Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka


Si zici ca e bun Larsson asta?


io zic ca-i bun :) da' poate tu nu gusti genu' asta de literatura. adica roman politist. spre deosebire de alte romane politiste, Larsson al nostru nu se rezuma la a scrie o trilogie politista, el descrie si societatea prin personajele sale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Lia esti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si eu as vrea sa stiu...


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Dragele mele cititoare, de curand mi-am reorganizat casa, si am avut de triat si cartile din biblioteca mea si a sora-mii. Din cauza lipsei de spatiu si a "dublarii" multor volume, am facut o lista si am de "disponibilizat" diverse carti, din diverse domenii - literatura romaneasca si straina, poezie, carti pt copii, stiintifice etc.

Daca va intereseaza, dati-mi PM cu adresa de e-mail si va trimit fisierul excel cu toate datele. Daca va place ceva, puneti voi un pret si discutam, nu vreau sa ma imbogatesc din asta

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Fraza pe care am promis-o care de fapt nu-i chiar o fraza ci un mic paragraf:

"El se infasura intr-o patura, atat de plina de paduchi, ca mergea singura. Plini de emotie, ii povestira despre Tufo si Minturno (localitati), despre Dionisia care fusese respinsa de americani din cauza bolii la ochi si care acum scria scrisori pentru altii, precum si despre taietorul de pietre Antonio, pe care tori il numeau Mantu si care era omul cel mai ghinionist din sat, pentru ca traversase de doaua ori oceanul, ajungand in America, si tot de atatea ori fusese respins, despre fratele Vitei, pe care Agnello venise sa-l ia in 1897 si despre cei trei frati si doua surori ai lui Diamante care murisera de foame."...
(Melania G. Mazzuco - Numele ei era Viata)

De ce l-am ales tocmai pe asta? Nu stiu, pentru ca e trist si frumos si naiv. Pana la urma asta e povesta lui Diamante si a Vitei si cred ca v-ar placea sa o cunoasteti.



Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 26+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

'neatza!

io vreau sa va supun atentiei :) un scriitor suedez, Stieg Larsson cu Trilogia Millennium: www.librarie.net/carti/99188/Barbati-care-urasc-femeile-Millenium-1-Stieg-Larsson" target="_blank"> Barbati care urasc femele
www.librarie.net/carti/122529/Fata-care-s-a-jucat-cu-focul-Stieg-Larsson" target="_blank"> Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat

Trilogia a fost filmatizata - Mihaelka, am citit ca-ti plac filemele scandinave - Barbati care urasc femeile a avut premiera suedeza in februarie anu' asta, Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat vor avea premiera in septembrie si noiembrie.



Adela, stii cumva cand a fost publicat ultimul volum din trilogie in suedia? Ca eu il astept si-n limba romana ...

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Castelul ... a iesit in 2007.
asteptam sa vedem daca vor reusi sa publice volumul patru care era aproape gata la moartea lui si se pare ca era in calculatoru' lui . pana nu se incheie neintelegerile intre tatal si fratele lui cu partenera de viata a lu' Stieg - datorate si faptului ca Stieg nu a scris testament, decat in tinerete, in '77, si si ala fara martori, in favoarea partidului comunist din Umeå, care a renuntzat la mostenire. partenera lui din tinerete si inca treizeci de ani nu a mostenit nimic-nimicutza din cele optzeci de milioane. invatatura de minte pentru toti cei care traiesc in parteneriat si nu scriu contract/testament. tatal si fratelui cu care nici macar nu a fost in relatii apropiate au mostenit si dreptul de gestionare al cartilor. dar Eva are calculatoru'. asa ca vom mai astepta volumul patru, daca vreodata va fi publicat :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

'neatza!

io vreau sa va supun atentiei :) un scriitor suedez, Stieg Larsson cu Trilogia Millennium: www.librarie.net/carti/99188/Barbati-care-urasc-femeile-Millenium-1-Stieg-Larsson" target="_blank"> Barbati care urasc femele
www.librarie.net/carti/122529/Fata-care-s-a-jucat-cu-focul-Stieg-Larsson" target="_blank"> Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat

Trilogia a fost filmatizata - Mihaelka, am citit ca-ti plac filemele scandinave - Barbati care urasc femeile a avut premiera suedeza in februarie anu' asta, Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat vor avea premiera in septembrie si noiembrie.



Adela, stii cumva cand a fost publicat ultimul volum din trilogie in suedia? Ca eu il astept si-n limba romana ...

merci


A fost publicat deja in limba romana.Cred ca l-am citit prin iunie sau inceputul lui iulie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Castelul ... a iesit in 2007.
asteptam sa vedem daca vor reusi sa publice volumul patru care era aproape gata la moartea lui si se pare ca era in calculatoru' lui . pana nu se incheie neintelegerile intre tatal si fratele lui cu partenera de viata a lu' Stieg - datorate si faptului ca Stieg nu a scris testament, decat in tinerete, in '77, si si ala fara martori, in favoarea partidului comunist din Umeå, care a renuntzat la mostenire. partenera lui din tinerete si inca treizeci de ani nu a mostenit nimic-nimicutza din cele optzeci de milioane. invatatura de minte pentru toti cei care traiesc in parteneriat si nu scriu contract/testament. tatal si fratelui cu care nici macar nu a fost in relatii apropiate au mostenit si dreptul de gestionare al cartilor. dar Eva are calculatoru'. asa ca vom mai astepta volumul patru, daca vreodata va fi publicat :(


Aha, merci, sunt sanse sa fie publicat si in Romania curand.

Nu stie nimeni ce i se poate intampla maine si d-asta e bine sa-ti pui lucrurile in ordine in timpul vietii. Oricum, pacat ca el a murit ...

Lory, esti sigura? Eu am cumparat/citit volumul 2 prin iunie -iulie si abia aparuse (vorbesc despre fata care s-a jucat cu focul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ai dreptate,m-am zapacit.

Mergi la inceput