Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Monixy, eu am nevoie de ajutorul vostru pentru a primi impulsul care sa ma urneasca pt. a reciti o carte-hit a adolescentei noastre :D.
Ceva alde Gran Canaria , Obstacole , vreun Galsworthy , vreun Totul se plateste sau Postasul suna intotdeauna de doua ori :)), Changi sau, de ce nu, ceva Jane Austen :).

Nu e nici o problema daca nu va surade ideea!! Daca nu recitesc ne-impulsata :)) macar una din cartile astea, n-am "pretentia" ca altii sa doreasca sa le reciteasca .



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Denizel , eu sunt pentru , la o tema cu titlul "Dupa 20 de ani " , cum ne simtim la o recitire a adolescentei livresti . Sau facem subiect separat cu titlul asta ....

(Intre temele pe care le propusesem pe pag. anterioara , e ceva interesant ?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Gran Canaria, o carte ca multe altele, destin, vag suspans, apoi certitudine. Pe scurt, o carte ce nu va fi disecata la club. De ce? Nu are nerv, am vazut si cu Remarque. Scuze daca spun prostii, dar comentariile se axeaza mai mult pe carti noi.
Galsworthy, cu placere, dar toata Saga Forsythe...nu asa, un volum si atat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

monixy, inca n-am terminat Orbirea. Am citit prima parte pe nerasuflate, m-am blocat nitel in partea a doua, insa mi-am revenit. Cartea e o bijuterie. Nu se citeste usor si cere multaaaa pacienta. Ai de-a face cu nebunii!! Toate personajele sint sarite de pe fix, au obsesii si o logica de genul ala: from anything you can demonstrate everything :)) Iar Canetti isi respecta personajele. Le ia in serios la modul cel mai comic posibil.

Ca subiect nu e mare lucru. Un sinolog slabanog si sociopat isi iubeste la nebunie cartile. Intr-unul din multele lui momente de delir, ii cere mina servitoarei; iar asta vrea sa-i fure banii si il da afara din casa. Sinologul nimereste, apoi, in miinile unui cocosat pitic, cu visuri de mare campion la sah. Mai apare si-un frate care, din medic de femei, devenise psihiatru; un intendent fascist care da cu pumnii etc etc. Deci cum spuneam, NIMENI nu e normal in cartea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragutele, eu ma gandeam la ceva de genul oameni din locuri indepartate (inspirat de The Stone Diaries pe care a jucat-o lilanda la ghicitori si care e misto si se intampla aci pe la mine, Manitoba, Saskachewan, locuri din astea de care nici dracu n-a auzit).
Am vazut acum ca ar merge Jane Austen, mai e si 1 martie azi; ceva de genul chick-lit de la Pride and Prejudice la Bridget Jones?



Edit:
Doua probleme aici, sorry; unu Aka si beren; doi eu una le stiu pe pe rost si pe una si pe alta (dar poate mai gasim in between).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ohoho ... Laura, that hurt. Si eu stiu originalul foarte bine si inca-mi amintesc (prea) bine filmul cu Bridget. Si-s multe (si bune) in between de discutat.

chic-lit, huh? crezi ca eu citesc Beowulf pentru destindere? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Scuze, imi cer scuze (judec si eu dupa ce am acasa, na).
Sigur n-ai tras cu ochiul la ce citea/privea d-na beren? :p
Biowulf
Edit: Beowulf e cu Angelina Jolie, deci raspuns afirmativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

"Lo, praise of the prowess of people-kings / of spear-armed Danes, in days long sped,/ we have heard, and what honor the athelings won!"

Eu la asta ma refeream (si la incantatiile lui Tolkien la seminar), nu la filmul acela, please ...

Sigur c-am tras cu ochiul, cum altfel? poate ajuta un pic si pasiunea mea for all things British...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Dragutele, eu ma gandeam la ceva de genul oameni din locuri indepartate (inspirat de The Stone Diaries pe care a jucat-o lilanda la ghicitori si care e misto si se intampla aci pe la mine, Manitoba, Saskachewan, locuri din astea de care nici dracu n-a auzit).




Lauriciule, intre 1 si 8 martie putem vorbi despre femei din locuri si timpuri ceva mai indepartate. Femeile lui Pearl Buck de ex. sau femeile colonistilor sau femeile coloniilor (descrise de George Orwell sau Doris Lessing, de pilda - am citit despre femei descrise de cei doi in ultimul an, doar cu ei defilez :)). Asa-mi trebuie daca nu iau notite :)).
Si, in felul asta, tinem cont si de propunerile lui Monixy :).

Apropo de Jane Austen in original, la www.bookstoreguide.org/2008/02/anthony-frost-bucharest.html" target="_blank">Anthony Frost Bookshop despre care v-am mai zis, se gasesc opere complete Jane Austen la numai vreo 80 ron :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

O lectura usurica asa, nici chick-lit, nici heideggereala (asta-i termen imprumutat cu mare drag de la Günter Grass) e Anne Tyler. Io as vrea sa-i citesc Lectiile de respiratie. By the way, facem convocarea la cerc?

Mergi la inceput