Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

intrebare[/b]de cateva saptamani Luca lasa capul intr-o parte,a inceput printr-o joaca facea asa cand se rusina,apoi cand nu mai vreea mancarea acuma face asa mai tot timpul si cand se joaca singur lasa capul pe o parte sa fie un tic sau sa il doara o ureche ca-ci cand ii palpez urechea nu face nici un gest ca l-ar deranja...va intreb pe voi poate v-ati confruntat cu asa ceva ca-ci de-mi intreb medicul pediatru sigur ma trimite in alta parte ca la cate stie. si de se poate un votic pentr-un pitic [/b]

LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Mirela,Cami,sa va traiasca frumoasa de ea
Mihaela,Carla se comporta ca si Denis,mamanca numa in plansete si masa dureaza cam 2 ore,mai doarme,,mai mananca ceva,,uite asa ne chinuim,cu colici,si de doua noptzi aproape ca nu doarme,adoarme putin si se trezeste palngand.daca ar fi numai colicii nu ar fi mai nimik asta,dar mi e frica sa nu o deranjeze altceva..in paranoia mea,maine am facut termin la pediatru.sunt ca un zombi prin casa dar nu i nimik,fata mea sa fie bine
Sanatate lui Denis
JO,asa ca prematurii sunt mai nervosi?si ca s ar putea ca corcocodusa sa planga pur si simplu,ca e invatzata in bratze?

Pepina,mama de Carla,corcodusa mamiŽ draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui c.valy
de cateva saptamani Luca lasa capul intr-o parte,a inceput printr-o joaca facea asa cand se rusina,apoi cand nu mai vreea mancarea acuma face asa mai tot timpul si cand se joaca singur lasa capul pe o parte sa fie un tic sau sa il doara o ureche ca-ci cand ii palpez urechea nu face nici un gest ca l-ar deranja...va intreb pe voi poate v-ati confruntat cu asa ceva ca-ci de-mi intreb medicul pediatru sigur ma trimite in alta parte ca la cate stie. si de se poate

Am vazut cum o testeaza dr. Ia capsorul cu amandoua mainile si apasa, dar nu foarte tare sub lobul urechii, apoi da drumul brusc. Daca bebe nu are nici o reactie, nu cred ca are ceva la urechiuse. daca e ceva care sa te ingrijoreze, mai bine te duci la dr. Astia mici pot face des otite si depistate la timp s etrateaza mai usor. La cate cazuri am citit de complicatii de la o simpla otita, cred ca si eu m-as panica.
Voi la psiholog nu mergeti? Ar fi bine sa ii spui despre ticurile lui. Nu ca ar trebui sa te sperii, dar poate un psiholog ti-ar da o explicatie.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepina70

Mirela,Cami,sa va traiasca frumoasa de ea
Mihaela,Carla se comporta ca si Denis,mamanca numa in plansete si masa dureaza cam 2 ore,mai doarme,,mai mananca ceva,,uite asa ne chinuim,cu colici,si de doua noptzi aproape ca nu doarme,adoarme putin si se trezeste palngand.daca ar fi numai colicii nu ar fi mai nimik asta,dar mi e frica sa nu o deranjeze altceva..in paranoia mea,maine am facut termin la pediatru.sunt ca un zombi prin casa dar nu i nimik,fata mea sa fie bine
Sanatate lui Denis
JO,asa ca prematurii sunt mai nervosi?si ca s ar putea ca corcocodusa sa planga pur si simplu,ca e invatzata in bratze?

Pepina,mama de Carla,corcodusa mamiŽ draga



Pai tine-o in brate.
Tinutul in brate la bebelusi, mai ales la prematuri, care au trecut prin trauma despartiri bruste de mama, este o necesitate, la fel ca mancarea, sau somnul.
Nu ati gasit nici un remediu macar sa calmeze colicii?
Si da, prematurii sunt mai nervosi si mai sensibili. Adica reactioneaza mai repede la vreo neplacere, daca e obosita, o derajeaza zgomuotul, ii e cald, sau nu ii place ceva.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Ayla,o tin in bratze aproape toata ziua,chiar si cand doasrme cateodata doarme la mine in bratze,,eu cred ca este stresata ca si eu si mama,numai asa o tinem si poate mai vrea si ea liniste la ea in patutz dar cand opunem acolo incepe sa planga,,si uite asa
Cu colicii,ii dau sab simplex si i am luat o pernutza cu samburi de cirese pe care o incalzesc si o pun pe burtica(asa se mai linisteste)dar noaptea sub nici o forma nu vrea pe burtica si nici mie nu mi vine s o las..aám ascultat muzica amandoua vreo ora si vad ca a dormit la mine in bratzedraga luŽ mama.
tu cum ai procedat cu Luana?

Pepina,mama de Carla,corcodusa mami` draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Prematurii sunt niste copii mai agitati. Ca orice copil poate sa planga din diverse motive. Tinutul in brate poate fii unul. Karla mea a fost si este un copil crescut in brate. Stiu ca multa lume nu e de acord cu asta dar eu cred ca i-am facut un bine. E un copil vesel chiar daca e agitata. Efectiv e doar un copil care nu are stare si e mereu in verva. E drept ca eu sunt knock-out seara dar asta e...Karla si acum adoarme la mine in brate, e drept ca ea inca suge dar uneori sta la mine in brate si la san doar asa de alint.
Colicile....greu capitol. Noi am incercat de toate...nu ne-a ajutat nimic. Pana nu si-au facut damblaua nu am scapat de ele. Avea program de la 21 la 1 noaptea. Era o adevarata veselie.

Valy am citit dincolo ca ii dai vitamine lui Luca. Ce anume? Si Karla a luat dar ea le lua cu drag. Si chiar au ajuta, manca mult mai bine. Acum nu ma pot plange manaca foarte bine si aproape orice. Cat despre posibile ticuri voi nu mergeti la neurolog? Dar bineinteles trebuie eliminata si varianta cu urechea.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
[url=”http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140113”] Piticul nostrum drag Karla-Luiza [/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Pepina, noi nu am avut colici.
Si exact invers de cum spunea Johanna, Luana a fost un copil tare linistit. A spus dr ca de aceea a si luat atat de bine in greutate. Nu vroia in brate (la inceput cand venisem cu ea acasa si vroiam sa o pupam sau s-o dragalim ne alunga cu manuta sa o lasam in pace), ii placea la ea in patut, sau prefera sa stea in balansoar si sa ne vada. Asta era cel mai important, sa ma vada, in rest, puteam sa-mi fac treaba linistita. Tati ei a invatat-o in brate, si sa doarma ziua la el pe piept. Cum zice Claudiu, el e lat si moale si se sta bine pe el. Nici nu adoarmea la san, sugea, ragaia, si o puneam la nani, iar cand stingeam lumina dupa cateva minute adormea singura. Bineinteles ca nevoia de afectiune si de imbratisare ii era implinita, dar nu plangea ca alti copii ca vrea in brate. Mie chiar mi-au recomandat la inceput sa nu o smotocesc prea mult ca poate pierde in greutate, orice pt ea insemna efort. Dar eu am purtat-o (si o port) mult in marsupiu, am din acela orizontal unde bebe sta cu spatele drept ca in carucior, si am purtat-o de la 2 luni si ceva. Doar la inceput o mai scoteam in cosuletul de masina, de teama sa nu se franga, pana am vazut eu, singura cu ea acasa, ca nu e chiar atat de fragila pe cat credeam.
In schimb inca e foarte sensibila la zgomote, trebuie sa fie liniste sa adoarma (cu frate-su e mai greu, ca nu le coincid orele de somn), dupa ce adoarme e ok, dar orice zgomot brusc o sperie si o pune pe plans, si e tare greu de potolit. De ex si fasaitul unei pungi daca doarme o trezeste si plange. La mare cred ca si din cauza agitatie si galagiei de pe plaja nu s-a simtit bine, pt ca a plans tare mult, si nu e genul ei, si in final a stat mai mult tati cu ea, in camera sau la piscina, unde erau doar cativa oameni de la hotel, era muzica de atmosfera, si a fost foarte cuminte.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Multumesc pt sfaturi fetelor,am fost azi la medicul nostru generalist (medicul de familie)ne-a consultat si cantarit,i-am zis si de ureche la palpat asa cum ai zis tu Ayla dar nu a schitat nici un gest ca l-ar deranja ceva a zis ca e doar un alint nu prea ma multumit asa ca saptamana viitoare o sa ma duc la pediatra lui(pe el il vad amandoua)ca-ci in medicul de familie nu am prea mare incredere voi vedea atunci ce imi zice sper sa nu fie nimic grav,iar in legatura cu ceilalti medici(psiholog si neurolog)nu am fost nici-odata nu ma trimis nimeni,nu mi-a zis nimeni ca ar trebui sa merg si nici eu nu am avut initiativa poate ca si din cauza ca la noi nu sunt trebuie sa ajung la Ct.,sper sa nu am probleme in viitor.

LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

JO,asa este si Carla,si am zis,chiar daca i mi cad mainile inbratze tot o tin,am tinut o ore in sir la spital si e asa de linistita cand e in bratzedar problema este noaptea(nu functioneaza nimik,doarme la pieptul meu intr o pozitzie nu asa de comoda,cred,si se trezete f repede(ii cant,ii vorbesc,degeaba)O sa treaca si asta,ma gandesc ca suntem 3 in casa si sigur e stresant si ptr ea..la tati pe burtica dorme tare bine dar numa ziua sta cu tati
Monica,e bine ca puiu` tau n a avut colici si nu a plans asa de mult.mi se rupe inima de mila ei cand plange si nu am cu ce s o ajut
eii,da`nu vreau sa iau chiar in tragic,asta e crestem noi mari

Pepina ,mama de Carla,corcodusa mamiŽ draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Joklk i-am dat lui Luca INFANTFORMULA asta timp de 2 luni are o gramada de vitamine in compozitie dar degeaba nu au avut nici un efect asupra lui,aste mi le-a recomandat medicul pediatru...azi am fost la cel de familie iar cand la cantarit surpriza de doua luni baiatul meu abia a luat sa zicem 200g,a strambat putin din nas si mi-a dat si ia vitamine (pikovit si inca ceva care abia inteleg ce a scris)si acum sunt in mare dilema sa i le dau sau nu ca-ci ea (dr de fam)nu stie ca am mai luat si alte vitamine recomandate de alcineva

LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic poze nunta

Mergi la inceput