Mamici de zmeurici de iulie-august (72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

poze din 9 iulie pana in prezent:
http://www.dropshots.com/giova1#

.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Cine completeaza lista, aici datele pt Daria Alessia: 2590 gr. 49 cm, apgar 9, thx.

Giova, cu seringa i-am dat o data mi.a fost un pic teama dar dadeam f usor si era ok, nu se ineaca, 10 ml i-am dat si a dormit tun apoi. Nu am mai repetat miscarea, incerc numai cu sanii, ii dau mai des, eu asteptam sa se trezeasca sa ii dau dar la sfatul lui mQQm, ii dau de fiecare data cand se foieste un pic si o vad cu gurita prin aer si merge. Azi noapte de 2 ori i-am dat asa la un marait scurt si e ok.

Cu toate informatiile, videos si tot, e destul de dificil sa pozitionezi perfect, ma dor deja sfarcurile, deci pe undeva fac ceva aiurea, desi apuca destul de mult, nu numai sfarcul, ca asta e grija mea, sa apuca cu gura larga... am mai citit acuma iar cum sa pozitionez, sa vad daca imi iese. Ca daca faci totul perfect nu tre' sa ai dureri... as vrea si eu un consultant La Leche League!!! De unde-l scot, of of!

Giova, la mine faza nu e ca sangerez f mult, chiar uneori putintel sange si roziu, dar imi curge o gramada de lichid!
La voi e la fel, fetelor? Cel putin la cele cu nastere normala, asa trebuie, se scurge o gramada de apa? Nu stiam asta. Si pare-se sa scade burtica, banuiesc ca de acolo atata zeama...

Alinutza, am vazut ca ai bb grasunel, am citit asa printre randuri, sa iasa mare si sanatos!

trimit cateva poze pe gmail, pup!

38+ Daria Alessia

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

fetele maine dimineata la 7.30 ma internez , iar cezariana mi-o va face dupa pranz ...
asa ca va pup si ne auzim cand revin acasa in formula schimbata

abia astept sa imi cunosc puiul

si sa ne reauzim cu bine si in primul rand sanatosi

p.s. pt listuta... nasc la spitalul Caritas cu dr. Florin Isopescu , iar maine voi avea fix 38s si 1 zi



*******************************************************************
Thea 38+ Serban Alexandru

AMR 1 ZI

"From this day forward, you shall not walk alone. My heart will be your shelter, and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

Buna si de la noi..
FELICITARI MELEEA sa iti traiasca bebe ALEXANDRU si sa fie frumos, sanatos si destept.

FELICITARI IONIK..sa va traiasca micuta IOANA ANTONIA!!!

FELICITARI MICHELLE sa va traiasca bebitza MARIA sa fie sanatoasa, frumoasa si sa aiba parte numai de lucruri bune.

CRIXIA
Noi suntem ok ,bebe cere sa fie bagat in seama atunci cand e treaz,in rest papa si doarme .La baitza se comporta ca un racusor adevarat.
Scartzaie ..v-am pupat...numai bine

Ylla foarte fericita mami de Luca 2.07.2009 si Carmen,8.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

buburuza, mult succes maine!!! Tin pumnii sa mearga totul ca la carte si Serban Alexandru sa fie un mancacios. Asteptam vesti bune

Citat:
citat din mesajul lui iulia-stefy

Pe la ora 16.30 am primit SMS de la Inutsa.... Avea contractii din 3 in 3 minute... deci se pregatea... De atunci nu mai stiu nimic de ea... Cred ca a nascut deja.


37+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Felicitari,Michelle!Bine ai venit,Maria!

Motana,la voi nu vine moasa dupa nastere acasa?Aici vine de citeva ori,platita de casa,miine o astept si eu,sa ne cunoastem.Data trecuta mi-a prins tare bine,ca desi eram toba de teorie,alaptasem si in spital,acasa tot mi se parea ca nu-i chiar ok.Si eu zic la fel,daca nu plinge de foame,nu-i mai da,probabil ca e chestie de ore pina iti vine lapticul adevarat.

Buburuzaaaa 1979,succes miine,tinem pumnii!!

Giova,lasa ca isi revine Marco.E foarte bine ca il tineti in permanenta cu voi si va ocupati mult de el ,cu timpul va intelege cum e cu fratiorul si va fi bine.Ei,oricum mici conflicte vor fi mereu,e normal .Nu ai de unde sa imprumuti chestie din aia cu roti de pus la caricior sa vezi daca i-ar place?Eu vad des aici la fratiori,cred ca-i practica totusi.



Seara faina si fara contractii!



Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralnied1

Mesaj primit la 22.45 de la Inesa:
"A venit pe lume la 21.10 Bianca, natural, fara nici un fel de anestezie, 3950 grame. E frumoasa si cumintica, a chinuit-o un pic pe mami, dar ce mai conteaza? O iubesc"




Bravo Inesa!!! FELICITARI!!!! Refacere grabnica si mult laptic pentru frumoasa Bianca.

37+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La multi ani fericiti, Crixia!

Felicitari Meleea! Bine ai venit bebe Alexandru, o viata lunga si fericita!

Felicitari Ionik! Bine ai venit bebe Ioana Antonia, o viata lunga si fericita!

Felicitari Michelee! Bine ai venit bebe Maria, o viata lunga si fericita!

Felicitari Inesa! Bine ai venit bebe Bianca, o viata lunga si fericita!

Buburuza, tzinem pumnii si astetpam vestea cea mare!

Giova, mie mi-au spus cand am plecat din spital ca daca apare vre-un cheag mai mare decat o moneda, sa merg inapoi sau sa contactez dr meu.

Motana, si eu am foarte usurele si rozalii. Nu spun asta ca sa zic ca e normal, ci ca sa ma intreb daca e. La celelalte nasteri am avut multe si chegoase. Si dureri de burta. Acum nimic.
Pe sani pune dupa fiecare alaptat lanolina. Eu ca fraiera am pus la inceput ceva altceva, amestec de tot feluri de uleiuri organice si n-a mers. Acum ma dreg cu lanolina si nu ma mai doare nici cand ia sanul si incepe sa se si vindece. Cand prind momentul mai tarziu iti scanez si cateva pagini de primele zile la alaptat, le-am primit tot de la spital, poate te ajuta, ca-s mai focusate pe initiere. Dar nu te lasa cu ranile.

Am vazut si eu poze de bebelusi superbi, Daria de Motana, Edi de Giova, Roan de Hera, Daria de mamilivia... Niste papusi dulci de !

Alina, am uitat sa-ti raspund ieri (ca scriu din memorie... aia care lipseste mai nou ) si mi-am amintit cand sa ma bag in pat. Monitorul pe care l-am cumparat e cel mai eftin posibil, vreo douj de dollari. Face treaba buna, n-am ce-i baga de vina. Sa stii ca nici la noi nu vine nimeni decat daca suni si chemi un public nurse. Da' aia's in greva de vreo 2 saptamani, bine macar ca sunt alte resurse. Parca m-ai intrebat ceva si-astazi, dar am uitat ce. Imi amintesc eu pana maine, poate, dar daca era important trage maneca.

Ce-am patit sambata... M-am trezit la 7 si m-am uitat sa vad ce face asta micutzul. Era cu ochii deschisi, cuminte. Cand ma uit mai bine, era cu capul intr-o pata de sange cam de doua ori cat capul lui in diametru, patat de aceeasi chestie pe hainuta pe la gat si la masnestute. M-am socat!

L-am intors pe toate partile in speranta ca s-a zgariat pe undeva... nimic. Am sperat ca i-o fi curs sange din nas, nimic, ca s-o fi taiat cu unghiutele prin gurita, nimic. El parea tare impacat, asa. L-am luat in brate si cand am simtit miros de laptic pe capsor la spate am realizat ca numai din stomacel a putut iesi treaba aia sangeroasa.

Nu pot sa descriu ce mi-a trecut prin minte. Fiind sambata, am fugit la Sick Kids Hospital la urgente. Ne-au luat imediat si dupa ce l-au palpat si studiat, au ajuns la concluzia ca cel mai probabil, la masa de 5 a tras mai hotarat si mi-a ranit un mamelon, care s-a si cicatrizat pana a terminat el de mancat si ca de acolo ar proveni sangele. Ne-au tinut sub observatie pana pe la 1, a mancat acolo, a facut un poop acolo, la final au decretat ca e totul ok, sa ma mulg si sa vad daca mai vad pe undeva ceva semne clare de sangerare si daca nu, sa continui. N-am mai vazut nimic, el n-a mai facut figurina a doua oara si din ziua aia am trecut pe lanolina, mana cereasca. N-are rost sa va explic ce stres am bagat...

Azi a papat la aprox 3 ore toate mesele, pt prima data, parca incep sa vad si eu lumina aia. Noaptea e un somnoros din ziua a 3-a, asa ca, o mai rezolvam si asta si oameni suntem. Multumim de aprecieri, suntem toti foarte norocosi c-a hotarat sa intre in vietile noastre.

Revin mai spre seara mai cu adresa, acu' am scris dezlanat, sorry.

Pup pe toata lumea!

Edit: Am pus scanuri de pe logul de alaptat in prima saptamana pe contul comun.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

felicitari Inutza!
multumim mqqm pentru scanuri!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor Petru
AMR aprox 1 saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

giova ce dragales e Edi!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor Petru
AMR aprox 1 saptamana

Mergi la inceput