Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Nu putem decide nimic in ceea ce priveste viata. Nu noi dam viata, deci nu avem nimic de decis in aceasta privinta.
Deci NU avortului!!!!!!!!!!

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

pics


www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Si eu cum ati spus multe aici sunt pt. un mare "DA" educatiei sexuale. Daca in scoli, in familii s-ar vorbi mai mult despre acest subiect poate nu ar mai exista atat de multe cazuri.
Sfatul meu este sa ne invatam copii sa aiba grija de ei si de cei din jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Da educatiei!
din pacate, marea masa a po****tiei nu constientizeaza ce se intampla...

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

DA educatie sexuala! NU avort!

nu am putut sa urmaresc filmul ala...mi s-a parut groaznic! imi aduc aminte ca in sarcina cautam info despre evolutia lui bebe si am dat de iamginile alea din film pe un site...am suferit ca un caine toata ziua aia! si acum am reactie fizica...asa ca nu ma pot uita la el...

pe mine m-a miscat profund filmuletul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I&feature=related

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Si pe mine m-a marcat filmuletul pe l-a postat Ariel!! Este mai mult decat induiosator...
Pacat ca exista atata informatie si multi dintre noi nu avem acces la ea, sau mai rau nu ne pasa de ea. Cum se spunea si in filmulet multi nu considera un embrion o fiinta vie, reala si in consecinta nu se considera vinovati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gnm spune:

ce usor e sa judeci si sa condamni cand nu e vorba de persoana ta!
ce-i veti spune unei fetite care a fost violata si a ramas insarcinata?NU AVORTA!TREBUIE SA NASTI ACEST COPIL CU RISCUL VIETII TALE!TREBUIE SA CRESTI ACEST COPIL CARE-TI VA AMINTI ZI DE ZI CA E RODUL UNUI VIOL!
ce-i veti spune unei femei care nu are ce pune pe masa copiilor deja nascuti si care are un barbat ce o siluieste ori de cate ori are chef?O SAPTAMANA PE LUNA NU DAI DE MANCARE COPIILOR PTR CA TREBUIE SA CUMPERI CONTRACEPTIVE!
ce-i veti spune unei tinere de 16-17 ani care a fost pacalita de ,,fat frumos"?
exemplele pot continua, dar ce folos?atata timp cat se priveste doar din punctul de vedere al unei persoane ce-si doreste un copil cu orice pret, nu si din cel opus, cand avortul e unica solutie.
cineva spunea mai sus ca,nu noi dam viata.dar cine?de ce se spune ca x sau y a dat viata la 1,3,sau 7 copii?
toate argumentele de mai sus nu vor sa insemne ca sunt de acord cu avortul ca tratament contraceptiv, ci doar ca unica solutie de rezolvare a anumitor situatii nedorie.
e adevarat,trebuie sa punem mai mult accent pe educatie si informare,DAR CE FACEM CAND NU DEPINDE DE NOI SAU DE ALEGEREA NOASTRA?
de ce nu spune-ti ca sunteti inpotriva avortului si atunci cand se descopera ca bebe are o boala grava,incurabila,sau cand pune in pericol viata mamei?
asa pot continua pana saptamana viitoare, m-am cam infierbantat,asa ca e mai bine sa ma opresc aici.
concluzia: NU AVORTULUI CONTRACEPTIV
DA AVORTULUI TERAPEUTIC( de ori ce fel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui gnm

ce usor e sa judeci si sa condamni cand nu e vorba de persoana ta!
ce-i veti spune unei fetite care a fost violata si a ramas insarcinata?NU AVORTA!TREBUIE SA NASTI ACEST COPIL CU RISCUL VIETII TALE!TREBUIE SA CRESTI ACEST COPIL CARE-TI VA AMINTI ZI DE ZI CA E RODUL UNUI VIOL!
ce-i veti spune unei femei care nu are ce pune pe masa copiilor deja nascuti si care are un barbat ce o siluieste ori de cate ori are chef?O SAPTAMANA PE LUNA NU DAI DE MANCARE COPIILOR PTR CA TREBUIE SA CUMPERI CONTRACEPTIVE!ce-i veti spune unei tinere de 16-17 ani care a fost pacalita de ,,fat frumos"?
exemplele pot continua, dar ce folos?atata timp cat se priveste doar din punctul de vedere al unei persoane ce-si doreste un copil cu orice pret, nu si din cel opus, cand avortul e unica solutie.
cineva spunea mai sus ca,nu noi dam viata.dar cine?de ce se spune ca x sau y a dat viata la 1,3,sau 7 copii?
toate argumentele de mai sus nu vor sa insemne ca sunt de acord cu avortul ca tratament contraceptiv, ci doar ca unica solutie de rezolvare a anumitor situatii nedorie.
e adevarat,trebuie sa punem mai mult accent pe educatie si informare,DAR CE FACEM CAND NU DEPINDE DE NOI SAU DE ALEGEREA NOASTRA?
de ce nu spune-ti ca sunteti inpotriva avortului si atunci cand se descopera ca bebe are o boala grava,incurabila,sau cand pune in pericol viata mamei?
asa pot continua pana saptamana viitoare, m-am cam infierbantat,asa ca e mai bine sa ma opresc aici.
concluzia: NU AVORTULUI CONTRACEPTIV
DA AVORTULUI TERAPEUTIC( de ori ce fel)


E mai ieftin sa dai bani pe contraceptive decat pe avort, din cate stiu eu.
Eu sunt pentru educatia sexuala .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

gnm, sunt si cazuri nefericite in care nu cred ca cineva de aici s-ar impotrivi...ma refer la fetita violata sau la sarcini aparute ca urmare a unui incest, la avort terapeutic...

insa, inocenta pacalita de "fat frumos", daca ar fi educata de catre parinti/scoala/sistem medical...poate ar judeca de 10 ori inainte de a se lasa "dusa cu zaharelul"...
sau femeia saraca...sa fim seriosi, cat de mult costa o folie de anticonceptionale? exista cabinete de planning family unde se dau gratis...nu mai vb de prezervative...plus ca eu nu inteleg cum o femeie, o mama, accepta sa fie "siluita" de catre sot...

am o prietena buna, un om minunat!! frumos, talentat, care are 2 copilasi superbi si o familie frumoasa...aceasta fata este rezultatul unui viol! mama ei a refuzat sa faca avort...norocul nostru, caci asa a aparut printre noi aceasta fata minunata!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Gnm eu am deschis acest subiect pt. a dezbate un avort facut din "inconstienta", din lipsa de informatii. Nu spune nimeni aici ca atunci cand exista motive intemeiate (un viol, un bb care ar avea grave probleme de sanatate) sa nu faci un avort terapeutic. Dar repet cand exista atata informatie in jurul nostru e trist ca inca mai exista fete care se lasa pacalite de un "fat frumos"...
Si mai cred ca viata ti-o da Dumnezeu... Ca daca nu ar fi vrut El sa fim pe acest pamant nu mai eram. Dar asta e o alta discutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ingrozitor ce am vazut in filmulet!

Eu sunt impotriva avortului.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput