Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Garner

Monis, super concediu ati avut! Frumoase poze!

Doris, petrecere frumoasa in Romania! Subscriu la faza cu produsele de patiserie si adaug eclerele cu cafea care-mi plac tare (s-a vb si despre ele), iar aici nu gasesc nici produse de patiserie (mai ales sarate), nici eclere... Dar nu m-am suparat pe fetele care au vorbit despre asta, doar mi s-a facut

Pupici tuturor si o duminica placuta in continuare!





Laura 26+ baby Nicholas James
www.toysrus.com/ControllerServlet?searchBy=registrant&defLName=garner&defFName=laura&defCity=&defState=MI&maidenName=&maidFName=&maidCity=&maidState=®istryNumber=&target=search&userType=giftGiver&searchForPerson=primReg&whereTo=viewRegistry&firstName=laura&lastName=garner&city=&state=MI&submit.x=57&submit.y=15" target="_blank">Our Registry (lucruri pt bebe)


eu am boala pe eclerele de cafea...sunt preferatele mele....le mai pap pana nasc..apoi fac coada la sfaturile ramonikai..

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Camy, intrebai la act timp se schimba pamapersul bebelului...Mie mi-a spus o ruda car este la al doilea copil ca ea il schimba de fiecare data cand micuta ei se trezea...Parca tu spuneai k ai facut vaccinul Rhogam, nu? De unde se achizitioneaza acest vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmynik

Camy, intrebai la act timp se schimba pamapersul bebelului...Mie mi-a spus o ruda car este la al doilea copil ca ea il schimba de fiecare data cand micuta ei se trezea...Parca tu spuneai k ai facut vaccinul Rhogam, nu? De unde se achizitioneaza acest vaccin?


vaccinul asta ti-l face dupa ce nasti in maternitate...le mai aduci tu aminte ca ai rh negativ...si ti-l fac ei...nu platesti nimic..asta daca nu nasti la particular...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Nu nasc la particular...auzisem ca nu prea se gaseste si ca ar costa cam 600 ron, dar e foarte ok ca e gratuit...Merci mult pentru raspuns
Cosmina, 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Cosmynik pentru vaccin ar trebui sa te inresezi la spital daca il au, din pacate s-ar putea sa fii nevoita sa ti-l cumperi tu la cat de dotate sunt spitalele noastre , sa nu te trezesti cu un raspuns de genul ne pare rau dar nu vi-l putem face ca nu il avem.

20+ Maya Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Shtephy, imi pare rau sa aud ca nu te simti bine...Eu am dureri si contractii, dar greturi nu am avut niciodata, din contra, super pofta de mancare! Ai grija de tine, fa-ti niste limonada, poate iti mai trec si....vino cu vesti bune cat mai curand! Dupa ce am citit " ce spun babele", am mai gasit ceva amuzant despre nume ciudate...m-am amuzat copios!!!


Doris, LauraG, in legatura cu mancarurile, si eu am salivat pe aici... In special cand se vorbeste de mancare romaneasca care, oricat m-as stradui, ca acasa nu-mi iese.

Monis,superbe pozicile, mi s-a facut si mie un dor!!!! Noi trebuia sa mergem in Jamaica vara asta, dar....lasam pe anul viitor.

Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Multumesc fetelor pentru aprecieri.

Hai sa va zic ce am reusit sa fac. M-am dus pentru prima oara la prospectat piata pentru cumparaturile din celebra deja lista - mai mult alea mari de genul caruciorului. Cu ocazia asta am aruncat cate un ochi si la altele... dupa 4 ore tot ce am reusit sa obtin este un inceput de depresie .
Eu nu am prea intrebat pana acuma, dar iata momentul: cum o sa alegeti caruciorul? S-a tot vorbit depre asta, DAR: toate sunt pentru 0-3 ani, toate au spatele rabatabil in diferite pozitii (majoritatea potrivite de la 0 luni), toate se strang cam la fel (adica intr-o forma oarecum uriasa), toate au 3 piese mari (carut, landou si auto) si diverse accesorii (pt ploaie, gentuta etc), toate sunt din acelasi plastic oarecum janghinos si acelasi material textilo-fishos, toate au frana pe toate rotile - de zici ca o sa mergi cu 80 km / ora cu el , toate... sunt la fel. Singurul lucru cu adevarat diferit este pretul, desigur. Ok, exagerez putin, sunt cele care se apropie de 3.000 de lei par usor, dar doar usor diferite... insa un pret care este de 5 ori salariul minim pe economie pentru mine iese din calcul din... bun simt... asa ca poate imi spuneti si mie cele care aveti deja copilasi cam cum ati reusit sa faceti. Exista magazine unde sunt 30 de feluri de carucioare?!? (ma gandesc ca asa poate reusesti sa faci comparatii pertinente) Si la ce e bun landoul? Inafara cazului in care mergi cu copilul mic pe undeva pe unde poti folosi landoul pe post de patut temporar... sau daca stai in 10 camere si vrei sa iei copilul dormind dupa tine... eu nu-i vad deloc utilitatea, il vad doar ocupandu-mi din spatiul vital care si asa va deveni tot mai mic .
Cat despre hainute, sunt si mai confuza... ce am vazut acuma e de vara (la propriu dar mai ales la figurat ) - eu sunt printre primele de nascut in jur de 1 nov... ce pot sa fac cu hainute de vara in plina iarna?!?!
Pfff, m-a luat durerea de cap... dar poate e de la faptul ca maine trebuie sa ma duc la birou si gata cu vacanta

shtephy - sper ca ti-ai revenit
avalon - eu am facut pe dos de tine... cand m-am trezit insarcinata, am luat-o la fuga... (biletele la concertul ACDC la care am fost la Amsterdam erau luate din ianuarie... dar pentru restul am bagat viteza): aaaaaa, e ultima vara singuri, sa scoatem tot din ea . Noi suntem si f calatori de felul nostru... Si daca tot zici, uite aici nume... norvegiene Kjell, Knut, Mikkel, Vegard , Olaf, Olan, Sigurd, Simen, Sindre, Asbjørn, Baldur, Bjørn eu zau m-as mai gandi... de fapt rad aiurea ca nici eu nu am nume pentru copilut. Acu pe bune, daca vrei lista mea de nume, eu ti-o trimit, poate-mi spui si mie ce-ti place din ea si ma inspir la randul meu... din propria lista
doris_71... te rog sa stal la coada ca suntem multe babute pe aici . Poate lucrurile se vor alege de la sine si n-o sa fie cazul sa trebuiasca sa hotarasti tu daca va fi cezariana sau naturala... Oricum mi se pare o alegere extrem de grea (asta daca e doar optiunea nostra si nu exista elemente de risc implicate) si pare una din multele ce vor veni in viitorul apropiat...
lauraG - eu astept sa vaz ce mai zici de pe la curs - sper sa ajung si eu toamna asta... oricum nu am gasit ce citesti tu (What to Expect...)- o ai cumva in format electronic?
lumi - daca plecai in Jamaica... pai pe mine abia atunci ma apuca baleala . Oricum esti intr-un loc exotic... apropos, poate am lipsit eu cand ai zis... ce faci acolo?!?!? Daca ai chef sa zici desigur...

Hai pupici

monis 27+
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

Citat:
citat din mesajul lui DORIS_71

Camy multumim ptr. listuta, mama da lunga mai e, si eu n-am cumparat inca nimic, nici nu stiu de unde sa incep. Deocamdata mai merg prin magazine, admir si compar preturi.

busymummy multumim si tie ptr. ponturi.

Am ajuns la cap 72 dar trebuie sa plec, cand ma intorc revin.

Doris 24+ Matteo ......

poze



Voiam sa intreb despre cosmeticele lui beeb ..am vazut acolo ca Nivea nu ar fi recomandate..stiti cumva de ce?
Eu la darius am avut toata gama Nivea...ma gandeam acum sa iau la fel..dar daca stiti ca nu-i buna, va rog mult sa-mi spuneti si mie de ce nu-s bune...


Multumesc!


AAAAAAA...inca o intrebare pt fetele care au deja inca un copilas...la cat timp schimbam pampersul lui bebe????...la fiecare trezire a lui, adica din 3 in 3 ore?

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE


eu am folosit Mustela si am fost f multumita de ele, atat pentru mine, gama pen tru gravidutze...nu am facut nici o singura vergetura si pentru bebe, gel de dus, spuma de par, ulei de masaj, cremutza de funduletz care este absolut geniala...nu mi-a facut nici o iritatie de scutec, nu a fost niciodata rosu...e super buna.

Pampersul la inceput il schimbam destul de des...imi amintesc ca schimbam intre 12-16 pampersi pe zi, apoi am scazut cam la 10 buc pe zi...nu erau niste ore regulate...de fiecare data cand vedeam ca este ud, ca face caca, etc...

Betty78 25+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutza spune:

Iata-ma si pe mine, daca nu m-ati uitat. In sfarsit, sunt in vacanta si nu ma mai intorca la serviciul ala imputit, am concediu de odihna pana la 1 septembrie, dupa care intru in prenatal.
Sunt bine, imn afara de contractii zilnice, din fericire nedureroase, dar care imi taie respiratia. Nu sunt obisnuita deloc, la prima sarcina nu am avut contractii decat cand am nascut... Am fost la mare in Albena, a fost superb, am stat sub umbrela si am facut in fiecare dimineata o baie in mare. Nici o contractie cat am fost la mare !!!! E incredibil. Si cum am intrat cu masina in Bucuresti, cum s-a intarit burta. Pare-se ca trebuie sa ma mut cu bebe in alt oras, e clar ca aici nu-i place deloc. Important e ca ne-am simtit excelent si ca Simona mea a ras non-stop si a fost super incantata.
Va pup si nu mai scapati de mine de acum incolo, ca sunt in sfarsit libera !!!!!!!!!!

Andrutza 26+ si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Multumesc fetelor pentru aprecieri.

Si la ce e bun landoul? Inafara cazului in care mergi cu copilul mic pe undeva pe unde poti folosi landoul pe post de patut temporar... sau daca stai in 10 camere si vrei sa iei copilul dormind dupa tine...

monis 27+
acum si cu poze


Landoul se foloseste in primele luni ale copilului cand il scoti la plimbare. Nu este absolut deloc indicat sa il pui pe bebe intr-un carut care are o inclinatie fie ea cat de mica, aceasta exercitand presiune asupra coloanei fragile a puisorului. Eu nu l-am folosit niciodata cand am fost acasa, poate doar il lasam sa mai doarma in el daca il aduceam de afara dormind.

Uite aici un articol despre plimbarea si transportul bebelusilor:
"plimbare si transport
A respecta bine etapele cresterii bebelusului este important pentru a face din plimbari un mare moment de bucurie.
In primele luni, pozitia culcata este ideala pentru spatele micutilor: optati atunci pentru un landou si un scaun de masina tip cos.
Foarte practice sunt carucioarele cu un spatar reglabil in mai multe pozitii, mai scumpe intr-adevar sunt totusi un compromis foarte bun pentru ca va insoti copilul dumneavoastra pana o va lua singur “la fuga”!

Landoul si caruciorul de copii
Pentru copii de la nastere.


•Nu folositi un carucior sport in primele 6 luni. Este mai indicat un landou decat un carucior pentru a-i mentine spatele si a-i usura respiratia micutului.
•Asigurati-va, inainte de a instala copilul, ca dispozitivul de blocare al sistemului de pliere este bine inchis.
•Actionati frana la oprire si verificati periodic eficienta sa.
•Legati intotdeauna copilul in caruciorul sport, chiar si pentru o plimbare scurta.
•Nu lasati copilul in landou sau in carucior imobilizat in plin soare.
•Evitati sa mergeti prea aproape de automobile, cu copilul in landou sau in carucior.
•Alegeti un landou sau un carucior al carui hamac, sau nacela, este suficient de inalt in raport cu tevile de esapament ale automobilelor.
•Respectati cu rigurozitate ordinea in care trebuie instalat sau scos copilul dintr-un landou sau intr-un carucior pentru a evita orice rasturnare.
Marsupii
Pentru copii de la nastere pana la 8/9 luni.

•Legati-va copilul cu chingile prevazute pentru acest lucru sau cu un ham.
•Nu utilizati niciodata un port-bebe pentru a face sport (mers pe bicicleta, ski, escaladare…).
•Protejati-va copilul de frig sau de soare: amintiti-va ca el este imobil.
•Verificati daca copilul sta comod si ca circulatia lui sanguina in maini si picioare nu este obstructionata, mai ales cand doarme.
•Nu recomandam folosirea marsupiului mai mult de cateva ore consecutiv. Dupa o folosinta indelungata se recomanda o pauza.
•Nu desfaceti niciodata centura cand copilul este in marsupiu. Daca doriti sa reajustati centura, asigurati mai intai copilul.
•Incercati marsupiul inainte de a-l cumpara.
•Alegeti marsupiul in functie de greutatea copilului.
•La cumparare, verificati ca marsupiul sa mentina corect capul bebelusului.
• Reglati centurile de purtare/sprijin in functie de masurile dumneavoastra inainte de a instala copilul.
•Asigurati-va ca micutul nu poate aluneca prin deschiderile laterale.
•Indreptati fata copilului intr-o parte ca sa poata respira corect.
•Nu folositi niciodata marsupiul la alte activitati decat mersul.
•Nu va aplecati inainte.

Nacela, pat auto, scaun auto, scaun cu dispozitiv de inaltare
Pentru copii de la nastere.
•Utilizati intotdeauna unul dintre aceste articole pentru a lua cu dumneavoastra in masina copilul, pana la varsta de 10 ani. Este vorba de o regula obligatorie indispensabila pentru siguranta micutului.
•Respectati cu scrupulozitate instructiunile de instalare: la nevoie cereti ajutorul vanzatorului.
•Legati intotdeauna copilul cu hamuri de siguranta, chiar si pentru o plimbare scurta.
•Nu lasati niciodata copilul nesupravegheat in masina.
•Alegeti un articol adaptat greutatii copilului dvs:
#9702;nacela, pat auto sau scaun auto "cu spatele la drum" de la nastere si pana la 10 kg (aproximativ 9 luni).
#9702;scaun auto de la 10 kg la 18 kg (aproximativ 4 ani).
#9702;scaun cu dispozitiv de inaltare pentru un copil cu greutatea mai mare de 15 kg.
Nu uitati sa pozitionati bine centura de siguranta si sa o legati:
ea nu trebuie sa apese gatul si trebuie sa fie intinsa peste coapse.
"

Betty78 25+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput