Parinti adoptivi in asteptare..

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

buna, poate e de folos cuiva:
am cunoscut intamplator 2 fetite gemene de 4 ani, adoptaile, sanatoase si foarte dragalase si dezghetate (sunt extraordinar de scumpici, cred ca sunt gemeni bivitelini, una e mai micuta si mai delicata, o mica domnisorica iar cealalta e creeeeeata si o explozie de energie). Sunt de etnie rroma...nu prea e "concurenta" pe ele din pacate..
Daca credeti ca puteti trece peste prejudecati, dati-mi PM si va scriu la ce DPC le gasiti.
Cu drag, Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

manuelita-
Cred ca singura problema este ca sunt 2!E cam greu la inceput zic eu..poate doar pentru mine.
Oricum iti multumim ca ai intervenit aici pentru noi.
Oricine are astfel de informatii cred ca ar trebui sa ne spuna ca poate asa ne putem gasi puiutul.
IT-si noi suntem foarte flexibili in dorinte dar zilele trecute am aflat ca nici macar copii rromi nu mai sunt!!
Au disparut cu totii!!
Nu imi mai iau concediu ca am zis sa il pastrez pentru cand am de alergat cu puiutul si stau si astept!!!
Daca e sub 2 ani e ok dar daca e mai mare imi trebuie concediu asa ca nici eu nici sotul nu mai intram in concediu.
Se acumuleaza multa oboseala atat psihica cat si fizica dar rezistam ca sa ne putem "misca "atunci...ufff!!
va pup


Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Fetelor?Ce vesti mai aveti?
Nimic la orizont.....???

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

Fetelor?Ce vesti mai aveti?
Nimic la orizont.....???

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Simo, noi am primit telefon ieri de la asistenta noastra gasise ceva dar nu prea stiu ce sa fac pentru ca copilul e marisor(4 ani) si pe deasupra e f. departe. In schimb e tare frumusel.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Pai ce sa iti zic?Daca simti ca e ceva du-te!!

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IT spune:

Buna,

Simo, vineri noi am mai trimis vreo 3 cereri in judete diferite .. Astept sa vad ce raspuns primesc saptamana viitoare. Intr-unul din judete ni s-a spus ca au doi frati de 7 si 4 ani. Nu stiu ce sa zic.
Nu prea suntem pregatiti sa adoptam doi copii.

Mirela, poate nu ar fi rau sa cunosti copilasul. Nu se stie. Oricum bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Ma bucur ca macar se misca ceva.Chiar daca ne arata copii mari macar suntem bagati in seama.
IT-Depinde de optiiunile voastre.Eu sincer nu ma pot baga din prima la doi copii.Simt eu ca nu as face fata.Poate ma insel dar..
Dupa parerea mea sa iei in adoptie doi copii si cu varsta maricica e destul de greu sa ii reeduci pe amandoi odata.Asa gandesc eu acum dar poate daca as fii pusa in fata faptului implinit o sa descopar ca sunt suficient de puternica sa ii cresc pe amandoi.
Nu stiu ce sa zic.Depinde de voi.
Noi vrem sa facem adoptie pentru doi copilasi dar am zis sa o luam pe rand.
Daca primul copil va fii fata atunci al doilea va fii baiat si invers.Asa ca asteptam si cred ca vom avea de luptat cu sistemul ceva vreme.
Va pup

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Legea adoptiei va fi modificata de Oficiul Roman pentru Adoptie
Oficiul Roman pentru Adoptie va modifica legea adoptiei, transmite Realitatea Tv.
In urma modificarilor ce urmeaza a fi aduse la legea adoptiei, copii vor putea fi declarati adoptabili in primele luni ale vietii. Mai mult, romanii cu domiciliul in strainatate vor putea infia si ei copii din Romania.
Modificarile vor fi inaintate Guvernului in toamna, urmand ca in ianuarie 2009 sa fie publicate in Monitorul Oficial.

si alt articol:
http://www.romanialibera.ro/a159336/se-pregateste-modificarea-legii-adoptiilor.html











Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_gabi spune:

Buna,
Tocmai m-am inregistrat pe forum cu toate ca (va) citesc de cativa ani.
In urma cu un an si ceva am adoptat un baietel marisor(3 ani jumate) din capatul celalalt al tarii si vreau sa va spun ca s-a adaptat perfect familiei noastre pline de bunici si matusi care-l asteptau, iar acum nimeni n-ar spune ca n-a fost al nostru dintotdeauna. Nici macar noi nu ne mai aducem aminte cum era sau ce faceam inainte de a-l avea. Deci nu este absolut nicio problema daca copilasii sunt putin mai marisori pentru ca nevoia lor de afectiune este foarte mare iar ceea ce pot ei darui nu se poate exprima in cuvinte.
Urez succes tuturor aspirantelor, stiu ca dureaza iar asteptarea nu-i usoara dar chiar trebuie luate in calcul toate variantele si trebuie insistat foarte mult pe langa autoritati. Forumul acesta mi-a fost de mare ajutor de aceea vreau sa va stau si eu la dispozitie pt orice sfaturi aveti nevoie referitor la orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Bine ai venit ella-gabi-nu se pune problema ca este mai marisor,problema se pune cand sunt 2 !
Cand ne-am exprimat optiunea ce varsta trebuie sa aiba copilul am zis ca poate sa aiba si 3 si 4 ani maxim.Dar nu as putea sa luam doi copii cu varsta de 4 si 6-7 ani.Am zis ca e greu sa iei DOI copii asa de mari.Cand e doar unul te poti concentra nuami asupra lui pentru ca nu stii ce traume a avut,cat de sensibil este etc..Dar cand sunt doi?
Pentru mine una este greu.

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput