Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Denizel, cartea de care ziceam eu merge la femei din locuri si timpuri indepartate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Care carte, Laura?
Scuze, nu am inteles despre ce vorbeai .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
By the way, facem convocarea la cerc?


Ce cerc?
Tot ala sau altu'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Lilanda , o sa cumpar cartea

Denizel , multumesc pt. informatia privind libraria cu carti in engleza !

Cine e la rand cu propunerile la cercul de lectura sper sa ia in considerare dorintele exprimate pe aici .

("Jurnal in piatra " e fix pe tema cu destine feminine si locuri diverse . Am pus-o pe lista de cumparaturi .)

Mihaelka ,"cercul cititorilor disparuti" , care naparlise in asemenea masura la un moment dat ca se putea numi pentagon sau triunghi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu aterizez pe aici dupa vreo 2 zile de absenta si sunt putin in ceata? avem cerc nou, adica nu tot ala cu propuneri? Cine ii la rand sa vina cu tema, ca-s curioasa
Si lamuriti-ma ce-i cu cercurile, sunt tare pe fuga, as vrea sa vad si un film si cred ca am citit pe sarite, ca nu-s lamurita ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Nuuuu, rilax :)) De cercu' vechi de lectura vorbeam. Sint doo saptamini de cind ne apurcam de soroc, nu?? N-ar fi trebuit ca azi sa inceapa votarea unei noi carti? Daca gresesc, dati-mi la palma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui monixy
Lilanda , Mihaelka , povestiti despre " Orbirea " ?


Io cu placere numa' ca trebe sa ma si apuc si anume de ea. Am vrut sa termin un Le Clezio care mi-a scos peri albi (romanul de debut, 'Procesul verbal') si apoi mi-a spus dulcetica unde pot gasi 'Sa cunosti o femeie' a lu' Amosele si n-am rezistat.

Maine planuiesc sa ma apuc de 'Orbirea'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda

Nuuuu, rilax :)) De cercu' vechi de lectura vorbeam. Sint doo saptamini de cind ne apurcam de soroc, nu?? N-ar fi trebuit ca azi sa inceapa votarea unei noi carti? Daca gresesc, dati-mi la palma


Aoleu, adevar graiesti. Ma duc sa la cerc sa ma remarc in mod deosebit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu am terminat 'Sa cunosti o femeie' de Amos Oz.Oau!Mi-e drag de el per total,asa ca acum am inceput "Sotul meu Michael".
'Sa cunosti o femeie' este povestea traumei unui barbat ,care la moartea sotiei isi pierde interesul pentru viata.Stilul lui Oz e foarte interesant,personajul principal e depresiv,schimbator si obsesiv acelasi.Pina la jumatatea cartii il consideri normal,reactia lui Yoel e aproape rezonabila, usor interpretabila,pina ii da drept de replica fiicei,fapt care rastoarna toata evaluarea retroactiva si adauga insinuant,dar brutal o reala perspectiva asupra lui Yoel .
Efectul secundar al cartii e ca m-as lasa si eu de servici.
Mihaelka ai terminat-o?

Mergi la inceput