King of Pop Michael Jackson (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mj_girl spune:

oana am primit, mersi
desi vineri am deadline la o lucrare, am de gand sa citesc tot ce ati postat. daca am ceva ce nu ati postat, completez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Salutare fetele! Salutare M!

Sunt cu voi din prima zi, insa nu sunt genul care scrie prea mult. Imi traiesc suferinta in liniste si imi ling ranile in intimitatea casutei mele. Dar, citindu-va pe voi zi de zi, m-a ajutat foarte mult sa imi dau seama ca nu am luat-o razna. Pe scurt,il iubesc pe MJ de cand aveam 12 ani aproximativ, l-am iubit si atunci cand altii l-au urat si o sa-l iubesc mult timp de acum inainte, moartea lui a insemnat si moartea unei parti din sufletul meu.

Voiam sa va vorbesc despre evenimentul de sambata. Tot asa, o parere de la fata locului. Am invatat inca de vineri pasii, impreuna cu pustiul meu de 7 ani jumate. Ii stiam. Sambata voiam sa mergem si la repetitia generala de langa clubul Fratelli, asa ca, la 16 si un pic am ajuns acolo. Erau deja stransi multi tineri, cei de la scoala de dans, repetau...Mi se facuse jena sa ma dau jos din masina; mi se parea ca sunt cam batraioara sa dansez printre ei( am 30). Pana la urma mi-am facut curaj; credeam ca e un grup deja organizat si ca nu ne vor baga in seama si pe noi,ceilalti veniti, dar nu a fost asa. Imediat a venit cineva sa se ocupe de noi si sa ne invete pasii si sa repetam separat. Am mai repetat si pe urma am intrat si noi in dans cu ceilalti. Se repeta de 3 ori coregrafia,erau 3 grupuri ce trebuiau sa intre pe rand. Eu cu pustiulica si altii eram in grupul 3. Repetitiile ieseau super! Imi dadeau fiori pe sira spinarii,iar sotul meu, care ne filma imi tot facea semn ca iese superb. Aveam loc destul, erau multi cei care dansau( in jur de 200 sa fi fost), era sincronizare, energie, tot ce vreti.
La Herastrau insa a iesit rau. Din punctul meu de vedere. La repetitii ni s-a spus ca se va dansa cu fata spre parc,nu spre televiziune, si sa nu fim in zona mai devreme de 6,la 6 si 10 urma sa inceapa. La 6 cand am ajuns in zona, era nebunie deja. Abia aveam loc sa trec de cameramani mai mult sau mai putin amatori. Dansul a inceput cu fata inspre televiziune, deci exact invers decat ni s-a spus, noi nu am mai reusit sa ajungem la locul faptei si sa intram cand trebuia, si ca noi au mai fost multi dansatori. Cei care filmau,fotografiau sau priveau s-au strans gramada si nu mai era loc de dans. De aceea a iesit ce a iesit.
Baietelul meu avea lacrimi in ochi de ciuda; muncise atat de mult, la repetitii dansase bine,cot la cot cu cei mari...Si eu aveam un gust amar in gura. Totul trebuia sa fie romanesc,nu se putea face ceva organizat pana la sfarsit.
La Teatrul National am dansat, dar tot asa, a trebuit sa li se spuna de la obraz celor care nu venisera pentru a dansa ci pentru a filma sa se dea mai in spate. Oricine putea intra in dans, in orice moment al dansului, problema era ca nu era loc, toti se buluceau sa fie in primul rand in fata sa filmeze...
La Tineretului a iesit ceva mai bine, dar era o a treia locatie despre care nu se spusese nimic inainte.

Per total, am vazut acolo multi oameni(erau mult mai multi cei care venisera sa se bucure de spectacol si sa il inregistreze,decat cei care au dansat efectiv; nu asta conteaza, atata vreme cat toti venisera acolo pentru Michael,si Doamne, erau muuuulti). Mi-ar fi placut sa fi existat mai mult spatiu pentru cei care vor sa danseze. La Tineretului,cei care au filmat au stat pe iarba pe deal si ceilalti au dansat jos si a fost ok asa. De asemenea, mi-ar fi placut mai multa organizare,nu cum ni s-a spus initial la Herastrau, ca se va dansa cu fata la parc si ei au dansat invers. Acolo chiar am avut impresia ca nu vor decat sa isi faca reclama si ca putin le pasa de cei care chiar il iubesc pe Michael si care au venit sa il omagieze din tot sufletul.
Stiu ca au muncit mult cei care au dansat; eu am participat doar la repetitia finala, dar erau acolo tineri care repetasera cu mult timp inainte impreuna, zi de zi.
Eu cred ca atunci cand se organizeaza asa ceva,nu trebuie anuntata presa dinainte; lumea trebuie luata prin surprindere. Faptul ca s-a facut atata publicitate ma duce cu gandul la altceva.
A, si inca ceva, ni s-a spus ca imediat ce se incheie dansul sa plecam fiecare in treaba lui, ca si cum am fi venit intamplator acolo, sa mergem spre urmatoarea locatie; daaar, cei de la respectiva scoala de dans au ramas pe loc la Herastrau si dadeau interviuri, iar la Teatrul National au incins o hora. La Tineretului nu am mai stat sa vad. Imediat ce am terminat dansul am plecat ca erau copilasii mei morti de oboseala. Unul de la atata dansat si altul de la atata privit. Stiu, nu spuneti nimic, mama denaturata...
Videoul oficial mi se pare aiurea realizat, arata prea putine imagini de ansamblu; dansau mai multe persoane decat apar in filmuletul lor.
http://www.youtube.com/watch?v=TKTQFCg12zY

Desi am fost si dezamagita, eu cred ca voi mai lua parte la astfel de evenimente daca vor mai avea loc. Sper ca urmatoarele sa fie mai bine "regizate" si organizate.

Eu am fost acolo pentru Michael si pentru sufletul meu si ma bucur ca am dansat pentru el. Restul nu mai conteaza.

Gata fetelor ca v-am plictisit. O sa imi fac un cont pe youtube si o sa postez si eu filmuletele facute de sotul meu si pe urma o sa va dau si voua link-ul.

Pana una alta,continuati munca aici,faceti o treaba minunata si va imbratisez pentru asta!


Monica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mj_girl spune:

oana, la ce chestie te duce cu gandul userul meu? initial ma gandisem la dirty diana , mj_girl vine de fapt de la liberian girl, asa am vrut sa il definesc prima data, dar nu mi-a iesit din prima . am vrut sa se stie foarte clar ca sunt mj addicted

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Sambata am fost doar la flashmob-ul de la Herastrau. D-abia asteptam sa ajung si sa vad cum iese. Am vazut doar cateva maini fluturand din intreg dansul. Dar senzatia a fost bestiala...cand a inceput muzica sa cante am simtit ca mi se umple sufletul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

Buna fetelor,
mie mi-a parut rau ca nu am ajuns la eveniment. Insa am stiut de la inceput ca nu s-a inteles foarte bine conceptul de flash mob, ca multe alte concepte care au fost preluate si adaptate.
Din cate stiu eu, flash mobul este o miscare ce a inceput pe internet si se refera la ceva "underground". Adica niste straini se intalnesc la o ora anume, si evenimentul in sine dureaza foarte putin, tocmai pentru ca nu au aprobari, nu au nimic... doar dorinta de a-si spune punctul de vedere.
Nu stiu daca cei de la sala de dans au vurt sa-si faca publicitate, dar in mod sigur site-ul care a preluat ideea, da.

Iar in legatura cu halperin, eu mereu am crezut ca nu iese fum fara foc, dar cu ultima poveste m-a convins ca e total pe dinafara si ca vrea doar sa faca bani.
Am mai mare incredere in site-ul asta, desi sunt tot din gama tabloidelor : http://www.tmz.com/2009/06/25/jackson-danced-and-sang-last-night/

Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Am fost la tribut. In toate trei locatiile.
Cu fetita mea de 3 ani si 9 luni, cu sora-mea si cu nepoata-mea de 10 ani. Numa io fan, sora-mea curioasa, fetele cu gand de distractie in parc.

Va spun cu mana pe inima ca a fost extraordinar, m-am simtit in al noualea cer ca am fost martora la asa ceva. Am vrut numai sa particip cu sufletul. Si am reusit. A fost super. Era o atmosfera acolo de mi-au dat lacrimile.

Am citit acum si celalalt subiect separat cu criticile de rigoare. Imi pare rau sa aud asa ceva. Ca sa folosesc placa ce ma zgaraie pe creier de fiecare data cand o aud: asa suntem noi romanii, ne subapreciem singuri, nimic nu ne multumeste, vedem peste tot conspiratii, criticam tot ce misca, nimic nu e bun daca-i organizat de romani. Da' ce era daca numai te bucurai de moment? Era muzica lui, erau multi fani. Enjoy the moment. Am fost in competitie cu Stockholm, cumva? A fost un concurs?


Daca vroiai sa dansezi, daca te-ai pregatit pentru asta, puteai s-o faci fara sa cauti sa te plasezi neaparat in raza de actiune a camerelor de filmare. Daca ai intarziat, trebuia sa pleci mai devreme de acasa. Se stie de cand lumea ca nu se stie exact cum merge transportul in comun in Buc in uichend.
Eu tin minte ca anuntul suna asa: Herastrau, 6-6,30; TNB, 7,30-8 (sau 7-7,30). Deci era jumatate de ora de desfasurare. Cine a vazut celelalte org, stia ca dansul respectiv tine putin. N-avea cum sa tina 30 min. deci n-avea de ce sa inceapa la 6 ca sa se termine la 6,30, de ex. Pentru ca io am inteles ca in jumatatea aia de ora, putea incepe oricand. Si asa a si fost.

am fost si io neplacut surprinsa sau chiar nemultumita de mai multe chestiuni legate de organizare, dar de aici si pana la concluzia de fiasco total pe care au avut-o unii, e cale lunga.

Acum impresii concrete:
Nu m-am dus cu intentia de a dansa dupa coregrafie ca nu s-a prins de mine nik pana in ultima clipa (sunt antitalent la dans), plus ca trebuia sa am grija de copil. Am vrut sa vad si sa traiesc si nu m-am putut abtine sa nu filmez

dintre cele trei, cel mai mult mi-a placut la TNB.

In Herastrau am ajuns tocmai ce batea gongu. Deci si io am intarziat da’ zau daca m-am gandit sa dau vina pe cineva in afara de noi ca n-am plecat mai devreme de acasa. Abia am apucat s-o iau pe fi-mea in brate si sa ma cocot pe langa cariatidele alea. Am vazut tot si mi-a placut, erau destule maini pe sus. Mi s-a parut ca s-au cam inghesuit acolo, intre cele doua randuri de statui.

La TNB am ajuns cand destula lume se adunase deja, dar am gasit cum si in ce fel sa ne urcam pe scari si sa gasim un loc bun de vizionat. Mi s-a parut ca aici au dansat cei mai multi pentru ca se vedea tare frumos coloana de maini intinse stiti voi cum. Mi-a placut ca dupa aceea au mai pus 2 piese, au prelungit momentul. Am lasat-o naibii de filmare si ne-am bucurat de moment: am coborat de pe scari si am dansat "liber ales" impreuna cu fi-mea pe Black&White si Smooth Criminal si am strigat si am aplaudat. Nu am cautat nici sa ma duc langa dansatori nici langa vreo televiziune. Pur si simplu am dansat cum ne-au taiat picioarele noastre talentate (fi-mea are ceva talent, sa stiti.

Parcul Tineretului nu era in planul lor, a fost o decizie de ultim moment, se pare. S-au incins baietii, le-a placut. Auzise sora-mea in anuntul din statie ceva cum c-ar mai fi la Sincai, m-am dus si am intrebat pe unul, pe altul pana am nimerit organizatoarea care mi-a confirmat. Cum si noi abia ne incalzisem, ne-am dus dupa ei.

In Tineretului cred c-au fost cei mai putini. Sau era distanta prea mare de locul unde ne-am asezat sa-i vizionam (ne-am cocotat pe deal). Si n-a mai fost decat "beat it". Aici am vazut cum tot incercau sa invete pasii altii si altii, ajutati de cei din organizare, pana sa inceapa gongul.

Asta a fost. Repet, ma bucur extrem de mult ca am vazut asa ceva. Stiti cati erau acolo care numai de MJ vbeau? Erau imbrati cu tricouri, aveau suvite, nu mai zic de palarii ca alea oricum se poarta. Am vazut la un baiat o cravataa super. Pe fond negru cu MJ pe varfurile picioarelor pe alb. Super. Se auzea in masini numai muzica lui, in melodiile de la mobile. Super.
Multi tineri, multi. Dar si multi de varsta mea si mai batrani. Si destui cu copiii dupa ei, ca mine


O sa revin si cu ce nu mi-a placut si o sa-mi spun parerea si despre comparatia cu Stockholm. Acum nu mai am timp.


Adina si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

melku, .
aceeasi senzatie am avut-o si eu, de bucurie care-mi umple inima, de apropiere de MJ, de magic.
e adevarat ca la TNB eu nu am vazut mare lucru dar cand toata lumea a dansat liber chiar nu mai conta nimic, erm noi si muzica lui MJ.
la Parcul Tineretului era loc pt toata lumea sa danseze, pt toti care isi doreau acest lucru.

eu zic ca a fost ceea ce trebuia sa fie, doar nu era un spectacol pe scena la care sa-ti cumperi bilete cu locurile preferate.

sper ca n-am suparat pe nimeni cu parerea mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

revin rapid sa precizez ca mesajul meu nu a fost un raspuns la mesajul lui MP Monica.
dupa ce l-am postat, am citit mesajul ei.
am spus in general, si mai ales ca raspuns la mesajele din subiectul separat deschis.
Monica, nu la tine fac referire, imi pare rau pentru ceea ce ti/vi s-a intamplat. ati pus mult suflet, ati fost la repetitii si v-ati blocat de un zid de oameni artificial creat.
ma bucur ca esti optimista si ca doresti oricand sa mai participi la astfel de momente.

Adina si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

http://stirileprotv.ro/show-buzz/michael_jackson/presa-britanica-michael-jackson-a-fost-inmormantat.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:


Organizare tribut:

http://news.yahoo.com/s/ap/20090810/ap_en_mu/eu_austria_jackson_tribute

Si...

http://news.yahoo.com/s/ap/20090810/ap_en_mo/us_jackson_movie_2

Mergi la inceput