va rog din suflet dati un sfat ce sa fac

va rog din suflet dati un sfat ce sa fac | Autor: ghizy

Link direct la acest mesaj

nici nu stiu de unde sa incep ,sunt foarte tanara am 17 ani si am un baietel de 6 luni ,sunt in irlanda ,pe sotul meu lam cun pe internet ,neam vazut neam iubit neam loat si am fost fericiti pana, am ajuns in irlanda la el au inceput certurie pana in ziua de azi ,nu ne intelegem absolut de loc ,ne certam zilnic ,prima oara cand a ridicat mana la mine eram gravida cu raul baietelul meu ,lam iertat pt k il iubesc ,azi a dat ear in mine,neam certat foarte tarre dintro prostioara ,ma ameninta intruna k eu nu am nici un drept la copil k copilul e al lui ,imi aminteste asta intruna cand ne certam ,mam saturat ,nu mai suport asi vrea sa pot sa vin in romania dar mie tare greu mie frik sami incep o viata noua cu baietelul meu,va rog datimi un sfat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Cauta pe internet sau unde crezi un numar de telefon din localitatea in care te afli si unde se raporteaza abuzurile , suna si asculta sfaturile lor .Nimeni nu-ti ia copilul daca nu are un motiv intemeiat .
Daca ai urme de violenta du-te la doctor si spune ce ai patit.El nu trbuie sa stie asta e ca o asigurare pentru situatia in care mai tarziu ai vrea sa divortezi (ca sa iti iei copilul )Poate ar trebui sa iti continui studiile (sa ai o meserie ) ca sa nu mai depinzi de el )Spui ca il iubesti ....el te iubeste ?!Nu trbuie sa iei decizii pripite dar e bine sa ai un as in maneca in eventualitatea in care ai nevoie ...
Succes si spune-le celor de varsta ta ce ai patit ...poate nu vor face aceeasi greseala (sa se marite inainte de vreme ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bune sfaturile date de Pdelia.
Eu altceva vreau sa spun: de ce ti-e frica sa incepi o alta viata in RO? Din moment ce nu ai nici o viata acolo, ce poate fi mai rau?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

ghyzi tu poti lua legatura cu familia ta din romania? nu stiu care sunt relatiile tale cu parintii dar cred ca ei ar trebui sa stie ca tu suferi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Nu se poate sa induri asa ceva! Este inadmisibil sa dai intr-o femeie, daramite intr-o femeie gravida!!!
Parerea mea este ca ar trebui sa faci orice sa scapi din relatia asta nesanatoasa.
Sunt convinsa, indiferent de relatia pe care o ai cu familia/parinti, te vor primi inapoi.
Fiind si atat de tanara ii este usor sa te manip.u.leze, sa te faca sa te simti , probabil, vinovata. Nu-l lasa sa-ti distruga viitorul.
Te rog eu, din suflet, fa ceva!
Ia legatura cu autoritatile, muta-te, cauta un camin, orice numai nu accepta asa ceva.
Iti va fi, intradevar, greu sa incepi o noua viata alaturi de baietelul tau dar gandeste-te ca el nu merita sa creasca alaturi de cineva care a indraznit sa ridice mana asupra mamei lui, inca de pe vremea cand era insarcinata.
Mai bine singura, cu o viata mai grea decat alaturi de un astfel de om.


Daca dintr-o prostioara a indraznit sa dea in tine ce se va intampla cand va veti lovi de o problema reala? Nu-ti doresc sa ajungi una din miile de femei abuzate si chinuite fizic si psihic de un om fara constiinta!

Te rog, fa ceva! Pt binele tau si al baietelului tau!

Edit : din pacate marea maj a celor care ridica mana odata asupra prietenei/sotiei nu se opresc doar aici. Imi doresc sa ma insel, insa, sunt sigura ca se va repeta.
Ia din timp masuri pana nu este prea tarziu!


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Cum a intrat Andra in viata mea...
Mandra bea laptic si iata... a mai crescut un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Bune sfaturile date de Pdelia.
Eu altceva vreau sa spun: de ce ti-e frica sa incepi o alta viata in RO? Din moment ce nu ai nici o viata acolo, ce poate fi mai rau?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus,
Nu e asa de simplu.Daca copilul nu este cetatean roman (si am o banuiala ca nu este) nu il poate aduce in Ro definitiv fara acte legale.
Ca sa ii faca cetatenie romana trebuie sa semneze si tatal documentele.Trebuie mers la ambasada, asteptat cateva aluni pt formalitati ( in Irlanda poate mai putin, dar in UK se asteapta tare mult).Ori daca ei sunt certati si el ameninta mereu ca ' copilul e numai al lui' nu cred ca va fi de acord.
Parerea mea este ca tot in Irlanda are mai multe sanse sa isi puna ordine in viata.Inclusiv daca doreste sa divorteze nu poate decat acolo.Incredintarea copilului se face tot acolo.

Ghizy, parerea mea este ca tu ar tb sa te adresezi politiei.Il vor aresta la prima dovada de violenta impotriva ta.(Poti sa suporti asta?).Fiind casatoriti ai dreptul la o parte din casa( pe care eventual sa o folosesti sa iei cev mai mic), copilul are dreptul la maintenance.
Este posibil (daca ai venituri mici) sa beneficiezi de ajutor pt childcare cat tu iti continui studiile sau mergi la serviciu pana te pui pe picioare.
Stiu ca e simplu de zis si mai greu de facut, dar daca situatia e asa de grava, trebuie sa 'iei taurul de coarne'.

Ne-ar ajuta mai multe informatii ( pt a-ti da sfaturi): Tu esti casatorita legal?Ai resedinta legala in Irlanda, toate documentele ok?
Ma gandesc ca el 'te santajeaza' cu statutul tau acolo si de aia iti spune ca el ia copilul.Daca tu esti legal acolo, nu prea are sanse, mai ales ca e violent.
Copilul este cetatean irlandedez?- vezi ce am spus mai sus.Daca te hotarasti sa te intorci in RO,incearca din timp sa te adrezezi ambasadei pt certificat de nastere si pasaport romanesc.
Multa bafta iti doresc.

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding
* Erinn Kendall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Ghizy- suna aici si explica situatia ta, ei sunt cei mai in masura sa te ajute cu sfaturi legale si nu numai, exista case unde te poti duce, ajutor de la stat, etc. 0808 2000 247 Free phone 24 hr National Domestic Violence Helpline.

Totul depinde insa de statutul tau in Irlanda. Daca sunteti casatoriti sau locuiti in concubinaj. Baietelul e cetatean irlandez? Daca nu sunteti casatoriti, i-ai dat la nastere drepturi legale asupra copilului? Unde v-ati casatorit? Irlanda sau Romania? Mai multe informatii despre divort si drepturile pe care le ai: www.citizensinformation.ie/categories/birth-family-relationships/separation-and-divorce" target="_blank">aici. De asemenea, poti sa te duci in persoana, la un citizen information centre, unde sa explici situatia si sa aflii exact ce e nevoie sa faci. Intre timp insa, fa un jurnal, unde noteaza tot ce se intampla cu tine: cand a dat in tine si de ce, cum te jigneste, cum se poarta cu tine, etc, o sa ai nevoie de el.

Daca nu vorbesti engleza bine, trimite-mi un PM.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Inca ceva, unde ai nascut? Irlanda sau Romania? Daca ai nascut in Irlanda si nu sunteti casatoriti, copilul primeste automat cetatenia irlandeza (si tu poti obtine drept de rezidenta in Irlanda pe baza nasterii copilului, dar asta dureaza), dar primeste automat si cetatenia romana, ai pasaport pentru copil? certificat de nastere irlandez sau roman? De asemenea, daca nu sunteti casatoriti si la nastere nu i-ai dat drepturi legale asupra copilului, el NU are nici un drept asupra copilului, tu esti singurul parinte in fata legii irlandeze. Daca sunteti casatoriti legal, aveti drepturi egale asupra copilului.

Te rog, da-ne mai multe informatii asupra statutului tau si suna la numarul de telefon pe care ti l-am dat. In functie de ceea ce iti doresti sa faci, se gaseste o solutie si pentru tine.

Am mai gasit doua numere de telefon la care poti suna pentru sfaturi: citizen refugee: 01-6453070 si Women Refugee Aid : 01-4630000

Multa bafta!

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

scumpa mea..am si eu 21 de ani..esti foarte tanata..eu de la 16 ani sunt cu sotul meu..ne-am casatorit anul trecut in noiembrie..nu regreta faptul k ai un bebe sanatos cu acest barbat..nu iti plange de mila si urmeaza pasii pe care fetele ti i-au dat mai sus..fii puternica si pt orice ajutor conteaza pe femeile din ro..pe femeile din intreaga lume defapt..ti se va face dreptate!

sa auzim numai de bine!

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Fugi , ia copilul si fugi acasa poate se gaseste o mama, o matusa sa te ajute cu cresterea lui. Daca te-a batut si te bate in continuare te va bate mereu.

Esti tanara, considera ca ai facut o greaseala, indreapt-o si mergi mai departe. Ai curaj sa pleci, daca raportezi la politie dar stai in continuare cu el e zero. Ba nu, mai are un motiv in plus sa te bata.

Mergi inainte si nu abandona, daca familia iti e alaturi, mergi si cauta ajutor acasa. Te vor ierta, daca stii cum sa ii iei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghizy spune:

nu sunt casatorita cu el suntem amandoi pe social si copilul ,pe raul lam nascut aicea in irlanda ,ink nu are pasaport ,si copilul e pe numele lui,lam iertat si de data asta ,asa sunt eu dak vine la mine si vb frumos........ nu pot sa nul iert ,si lam iertat mia promis k o sa fie bn k a fost nervos de aia a dat in mine ..... in fine ,dar nu am rezolvat nimik azi ear neam certat dintro prostie k de obicei si in casa mia dat una pe spate si am inceput sal injur sal jignsc si a plecat ,cred k e la parinti lui ,asi vrea sami incep o viata noua dar nu pottt mie frikk ,am o relatie fooarte buna cu parinti mei au fost la mine anul trecut vb cu ei pe mess in fiecare zi ,si le spun k totul e ok ,ei nu stiu nimik nu pot sa le spun nici eu nu stiu ce vreau d la viata asta ink il mai iubesc si asa cum i el dak vine la mine si imi spune o vorba buna sunt gata si el profita ,niciodata nu mia parut rau k il am pe raul ,ma mandresc cu el , doar pe el il am aicea .

Mergi la inceput