Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Vikinga, uite linkul de la polirom, unde a aparut 'Mi se spune capucin': http://www.polirom.ro/catalog/autori/harms-daniil/

Ce Cortazar ai luat? Eu tocmai mi le-am comandat (si le-am si primit) pe toate cele care-mi lipseau. Si sunt foarte foarte fericita!

In ceea ce ce-l priveste pe Murakami, 'Kafka pe malul marii' e ok. Eu l-am descoperit acum niste anisori cu 'In cautarea oii fantastice' - prima, 'Padurea norvegiana' - a doua si 'Cronica pasarii-arc' - a treia. E si ordinea 'favoritelor'. Mi-a placut tare mult pe vremea aia. A, am uitat de 'Iubita mea, Sputnik'. Oricum, daca-ti place Murakami, fa rost de 'In cautarea oii fantastice' si 'Cronica pasarii-arc'. N-o sa te mai duci nici la toaleta ca sa nu te intrerupi.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Vikinga, eu am o versiune mai veche a lui Harms. Faceam curat in biblioteca dupa zugravit si am dat de ea. Nu am lasat-o din mana, parol! Rashdie...doar Rusinea am citit-o, wow, ce intensitate a pasiunii, mi s-a parut ca seamana cu Marquez.
Mihaelka, eu am citit o singura carte de Bellow, se numeste Traieste clipa si am transpirat, am disperat si m-am enervat odata cu W. Adler.
Inca n-am cumparat Pavilionul, asa ca am de recuperat, ohooo...
Am scris de Harms, ca o pregatire, poate eu, poate altcineva propune o tema cu literatura umoristica. Tare mi-ar place.
Deianira, perfect te inteleg cu Madam Bovary, m-a pasionat foarte tare in adolescenta, dar n-am putut coaliza cu eroina deloc, insa mi-a fost o mila cumplita de ea. "Doamna plictiseala" ii ziceam atunci.
Pe Levin nu-l mai comentez ca...il detest. Dar Idiotul e magnifica, neaparat s-o citesti si sa ne spui ce crezi. Am bocit la cartea asta...bietul print Miskin.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Vikinga, eu de Murakami am citit La sud de granita, la vest de soare si mi-a placut. Din pacate altceva n-am mai apucat sa citesc el, deocamdata am biblioteca plina si trebuie sa aleg de acolo .
Ingrid, o sa revin cu impresii despre Idiotul mai incolo, azi mi-am intrebat subtil prietenul cate carti sa iau in vacanta la mine si a ramas socat :-)). Azi noapte am apucat sa citesc un singur capitol, asa ca deocamdata nu imi dau cu parerea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Mie mi-a placut si "Iarna decanului" de Bellow mai ales ca o parte din actiune se petrece in Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira


Cred ca ne "ating" in mod diferit cartile in functie de contextul din viata noastra, tu, Carmina, zici ca te-a intors pe dos faza cu dezgropatul lui Catherine, m-a impresionat si pe mine acum la recitire, dar nu pot sa zic ca m-a emotionat foarte tare. Clar is o insensibila .



Deia eu aveam 15 ani cand am citit-o si rascitit-o. De atunci am avut parte si de alte povesti de dragoste, de viata, la fel de emotionante sau poate mai mult, sfasietoare de-a dreptul.
Si eu am senzatia ca sunt mai "insensibila" doar ca nu despre asta e vorba ci de orizontul de asteptare care creste creste...se modifica, vea mai mult, mai palpitant mai, mai mai...
Dar toate acestea nu schimba nimic din impresia mea ca "La rascruce de vanturi" care btw este un roman gotic, oare ce mi-o place mie cel mai mult ? este o poveste frumoasa, tragica, "bine traita" si perfect povestita.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 24+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Vikinga, toate cartile de Pamuk pe care le am acasa sunt de editura Curtea Veche, nici nu cred ca au aparut si pe la altele. De cumparat le-am cumparat de la Diverta nu ca asta te-ar ajuta prea mult.
Din cele 3 citite cel mai mult mi-a placut Zapada, Ma numesc Rosu si de nici o culoare "Fortareata alba".
Am mari asteptari de la "Cartea neagra" si as vrea sa termin cu cireasa de pe tort "Viata cea noua".
Am inteles ca lucreaza la un nou roman acum, daca nu cumva a si aparut dar sigur nu la noi pe piata.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 23+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mai am cateva minutele libere... Citesc acum "Numele ei era Viata" de Melania G. Mazzucco.
Daca pe primele pagini, desi intereseante, le-am digerat mai greu nu pentru ca nu spuneau ceva captivant ci pentru ca era multa informatie de-odata, dupa aceea nu ma mai puteam opri. Ma lua somnul ma ridicam mancam ceva si mai rezistam un capitol si uite asa pana la 6 dimineata pana s-a trezit "Viata" mea ca era ora ei de trezire.
O poveste intensa, dramatica, tandra si tragica. Personaje copii care au viata unor adulti. Poate fi si amuzanta pe alocuri daca treci peste toata mizeria in care traiesc acei oamnei. Pe scurt viata unor emigranti italieni in America din 1903 si nu numai ....

...si mai am de citit din aceasta carte inca 3 sferturi cu tot statul meu pana la 6 dimineata pentru ca povestea este lunga si densa.

P.S - ...si off topic. Am 3 preferinte pentru numele de fata: Diana, Nadia (Diana anagramat deci nu se pune la numaratoare dar se supune la vot), Natalia si Otilia. Trebuie sa aleg si eu unul si nu ma pot hotari. Facem un sondaj? Ma ajutati si pe mine, plizzzzz!


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 24+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Carmina, imi place Nadia si Olivia, nu Otilia. Daca ar fi pe primul loc, categoric Nadia. Are si un aer mai rusesc...Depinde si de nume, eu am avut grija sa "asortez" prenumele cu numele, n-am suferit asa ceva: Mirandolina Popescu.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Multumesc pentru sugestii, sunt curioasa ce impresie o sa-mi faca Murakami, dar mi-am pus deja la favorite si cartile mentionate de voi pentru urmatoarea comanda. Mihaelka, din Cortez mi-am luat Idolul Cicladelor, Manuscris gasit intr-un buzunar si Sotron, ultima de care auzisem de mult si trebuia citita iar Manuscrisul pentru ca doream sa o citesc impreuna cu grupul format dar inca imi vine aiurea sa citesc de pe calculator, plus ca vreau sa-mi fac aici usor usor o biblioteca frumoasa. Asa ca eu ma las inspirata de la grupuri si citesc pe urma cind reusesc sa mi le cumpar. Ingrid, mai incerca ceva de el, Copiii din miez de noapte e un must to asa e o placere sa o citesti si pe urma ar mai fi atitea, clasamentul e in functie de gusturi dar o carte care nu ar trebui sa lipseasca din biblioteca, mai ales daca aveti copii caroroa le place sa citeasca. E vorba de Harun si Marea de Povesti, carte care merge citita la orice virsta pentru ca abordarea se schimba. O carte pur si simplu frumoasa care trebuie sa stea in biblioteca linga cartile adolescentei, dar merge si pentru noi asa cind aveti chef de ceva dragut, mai ales dupa vreo carte mai grea ori care v-a lasat un gust amar . Shalimar Clovnul e cam la fel ca Rusinea ca si intensitate si lumea personajelor, mi-au placut tare mult amindoua, Versetele Satanice o carte discutata care ori place f mult ori nu place deloc, mie mi-a placut;), Pamintul de sub talpile ei are o tema mai altfel, mai surprinzatoare pentru lumea personajelor lui, la fel de captivanta insa si singura care nu mi-a placut pe deplin e Grimus, cartea lui de debut. Dar ok si ea, lui ii iert orice:). Orient Occident o carte micuta, pretabila de citit in avion, tren, la doctor in sala de asteptare, inteligent scrisa si prinde mai ales la cei ce traiesc prinsi intre doua tari, dar de fapt cam toate cartile lui graviteaza intre doua lumi, natii, culturi. E un motiv in plus pentru care imi place Rushdie. Ultimul suspin al maurului de ex imbina personaje spaniole, portugheze, engleze, evreiesti toti emigrati cindva in India.Mi-am pus la favorite si Harms bine ca e la Polirom, dar abia astept sa vina comanda asta! Tot inspirata de pe aici am comandat De veghe in lanul de secara a lui Salinger, parca tu Ingrid ziceai mai de mult ca e o carte superba, Strigarea lotului 49 a lui Pynchon, Barbatul cutie a lui Kobo Abe, Expresul de Stambul a lui Graham Green si am revenit la iubirea dintii Gunter Grass pentru Pisica si soarcele.Chiar asa dintr autorii cititi care ar fi cel pe care ati dori sa-l intilniti, sa va bucurati enorm de un autograf pe cartea preferata? Stiu, cind e timp si ocazie oriacre dintre cei cititi ar fi o atractie interesanta, dar stiti voi care ar fi cel mai cel? Eu pe Rushdie, e clar dar daca l-as prinde pe Gunter Grass in apropiere as fi tare interesata sa-l si vad sa-l si aud. Luna trecuta a fost aici unde locuiesc Cancelara, mi-a trecut pe sub nas Angela Merkel, asa printre oameni fara garzi si culoare speciale, a tinut un discurs chiar pe strada principala la cea mai mare Librarie, as fi schimbat-o imediat cu Gunter Grass. Dar zic si eu asa daca ajunse ea aici in cel mai nord punct al germaniei, unde s-ar pune harta germaniei in cui ca sa zic asa poate poate o sa am si norocul altor intilniri.Ah Carmina imi place off topicul tau, ia uite acum vad ca si tu esti la al treilea bb, te felicit;). Doar o luna inaintea mea si se pare ca si eu tot o fetita o sa am. Categoric Nadia e foarte frumos, Nadya, Nadja, Nadine, Nadejda sunt variante a numelui si e curios pt un nume care ramine rar pina la urma dar e intilnit la surprinzator de multe natii, cum am zis in diferitele forme dar pronuntia asemanatoare. Arabii il pronunta tare dulce, am o prietena sirboaica care si ea ii zice numelui intr-un mod anume, cum familia noastra e atit de amestecata(eu romanca-rusoaica, sotul italian-spaniol si traim in germania) am vrut un nume sa mearga peste tot dar totusi sa nu fie banal. Plus ca i s-a potrivit din burtica.Vikinga 20+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

O intrebare pt cele care nu locuiesc in romania, exista vreo posibilitate e a comanda carti la o editura romaneasca, taaare mi-ar placea sa citesc pe romaneste!!

Mergi la inceput