Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (118)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

Azi e zi de bucatarit: am facut ciorba de gaina, pilaf cu ciuperci si urmeaza spagheti bolognese. Uf... ca si cu clacatul, bag mult ca sa tina mult


Trec pe la tine cand vin de la servici?
Mi-ai vazut baietul azi in parc?


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)

Alaturi de SEBI


1.da, cum sa nu
2.nu, n-am fost la roata pe motiv de gaina batrana si semne de furtunica.

Dani

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MomMinodora, Deisree eu am combatut constipatia cu fructe. Ii dau doua mese de fructe pe zi, si dimineata si seara, acuma depinde si de fetele voastre, daca le plac fructele. Al meu le papa destul de bine. Inainte facea niste bilute de caprita tari, avea si vinisoare de sange din cand in cand, mi-era tare mila de el.

Esme bravo pentru alergat! Nici nu mai conteaza daca slabesti sau nu, asta e sanatate curata. Si eu ma laud cu alergat sustinut 20 de minute fara oprire, m-am si mirat cum de sunt asa in forma. NU stiu exact cat alerg, mereu uit ca tot imi scrie in mile pe aparat si nu retin deloc. (parca vreo 2 mile) Dar adevarul e ca statia de tren e la ceva distanta de servici si in fiecare zi trag un cros de vreo 10 minute sustinut pana la servici. Oricum nici macar nu am facut febra musculara. E a doua saptamana de sala si ma simt si eu plina de energie. Mai ales ca vin acasa, iau piticul si mai tragem inca 2 ore de plimbare si joaca prin parc. Abia la 8 si ceva intru si eu in casa. Nici ca ma plang, o sa ma satur acusi de casa cand vine iarna. Si un an de zile mi-a ajuns.

Simonix nici eu nu inteleg de ce trebuie sa tipi la copii. Nici aici nu am vazut asa ceva si cum aici sunt o gramada de parinti cu conceptii AP duse la extrem nu prea as vedea eu bine educatoare care tipa la copii. Dar cum ziceai si tu, aici nu se sta la tigara, la cafea, la barfa. Cand muncesti cu copii se stie ca e un job al naibii de solicitant, esti cu ei clipa de clipa, minut de minut. Este o meserie foarte grea care cere zic eu talent si daruire. Nu cred ca poate fi facuta de oricine.

Cleo am reusit sa vad pozele de la munca, of ce frumusete de fata ai tu acolo, imi vine sa o mananc! Are o privire nastrusnica de Nica din Amintiri din copilarie.

Danicris imi pare rau de canicula de la voi! Si eu stau cu inima cat un purice toata vara, taica-meu e foarte bolnav de inima si sufera tare rau de caldura.

Lorich ce fata harnicuta! Eu nu pot sa calc cu piticul pe langa mine. Mi-am cumparat fier de calcat cordless din cauza lui.. Dar si asa trage de masa pana o da jos.
De mancare am facut duminica o supa cu galuste si un ghiveci de Teleorman cam asa :
Calesti legume taiate feliuta : ceapa, praz, morcovi, telina, patrunjel radacina, ardei, rosii oparite, decojite si maruntite, usturoi. Eu mai mult le fierb, pun un cubulet de unt si o lingura de ulei si in rest apa. Prajesti-fierbi niste carne de porc bucatele mici (dar poate fi si de pui) – tot asa fac, pun putin ulei si mai mult apa. Amestec apoi legumele calite cu carnea, mai adaug niste bulion, marar, condimente. Intre timp fierbi orez si apoi papi orezul cu sosul de carne si legume deasupra. E superbun.

Fetele aveti grija cu cutremurele acolo!


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'ętre comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Lorich pai cred ca nu pot mai mult de 50!!!
DAr e bine ca ne-am strans 3 fete deja!!! Asta ne va stimula... hopefully.
Eu am facut pilaf cu porumb, mazare si pui.
Vad ca Mircea e disperat dupa impins orice: carutul, scaune, etc. O sa-i iau o masina pe care sa o poata impinge prin casa...si afara. Plecam in Auchan sa vedem ce gasim!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Salutare! Salutare!!!!

Ce mai faceti mamici, mladite si mugurasi???
Eu ma gandesc de multe ori la voi dar nu prea reusesc sa intru pe forum nici macar sa citesc...
Sunt cea mai imprastiata si dezorganizata... Mie niciodata nu-mi ajunge timpul... desi nu fac mare lucru. Sper ca Sara o sa semene cu ta'su!
Acum 2 saptamani m-am intalnit cu Iulia si Mufitza la Valcea. A fost fff frumos. Iulia arata foarte bine, sa nu credeti nimic din ce zice negativ de silueta ei (ca are burta sau surplus de greutate) ca e vrajala . Mufitza e o dulce, e frumoasa si foarte isteatza. M-a terminat cu rasul ei (e o smechera). Trebuie sa pun poze dar nici acum nu am apucat sa le descarc.

Saptamana trecuta am fost si noi la mare. E fost super ok ca tati a stat cu Sara in timp ce eu faceam plaja. Deci pot zice ca am fost in concediu. Eu trebuia sa stau la plaja pt. psoriazis asa ca am avut o scuza . Totusi am venit destul de obositi, nu stiu de ce... A fost cam nasol cu mancarea Sarei ca a mancat numai borcanele...
Acum vrem sa mergem la munte peste o sapt. la o cabana in Retezat cu niste prieteni. La mare am fost singuri, ca la ce silueta am nu prea vroiam sa mai mergem cu altcineva . Acum m-am linistit ca am vazut ca nu erau doar manechine pe plaja .

Ieri a fost Sara cam agitata si azi am descoperit de ce: dupa 7 luni de pauza, in sfarsit rasare al 5-lea dinte. de 7 luni nu i-a mai dat nimic. Dar acum cred ca o sa ii iasa mai multi, sa ne saturam.

Dupa ce am venit de la mare mi s-a parut ca ii cam miroase gurita ciudat si i-am dus un scaun la analiza. Sper sa nu aiba nimic.
In rest noi suntem bine. Ne cam toropeste caldura asta.

O sa mai revin cu poze in curand.

Va pupam!!!






MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Salutare mamici si pitici.

Ne-am intors si noi din Germania.Aseara am ajuns. Julia s-a comportat f bine pe drum, mai putin ultimele 2 ore prin Romania ca era tarziu, trecuse ora ei de culcare, era extrem de obosita, flamanda, plictisita, etc.
Am impartit drumul in 2 si incolo si incoace si ne-am oprit pe langa Viena.In Germania am stat doar 2 zile: intr-una am fost la nunta, iar intr-una am vizitat Rothenburg si-apoi ne-am intors.Am fi stat mai mult, dar am fost 10 persoane cu 2 masini (una mica si-un microbuz) si nu s-au potrivit altfel concediile.

Acum sunt obosita, mai am de despachetat, de spalat haine, de facut ceva mancare, etc.
Am citit din urma putin, dar mai am aproape un capitol, poate voi reusi sa recuperez.
Ma duc la treaba, ca am reusit sa-mi adorm fata cu urletele de rigoare doar acum cateva minute

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Lorich pai cred ca nu pot mai mult de 50!!!
DAr e bine ca ne-am strans 3 fete deja!!! Asta ne va stimula... hopefully.



Gata, io le-am facut. Funny..cu piticul calare pe mine, se prapadea de ras, pana la urma s-a pus si el cu burta in sus...

Lily, Monik sa va fie de bine concediile!

Doloress am notat reteta, suna f bine!


Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Lily, Monik bine ati revenit de prin concedii! Asteptam poze

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'ętre comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna seara!

fetitele mele dorm deja, amadoua in patul conjugal

Lara e mai bine decat ne asteptam, asa cum nu-mi venea sa cred ca a cazut pe geam de la etaj, asa ma minunez de cat de repede s-a refacut.
Cum au spus cei de la Sp. Elias ca are 3 coaste rupte, nu stiu?? cert e ca nu le are, pt. ca respira bine fara probleme si acum merge si sta fara mari dureri in fund; nu se prea poate apleca, insa loviturile la coaste sunt dureroase, e normal.

A fost o norocoasa ce mai!! cei de la Spital (si sotul apoi cand a aflat) au fost f. indignati ca a fost transportata, fara sa se cheme salvarea, de o masina a gradinitei.
Ei au intrat in panica, au vazut ca e totusi constienta, au luat-o pe sus si au bagat-o in masina. F rau!! Ca cica daca avea coloana fracturata o nenoroceau pe viata.

Faza cu cazutul pe scari, a fost chipurile sa nu ma sperie - oricum eu am intepenit cand m-a sunat doct. din spital sa-mi spuna ca a cazut de la 5 m, e somnolenta etc.
De la educatoarea care a insotit-o la spital am inteles ca copilasii se jucam in camera si s-au impins, iar ea fiind prima de langa geam, a zburat pe fereastra, direct pe asfalt. A cazut insa intr-o parte, era in stare de soc, insa acum si-a revenit si cum spuneam e chiar f. bine, tinand cont de circumstante.

Sper din tot sufletul sa nu mai avem parte pe viitor de asa sederi lungi in spital.
Sist. spitalices ro. de stat e ingrozitor, azi pana la urma m-am si luat la harta cu sefa de sectie si cu doctorul, ca nu mai suportam sa astept atata pt. foaia de eliberare.
Atat te lasa sa astepti - ii vanezi pe culoare sa afli ce se mai intampla cu tine, te tot amagesc ca-ti fac aia si ailalta, astepti pana mori si nu vine nimeni, si tot asa, pana trece ziua si te trezesti ca mai petreci o noapte in salonul ala infect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_78

Buna seara!

fetitele mele dorm deja, amadoua in patul conjugal

Lara e mai bine decat ne asteptam, asa cum nu-mi venea sa cred ca a cazut pe geam de la etaj, asa ma minunez de cat de repede s-a refacut.
Cum au spus cei de la Sp. Elias ca are 3 coaste rupte, nu stiu?? cert e ca nu le are, pt. ca respira bine fara probleme si acum merge si sta fara mari dureri in fund; nu se prea poate apleca, insa loviturile la coaste sunt dureroase, e normal.

A fost o norocoasa ce mai!! cei de la Spital (si sotul apoi cand a aflat) au fost f. indignati ca a fost transportata, fara sa se cheme salvarea, de o masina a gradinitei.
Ei au intrat in panica, au vazut ca e totusi constienta, au luat-o pe sus si au bagat-o in masina. F rau!! Ca cica daca avea coloana fracturata o nenoroceau pe viata.

Faza cu cazutul pe scari, a fost chipurile sa nu ma sperie - oricum eu am intepenit cand m-a sunat doct. din spital sa-mi spuna ca a cazut de la 5 m, e somnolenta etc.
De la educatoarea care a insotit-o la spital am inteles ca copilasii se jucam in camera si s-au impins, iar ea fiind prima de langa geam, a zburat pe fereastra, direct pe asfalt. A cazut insa intr-o parte, era in stare de soc, insa acum si-a revenit si cum spuneam e chiar f. bine, tinand cont de circumstante.

Sper din tot sufletul sa nu mai avem parte pe viitor de asa sederi lungi in spital.
Sist. spitalices ro. de stat e ingrozitor, azi pana la urma m-am si luat la harta cu sefa de sectie si cu doctorul, ca nu mai suportam sa astept atata pt. foaia de eliberare.
Atat te lasa sa astepti - ii vanezi pe culoare sa afli ce se mai intampla cu tine, te tot amagesc ca-ti fac aia si ailalta, astepti pana mori si nu vine nimeni, si tot asa, pana trece ziua si te trezesti ca mai petreci o noapte in salonul ala infect


E bine ca totul s-a terminat cu bine...recuperare rapida Larei



Simonix, ai un pm de la mine.

ma duc sa fac dovleceii aia la cuptior cu telemea de capra.




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Buna ziua. Ia ca mai apuc si eu sa scriu 2-3 randuri.
Adriana, ma bucur ca Lara e bine.
Doloress, Victoria papa la fructe de te minunezi si degeaba, tot constipata...
Noi acum invatam sa papam cu furculita, nu nimerim intotdeauna, dar perseveram.
Azi ma simt taaaaaaaare vinovata, din 2 motive: am iesit la cumparaturi si am gasit pantaloni scurti ptr. daddy si o rochita ptr. Victoria. I-am luat doar pantalonii lui daddy, in ideea ca Victoria are 25 de rochite si pantalonii lui daddy erau la super-reducere, $10 de la $30 perechea, asa ca i-am luat 3 perechi, nu de alta dar^pretul e super si mai vine si ziua lui in nici 3 saptamani... si atunci a trebuit sa renunt la rochita, ca nu as fi avut destui bani la mine. Ma duc maine sa-i iau si rochita, ca ma simt tare aiurea ca nu i-am luat-o...
2. Azi am lasat-o sa urle! Mai fetelor, daca ati fi vazut-o ce crize de nervi a facut in premergatorul ala fara roti (il mai am si acum in bucatarie) sarea in el, urla cat o tineau rarunchii si am certat-o, i-am cerut sa inceteze si am ignorat-o! Mi-a rupt sufletul, dar am lasat-o; a pklans vreo-un minut asa, a vazut ca nu o bag in seama si a descoperit subit jucariile... Of! E prima oara cand o las sa planga, dar deja prea face des crixze de nervi... hmmm, nici nu stiu cum e mai bine...

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput