Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dupa lupte seculare - eheu, fugaces etc timpurile cand citeam in concediu la mare, trandavind toata ziulica si sezand cu burta la soare - am reusit sa termin 'Darul lui Humboldt'. Nu stiu cum am reusit sa nu-l citesc pe Bellow pana acum (si o mai si spun cu serenitate) - oricum ma autoflagelez si-mi torn cenusa-n cap. Iata:

Cartea e ceva cum n-am mai citit de multa vreme. Asa o combinatie de comic si durere nostalgica, de fior tragic si (auto)ironie ascutita mi-a incalzit inimioara. Si, in mod cert, m-a convins ca urmatoarea carte va fi tot una de Bellow. Inca ceva: naratorul e atat de simpatic incat iti vine in mod constant sa-l pupi pe chelie.

Acum ma mut la cerculetz pen'ca incep sa-mi fac tema.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Buna seara, fetelor! Cred ca sunt secole :) de cand n-am mai scris un randulet pe aici, dar am 'verificat' forumul aproape zilnic; mi-a intrat in sange, ce mai!

Poate alta data va zic si ce am mai citit, insa acum vreau sa va spun ca am vazut in Jurnalul de azi cum ca Salman Rushdie va veni in Romania in noiembrie. Pentru pasionate, articolul din Jurnalul National (n-am mai deschis un subiect special....):

Salman Rushdie, unul din cei mai importanti scriitor al momentului , autor al "Versetelor satanice, a confirmat oficial vizita pe care o va efectua īn Romānia īn perioada 23 - 26 noiembrie. Invitatia fusese lansata de Editura Polirom, prin intermediul actritei Monica Bārladeanu.
Evenimentele organizate cu aceasta ocazie vor cuprinde conferinte, īntālniri cu cititorii, presa, scriitorii din Romānia, dar si o vizita īn Transilvania.

Link-ul:
www.jurnalul.ro/stire-carte/autorul-versetelor-satanice-vine-in-romania-521325.html" target="_blank">http://www.jurnalul.ro/stire-carte/autorul-versetelor-satanice-vine-in-romania-521325.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

RWheelwright, multumim pentru informatie .

Daca doriti sa radeti sau mai exact sa faceti haz de necaz va recomand o carte de eseuri "Dexul si sexul" de Radu Pavel Gheo, aparuta la Polirom.
Va garantez o lectura placuta si amuzanta si intelogenta.



Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 28+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

'neatza!

io vreau sa va supun atentiei :) un scriitor suedez, Stieg Larsson cu Trilogia Millennium: www.librarie.net/carti/99188/Barbati-care-urasc-femeile-Millenium-1-Stieg-Larsson" target="_blank"> Barbati care urasc femele
www.librarie.net/carti/122529/Fata-care-s-a-jucat-cu-focul-Stieg-Larsson" target="_blank"> Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat

Trilogia a fost filmatizata - Mihaelka, am citit ca-ti plac filemele scandinave - Barbati care urasc femeile a avut premiera suedeza in februarie anu' asta, Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat vor avea premiera in septembrie si noiembrie.



Adela, stii cumva cand a fost publicat ultimul volum din trilogie in suedia? Ca eu il astept si-n limba romana ...

merci



Daca mai e cineva interesat volumul 3 este lansat astazi in Ro ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Fetele, si noi facem greva... la citit?

PS: Trebuie sa tinem topic-ul pe prima pagina - ca sa nu-l uitam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Si eu m-am citesc, dar m-am pierdut pe drum.
Ma apucasem de Idiotul, dar evident l-am lasat (sper sa imi reuseasca urmatoarea incercare, mai ales ca voi l-ati laudat pe aici).
Si ce am facut in loc sa citesc Idiotul? Am citit Mihail Drumes - Scrisoare de dragoste, care mi-a placut foarte mult, m-a impresionat enorm (desi am vazut ca romanul asta nu e bine vazut de critici, oi fi eu defecta? Poate va scrieti si voi parerea ), e una din cartile in care am ajuns la un sentiment extrem fata de un personaj - il urasc cu pasiune pe Dinu Gherghel. Mi se pare o canalie, un gunoi, m-a enervat, l-am facut in toate felurile, ma gandeam ca poate isi revine pana la sfarsitul romanului, dar nu si nu .
Duminica am fost la ceai la Carturesti si mi-a picat in mana Elevul Dima dintr-a saptea si l-am cumparat fara sa am idee despre ce este vorba. Faina carte, nu am ce comenta, ma tine cu sufletul la gura, dar cred ca efectul maxim ar fi fost daca o citeam acum cativa ani, prin liceu. E o senzatie tare ciudata, parca nu pot sa ma bucur 100% de poveste, parca e un pic prea neverosimila pentru mine .

Poate imi fac curaj si reincep Idiotul dupa ce dau gata (probabil in noaptea asta) Elevul Dima dintr-a saptea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvaiiii ... m-ai facut sa zambesc, ma intreb oare cati ani ai ani . "Invitatie la vals" a fost cartea adolescentei mele ...asta si Refugii a lui Buzura ... Doamne, am dormit cu ele sub perna, aveam camera tapetata cu citate, de fiecare data cand ma (mai) paraseam cu vreun mascul citeam cartea asta ca sa pot plange mai cu foc ... Sincer, mi-e si frica sa o recitesc acum, mi-e teama ca o sa mi se para telenovela ...

Sigur ca am citit si Elevul Dima ... pe vremea mea era interzisa, am citit-o trasa la xerox ... atata sex nu "gandisem" eu nici in visele mele cele mai erotice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Buflea, am 21, fac 22 anul asta. E grav ca citesc la varsta asta asa ceva ? Am citit pe la vreo 14 ani Invitatie la vals dar nu imi amintesc nimic pentru ca de atunci s-au mai strans o gramada de carti citite.
La Elevul Dima... eu m-am prins de prima scena de sex - Dima cu Lidia, prima lui femeie, abia la cateva pagini dupa, cand se specifica ( ) clar ca a avut cu Lidia prima experienta sexuala, asa ca am intors frumos paginile si am reluat :-)).
Mdaaaa, nu sunt greu de citit cartile lui Drumes, dar ma bucur ca am ocazia sa le citesc totusi, chiar daca nu ma solicita... de aia imi propun sa ma pun serios sa citesc Idiotul dupa. (Si la Anna Karenina am avut nevoie de mai multe starturi ).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Dupa lupte seculare - eheu, fugaces etc timpurile cand citeam in concediu la mare, trandavind toata ziulica si sezand cu burta la soare - am reusit sa termin 'Darul lui Humboldt'. Nu stiu cum am reusit sa nu-l citesc pe Bellow pana acum (si o mai si spun cu serenitate) - oricum ma autoflagelez si-mi torn cenusa-n cap. Iata:

Cartea e ceva cum n-am mai citit de multa vreme. Asa o combinatie de comic si durere nostalgica, de fior tragic si (auto)ironie ascutita mi-a incalzit inimioara. Si, in mod cert, m-a convins ca urmatoarea carte va fi tot una de Bellow. Inca ceva: naratorul e atat de simpatic incat iti vine in mod constant sa-l pupi pe chelie.

Acum ma mut la cerculetz pen'ca incep sa-mi fac tema.


Trouve avant de chercher





Hi hi, da, iti vine tot timpul sa il pupi in timp ce citesti :).
Mihaelka, pune-ti ceva timp deoparte (pentru aproape 800 de pagini adica ) si citeste www.polirom.ro/catalog/carte/aventurile-lui-augie-march-2981/" target="_blank">Aventurile lui Augie March.
Pentru mine a fost o incantare. E genul ala de carte pe care, mult timp dupa ce o citesti, o deschizi iar si iar si citesti. La intamplare. Nu conteaza unde se deschide :).

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

A-ti auzit cine a luat premiul Nobel la literatura pe 2009?
Herta Muller, nascuta in Ro - Transilvania parca, si care traieste in Germ acuma. Nu am citit nimic din ce a scris, dar eram curioasa, sa stiu ce opinie aveti la cei care i-au citit cartile.

Deianira, Idiotul e in top 10 la romanele favorite. Trebuie sa ai rabdare cu primele pagini, dar sa stii ca odata ce intrii in lectura, nu poti sa nu o lasi din mana.
Invitatie la Vals am recitit-o si eu acu cativa ani, dar nu am savurat-o ca la 18 ani.
In schimb am recitit in week-end cartea lui Bajenaru - Cismigiul et Comp, si am ras iara cu lacrimi la gafele ce le faceau in clasa, poreclele profesorilor. As vrea sa citesc si versiunea necenzurata, in care scrie despre Rege, religie si alte aspecte politice pe care le-au scos comunistii din carte.

Acuma citesc In intimitatea sec 19 - a lui Ioana Parvulescu, dar sincera sa fiu, dupa primele capitole nu m-a captivat. Poate ca si faptul ca arunca cu atata informatii, poate ca eram on overload...

Mergi la inceput