni pe aia sa te lamureasca, multumim
Ralu_t e o placere sa ma uit la pozele voastre imi place de Tudor cu falcutele lui.

Fetelor cu intalneala in 23 ne bagam si noi daca e gasca mai mare,ca inteleg ca e aproape parcul... habar nu am, ma lamuresc io.

Daca doriti sa o revedeti pe Daria cantareata-dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

da cleo, sunt sigura ca am nascut, ca am luat si 25 de kg in sarcina si ca la urmatorul mananc numai salata (jur!). am slabit, sunt mandra ca un pepene, am cu un kg mai putin ca atunci cand am ramas, insa ca sa te linistesc, am si burta si celulita, am ales si eu poze strategice
multumim pentru reactiile la poze gabi, dani, micaela
micaela, de la o vecina de club de scutece am auzit ca stai pri n zona cu noi, sper sa nu se fi incurcat fata, stai pe langa poli? daca da, cum de nu ne vedem niciodata? am vazut filmele cu artista, mama mama, ce copiii talentati mai avem
si ca uitasem sa anunt si eu, sambata asta nu-mi intrase alocatia si nici indemnizatia. n-am mai verificat insa sper ca e acolo, azi cumpar cadou pt ziua consortului si rochie pentru nunta la care mergem fix de ziua lui, da de baut pe banii altora, si in grecia pe deasupra

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Buna mamici si pitici.
Mai am de citit ceva din spate, dar am inceput mesajul sa nu uit nimic.

Saptamana trecuta am facut curatenie (spalat geamuri, perdele, aspirat, etc), si de invatat am invatat intr-o singura zi.M-am simtit tare bine ca mi-am dezmortit putin neuronul.Apoi am avut o cearta stupida cu tati si eu am fost suparata vreo 2 zile, iar ieri nu am avut chef de invatat si i-am facut Juliei o pereche de pantaloni la masina de cusut (am masina de mult, dar nu prea am folosit-o).Este prima mea capodopera in afara de scurtat pantaloni si modificat fete de perna.Pantalonii arata ok, dar i-am declarat pantaloni de casa pt ca are niste cusaturi cam strambe.Dar urmatorii vor arata mult mai bine (sper ).
Astazi am fost cu Julia la bilant. Are vreo 10.5 kg si 78 cm (yeee, s-a inaltat fetita lui mama ca a avut o perioada cand a crescut f incet).A inceput crizele de isterie/personalitate cum s-or fi numind.Daca nu-i convine ceva si e si obosita se arunca pe jos si vrea sa muste si urla, si mai da si cu capul de parchet/beton/gresie.Din fericire nu tin mult crizele si uita repede daca-i arat ceva, daca-i povestesc.Cu vorbitul a avansat in limba ei , dar a si spus pu = pufulet, cocodil=crocodil, spune bau cand iese de dupa paturica, a invatat cum face magarul, bufnita.Intelege multe, e cumintica majoritatea timpului si o iubim tare mult.
18 august 2007 - data ultimului CM, data la care s-a raportat varsta sarcinii. Wow, au si trecut 2 ani de cand Julia a intrat in viata noastra.

Buuun, si-acum conspectul.

CamiM aveti niste fete frumoase foc.Sa va traiasca si sa fie sanatoase si cuminti (frumoase is deja )

Minodora mi se pare cam mult ca la varsta asta un copil sa manance de 3 ori noaptea.A mea papa lapte dimineata la 8-8:30, la 11:30-12 fructe, la 16-16:30 ciorba cu legume si carne sau ce avem in meniu, 19-19:30 - iaurt sau branza sau gris cu lapte, la 22 - lapte si somn pana dimineata.Mai papa si paine, biscuiti, pufuleti, ii dau si suc de portocale.In general evit sa-i dau intre mese de rontait, asa ca i le dau cu iaurt, cu papa de legume.Mai scapa ea ca vede in parc copii cu pufuleti si-atata se-agita pana primeste si ea.

gabitzam ce dulci is baieteii tai.

Alysh si mie mi-e dor de vremurile cand dormeam cu Julia (era micuta, cateva luni).Zilele trecute am vazut in parc o mamica care-si alapta fetita de 1 an si cateva luni.Si mi s-a facut iar dor de momentele cand o alaptam pe Julia si inca ma invinovatesc ca din cauza mea am pierdut laptele, dar oricum la un moment dat apare si intarcarea sau dormitul separat.

Micaela asa face si Julia.Isi pune pe cap un prosop, o paturica, ce gaseste.Si vrea sa mearga asa, dar o tin eu si ii tot spun ca nu e bine ca poate sa cada si sa se loveasca.Cand se plictiseste, isi da jos de pe fata si face bau si rade.

Reallaura felicitari!!! Sarcina usoara si-un bb sanatos, papacios si cuminte.
Deci vei fi 4 ani fara CM si cu 2 copii de varste apropiate.

socrate de ce nu mai vrea sotul tau inca un bebe? Nu-ti face probleme ca Sebastian nu face X sau Y.Asa eram si eu si incercam sa o invat ce vedeam ca fac copii in parc.Julia nimic.Apoi ne-am trezit ca face unele chestii parca dintr-odata, dar is de fapt lucruri pe care le baga mama cu palnia in capsorul ala mic si apar la suprafata cand vrea copilul, nu cand vrea mama

ralu_t am vazut pozele de la mare.E tare frumusel Tudor, si tu ai slabit si arati f bine.Apropo de burta care mi-a ramas si mie si multor mamici de pe-aici, daca stiam ca va spanzura asa pielea de pe burta, m-as fi straduit sa nu ma ingras asa mult in sarcina (20 kg).Acum stiu, dar prea tarziu, dar ce conteaza? Toata lumea se va uita la copiii nostri frumosi nu la burtile noastre, nu?

Ultimele pagini le-am citit pe diagonala ca trebuie sa spal si vreo 2 vase pana mi se trezeste fata.

V-am pupat si sa citesc aici numai vesti bune.

Edit: am spalat vasele si-am mai adaugat cate ceva in mesaj

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Lilly sotul meu are 52 de ani si nu mai duce inca un copil mic. Sebastian are doi frati mult mai mari, sora-sa a terminat facultatea anul acesta si fratele e in ultimul an. Deci..si-a facut norma ca sa zic asa. E greu pentru el cu un copil mic. Dar stiam la ce ma bag asa ca nu e nici o problema.

Dani, ce sa zic, eu alerg in continuu cu el afara, nu ca m-ar ajuta la burta...

Apropo de ce zicea Micaela, Sebastian merge cu spatele. Evident nu se uita unde. Mai cade, mai se plange. Acum ar vrea sa se catere inapoi in pat, sau pe canapea unde stau si eu ca de ce sa stau eu linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Socrate, si noi suntema mai... avansati in varsta, ca sa zic asa Al nostru daddy face 43 de ani (vineri), sora Victoriei a terminat liceul anul asta. Si sa stii ca, pe cat se plangea daddy ca se simte batran pana mai acu' un an, nu l-am mai auzit nici macar o singura data sa zica asta de cand s-a nascut Victoria. Uite asa intineresc, si ei si noi.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Socrate, si noi suntema mai... avansati in varsta, ca sa zic asa Al nostru daddy face 43 de ani (vineri), sora Victoriei a terminat liceul anul asta. Si sa stii ca, pe cat se plangea daddy ca se simte batran pana mai acu' un an, nu l-am mai auzit nici macar o singura data sa zica asta de cand s-a nascut Victoria. Uite asa intineresc, si ei si noi.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Ce frumooos!
Pai sa tot intinerim, Doamne ajuta!

Sunt fericita ca a papat grasa (ieri mi-a sarit masa de supa/ciorba/carne) Of.
Aaaaa, am uitat sa va spun, are 11,400 kg si 85cm!!! Aproape cu 30 mai mult ca la nastere, sa o pupe mami pe ea de uriasa!!!

Desiree, i-am dat si eu ieri porumb fiert, dar noi n-avem manere dealea asa ca a mushcat haplea direct din stiulete

Miha, sarut mana, eu asa sunt, merg pana in panzele albe ca sa inteleg ceva, direct la sursa nene, ce asa din auzite te mai inseli, dar sursa sigur iti da informatia corecta. Oare ce s-o fi intamplat cu alocatia Evei fetelor???

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Gabi sanatate multa baietilor!

Alocatia mi-a intrat si mie pe card luna asta...dar insa mie nu mi-a venit nici acum decizia cu cati bani trebuie sa iau, asa ca nu stiu daca in suma ce imi intra lunar este si alocatia copilului si indemnizatia mea...

MMM l-am admirat pe dl T la mare... frumusel foc

Cand va vedeti fetelor in 23 ca as vrea sa vin si eu

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui piggy

Gabi sanatate multa baietilor!

Alocatia mi-a intrat si mie pe card luna asta...dar insa mie nu mi-a venit nici acum decizia cu cati bani trebuie sa iau, asa ca nu stiu daca in suma ce imi intra lunar este si alocatia copilului si indemnizatia mea...

Cand va vedeti fetelor in 23 ca as vrea sa vin si eu

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008)


Pai nu intra din fonduri separate? Ca eu de-aia am cerut extras de cont de la banca si e o singura incarcare pe luna, in dreptul careia scrie "indemnizatie copil"

Din cate stiu ne vedem la Riviera joi, in jur de 9-9.30. Mooooaaaama ce gashca de mamici o sa fim, cred ca o sa zguduim parcul ala

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput