Probleme grave de deglutitie -cap*3*

Probleme grave de deglutitie -cap*3* | Autor: Dodo-pui

Link direct la acest mesaj

Capitole anterioare:
1.2

Citat:
Citat din wnimra
Buna!

Ma numesc Madalina. Am un copil de 2 ani si 9 luni.Are tetrapareza spastica.Am mai postat si prin alte parti , nu mai dau muuulte detalii ca va inebunesc .
Problema este urmatoarea.De cand l-am nascut a fost gavat 2-3 zile , dupa care a papat la lingurita 2-3 sapt plus seringa , apoi cu biberonul pana la 8 luni URALAND , manca 60 de ml lapte in 2 ore.A fost groaznic. L-am lecuit la 9 luni cu cereale in lapte , ca o budinca si ii aruncam cu biberonul , ii stropeam in gura.Probabil ca s a mai maturizat el ...........cred.
Treaba e ca a VARSAT SI VARSAT SI IAR VARSAT DE LA 2-3 sapt de viata si pana in prezent de nu mai pot , nu mai suport.
Daca va puteti imagina ca dupa 2-3 ore de la prima masa cand veneam cu biberonul varsa ingrozitor , apoi manca ca si cum nimic nu s a intamplat.A dezvoltat un reflex cand vede sticla sau cand ii este foame , TUSESTE pana varsa .Simt ca o iau razna rau de tot.
Abea de acum o luna si-a mai revenit , a inceput sa stea singur in fundulet , pricepe toate alea , vb pe limba lui , ce sa mai zic sunt indragostita iremediabil de domnul Alex iar el varsa ca disperatul.
Plus ca nu mesteca , nu vrea , nu poate , nu mai stiu , am incercat in toate felurile , de la cantat , dansat , serioasa , rea , stare de nebunie , ignorat .........nimic nu a mers.
Ce este mai grav si nu am inteles pana acum este ca : toti doctorii au zic ca nu e nici un tratament. Cum sa nu fie ????
El are reflux ca nu sunt nebuna , ii este pofta cand vede ca mananc , saliveaza , vreau sa ii dau , intind mana ca sa il servesc si se intoarce brusc , se stramba , nici nu vrea sa vada mancarea si daca insist sa ii bag in gura de multe ori am surpriza sa verse.Cand vine ora de masa , indiferent ce ii bag la biberon vorbim in casa codificat , intelege ce facem si tuseste pana venim cu papica.
E terorizat de ''mancare''.Medicii ne-au zis ca sa insistam pe lingurita ca trebuie sa o ia , sa fim autoritari , dar uite unde am ajuns.
I-am zis unei doctorite neuro(Mataranga din Constanta) ca e tratament pt reflux , poate il va ajuta si pe baietelul meu , macar sa nu mai verse , poate baga in gura si vede ca nu mai varsa ,o inghite , mesteca , oriceeee .....a zis doamna doctor ca nuuuu este tratament , ca toti copiii care au tetrapareza spastica sufera de asa ceva.
Acum la ora asta tarzie dupa ce mi-am clatit un tricou( stiti de ce era ) mi-am luat inima in dinti sa va scriu si sa intreb :
Mai este cineva in situatia mea ???
Daca da, ce sa fac ??
Daca nu macar un sfat.
Deja am ajuns la capat de linie , trebuie sa manance ca omul , stiu ce am de tras , vreau sa il pun pe picioare ca sa mai facem unul mic pitic , sper de data asta sa nu il nenoroceasca un dr nebun dar pt a se recupera si pt a putea sa faca kineto zi de zi ii trebuie hrana.

Multumesc pt rabdare!



http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg


www.dolarei.com/G-GG_5902.html" target="_blank">Ne acordati un vot si azi?Multumim

oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oo__oo*~*oo__oo*~*oo__oo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Multumesc pt capitolul nou dod-pui....


pupici tuturor

poze Alex


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139932- Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui wnimra

Multumesc pt capitolul nou dod-pui....


pupici tuturor

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"





Daca vreti sa-ti apara mai frumos daca copy unde am scris Campania pt Mihaita

www.dolarei.com/G-GG_5902.html" target="_blank">Ne acordati un vot si azi?Multumim

oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

sa intelegem ca stati bine cu mancatul?
a mea fata cand ma vede cu castronul incepe sa urle
al meu....poate nu ii e foame
cred ca intr-o zi o sa-i pun lui castronul in cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

eu personal ca parinte,,mananc foarte bine
Copiii ca cei din somalia cu pusca la cap,,,tot al 2-lea cuvant e,
INCHITE
si asta la toti 3,,,cred ca din cauza caldurii nu prea au pofta,,,desi eu am,,,cat ptr 3
Poate ar trebui sa incetam sa cautam remedii ptr pofta lor de mancare,,ar trebui sa gasim o alta solutie,,,,CUM SA MANCAM NOI SI SA SE INGRASE EI?
Asta e singura noastra salvare,,,,,,
va pup

povestea unor ingerasi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

NU VREA SA PAPE DECAT FORTZAT DE IMPREJURAI

Ce sa va zic ca tip de nebuna toata ziua , ca ma ia plansul dupa fiecare masa , ca sunt terorista? Domane ce m-am saturat, copilul meu nu este certat decat la masa in rest nu am nimic cu el , mai si dupa ce mananca asa de tare vreau sa il iubesc....imi pare rau ca ma enervez , nu pot sa mai stau calma,s a dus si autocontrolul, nu am cehf de nimeni si nimic , ieri am zis ca ii pun castronul in cap jur....de ex asta a mancat alex ieri: dimineata dupa cutremur 4 iaurtele , dupa kineto o felie de pepene(mare) galben cu biscuiti si 2 de pesmet ca sa il lege ( ciorba nu a vrut )....pe seara mamaliga cu branza samantana si 2 bucatele de carne de porc totul amestecat la blender, cred ca i-am pus in dusmanie ca la culcare cand m-a vazut cu castronelul s a ridicat in 4 labe si s a aruncat cu capul in perna , ma maraia si inca ragaia mancarea , asa ca l-am lasat in pace.Mai mult de 3 mese nu ii pot da ...asta e.
Mdanicoleta cand sotul meu zice ca nu ii este foame , ii dau castronul si ii zic , in 15 min vreau sa il vad gol si nu mancat de tine , fara comentarii ca altfel o sa ma comport ca o nebuna timp de o sapt de o sa vrei sa pleci de acasa , el calm zice: Alex , pune mana si mananca , vrei sa inebuneasca mama? si o sterge miseleste....de la el fimiu mananca de pasti de de craciun , in rest sta cu lingurita la gura si mihai ii zice deschide tati gurita si alex zice nu din cap sau mormaie nuuu incontinuu .

Are perioade ca toti copiii si pt ca este si cu probleme este mai nasol, plus ca au intervenit talentele si incapatanarea , vai de noi....acum de ex se chinuie in disperare sa atinga tastatura , este al doilea mesaj pe care il scriu

poop si sa aveti pofta ca eu am , cand el mananca bine el slabesc cand o ia razna ma ingras....incurcata treaba

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

despre pusul castronului in capimi amintesc cu drag cum mama mea mi-a pus mie la 9 ani farfuria cu supa in cap
Eu mancam ca si copii mei de acum,,,dezastru,,,toata ziua ceream altceva de mancare si nu mancam nimic,,stateam 2 zile fara sa imi fie foame,,,pana lesinam de foame,
Intr-o zi vine mama schimbul 3 de la fabrica,,,dupa 10 ore noaptea de munca si ma intreaba ce vreau?,,,eu zic griz,,,ea face ,,eu nu mananc,,,dupa 10 minute zic cartofi pai,,,face si din aia eu nici macar nu vreau sa gust,,,,imi spune cu frumosul,,,Zi adriana ce vrei sa mananci ca mori de foame,,si eu sant rupta de somn,,nu pot sta langa tine ca am si altceva de lucru ,plus ca daca te las nu manci nimic toata ziua,,,
EU,,,zic supa de fasole,,de asta mananc sigur,,,
Ma atentioneaza,,vezi ca fac ,dar e mult de lucru cu ea si daca nu mananci ti-o pun in cap
Sta langa oala,,si fierbe,,spre dupa-masa gata supa,,eu nemancata in ziua aia deloc,,stau,,,,ma uit la farfurie,,,amestec asa in scarba in ea,,,si zic nu mi-e foame ,nu vreau acum nimic dar ma mai gandesc
Parca vad si azi cum in secunda 2 mami care statea pe scaun langa mine apuca farfuria si da una cu ea de masa de a sarit toata supa pe mine si pe perete,imi curgea din cap si de pe fata numai supa iar cateva boabe de fasole erau lipite artistic de peretele din fata mesei,si imi zice,,,ORI MAMANCI ORI TE OMOR!!!!
speriata mananc cu chiu cu vai un bol de supa,,,si cam in 2 minute dupa ce am mancat am vomat tottttttttt,,,pe covor ca nu am ajuns la baie!!!!

Aveam asa ,o mama super obosita si disperata,,,perete,covor masa si copil toate murdare cu ciorba, s-a inpus chiar un zugravit mai tarziu plus un copil nemancat de o zi intreaga!!!!
Altul niciodata in viata ei nu m-a fortat sa mananc,,,ca vomam in secunda 2,,si ea tragea,,avea de curatat tot.
S-a chinuit exagerat de mult cu mine,si acuma imi spune ca macar cu nepotii daca avea noroc sa manance.....

Am primit din franta pe la 13 ani ceva vitamine care m-au pus pe picioare,ma sculam noaptea si mancam,,nu stiu ce,,,ca daca ne-am aminti nu m-as chinui atat cu copii

povestea unor ingerasi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

tre sa plec la kineto dar nu m-am putut abtine sa nu rad in hohote .....esti pansament pt mine
Alex a avut niste mancare prin cap cat s a tot zbatatut de-a lungul timpului , este infioratir sa curesti carne, grig , piure , cu iaurtul este mai simplu dar cu biscuiti este orbil ...de voma nu mai zic
Tot la vitamine ajungem cat de curand incepem vitaminizarea pt toamna

pupici si mai vb

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

adriana-esti grozava,m-ai dacut sa radasa este cu copii astia ajungem sa facem terapie anti-stres sau eu cred ca o sa merg cat de curand la consiliere psihologica ca nu mai rezist,imi vine sa il strang de gat,el care manca asa bine acum zici ca s-a rasturnat pamantul;sta si se uita la mine sau pe pereti daca nu ii place fata measi mie imi vine sa lesin,ba chiar daca tip se uita la mine si cred ca zice:'"proasta mai esti,ca oricum daca tipi eu tot nu vreau acum" ,asa ca saptamana asta la sp am fost la pamanrt cu nervii,pe cuvant.

daca ii dateam lapte era perfect ,no comment frate,ca ala se ducea singur pe gat ce mare scofala.
sa vedem ce o sa faca el sapt viitoare ca o sa il las cu mamaia lui si eu o sa evadez la plaja ,la mareeeee fara andrei sa ma tortureze din minut in minut;sa nu intelegeti gresit ideea mea de a pleca fara el,dar simt o nevoie acuta sa evadez cu sotul meu,pe bune.
pupici ptr toata lumea

POZE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

dau si aici ca poate intra cineva intai aici si sa nu se planga ca nu era gata la trezire,da?

andrei a papat ieri mai bine,adica a mancat laptele ,un iaurt,pilaf de orez cu pui,o piersica cu biscuiti,un iaurt cu mamaliga,putin peste ,si iar lapte;se poate zice ca e multumitor dar pacat ca nu e la fel mereu.
desi el carnea o mananca mai greu chiar daca e si data prin masina,asa sarmale sau ardei umplut mananca bine,dar asa in mancare ,de ex la pilaf ii pun carnita de piept de pui si o starnge pe toata in gura si manaca pilaful,le separa asa.

POZE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

ms de cofe Vera....este bine venita de peste tot

alex mananca bine doar iaurt cu biscuti si gris cu lapte , preferatele lui ....in rest nimic nu este suficient de bun ca sa nu faca crize de nervi...eu sunt la fel de nervoasa , stiu ca dimineata si seara o scald lejer cu mancarea dar inca doua mese imi ies prin piele.....poate o sa ziceti ca nu mor cate 10 min la fiecare masa dar m-am saturat tare , vreau sa manance si gata. ce vreau eu si ce face el nu se pupa dar macar trag inainte ca magarul

pooop si sa veti pofta

Felicitari pt Andrei care mananca super bine

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput