Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(46)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Pisigri, io am mai multi pitici pe creier cu vaccinurile...mor de grija cand suntem in apropierea unuia si deocamdata l-am avut numai pe cel de 2 luni!! Nu mi-e frica de un pic de febra ce i-ar putea succede, nici de agitatie, plans ci de lucruri mult mai rele la care mi se taie picioarele numai cand ma gandesc...Am auzit de atatea cazuri de copilasi fara probleme pana la vaccin care ulterior vaccinului au devenit niste legume...POSIBIL ca urmare a vaccinului. Si doctorita mea de familie e nebuna, nu ma ajuta deloc in indepartarea spaimelor, dimpotriva. Cica vaccinurile comporta atatea riscuri incat daca mamele le-ar sti nu-i sigur ca si le-ar asuma! Si ca se poate in unele cazuri ca bebelusul sa faca exact boala impotriva careia a fost vaccinat. Am citit si aici pe DC topicuri pe tema asta, destul de infricosatoare. Nu-mi ramane decat sa ma rog ca totul va fi bine de cate ori ajungem in preajma unui vaccin...si se apropie cel de 4 luni

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M



Asta teama am si eu despre vaccinuri, insa, cica, avantajul astora de sunt acum pe piata este ca au o probabilitate redusa de a mai face boala respectiva, dar nu exclusa. sa ne rugam de sanatate.

www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/" target="_blank"> Un vot de increde va rog


Poze Raru

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ce tacere e pe-aci!!

Si io care veneam la bairam

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Floric, poate sunt Pampersi contrafacuti cei pe care i-ai cumparat acum.
Nici eu nu ma pot plange de Pampersi, se intampla insa ca Maria sa se suceasca atat de mult incat se trage scutecul la o parte si mai scapa shushu pe langa, dar asta destul de rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Tot scriu, tot scriu dar ce e mai important nu am dat de stire. sambata dimineata chiar inainte sa plecam Raru scoate din toti plamanii lui un maaa-mmmaaaaaa foarte clar si cu rasunet de mi s-au topit picioarele. Stiu ca face parte tot din categoria lalaiala" dar important este ce a iesit. Si pune-te pe langa el si eu maaa si el maaa, dar nu a mai iesit ca prima data. Am incercat sa il inregistrez pe tel mobil insa nu prea se aude clar.
La munte,(am fost la Slanic Moldova) Raru a fost mortal. A dormit...cat credeti??? vreo 16 ore. De la ora 4 dupa amiaza, cu trezire la 6 pana la 7, si apoi baga iar somn cu usoare treziri de tras din tzatza de 2 ori pana dimineata pe la 8. Am crezut ca e copilul bolnav. NU putea sa stea treaz de aerul curat de acolo.
Si apropo de plecari, mergeti la Slanic daca vreti zona linistita si evitati Lepsa (stiu ca deja ati vizitat-o si ati ramas cu un gust amar). Desi se spune ca e statiune de pensionari eu nu as da Slanicul pe 7 Lepse. Lepsa mi se pare un sat plin de adunaturi brailene si galatene (chiar daca sunt braileanca), pacat de zona.

www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/" target="_blank"> Un vot de increde va rog


Poze Raru

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maya25

Floric, poate sunt Pampersi contrafacuti cei pe care i-ai cumparat acum.
Nici eu nu ma pot plange de Pampersi, se intampla insa ca Maria sa se suceasca atat de mult incat se trage scutecul la o parte si mai scapa shushu pe langa, dar asta destul de rar.



Cititndu-va mi-a venit in cap ideea asta. Dar cum se poate???? I-am cumparat din car4. Sunt tampiti sa bage marfa contrafacuta????????

www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/" target="_blank"> Un vot de increde va rog


Poze Raru

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

lepsa aia suna bine cu "ia leapsa"
gata, ma duc la nani :)
aaa, asa: pana de curent la mall- patru persoane ramasara blocate in lift si o blonda pe banda rulanta.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Neata!
Intru rapid sa va salut!
La multe luni si ani sarbatoritilor de zilele trecute si de azi!
Si pt mamici.Si pt fetele aniversate ieri si azi.
Nu am apucat sa citesc decat in diagonala.
Miercurea trecuta trebuia sa facem vaccinul dar Darius a facut rosu in gat asa ca l-am facut de abia luni...si spre bucuria mea a trecut destul de bine..atat doar ca nu prea are pofta de mancare...dar la noi e obisnuinta.
Diversificarea noi nu o incepem decat dupa 6 luni..dar mai mult din motive medicale.
Floric nu stiu ce sa zic de pampers , noi numai din aia am folosit si am patit-o sa dea pe din afara din cauza pozitiei cucului sau ca nu l-am tras bine pe laterala.Cacuta ne-a mai iesit si noua .dar la cat se misca copilul meu sunt convinsa ca am pati la fel cu orice scutec.Felicitari pt MAAAAAMAAA.
La fel si celorlalte mamici..al meu scoate toate sunetele ..numai asta nu.
In legatura cu intalnirea 80% am veni si noi in weekwndul 11-13.Locatia e super,preferinte..doar un loc decent cu mancare buna prin zona..ca nu am chef de gatit.
Nu mai tin minte ce si cum...
A MAYA ma bucur ca sunteti bine si ai mai dat un semn.De multe ori m-am gandit ce e cu tine.
Nici mie nu mi-au intrat banii si cererea am depus-o prin aprilie.
Ma duc la .


super obosita de berbecut plangacios DARIUS ANDREI (27.03.2009)

http://picasaweb.google.com/mart.apr09/Darius#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Despre excursie:

- eu pot in ambele perioade;
- prefer doar cazare, pt ca eu si ai mei copii nu avem ore fixe de masa, doar in timpul scolii, masa de la 7 dimi :);
- zona e ok, oricum, eu sunt precum bebelusul uneia dintre voi, mai mult pun accentul pe oameni decat pe "jucariile" din jur; dar zona e frumoasa, o stiu;
- desi vom fi sper 4, o sa vreau doar 1 camera :);

Saby, constipatia, diversificare:

Am citit despre constipatia fetitei tale si despre optiunea ta pt diversificare dupa 6 luni. Va scriu parerea mea: eu nu m-as arunca la siropuri-medicamente, ci mai intai as incerca piersicuta si/sau pruna, ti-a mai scris o mamica la capitolul precedent, si doar piersicuta nu inseamna diversificare. Si aici voiam sa ajung, vad ca majoritatea mamelor considera sucul si/sau pulpa de fruct ca fiind o etapa de diversificare... Eee, eu nu vad chiar asa lucrurile, pt mine, la primii 2 copii, diverisifcare a insemnat supita de la 5 luni, chiar daca fructe suc/pasate dadeam de la 3 luni!!! E adevarat ca ai mei copii nu au baut ceai si de aceea am introdus fructele mai devreme. Deci, de la 3 la 5 luni, desi dadeam la 1 masa fructe, NU am considerat ca incepusem diversificarea. Apoi, Veronica a avut la fel tendinta de constipatie, si, medica de atunci mi-a zis o vorba aparent dura: Copilul nealimentat este constipat! Stiu ca tu dai fetei sa manace, problema este de necesarul ei. Poate ca doar laptele nu ii mai este de ajuns, si atunci ai avea un motiv in plus sa incepi sa ii mai dai si altceva. Faza cu diverisifacrea strict dupa 6 luni ca asa scrie in cartile moderne este doar o tendinta, nu trebuie sa fie atat de rigida aceasta diversificare! Asa cum in "Scoala mamei" [multumim Carla], cea din comunism [cum bine a specificat Chatonel] dar si chiar mai veche [tatal meu nascut in 1928] copiii putea sa manace de la 3-4 luni, incet incet, si altceva decat lapte [nu mai pomenim de carpita cu zahar cand lasau copilul in holda in timpul prasitului], inseamna ca totusi, stomacul bebelusilor nu sta pe loc pana la 6 luni, ci incetisor se dezvolta. De aceea nu trebuie privita cu atata frica diversificarea, ci trebuie luata ca pe un joc si o modalitate de a-ti cunoaste bebelusul - viitor copil: ce ii va place si ce nu, ce va digera ok si ce nu, etc...
Si mi-am mai amintit 2 chestii deja scrise de voi aici, dar merita intarite: intr-adevar, morcovul fiert leaga, deci e bun la diaree si nu e bun la constipatie, si telina are un gust mai aparte [precum mirosul de crin printre flori] si poate sa mai astepte, dc se observa refuzul ei.

Pupam, mai ales pe mamicile putin dezamagite de dialogurile de pe forumul nostru, ideea este urmatoarea: aproape toate citim din urma, am vrea sa raspundem la 1 mie de intrebari si idei, insa cand esti in ecranul cu editarea raspunsului tau nu mai vezi posturile anterioare si de aceea multe idei se uita. Prin urmare, ca sfat, cand intrebati/anunati/rugati ceva f important, dati cu bold + rosu, iar cand va asezati la citit din urma, stati cu pixul si foaia pe masa... Uuups, am gresit, trebuia sa zic creion, nu pix, ca na, cine stie ce pix puneti pe masa si apoi dati vina pe mine, cica asa v-au invatat babele la forum ...

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Neatzaaaaa>:
Vreau si eu un sfat de la mamicile care au fost plecate cu bebeii pina acum. Unde i-ati culcat? Noi avem pat de lemn, mare, pe care evident nu il caram dupa noi, dar as vrea sa stiu daca e musai sa ii iau un patut de-ala jos, din pinza, cu plasa pe laterale, sau nu. Ma gindesc ca pe de o parte ala iti ofera ceva siguranta, ca o pot lasa 5 minute in el fara sa ma tem ca imi cade in cap, dar pe de alta parte avem masina mica si nici nu ma dau banii afara din casa...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu merge forumul, s-a schimbat ora sau am ajuns intr-o realitate paralela...? Unde sinteti gagici?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput