Probleme grave de deglutitie -cap*3*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

fetelor ce vroiam sa va intreb-alex,ioana cu ce beau laptele,tot cu biberonul?
eu i-am luat un pahar sa vad daca poatwe sa bea,toti ziceau nu ca nu stie el sa bea cu ala,dar aseara i-am laptele cu paharul si l-a baut,paharul e de plastic si are o singur orificiu dar mult mai larg decat al tetinei de la biberon,ma gandesc ca poate pot sa il dezvat de bberon si sa il invat sa bea cu canuta si cu paharul,nu e mai bine?
voi ce parere aveti?
ar trebui sa il mai las cu biberonul?
pupici pentru toti copiii si mamicile lor

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

ioana bea cu biberonul si fiindca i-am taiat tetina prea mult trebuie sa-i fac laptele mai gros ca daca il dau simplu si cu gaura aia ii curge pe langa gura si nu mananca nimic. e bine daca pot sa il dezveti de biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

nicoleta-ioana de care lapte bea?
eu ii dau lui andrei lapte din comert de vaca de 1,5 grasime,ii dau de care gasesc,zuzu,la dorna,milli,tnuva,dar nu a avut niciodata nimic daca il schimbam
vad ca mananca mai bine de cateva zile,ba chiar azi nu i-am mai dat prunele pe razatoare si ii rupeam eu din ea asa putin si ii bagam in gurita si o manca sa stii,acum bea si apa aproape un biberon dupa fiecare masa,deci nu mai avem probleme cu apa
cat despre pahar sa stii ca bea si cu ala dar il mai strange in dinti,mai sta si rade,pe cand cu biberonul ii trage frate de nici nu mai respira
voi cum mai sunteti?
ptr tine si ioana

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

fetelor cat lapte bea copiii vostri?
ioana si alex in special,ca ei sunt mai mici
adriana pitica ta mai bea lapte?cat bea pe zi ?
pupici

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

andru_m,,,fiica mea din dotare nu mai bea lapte cu sticla,,cu cana cand are chef,,,pana la 3 ani a baut lapte praf humana cu sticla de 3 ori pe noapte,ca ziua nu ii dadeam ca nu mai manca mancare ,,,
La 3 ani am dezvatat-o ca deja eram satula sa ma trezesc din 3 in 3 ore sa ii dau si tin sticla,,,ca ea nu si-o tinea si am refuzat sa mai ii duc lapte sus,,,,a fost scandalul de pe lume o saptamana,,dar apoi s-a obisnuit si acuma doarme dusa fara sa bea nimic noaptea....
lapte mananca cu cereale sau cu cacao,,,dar putin,,,inainte bea pe noapte cam 800ml acum cc 200,,,o cana ,mai bea actimel sau danonino cand are chef,,,,,depinde de toaneca e tare pretentioasa,,,,
Eu i-am dat lapte praf humana de la 2 luni ca nu a vrut sa suga,,,si am ramas pe el ca s-a simtit tare bine ,,a crescut si ea si baietii cu humana,,,si ne era mai usor cand calatoream sa il prepar,,,plus vara ,,,,stiam sigur ca nu se striga si il prepar eu proaspat,,,,
Noi avem vaca si lapte proaspat zilnic,,,dar nu mananca nimeni lapte,,,,,eu sant alergica la el,,mi se face rau cand il simt in gura,,,copii nu s-au omorat niciodata si din motive de igiena si siguranta am ales sa le dau lapte praf,,,,sotul cateodata mai bea,,,
acuma le mai dau la copii in mancare sau cu cacao,,,,dar nu se omoara desi mi-ar placea sa ii vad ca beau dupa mancare cate o cana de lapte,,,,
eu zic ca mai poti sa ii dai inca lapte la pitic,,,e micut ,are timp sa il dezveti
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

buna

alex tot cu lapte humana a crescut, el nu a supt de la mine deloc, nici in ziua de azi nu stie sa suga...dar humana m-a salvat de toate belelele si a crscut frumos si sanatos pana la 1 an , apoi am trecut pe lapte zuzu, mili, dorna cu 1,5 grasime sau 1,8....el a baut aproape 1 litru pe zi pana la 3 ani , dar mancarea lui era compusa din lapte cu cereale muuulte, ciorbica la blender cu lapte , totul era cu lapte, ca altfel nu manca ....dupa 3 ani a inceput la lingurita dar laptele si in ziua de azi este nepretuit, ori cu gris , ori cu paste , ori cu biscuiti, este amestecat cu ceva ca sa ii pot da la lingurita dar in medie papa juma de litru pe zi , daca nu suplineste prin iaurturi.
Andru_mami sincer cred ca Andrei mananca EXACT ca un copil normal care are toanele lui de zi cu zi....sa nu iti faci pr de nici un fel , copilul tau mananca aproape de toate si bine...sa nu il fortezi, sunt multi copilasi care mesteca singuri abea dupa 3 ani cand au dentitia completa , atunci refuza si biberonul.....fetita vecinei mele care azi a implinit 4 ani si o pooop pe deryuta, mai bea seara si dimineata cate o sticla cu lapte la biberon , nu ii refuza mama ei aceasta placere , chiar daca e este mare si mesteca bine , mananca orice chiar si singura.
Poop pe Andrei mancacila

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

sunt dezamagita ....aseara i-am pus lui alex in pat un chec de la kinder(felie cu lapte), am muscat eu si ce m-am mai lins pe buze si asez checul langa el si ii zic ca daca vrea sa ia si el cu manuta ....nu ma gandeam sa muste neaparat dar mancar sa fie curios , sa miroasa sa se mazgaleasca , dupa 10 min checul tot acolo era neatins , l-a ignorat total, i-am luat eu manuta sa bage degetele prin el , sa bage in gura , se stramba de parca il frigea...deci inca sunt probleme mari , nu il atrage mancarea deloc , prefera sa nu o atinga, dimineata face scandal la iaurt , il prefera pe cel natural cu biscuiti dar il constipa biscuitii , duminica i-am fiert doua ousoare si i-am pus galbenusul si ff putin din albus , cu branzica , cascaval si lapte , cu o felie de paine , la blender a iesit o crema buna rau , noi am lins blenderul....el a tipat ca apucatul cat a mamcat , amenintat ca ramane acasa si noi mergem paa , nimic plangea zici ca il taia cineva.
Multe zile proaste si prea putine bune, cred ca o sa mai treaca 3-4 ani pana o sa poata manana fara probleme, si sunt indulgenta.
Cand disper si ma oftic in sufletul meu ca altii copii manaca cu pofta si el doar saliveaza ma gandesc ca a fost gavat si ca un an a tipat incontinuu la masa si ca dura cate o ora poate doua pt 60 100 ml lapte ....tot e ceva ca am ajuns pana aici.
gata m-am racorit....este deja ora 15 , la 18 avem kineto destul de tarziu azi pt el,peste o ora tre sa ii dau copanelul cu piure...traiasca puiul si cartoful, cascavalul si untul ca mi-au facut baiatul mare

poze Alex


Campanie pt Mihaita-"Vreau sa nu mai fiu diferit"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai fetelor nici andrei nu a supt de la mine nici o zi,el a papat nan lapte praf pana la 1 an si dee atunci lapte de vaca din comert-zuzu milli,am mai spus,acum bea mai mult ca inainte,poate undea mai crescut,acum bea 250-300ml dimi cu cacao uneorde fapt cu nesqick,iar seara 250 ml simplu si in restul zilei un iaurt natural cu biscuiti uneori,azi a papat 250 lapte de dimi,apoi un ou fiert cu un iaurt natrural,apoi un ardei umplut cu carne de porc cu un iaurt natural,4 prune cu o piersica si 3 biscuiti si lapticul de seara,iar ca desert azi a papat si o felie de tort de la soacra ca azi a fost ziua ei si aseara i-am facut tort.eu nu vreau sa il dezvat de lapte ,din contra ma bucur ca bea mai mult decat inainte,dar vreau sa il invat sa bea cu paharul,restul ramane de vazut.
mada-pupici ptr alex,o sa ii trimit un pic de pofta de la andreiam zis putin cat sa nu ii dispara si lui andrei de tot
ptr toate fetele

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

se pare ca andrei s-a pus pe papat ca lumea,are 5-6 mese pe zi,dintre care 2 de lapte cate 250-300ml portia si restul mancarica si iaurtel si fructe si nu in ultimul rand desertul,ceva acolo,un pic nu mult.
voi cu ce va mai laudati?
i-am dat ciorbita si la nani cu el.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

esti o fericita...
ioana mea bea lapte din comert, la cutie, care e la oferta. acum avem de 3,5 delaco dar pana acum am avut de 1,5. oricum nu bea mult lapte si ar trebui, asa mi-a zis pediatra la un an. cand zici cirbita te referi la ceva lichid?
la noi si cirbita si tocanita are aceeasi consistenta, mai tare ca sa poata sa nu mi-o dea afara...

Mergi la inceput