Probleme grave de deglutitie -cap*3*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

ma andrei a inceput sa manance mai bine decat la spital,dar ieri nu a vrut mancare gatita si a papat laptic 200ml dimineata,un iaurt natural simlu,2 piersici cu 4 biscuiti,2 iaurturi naturale cu 4 bisciuti si iar 200 ml lapte;copiii vostri papa in fiecare zi mancare gatita?daca nu vrea ce faceti,ce la dati?tot e bine ca nu mai e marait asa,ca ma inebunise,si ce ma fac cu carnea ,ca nu prea se impaca asa cu ea in pilaf sau in cartofi,la el trebuie sa fie data prin masina de tocat,rar cand papa asa cu piure sau goala.

voi in ce stadiu mai sunteti?

POZE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

andru_m vazut si admirat pozele

pai nici eu nu ii dau chiar zi de zi mamcare gatita , daca mananca 3-4 zile la rand o zi ii mai fac pauza ca nu mai vrea , alex de ex ieri a halit 2 cremoso cu 12 biscuiti (bisc Bebe) , dupa un castron cu gris , apoi o para cu bisc, seara iar cremoso cu bircuiti, i-am dat ce a vrut sufletul lui , azi se chimba foaia , nectarina + para+biscu , copanel , piure de legume cu branzica si seara gris cu lape , si tot scheletorn este

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

exista cineva care are copilul cu tetra si sindrom piramidoextrapiramidal si a inceput sa manace normal , cu linguita, fara inecat , fara tusit , sa muste etc ??
Macar sa stiu ca sa nu imi mai fac sperante

De inghitit inghite fara prea mari probleme mai ales daca ii place dar daca nu este exact pe placul lui s a terminat , unde mai pui ca pt o bucatica mica mi-a icnit in ultimul hal.
voi ce mai faceti?
Chiar nu mai scrie nimeni?

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

credeai in urma cu un an si ceva ca va manca la lingurita? sperai
si uite ca o face asa ca spera in continuare
eu zic ca daca se maresc vor manca mai bine
eu am vazut multi cu extra dar difera mult unul de altul dar copii pe care i-am vazut nu pareau sa aiba probleme cu mancarea ca aratau bine
spor la bucatele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

sa stii ca m-ai lovit fix in frunte .....ai dreptate ....dar ieri a fost monstrulet in miniatura , exact ca atunci cu biberoanele fac , imi pun o mie de intrebari, mai alesc ca inca nu vb .....este un bait la dana care are scor abgar 1sau 2 (alex 0-1) care a inceput sa pape bine , sa stea in 4 labe si sa vb.
Vorbitul l-ar salva de multe belele , dar cum sa vb cand mananci numai pasat si nu vrei bucatele.
Ioana ce mai face?
S a bronzat?

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

wnimra, baiatul care vine la dana tot extra are? si cati ani are? de cand mananca mai bine
azi a mea copila a mancat o farfurie de ciorba aproape plina cu...piept de pui, brocoli, cartof si spanac....ce combinatii fac si eu dar nu era rau la gust. ii pun si sare si ulei si putina smantana
eu nu pot sa-i dau tot ce mananc si eu pt ca nu am blender si nu orice merge la furculita
in seara asta un castronel cu iaurt si cereale dar din pahar mare de iaurt...cam 250g.
sper sa o tina tot asa pt ca mai avut o perioada buna in ian sau febr in care manca bine si statea si bine, era mai solida asa, nu stiu cum sa explic, inteleg mamicile cu copii speciali ca ai nostrii..
si spor la mestecat
cum imi dau eu seama daca mesteca sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

mdanicoleta- nu vrei un blender? al meu a ramas nefolosit si il tin in camara?
sper sa nu te superi,,,dar daca il doresti il trimit cu placere,,,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

neata fetele
adriana esti super dulce....tu sari in ajutorul tuturor
multumesc mult dar cred ca e mai bine fara blender, la furculita ca mai scap si bucatele pe care e nevoita sa le mestece sau ce face ea acolo
oricum iti multumesc din suflet
stiu ca esti tare darnica cu tot felul de orteze dar si cu blender? te pup si m-ai lasat fara cuvinte
pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

buna

Baietelul are 2 ani si ceva , papa de rupe , abea se mai poate face vojta cu el ca este mai inalt ca alex si grasun ....a recupereat foarte frumos , cand i-am vazut prima oara nu isi tinea capul , acum sta in 4 labe si bolboroseste binisor, mamica lui a zis ca nu prea a avut pr cu mancatul , el a fost foarte mancacila si clar nu atat de afectat ca ai nostrii, ultima oara cand l-am vazut rodea singurel in balon ....este super tare pustiul
Merg la Alex care vrea micul dejun sa il scuipe pe mine probabil ca are nervi si sa ne urnim ca acum se face 12 o plecam la kineto .
pooop

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai sa stiti ca si eu astazi i-am dat lui andrei un ficatel fiert f bine in sos alb cu smaintana si nu i l-am pasat ,i-am rupt bucatele asa si ii bagam in gurita ,si manca ,il mesteca ,mai naspa era ca i se lipea de cerul gurii dar l-a mancat pe tot fara sa fie pasat,si in rest mananca bine,zic eu,acum bea de dimi 250ml lapte,papa ciorbita zilnic,un iaurt poate doua,fructe un castronel,plus nimicuri din astea,pufuleti,un pic de budinca,o praji cu caise,vad ca merge bine cu mancarea de un timp,si bea si apa mai,bea bine acum,e naspa cat suntem in spital la recuperare,atunci nu maim mananca asa bine.azi am facut putina ciorbita de cartofi cu zarzavat si cu galusti,e preferata mea,si maine vreau sa ii dau si lui dar fara sa ii pasez cartoful,sa ii rup asa bucati sa vad cum mananca.

POZE

Mergi la inceput