Dulceturi&papanasi(319)Bun venit Lisa si Melissa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata mamici
dau eu azi,sunt matinala si putin mai fericita

am fost ieri la moasa si cica din punctul ei de vedere totul e ok cu bebelusha.nu stie de ce ma panicat doctorul ala de la spital ca am burta mica,ca bebe are capul nus` cum si stomacelul.
era o moasa cam de varsta mamicii mele,sper sa fi avut ceva experienta,in fine...
mi-a masurat burta de vreo 5 ori si are 37 cm la 37 saptamani cum trebe sa fie,nu stie de unde a scoso` doctorul ca as avea numai 30 cm
graficul ala de crestere a capusorului bebelushei si a stomacelului ma speriat,deci:are caputul micut,nu are ditamai bostanul,o sa semene cu Ebonee(a zis moasa)
stomacelul poate era mai maricel din cauza ca mancase lichid si era plin(zice moasa)
atunci,de ce ma panicat pe mine "mesterul" ala de doc. la spital???
deja imi venea sa plang ieri cand am auzit ca e totul ok
bebelusha angajata,foarte jos,de aici si presiune in bazin,durferi de ciclu,trosnesc ciolanele,merg greu etc
gagica mea e gata sa iasa
numai ca tremura si izmenele pe mine cand ma gandesc la durere

sabina,pls pls daca ai timp cumva si daca vrei,da sfaturi de alaptat aicila mine ca sunt total paralela.am vrut sa imi i-au o pompa electrica sa ma mulg daca de ceva si sa ii dau cu biberonul,dar parca ceva imi zice ca mai bine nu
tare,tare as vrea sa ii dau san,mii frica ca nepriceputa de mine o sa dea fuga sa cumpere formula iar
oricum nu am cumparat biberoane sau formula inca,vreau sa incerc prima data cu alaptatul.

multumesc frumos ptr cuvintele frumoase fetelor,sunteti niste dulci
sper sa fi raspuns la toate intrebarile puse de voi cu mesajul asta ca sa nu mai scriu la fiecare in parte

azi am in program sa spal hainele toate,am vreo 3 masini bune+ale fetii si de facut ordine in dormitoare,de calcat ca e dezastru.

va doresc o zi minunata


vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Lui Gh i se vad coastele cand se intinde rau de tot....si pentru ca il vad vesel nu ii mai contorizez imbucaturile, daca mananca cu pofta la inceput e clar ca la final nu-i mai trebuie si gata.

Intrebare: ai vostri stau la masa?
Ca Gh fuge cat colo prin toata casa, iar eu refuz sa alerg dupa el, ceea ce a fost o alegere inteleapta., avand in vedere ca el se hraneste cat de cat si-asa.




Nici Andrei nu mai sta la masa, nici locului. Alergam cu mancarea, mai putin cu iaurtul pentru care se opreste din orice. Evident cu fructe si evident Danonino.

Coastele i se vad si lui, toata lumea care il vede zice ca a slabit si totusi la cantar pare sa fie constant. Probabil s-a inaltat si s-a schimbat conformatia aia de bebe durduliu.

Imi place atitudinea ta cu vorbitul si olita, dar mai ales cu vorbitul, ca iar ma apucasera nabadaile. Si Andrei intelege tot, si uneori nici nu imi dau seama ca e atent la ce spunem noi si il aud cum repeta ceva ce il intereseaza. Spune si cuvinte noi, insa nu ritmul in care vorbesc copiii de pe aici.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Erina, chiar mi-ar face mare placere sa ne vedem la o cafea. Oricum m-ai lamurit cu comparatiile pe care le faci, daca te gandesti la Japonia, cred ca sunt slabe sanse sa fii multumita in Romania.

Danielle, ma bucur nespus ca totul e bine cu bebelina.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Danielle ce bine e ca te-ai mai linistit!
Tu trebuie sa ai incredere ca va fi totul bine.
Si verisoarei mele ii spunea medicul ca e sarcina maimica cu vreo luna si ceva (desi ea stia clar cind fusese conceput bebe),ca e burta micuta...si a nascut o fetita de 3.500 perfect sanatoasa.

Spor maxim si numai bine.

Sabina, Dariei i se vad coastele si in "repaos" mai ales ca le are un pic evazate. Dupa ce termin cu stimulentul o trec pe Ca cu D3.
Ai dreptate cu iubitul defectelor. Pai in ce cladire am mai avut eu o scara si o usa secrete sau intrerupatoare din anii 40???


-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Intrebare: ai vostri stau la masa?
Ca Gh fuge cat colo prin toata casa, iar eu refuz sa alerg dupa el, ceea ce a fost o alegere inteleapta., avand in vedere ca el se hraneste cat de cat si-asa.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.



La masa se sta pentru cateva lingurite si apoi vrea jos ... Dar nici daca l-as alerga nu ar mai prea vrea sa mai manance.
Sau uneori, cere farfuria si pleaca cu ea in sufragerie, dar asta o pun pe faptul ca a fost caldura de saptamana trecuta, cand nu se putea sta in bucatarie, iar in sufragerie e aerul.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Danielle, imi pare bine ca bebelusa e bine. Bine ca ai trecut cu bine peste gripa. Sa ai o bebelina sanatoasa si frumoasa ca Ebonee . Iar cu alaptatul, primul pas l-ai facut - ca vrei sa alaptezi si ca inca nu te gandesti sa iti iei ce trebuie pentru formula. Spor la spalat hainute.





Mad cu Robert Stefan (09.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Buna dimineata!

Martunzika, un mare-mare pentru voi! Ne rasfeti, sa stii. Am primit cadoul si e absolut minunat. Multumim autoarelor! Pozele mai trebuie sa astepte putin, pana imi intru in ritm cu serviciul si trezitul de dimineata...greu, domnule, greu!

Tudor sta la masa fara probleme, mai nou a inceput sa ceara 'papa bun-mmmm' si danseaza de placere din corp cand zice asta. Cred ca recupereaza dupa vacanta, cand avea zile de nu manca la praz, dar cred ca din cauza caldurii, a dintilor sau a dulciurilor mancate intre mese. Acum mananca super bine, poate si datorita noii cartii in care imi arata 'Utuletz papa acadea'. L-am tuns si imi vine sa-l mananc pe urecheat de drag ce mi-e, in ciuda unor rare crize de alint.

V-am tzucat, ma intorc la documentele mele!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Danielle:
sunt f pe fuga, scriu acu repde:
1. Ceri copilul la san de cum se naste, esti intr-o tara civilizata, trebuie sa te lase
2. Lasa-te in voia copilului, stie mai bine bebelusa.
3. Sa ai rabdare sa vina laptele, primele zile(uneori si 5 zile !) ai numai colostru, lichidul ala galbui , cateva picaturi, dar f f hranitoare.
4. Pt pozitii de alaptat uita-te pe situl kellymom, e f f bun. Stii teoria, bebe sa apuce cat mai mult din areola, nu doar mamelonul, iar sanul sa fie f f bine sustinut ca sa nu ii atarne din gurita.
5. uneori bebelusii sunt agitati si greu de pozitionat la san, poti sa o infesi un pic la manute ca sa nu mai dea din ele, eu n-am facut asta si tare m-am chinuit ca erau ca niste fire paianjen amandoi, in miscare continua
6. cum plange, cum ii dai sanul. e normal sa digere aproape instant laptele de mama!
I-ati wrap/sling etc, sa o porti cat mai mult daca e agitata



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

a, Dani, cand vine moasa acasa cum a venit anu trecut, cere-i ajutor pentru alaptat!!!
eu cred ca ai avut depresia aia si din cauze hormonale, ca n-ai alaptat.Alaptatul produce endorfinele alea misto:)
(bine, ca si proactina prea marita e dubioasa, dar tot asa, se intampla f f f rar)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Ohhh Daniela m-ai linistit!
Doctori incompetenti pe lumea asta sunt f multi!Nu trebuie sa crezi ce zice fiecare...eu aici era sa il iau la bataiae pe ala de la Urgente,tocmai pentru incompetenta si pe un diagnostic pus asa in aer...ceea ce stiam defapt si eu.

Erina,ma bucur ca iti plac numele Al doilea nume al Erikai este numele de botez,eu l-am ales.De data asta pentru bebelina doi am lasat-o pe nasa sa il aleaga
Iti trimit imediat un PM.

Altfel...azi nu prea am stat pe la munca,am avut ceva contractii iar la pranz s-au intetit.Am dat telefon la doctor si m-a chemat la control.Am primit ceva calmante si m-a monotorizat.
Pare a fi totul ok.Acum am baut un calmant si in loc sa ma odihnesc bantui pe net.
Erika in ultima vreme o vad tare obosita,doarme cate 3-4 ore dupa pranz...nu gasesc explicatia.Noaptea doarme bine,se trezeste pe la 6-7.

"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. cu Lisa Maria si mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007)

Mergi la inceput