*Cozonacei de nov-dec2008 (65)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ziua buna fetele
avem rosu in gat...sugestii, opinii...tratamente miraculoase?, orice , ceva

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">remember
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 poze
*******************************************
"Viata este o ciudata comedie care amesteca impreuna si dureri si bucurii, punand lacrimi langa zambet, punand zambet langa plans.
Alexandru Macedonski



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

In Mall Plaza exista un magazin care se nbuemste Cherry Accesories.. la etajul doi pe aripa extinsa... acolo vei gasi ce doresti legat de botez.. ff rafinate si draguzte.. o sa te convingi singura.

Citat:
citat din mesajul lui brie

miki, multumesc frumos

fetelor care ati botezat fetite imi dati si mie un magazin,o adresa un site ceva pt rochite de botez?
vreau sa cumpar rochita de botez si nu stiu din ce parte sa incep sa caut.

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Stai linstita cam toti copii fac rosu in gat. si noi am facut acum doua luni si a trecut repede. Noi i-am dat Nurofen picaturi (2,5ml odata la 8 ore), i-am dat Zyrtec (2 picaturi de doua ori pe zi) si daca face temperatura mare un supozitor Novocalmin. Trece garantat. Sa nu treci pe antibiotic ca poate trece asa fara.. Eu sunt contra antibiotic la un copil mic.
Sanatate si aveti grija de voi. Pupam cozanacel dulce.

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

ziua buna fetele
avem rosu in gat...sugestii, opinii...tratamente miraculoase?, orice , ceva

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">remember
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 poze
*******************************************
"Viata este o ciudata comedie care amesteca impreuna si dureri si bucurii, punand lacrimi langa zambet, punand zambet langa plans.
Alexandru Macedonski






Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Sau acceseaza acest site dac avrei sa cumperi on-line. Eu am cumparat de pe acest site.. si am ff incantata.
h t t p ://w w w.maxbebe.ro/produs709/

Sau daca vrei sa te convingi, uite la printesa naostra. ( http://family.webshots.com/photo/2397528900103865441IAMytf )

Citat:
citat din mesajul lui monicus

In Mall Plaza exista un magazin care se nbuemste Cherry Accesories.. la etajul doi pe aripa extinsa... acolo vei gasi ce doresti legat de botez.. ff rafinate si draguzte.. o sa te convingi singura.

Citat:
citat din mesajul lui brie

miki, multumesc frumos

fetelor care ati botezat fetite imi dati si mie un magazin,o adresa un site ceva pt rochite de botez?
vreau sa cumpar rochita de botez si nu stiu din ce parte sa incep sa caut.

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)
pozele mele
Povestea nasterii


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am nevoie de o pauza. Simt ca o iau din loc
Toata ziua vrea tzitzi, tzitzi si iar tzitzi. Si e maraita si nu vrea decat la mine in brate. macar de m-ar lasa noaptea sa ma odihnesc si eu putin.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare!

Azi facem cinste! Piticul nostru face 7 luni. Mai, cum trece timpul...Am pus si 2-3 poze recente cu flacaul:

http://good-times.webshots.com/photo/2835069950104281140eLPUgY

Monicus: Am vazut printesa. O frumoasa! Pare ca s-a simtit bine la nunta si cred ca a fost in centrul atentiei mai ceva ca mireasa.

Eli: Of, of! Nu stiu remedii, dar sper sa se faca bine cat mai repede balacila cel frumos.

Alra: Asa ramane. Mere sau pere fierte cu legume. Mmmmm...un deliciu....!?

Anca: Are niste ochisori micutza voastra.....o sa bage in boala baietii. Tati ar trebui sa se gandeasca sa-si faca rost de un par, ceva, ca va fi coada mare la usa.

Miki: Mai, ce mare e Andreiul tau. Si frumooos de numa'!

Cameliam: Of, bietul nasuc. Lasa ca trece (asta si vine alta ).

Cu dormitul bebeilor, eu stiu teoria. Practica ma omoara. Si noi ne trezim des (parca e mai bine totusi de cand a iesit dintisorul ala, dar stiu ca urmeaza altii), dar prefer sa-i bag tz in guritza si sa dormim amandoi mai departe deocamdata. De lene si de somn.
Ideea e sa fii constant si perseverent. Daca intr-o noapte nu luam piticul/pitica in brate sau la san, dar in urmatoarea cedam si il/o luam, daca la prima trezire ne tinem dure la inceput dar dupa 10-15 min. capitulam, transmitem mesaje confuze si nu facem decat sa prelungim criza. Bebeul invata ca daca urla tot mai mult si tot mai tare primeste ce vrea pana la urma.
Constanta si perseverenta sunt f. importante si acum si mai incolo. Trebuie sa stabilim niste reguli, niste norme si sa le aplicam in mod constant atat noi cat si ceilalti membri din familie.

Noi am reusit sa-l facem seara sa adoarma in patutz (in cazul in care nu adoarme la tz) fara scandal. Au fost vreo 4-5 seri de urlete si plansete, luat, mangaiat si repus in patutz de vreo cateva ori, cantat si mangaiat usurel pana intr-o seara cand m-am inarmat iar cu rabdare, l-am luat in brate si l-am dus in patutz. Eram pregatita sa fac fata scandalului, dar puiul s-a hotarat ca nu mai are rost sa piarda timpul. S-a intors pe burtica, l-am mangaiat usor pe spate si in 3 min. a adormit. Si asa face de atunci incoace. A devenit rutina pt. el si se simte bine. Orice schimbare in rutina ii face sa reactioneze, au nevoie de stabilitate.

Noaptea insa, am ales sa fiu comoda. Il iau in pat, ii dau tz si adorm de multe ori inainte sa se mufeze el bine. Cand ma trezesc (dupa o vreme), il pun in patutz din nou. O sa scot si chestia asta, dar mai incolo, cand ne vin ajutoare ca sa pot dormi ziua (ca stiu ca vor fi niste nopti de foc).


Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna seara. am mai adaugat pe blog cateva ganduri despre cum nu se ineaca bebelusii si despre cantitatea pe care o papa, pentru mamicile interesate. va rog sa ma intrebati amanunte daca vreti, o sa incerc sa raspund.
o seara frumoasa tuturor!

diversificare pentru mamici curajoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Andy sa-ti traiasca feciorul. La Multe Lunite!! 7 luni, ce-a mai trecut timpul... Azi m-am intalnit cu o prietena care tocmai a nascut. Bebelusa are 3 saptamani si mi s-a parut atat de micuta si delicata. Iar mamica era atat de obosita. Ma gandesc fara pic de nostalgie la zilele alea (colici, nopti nedormite, senzatia ca nimic nu fac bine). Nu-mi vine sa cred ca avem bebelusi de 7 luni.

Malinas, David s-a comportat mult mai bine apropos de autodiversificare. Eu am incercat cu fructele. I-am dat o pruna moale, decojita si o jumatate de caisa decojita. Caisa a bagat-o toata in gura. Am inlemnit. Stiam ca nu are cum s-o inghita dar arata ciudat asa cu gura plina fara sa poata mesteca, mi-era sa nu se blocheze cumva fructul. I-am bagat un deget in gurita si i-am scos-o usurel. Pruna nu a putut s-o bage pe toata in gura, fiind prea mare, insa a rupt bucatele cu care s-a inecat, fiind prea mari. A inceput sa tuseasca si sa scoata sunete ca si cand ar vomita. Asa ca mai stau cateva saptamani pana sa incerc iar. Sau poate am gresit eu undeva????

Eduard s-a mai obisnuit cu fusul orar, reusesc sa-l culc la 10 insa a inceput cu trezirile noaptea. De abia ce reusisem sa-l dezvat de trezirea de la 2. Trebuie sa reluam. Adoarme la 9.30, 10.00 si doarme dus pana pe la 1, 2 cand incepe sa scanceasca. Azi noapte a fost bine ca i-am pus suzeta rapid si nu a avut timp sa se dezmeticeasca dar cu 2 nopti in urma a urlat 40 de minute. La inceput i-am pus suzeta, fara suces. L-am luat in brate, s-a linistit dupa care a reluat. L-am pus iar in patut plangand, plansetele s-au transformat in urlete. Iar de aici a urmat luat in brate, pus in patut si tot asa pana mi-am pierdut rabdarea si l-am lasat sa urle in patut. Si a urlat cam 8 – 10 minute. Stiu ca tzitzi m-ar fi salvat dar am refuzat sa i-o dau. Nu dati cu pietre, insa nu vreau sa-i dau sanul pe post de consolare, nu noaptea. Cel putin nu la ora aia. Asa ca m-am tinut tare si cam dupa 10 minute l-am luat in brate, of imi era o mila de el. Era atat de nefericit, ud de lacrimi si intr-o stare de agitatie puternica. M-a intors pe dos. L-am luat in brate, l-am strans cu drag si i-am cantat usurel. S-a linistit si cand a tacut l-am pus iar in patut. S-a intors pe o parte, cum face cand vrea sa doarma, a inchis ochii si a adormit suspinand. S-a mai trezit la 4.30 cand l-am alaptat. Azi noapte dupa ce i-am dat suzi pe la 2 s-a mai trezit la 4 sa suga. Cand eram in rom se trezea pe la 5 sau 5.30.
Sunt atat de fericita ca m-am intalnit cu niste mamici pe aici. Una englezoaica pe care o stiu de la intalnirile postnatale cu mamicile, si inca 2 poloneze. Am facut schimb de nr de tel si sper sa ne intalnim la plimbare sa vorbim. Simteam ca mor de singuratate altfel.

Apropo de fructe cu legume. Am vazut pe aici niste borcanase cu legume si carne la care e adaugat cate un fruct.

Si eu ii dau biscuiti Organix. Cateodata, la masa de seara, in loc de iaurt cu cereale. Ii combin fie cu un fruct fie cu lapte.


Adriana mamica de Eduard (09.12.2008)
http://family.webshots.com/photo/2360933530103785880PQnqUK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Am pus pozele din Cismigiu aici

http://good-times.webshots.com/album/573676738Lrgmuy?start=0

Adriana mamica de Eduard (09.12.2008)
http://family.webshots.com/photo/2360933530103785880PQnqUK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

]s]sa fie sanatos si sa va iubeasca multtttt

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Salutare!

Azi facem cinste! Piticul nostru face 7 luni. Mai, cum trece timpul...Am pus si 2-3 poze recente cu flacaul:

http://good-times.webshots.com/photo/2835069950104281140eLPUgY

Monicus: Am vazut printesa. O frumoasa! Pare ca s-a simtit bine la nunta si cred ca a fost in centrul atentiei mai ceva ca mireasa.

Eli: Of, of! Nu stiu remedii, dar sper sa se faca bine cat mai repede balacila cel frumos.

Alra: Asa ramane. Mere sau pere fierte cu legume. Mmmmm...un deliciu....!?

Anca: Are niste ochisori micutza voastra.....o sa bage in boala baietii. Tati ar trebui sa se gandeasca sa-si faca rost de un par, ceva, ca va fi coada mare la usa.

Miki: Mai, ce mare e Andreiul tau. Si frumooos de numa'!

Cameliam: Of, bietul nasuc. Lasa ca trece (asta si vine alta ).

Cu dormitul bebeilor, eu stiu teoria. Practica ma omoara. Si noi ne trezim des (parca e mai bine totusi de cand a iesit dintisorul ala, dar stiu ca urmeaza altii), dar prefer sa-i bag tz in guritza si sa dormim amandoi mai departe deocamdata. De lene si de somn.
Ideea e sa fii constant si perseverent. Daca intr-o noapte nu luam piticul/pitica in brate sau la san, dar in urmatoarea cedam si il/o luam, daca la prima trezire ne tinem dure la inceput dar dupa 10-15 min. capitulam, transmitem mesaje confuze si nu facem decat sa prelungim criza. Bebeul invata ca daca urla tot mai mult si tot mai tare primeste ce vrea pana la urma.
Constanta si perseverenta sunt f. importante si acum si mai incolo. Trebuie sa stabilim niste reguli, niste norme si sa le aplicam in mod constant atat noi cat si ceilalti membri din familie.

Noi am reusit sa-l facem seara sa adoarma in patutz (in cazul in care nu adoarme la tz) fara scandal. Au fost vreo 4-5 seri de urlete si plansete, luat, mangaiat si repus in patutz de vreo cateva ori, cantat si mangaiat usurel pana intr-o seara cand m-am inarmat iar cu rabdare, l-am luat in brate si l-am dus in patutz. Eram pregatita sa fac fata scandalului, dar puiul s-a hotarat ca nu mai are rost sa piarda timpul. S-a intors pe burtica, l-am mangaiat usor pe spate si in 3 min. a adormit. Si asa face de atunci incoace. A devenit rutina pt. el si se simte bine. Orice schimbare in rutina ii face sa reactioneze, au nevoie de stabilitate.

Noaptea insa, am ales sa fiu comoda. Il iau in pat, ii dau tz si adorm de multe ori inainte sa se mufeze el bine. Cand ma trezesc (dupa o vreme), il pun in patutz din nou. O sa scot si chestia asta, dar mai incolo, cand ne vin ajutoare ca sa pot dormi ziua (ca stiu ca vor fi niste nopti de foc).


Andy, mami de Andrei


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput