Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Corina eu comand de ceva timp la Polirom: http://www.polirom.ro/Nu gasesti chiar orice autor dorit dar categoric gasesti destui, timp de citit sa fie! Sunt si oferte saptaminale cu reduceri de 15%, iar membrii care comanda mai mult de 10 carti, nu o data ci dupa 10 carti comandate, cam asa, nu mai retin cind exact devii membru in Club Carte si atunci se primeste la orice carte comandata ulterior o reducere de 30%. Mai sunt si carti la oferta de 1€, uneori poti prinde ceva interesant. Transportul insa trebuie luat in calcul. Sunt 3 optiuni, eu folosesc posta romana neprioritara, cea mai ieftina dintre ele si merge totul bine. La inceput am platit mai mult pt posta prioritara par avion dar nu s-a meritat diferenta de pret, de banii aia mai bine mai luam vreo 2 carti. Vezi si tu cind cumperi cum cuplezi cartile, ca de ex daca iei 2 carti e posibil ca transportul sa-l platesti ca pt un pachet de 4, nu stiu exact cum functioneaza, eu mai scot o carte mai bag doua de proba sa vad cum ajung la un pret al transportului convenabil. De ex acum la 16 carti am platit transport 88RON adica 20€ iar numai pt 4 carti e vreo 10€. Plata cu VISA fara probleme fiind mediata de un program de care dai si la alte plati online de prin vest, cartile ajung in cam 10 zile le poti si urmari in starea comenzii. Am mai incercat si la alte edituri romanesti sa comand si chiar daca mai sunt citeva unde poti plati online, lucreaza doar cu clienti de pe teritoriul Romaniei, nu trimit in afara. Am dat de parca una sau doua edituri care trimiteau si afara, am incercat la doar una din ele si cind am ajuns la plata nu m-a convins securitatea transferului online si am renuntat, nu zic ca nu era ok dar nici riscuri nu imi iau. Carti de la alte edituri imi mai aduc ai mei cind vin aici ori mai rog cite vreo prietena.Vikinga 20+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Carmina, imi place Nadia si Olivia, nu Otilia. Daca ar fi pe primul loc, categoric Nadia. Are si un aer mai rusesc...Depinde si de nume, eu am avut grija sa "asortez" prenumele cu numele, n-am suferit asa ceva: Mirandolina Popescu.



Sau Micsunica Paserini .
Dobre e numele de familie si eu cred ca merge bine Nadia sau Natalia. Cu cat e mai rusesc cu atat mai bine .
Multumesc frumos!

Vikinga, felicitari pentru fetita, chiar aram curioasa sa vad ce nume vei pune urmatorului copil. Chiar asa te-ai gandit?


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 24+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Carmina, cu placere.
In alta ordine de idei, cumparasem Vian pentru cercul de lectura si Ariosto, ca nu-l citisem pana acum. Am tot auzit de el, dar...pe Tasso, Dante i-am citit.
Si dupa Vian, zic sa ma apuc de el, dar mi-a adus mama Mandrie si prejudecata. Wow, era o lacuna majora in cultura mea, asa ca repede am citit-o. Cele mai nefolositoare 3 ore din viata mea. O carte mai plictisitoare, anosta, seaca, previzibila da capo al fine, zau ca n-am mai citit. Ce e asa deosebita? Pe cine intrebam, toti: ooo, Jane Austen, ce carte fantastica etc. Unde e asa extraordinara? Pai in nota asta si Jane Eyre e asa si Necunoscuta de la Wildfell Hall e asa si atatea carti similare, ba chiar sunt mai bune astea din urma.
Elizabeth e imbacsita de atatea principii cate fire de par are un porc mistret. Singura inviorare am avut-o cand a fugit Lydia cu acel infam curtezan.
Trec la Ariosto, sigur ma va inveseli.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Vikinga, sigur ca voi mai citi de Rushdie, n-au intrat zilele in sac, zilnic citesc cate ceva, amestec ba antici cu romantici, ba clasici..ciorba generala, plus poezii. Deocamdata trec la imprumutat, fac o pauza de la cumparaturi.
Am citit De veghe in lanul de secara si Noua povestiri. Este un scriitor foarte, foarte bun.
De Graham Greene citeste te rog (poate ai facut-o deja) La drum cu matusa-mea. Am ras cu lacrimi. Si sa ne spui cum e Expresul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asaaaa, deci ia sa ma bag si eu aici, cu "fluturii" mei de carti ...
citesc acum "Nu stiu cum reuseste" - Allison Pearson ... m-am terminat de ras, este o carte atat de relaxanta, ca sa nu mai spun ca mi se potriveste manusa ... o mama cu 2 copii de 5 si 2 ani, un sot, o dadaca, un full time job (in finance), un sot care ii repeta mereu ca o sa innebuneasca, o soacra casnica de meserie, care o judeca permanent pentru atractia pentru cariera si un program super incarcat. E mereu pe fuga, mereu face incurcaturi, are timpul organizat la secunda, are liste cu "to do" care niciodata nu se termina, mereu este invidioasa pe timpul altora ... ce sa va spun, e o carte care se citeste asa, pe toaleta ...poate o mai citeste cineva, ca tare mi-ar placea sa o comentez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Ingrid, e vorba si de mentalitatea extrem de revolutionara din acele vremuri, de lupta dusa de catre femeie sa ramana demna, sa reziste :)

Eu personal cred ca f. mult conteaza si cand o citesti. E mai impresionant sa o citesti cand inca esti in formare, parca altfel e. Eu zic asta pentru ca am citit-o si cand eram micuta si mai tarziu.

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Carmina, cu placere.
In alta ordine de idei, cumparasem Vian pentru cercul de lectura si Ariosto, ca nu-l citisem pana acum. Am tot auzit de el, dar...pe Tasso, Dante i-am citit.
Si dupa Vian, zic sa ma apuc de el, dar mi-a adus mama Mandrie si prejudecata. Wow, era o lacuna majora in cultura mea, asa ca repede am citit-o. Cele mai nefolositoare 3 ore din viata mea. O carte mai plictisitoare, anosta, seaca, previzibila da capo al fine, zau ca n-am mai citit. Ce e asa deosebita? Pe cine intrebam, toti: ooo, Jane Austen, ce carte fantastica etc. Unde e asa extraordinara? Pai in nota asta si Jane Eyre e asa si Necunoscuta de la Wildfell Hall e asa si atatea carti similare, ba chiar sunt mai bune astea din urma.
Elizabeth e imbacsita de atatea principii cate fire de par are un porc mistret. Singura inviorare am avut-o cand a fugit Lydia cu acel infam curtezan.
Trec la Ariosto, sigur ma va inveseli.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Delyutz, cred, ba nu, sunt sigura, ca lupta aia pentru ca femeia sa ramana demna este doar opera barbatilor ce le fereau de lucrurile rele si doreau sa ramana neprihanite. In Necunoscuta de la Wildfell Hall, pe care am mentionat-o mai sus, pot spune ca aceasta teorie e revolutionara, eroina gandeste mult mai clar si concis decat Elizabeth. Dar, normal ca si ea are acelasi principii pana la urma, crestine, fiecare volum asemanator este plin de nenumarate povete. Revin.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Am promis ca revin. In literatura victoriana, se observa cu ochiul liber o exaltare a puritatii, nevinovatiei...mai bine-zis a nestiintei, ca prostie nu pot s-o numesc. In unele cazuri, fireste. De 1000 de ori o prefer pe Becky Sharp, Ameliei.
Revenind la Jane Austen, ea se mentine in linia respectiva, prefigurand de altfel emanciparea femeii. Chiar daca a fost pre-victoriana. Daca ne gandim ca romanul lui Anne Bronte a fost declarat indezirabil si interzis fetelor...azi ne-am amuza copios de o atare interdictie.
Ce m-a "suparat" la eroina lui Austen este tocmai asumarea greselilor facute de membrii familiei, trecand-o ca o grava rusine si dezonoare pe umerii domniei-sale. Pentru ca mi-am amintit de Marguerite Gautier si cedarea in favoarea surorii pure a lui Armand. Exact mentalitatea asta ma revolta, pentru ce sa ma simt eu dezonorata in fata strainilor, daca sora mea face o grava eroare? Mai precis, pentru ce n-as apara eu pe cineva din familie, in loc sa-mi plec capul in fata unui strain care sa ma judece cu mai multa satisfactie vazandu-mi pozitia?
Uite de asta nu mi se pare ca trebuie sa sar in sus de bucurie cand citesc acest roman, nici s-o apar pe Lizzy. N-am de ce.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ingrid, o judeci mult prea aspru pe Elizabeth. Inteleg ca iti plac fetele rele - sunt mai interesante, ofcorz - dar:

Elizabeth nu-si pleaca mandrul cap cand e confruntata cu fapta Lydiei. (Aminteste-ti si raspunsul pe care i-l da lui Darcy la prima cerere in casatorie cand se simte insultata). Din cate imi amintesc, ii e doar mila de ea si de toata familia pentru ca stie sigur ce urmeaza si ce inseamna dezonoarea (in vremurile respective, ca acum nu mai pica anatema in capul nimanui pen'ca fuge c-un golan).

Pentru o femeie in vremurile respective - si marele merit al lui Austen e tocmai acela de a arata cum sta treaba si de a se pronunta impotriva - o femeie fara zestre si prea desteapta ca sa se pisiceasca pe langa vreun mare barbat, existau urmatoarele posibilitati de a-si duce traiul dupa douajde anisori: sa traiasca de pe urma surorilor capatuite in urma casatoriei, se se faca guvernanta sau sa se prostitueze. Societatea (pre)victoriana era o retea atat de complicata de relatii strict ierarhizate incat o femeie dezonorata nu putea avea alt sfarsit decat prostitutia. Elizabeth nu se teme pentru situatia ei - stie ca nu e frumoasa, ca e desteapta si ca n-are bani, deci nu spera oricum la nimic - ci pentru cea a surorilor ei.

Jane Austen nu aproba mentalitatea asta. Dimpotriva, o ironizeaza cat poate.

Iar limba in care e scrisa cartea e absolut delicioasa.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mihaelka, ce sa am cu limba? Imi place modul in care e scrisa cartea, am citit multe din literatura victoriana, mi se pare nespus de interesant cum vorbeau.
Dar cu eroina, nu pot sa-ti dau dreptate. Uiti cand s-a dus la tatal ei in birou si l-a rugat sa fie atent la sora ei pentru ca ii va face de rusine? Nu ca isi va face rau, ci durerea cea mare era pentru dezonoarea ce se va prabusi aupra lor. Pfui..pai unde e noutatea? Unde e farmecul cartii? Asa gandeau toti, ce e special cu d-soara Lizzy?
Nu prefer fetele rele, le prefer celor proaste, imi amintesc de un pasaj nostim din Maugham: " Amelia era un monument de prostie" Cam asa suna si ce bine le-a spus mister Maugham...
Ma repet, eroina Annei Bronte este mult mai radicala, mai inteligenta si mai rationala.
Da, ironie este in carte, apreciez aceasta, deoarece ironia e apanajul oamenilor inteligenti, dar nu suficienta sa ma convinga. Vroiam sa spun ca n-a adus ceva deosebit, nu m-a lasat cu gura cascata a mirare, la cat de laudata a fost cartea...

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput